Αποστολέας Θέμα: Μάλλον την έκανα την λαλακια μου (Καθαρισμός ψυγείου)  (Αναγνώστηκε 3956 φορές)

Αποσυνδεδεμένος rc-hellas

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Μάλλον έκανα λαλακία...

Χτες έβγαλα το ψυγείο να το καθαρίσω... όλα καλά, το καθάρισα με προσοχή και το ξαναέβαλα πίσω.

Σήμερα ξεκίνησα να πάω στη δουλειά (Ιλιον-Καλλιθέα) και κάπου στην γέφυρα του Μοσχάτου άναψε το φωτάκι της θερμοκρασίας. Δεν άναβε σταθερά αλλά μόνο αν ανέβαζα στροφές. (Σημ. Ο κινητήρας δεν ήταν και τόσο ζεστός) Σταμάτησα λοιπόν και άνοιξα το δεξί καπάκι να δω τι γίνεται με τα νερά. Δείχνει ότι το νερό γυρίζει...
Τα έκλεισα όλα και ξαναέβαλα μπρος..

Έφτασα στο γραφείο χωρίς να ξαναναψει το λαμπάκι.

Και τώρα αναρωτιέμαι... Εκανα λαλακία? Δεν περνάει σωστά το νερό? Γιατί δεν άναψε το βεντιλατέρ και άναψε το λαμπάκι? Φυσικά και θα το παρατηρήσω στην επιστροφή στο σπίτι που θα εχει και πιο πολύ ζέστη..

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Μάλλον την έκανα την λαλακια μου (Καθαρισμός ψυγείου)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2008, 04:10:28 μμ »
Μαλλον την έκανα... μολις πήρα τον μάστορα και μου έλεγε κάτι για εξαερώσεις κλπ κλπ.... Ελπίζω να καταφέρω να φτάσω σπίτι.....

ΓΜΤ την αγνοια μου....  Τι παω και τα σκαλίζω....

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:01:56 μμ »
Αν το δοχείο διαστολής είναι γεμάτο μην ανησυχείς.  Επειδή προφανώς το κύκλωμα δεν έχει εξαερωθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας μετράει ατμούς και γι'αυτό ανάβει το λαμπάκι.  Μόλις ανέβει (ουσιαστικά και όχι φαινομενικά) η θερμοκρασία του νερού και παράλληλα η πίεση, θα ανοίξει η βαλβίδα εξαέρωσης, θα διώξει τους ατμούς και τον αέρα και το κενό θα αναπληρωθεί από τα νερά του δοχείου.

Παράλληλα θα αρχίσεις να ακούς μπουρμπουλήθρες!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=1536.msg17366#msg17366

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2008, 08:56:40 μμ »
Ανοιξε την τάπα του ψυγείου (εννοειται κρυο το μηχανακι) και πίεζε το ελαστικα μαρκουτσια(συγνώμη άλλα έτσι τα ξέρω) για να βοηθήσεις τον αερα να απελευθερωθεί!!

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2008, 11:23:01 πμ »
Τελικά έβγαλα το ντεπόζιτο και γέμισα και το ψυγείο...

Προσέξτε πόσο γυαλίζει ο σκελετος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2008, 02:04:12 μμ »
Προσέξτε πόσο γυαλίζει ο σκελετος...  ;D

Πάλι να μας πικάρεις θέλεις?  Α να χαθείς παλιοχαρακτήρα!!!!!!!!!!!!! O0

Μην το γεμίσεις απλώς το ψυγείο.  Κάνε και αυτό που λέει ο Headmasta για να εξαερώσεις το κύκλωμα.  Αν δεν, πάλι τα ίδια θα έχεις..........

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2008, 10:29:45 πμ »
Εγω παντως ρε παιδια για να μην εχω αυτα τα περιεργα κανω το εξης ...ΛΕΜΕ πως ειναι αδειο τωρα εντελως οκ ?
Βγαζω ντεποζιτο κτλ ανοιγω ταπα βαζω κανα λιτρακι νερο (να μην ειναι εντελως αδειο) και βαζω μπρος ....Με το που βαζω μπρος αρχιζω και συμπληρωνω ...Νερο εχει το κυκλωμα για να μην χαλασω την αντλια και οπως κυκλωφωρει συμπληρωνω ...Οσο το κανω αυτο μιας και κυκλωφωρει το νερο οτι αερα εχει και δεν εχει μου τον πεταει απο πανω δεινεις και καναδυο ΧΑΛΑΡΕΣ γκαζιες ...οταν πλεον βλεπεις την ροη (γιατι φαινεται με την ταπα ανοιχτη) σωστη χωρις να φερνει μπουρμπουλιθρες ...εχεις φτιαξει το κυλωμα σου ΧΩΡΙΣ αεροθυλακες ...Φυσικα και τα οσα γραψατε και οι ποιο πανω σωστα ειναι ...απλα λεω τον τροπο μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Re: Μάλλον την έκανα την λαλακια μου (Καθαρισμός ψυγείου)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2008, 12:29:44 μμ »
Εγω παντως ρε παιδια για να μην εχω αυτα τα περιεργα κανω το εξης ...ΛΕΜΕ πως ειναι αδειο τωρα εντελως οκ ?
Βγαζω ντεποζιτο κτλ ανοιγω ταπα βαζω κανα λιτρακι νερο (να μην ειναι εντελως αδειο) και βαζω μπρος ....Με το που βαζω μπρος αρχιζω και συμπληρωνω ...Νερο εχει το κυκλωμα για να μην χαλασω την αντλια και οπως κυκλωφωρει συμπληρωνω ...Οσο το κανω αυτο μιας και κυκλωφωρει το νερο οτι αερα εχει και δεν εχει μου τον πεταει απο πανω δεινεις και καναδυο ΧΑΛΑΡΕΣ γκαζιες ...οταν πλεον βλεπεις την ροη (γιατι φαινεται με την ταπα ανοιχτη) σωστη χωρις να φερνει μπουρμπουλιθρες ...εχεις φτιαξει το κυλωμα σου ΧΩΡΙΣ αεροθυλακες ...Φυσικα και τα οσα γραψατε και οι ποιο πανω σωστα ειναι ...απλα λεω τον τροπο μου  ;D

Και εγώ αυτόν το τρόπο ψηφίζω δοκιμασμένο και στο δικό μου και σε tdm φίλου
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

MargaretAnderson

• Επισκέπτης
reply this topic
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:18:06 μμ »
Something alike was discussed on the ask.com,i can give someone a link if anybody need it

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Re: reply this topic
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 08:55:14 πμ »
Something alike was discussed on the ask.com,i can give someone a link if anybody need it
και το χαμπάριασες στο ελληνικό και έσκασες μύτη να ρίξεις Αμερικάνικη βοήθεια?
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 01:31:51 μμ »
χα,χα,χα,χα καλόοοοοο  ;D

Αποσυνδεδεμένος desmond

• VIP
  • Λεφτά υπάρχουν! Εμείς δεν έχουμε...
    • Προφίλ
    • http://www.duckseason.mobi
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 05:37:16 μμ »

Αυτά είναι!!!
είδες όμως οι κάφροι οι συνάδελφοι προγραμματιστές τι βάζουν τα scriptακια τους να κάνουν??
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Αποσυνδεδεμένος snipereps

• VIP
  • kill'em before they kill you!
    • Προφίλ
    • episkiasis.wordpress.com
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:34:59 μμ »

Αυτά είναι!!!
είδες όμως οι κάφροι οι συνάδελφοι προγραμματιστές τι βάζουν τα scriptακια τους να κάνουν??

xaxaxaxaxaxaxaaaa

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 01:00:38 μμ »
χα χα έω και εγω τη παιχτικε ...αληθεια το εχω μπαναρει αυτο το botακι ? .... παω να κανω ενα ban ον δε φλαι !!!

Αποσυνδεδεμένος makiskous

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 08, 2012, 07:47:13 μμ »
Αν το δοχείο διαστολής είναι γεμάτο μην ανησυχείς.  Επειδή προφανώς το κύκλωμα δεν έχει εξαερωθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας μετράει ατμούς και γι'αυτό ανάβει το λαμπάκι.  Μόλις ανέβει (ουσιαστικά και όχι φαινομενικά) η θερμοκρασία του νερού και παράλληλα η πίεση, θα ανοίξει η βαλβίδα εξαέρωσης, θα διώξει τους ατμούς και τον αέρα και το κενό θα αναπληρωθεί από τα νερά του δοχείου.

Παράλληλα θα αρχίσεις να ακούς μπουρμπουλήθρες!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=1536.msg17366#msg17366

εχω το ιδιο θεμα...το ψυγειο ειναι στραβο απο πτωση πριν απο χρονια αλλα δουλευε καλα..πριν μερικες βδομαδες γεμισα ενα κρατηρα στη μεση του δρομου καπου στις Συκιες και με το που σταματησα στο φαναρι ετρεχαν νερα (δεν ειδα απο που)..απο εκεινη τη μερα εχω το εξης θεμα : καθε φορα που ανεβαζει τουλαχιστον μεχρι τη μεση (το βεντιλατερ συνηθως δουλευει ,εχω αλλαξει και φουσκα) και σταματαω και σβηνω ακουω μπουρμπουληθρες απο το δοχειο (η σταθμη του ειναι ΟΚ προς το παρον)..μαλιστα επειδη το σωληνακι υπερχειλισης καπου πηγε και δεν ξαναγυρισε,μια φορα πεταξε νερα και ατμους εκει που κουμπωνει το ποδι στο τεποζιτο..
πως γινεται η εξαερωση?
να το αφησω να ανεβασει πολυ και η βαλβιδα θα ανοιξει μονη της?
ειναι φυσιολογικο το οτι καθε φορα που σβηνω (αφου εχει ανεβασει πρωτα) το κανει συνεχεια?
everybody lies...