Αποστολέας Θέμα: Μασκακι project  (Αναγνώστηκε 6694 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
Μασκακι project
« στις: Μάρτιος 05, 2008, 11:36:01 πμ »
Καιρό τώρα φιλοσοφώ το θέμα ανεμοθώρακας-ζελατίνα-προστασία για τα όργανα, παντα όμως με δεδομένη την τάση μου προς το ρετρό-παλιομοδίτικο, σε στυλ numberplate των αγώνων boldor classic σαν αυτά στις φωτο.  Αφού κατέληξα στο τι ακριβως θα είναι ξεκίνησα χθες το απογευματάκι φτιαχνοντας το πατρόν σε φύλο από χαρτόνι.  Θα έχει look yamaha bulldog, χρώμα το κίτρινο του sf και κρυφό κάγκελο crashbar για τα όργανα.  Ανάλογα με την εξέληξη θα βάλω και φωτογραφίες.  Οι παρούσες φωτό είναι από bikepics.com

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
Re: Μασκακι project
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2008, 02:25:09 μμ »
Κατσε κατσε τωρα γιατι οπως καταλαβαινεις με τετοιο δολωμα που εριξες ...... θα πιασεις πολλα ψαρια .....Αντε λοιπον και το εφτιαξες με το χαρτονι  :abeye-popping: μετα ? :scratchchin: πως θα συνεχισεις ? μπορεις να φανταστεις φυσικα ποσο και ποσους μας ενδιαφερει !!!!

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
  • Day after day, we burn it all away
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2008, 03:24:19 μμ »
Να βοηθήσω και εγώ με μερικές φωτό ;
Θανάση τέτοιο στυλ τι σου λέει ;

Personal favorite, το Bol D'Or SF

υ.γ. τον έκοψα τον Atannasio τι παιδί  retro-φιλος είναι ;D :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Μασκακι project
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2008, 05:50:25 μμ »
fiber glass και πολύ υπομονή?????

εκτός και αν είσαι γνώστης πολυεστερικών κατασκευών οπότε βάλε στο πρόγραμμα ένα σεμινάριο για το κορμί μου :yoohoo:
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:13:38 μμ »
Enigma η κατασκεύη θα είναι η απλούστερη που μπορείτε να φανταστείτε:  Βάσει του πατρόν θα κοπεί φύλο πλαστικού το οποίο διαθέτει την κατάλληλη καμπυλοτητα,  μαντέψτε από τι!!!........................................ Από κουβά για σφουγγάρισμα!!!!!!!! :yoohoo:  Αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως βάση πάνω στην οποία θα καλουπωθεί είτε πολυεστέρας είτε εποξικός στόκος (ανάλογα με την έκταση της εφαρμογής).  Στο εσωτερικό μέρος της μάσκας θα μπεί κουρμπαριστός χαλκοσωλήνας 12mm Φ (ξέρω τι είσαστε έτοιμοι να φωνάξετε -"είναι μαλακός ο χαλκός"- αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή και να έχω ετοιμο στο χέρι το κάγκελο σαν δείγμα για να το παραγγείλω σε κάποιο σκληρό μέταλο είναι ο μόνος που έχω την δυνατότητα να δουλέψω). Το σύστημα κάγκελο-μάσκα θα πριτσινωθεί (κόκκινες κουκίδες) πάνω σε γωνιακές μεταλικές βάσεις-λάμες, οι οποίες με την σειρά τους θα βιδωθούν στην εσωτερική πλευρά του πίσω μέρους των βάσεων του προβολέα

Jokey η αλήθεια είναι ότι από πολυεστερικά ξέρω μόνο από θεωρεία αλλά αν χρειαστεί θα το παλέψω
Freethan to super boldor einai kavla..... αλλά δεν θέλω να φτάσω σε τέτοια κατασκευή

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
  • Day after day, we burn it all away
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:37:57 μμ »
Enigma η κατασκεύη θα είναι η απλούστερη που μπορείτε να φανταστείτε:  Βάσει του πατρόν θα κοπεί φύλο πλαστικού το οποίο διαθέτει την κατάλληλη καμπυλοτητα,  μαντέψτε από τι!!!........................................ Από κουβά για σφουγγάρισμα!!!!!!!! :yoohoo:  Αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως βάση πάνω στην οποία θα καλουπωθεί είτε πολυεστέρας είτε εποξικός στόκος (ανάλογα με την έκταση της εφαρμογής).  Στο εσωτερικό μέρος της μάσκας θα μπεί κουρμπαριστός χαλκοσωλήνας 12mm Φ (ξέρω τι είσαστε έτοιμοι να φωνάξετε -"είναι μαλακός ο χαλκός"- αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή και να έχω ετοιμο στο χέρι το κάγκελο σαν δείγμα για να το παραγγείλω σε κάποιο σκληρό μέταλο είναι ο μόνος που έχω την δυνατότητα να δουλέψω), ο οποίος αναπαρίσταται με την γκρι γραμμή στην δεύτερη φωτογραφία (καλά ε, φοβερό το σχέδιο?).  Το σύστημα κάγκελο-μάσκα θα πριτσινωθεί (κόκκινες κουκίδες) πάνω σε γωνιακές μεταλικές βάσεις-λάμες, οι οποίες με την σειρά τους θα βιδωθούν στην εσωτερική πλευρά του πίσω μέρους των βάσεων του προβολέα (κίτρινες κουκίδες-βελάκια: Freethan έχω δανειστεί μέρος από την φωτογραφία σου)

Jokey η αλήθεια είναι ότι από πολυεστερικά ξέρω μόνο από θεωρεία αλλά αν χρειαστεί θα το παλέψω
Freethan to super boldor einai kavla..... αλλά δεν θέλω να φτάσω σε τέτοια κατασκευή και γι'αυτό κατέληξα στο Bulldog που έβαλα στη φωτογραφία

Πολύ πολύ ενδιαφέρον, αναμένουμε ενημέρωση   :popcorn: :beerchug:
Είναι και μερακλής !  ;) :goodboy:

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:37:28 πμ »
Το project ολοκληρώθηκε.  Το CB απέκτησε μούρη και εγώ παράσημο.  Κόβοντας το πλαστικό, το κοπίδι εξετράπη της πορείας του και μου χάρισε 3 ράμματα επιπέδου Georgio Armani μαντέψτε που?  Αν έχεις το θεό σου, στο μεσαίο, το "καλό" δάχτυλο!!!!  Εκτός από τα ράμματα έχω και έναν αντιτετανικό ορό "πίσω" τοποθετημένο εκεί από ευτραφή μαντράχαλο φαρμακοποιό και 4 μέρες αντιβίωση.  Η φαλτσετιά έπεσε κάθετα πάνω στην κλείδωση και αναγκαστικά έβαλα νάρθηκα για να κρατάει το δάχτυλο τεντωμένο να μην ανοίξουν τα ράμματα σαν τριαντάφυλλο.  Σας άνοιξα την όρεξη??????

Ξεκινάμε λοιπόν το φωτορεπορτάζ της κατασκευής.  Ετοιμάζουμε τα απαραίτητα υλικά:  εργαλειοθήκη, κάδος με πατρόν (ο υπαίτιος της σφαγής), γωνιακοί αναρτήρες μεταλλικοί, πριτσιναδόρος και πριτσίνια, χαλκοσωλήνας, και όπως έχει κάποιος σε παλιότερο ποστ πει τα αναγκαία φραπεδάκι και καινούριο πακέτο τσιγάρα.

Αρχίζω με τις βάσεις (ο ακρογωνιαίος λίθος).  Παίρνουμε τις γωνίες, μετράμε τις διαστάσεις των βάσεων του προβολέα όπου θα τοποθετηθούν, κόβουμε και τρυπάμε με 8άρι στα σημεία που θα περάσουν οι βίδες (το σπείρωμα είναι πιο στενό αλλά στο πίσω μέρος ο πείρος είναι 8 mm).  Οι τρύπες  για τα πριτσίνια υπάρχουν ήδη (φωτό 2).

Περνάω στο crashbar.  Πιάνουμε το χαλκοσωλήνα και τον κουρμπάρουμε στα επιθυμητά σημεία για να τον διαμορφώσουμε.  ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν τον κόβουμε από την αρχή για να έχουμε μήκος που θα βοηθήσει ως μοχλός.  Όταν οι καμπύλες ετοιμαστούν κόβουμε ότι περισσεύει.  Πηγαίνουμε στις ήδη τοποθετημένες βάσεις και παίρνουμε μέτρα για τις τρύπες. Στη συνέχεια παίρνουμε σφυράκι και πεπλατύνουμε το σωλήνα στο κομμάτι που θα είναι εφαπτόμενο με τις βάσεις.  Σημαδεύουμε και τρυπάμε με 4,5άρι.  εδώ το έχω τοποθετήσει με πρόχειρο τρόπο για να τσεκάρω αν εφαρμόζει το πατρόν μου (φωτό 3).  Η τελική στερέωση θα γίνει όταν θα είναι έτοιμη και η μάσκα.

Εφαρμόζουμε το πατρόν στον κάδο, φτιάχνουμε το περίγραμμα με μαρκαδόρο, πιάνουμε το κοπίδι και κόβουμε σιγά-σιγά και προσεχτικά.  Εγώ όπως καταλαβαίνετε δεν ήμουν αρκετά προσεχτικός και κάπου εδώ ’ Ο Υ Τ Σ :o�� πάντως επειδή με είχε πιάσει το γινάτι μανταρίστηκα πρόχειρα-πρόχειρα και συνέχισα μέχρι τέλους ώσπου ήρθε η αγαπημένη μου με είδε και όπως επίσης καταλαβαίνετε, από την φαλτσέτα μπορεί να γλύτωσα, από τη γυναίκα όμως��και πήγα για ράψιμο!!!!!

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:40:46 πμ »
Επανέρχομαι για να ολοκληρώσω.  Έχοντας το πλαστικό στο χέρι το τοποθετούμε πάνω από το μπαράκι, πριτσινώνουμε και���..βουαλά!!!!!!  Περιμένω γνώμες και κριτικές

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:46:36 πμ »
.

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:56:22 πμ »
Και μια ακόμη

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:05:57 πμ »
Εδώ να πω ότι το πλαστικό θα ξαναδιαμορφωθεί καθότι μου βγήκε λίγο ψηλότερο και με κλιση πιο προς τα μπρος από οτι το ήθελα.  Μόλις γειάνει το χέρι θα το ξηλώσω και θα το μονταρω εξαρχής. :wave:

Αποσυνδεδεμένος ArxOn

• Elite
  • *
  • Str8 outta Ca$hville
    • Προφίλ
    • My car!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:47:37 πμ »
Μπράβο ρε φίλε και περαστικά!

Όλα τα DIY projects γ@μ@νε!

;D
Δέκατο του δευτερολέπτου: Χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του ανάμματος του πράσινου φαναριού και του κορναρίσματος του πίσω αυτοκινήτου!

http://kevan.org/brain.cgi?Sniper3

Αποσυνδεδεμένος egm

• Elite
  • *
  • somewhere.....a road is waiting....
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:55:42 πμ »
Εκτός του ότι το όλο κατασκεύασμα ειναι εντυπωσιακότατο, είμαι σίγουρος πως το καλύτερο όλων είναι το χαμόγελό σου. Ειναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να οραματίζεσαι κάτι, οτιδήποτε, και να έχεις την δυνατότητα αλλά και την ικανότητα να το πραγματοποιείς.....(νομίζω οτι συμφωνείς)...Με γειές και καλό σημάδι στα ....μυγάκια.
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2008, 12:01:44 μμ »
Ρε τι μπορει να φτιαξει ενας ανθρωπος απο ενα κουβα και ενα ...δαχτυλο !!!!
Φιλαρακι το αποτελεσμα περαν των προσδοκιων ......πραγματι !!!! Και η μοντα με τον χαλκο (αργοτερα οπως λες κατι αλλο) .....σουπερ ...Συνηθος καταληγουν στο να αφηνουν τη μασκα να ακουμπαει στα οργανα .... ομως το μερακι μερακι !!! Ακου ρε να δεις απο κουβα !!!! Αλλο ενα παραδειγμα οτι το baget και τα εργαλεια μπορει να εχουν οριο αλλα η φαντασια και το μερακι οχι !!!!!

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 11, 2008, 12:43:11 μμ »
Αν χρειαστεί κανεις βοήθεια ή περισσότερες λεπτομέριες γι' αυτήν ή για οποιαδήποτε άλλη μόντα εννοείται πως είμαι εδώ και πρόθυμος :grouphug:
Ρε τι μπορει να φτιαξει ενας ανθρωπος απο ενα κουβα και ενα ...δαχτυλο !!!!
.........Αλλο ενα παραδειγμα οτι το baget και τα εργαλεια μπορει να εχουν οριο αλλα η φαντασια και το μερακι οχι !!!!!
Έτσι φίλε, χαλάλι και τα ράματα, δεν κολλάμε πουθενά :beerchug: