Αποστολέας Θέμα: Μάλλον την έκανα την λαλακια μου (Καθαρισμός ψυγείου)  (Αναγνώστηκε 3885 φορές)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: Μάλλον την έκανα την λαλακια μου (Καθαρισμός ψυγείου)
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 09, 2012, 09:14:02 πμ »
Bασικα γιατι δεν ξεκινας να κανεις μια αλλαγη ψυκτικου εξ αρχης.Το θεμα ειναι αφου βγαλης το παλιο ψυκτικο και πλυνης το κυκλωμα,να γεμισης το νεο ψυκτικο αργα,ωστε να προλαβενει να βγαινει ο αερας απο το κυκλωμα.Θα ακουσεις διαφορους χαρακτηριστηκους ηχους,την ωρα που θα γεμιζει το κυκλωμα.Και πολλες φορες θα νομισεις οτι γεμισε αλλα μετα απο λιγο θα δεις το ψυκτικο να χανεται,να κατεβαινει η σταθμη.Θα πηγαινεις στο πωμα και θα ξανασυμληρωνεις.Ειδικα λιγο πριν γεμισει ως πανω θα δεις πως ενω συμπληρωνεις πεταγεται ο εγκλωβησμενος αερας απο μεσα.Αν το κανεις ετσι αργα δεν θα εγκλωβησεις αερα.
Στο τελος θα γεμισεις και το δοχειο διαστολης.Εγω για να ειμαι σιγουρος αφου εκανα αυτα εβαλα μπρος για κανα δυλεπτο και μετα ξαναελενξα δοχειο διαστολης και σταθμη στο πωμα.Αν χρειαζεται συμληρωνεις και τερμα.Ουτε μπουρμπουληθρες ουτε τιποτα.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να γεμισα 2λιτρα ψυκτικο,μαζι με το δοχειο διαστολης.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 09, 2012, 09:26:15 πμ »
Η δικιά μου χθες μετά από μία μικρή βόλτα αλλά με σκίσιμο 1-2 συνέχεια και τέρμα γκάζι, όταν την πάρκαρα άρχισε τις μπουρμπουλήθρες.
Ήταν η πρώτη φορά που το έκανε και με παραξένεψε.
Το βεντιλατέρ δεν άναψε πάντως ούτε η ένδειξη θερμοκρασίας και ήμουν σε μεγάλο υψόμετρο (κοντά 1600μ.) με δροσιά.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:22:06 πμ »
Η δικιά μου χθες μετά από μία μικρή βόλτα αλλά με σκίσιμο 1-2 συνέχεια και τέρμα γκάζι, όταν την πάρκαρα άρχισε τις μπουρμπουλήθρες.
Ήταν η πρώτη φορά που το έκανε και με παραξένεψε.
Το βεντιλατέρ δεν άναψε πάντως ούτε η ένδειξη θερμοκρασίας και ήμουν σε μεγάλο υψόμετρο (κοντά 1600μ.) με δροσιά.
Λες να τσεκαρεις τον θερμοστατη σου μπας και θελει κανα καθαρισμα??Κανονικα θα επρεπε να αναψει βεντιλατερ αλλα ισως επειδη ησουν σε υψομετρο το ολο θεμα να λυθηκε αεροψυκτα.Παντως η δικια μου,μετα απο κινηση στην πολη αναβει κανονικα το βεντιλατερ.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:37:43 πμ »
Δουλεύει κανονικά ο θερμοστάτης και το βεντιλατέρ άναψε όταν χρειάστηκε, για αυτό μου έκανε εντύπωση η φάση με τις μπουρμπουλήθρες.

Αποσυνδεδεμένος makiskous

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:59:12 μμ »
ετσι και σε μενα, το βεντιλατερ ξεκιναει κανονικα τις 99 στις 100 φορες αλλα οι μπουρμπουληθρες 100 στις 100..πιστευω οτι ειμαι θεμα εξαερωσης...αν και τα υγρα αλλαχτηκαν το γεναρη μαζι με νεο βεντιλατερ σε συνεργειο , το μηχανακι δεν ειχε την ευκαιρια να ζεσταθει τον χειμωνα και τωρα που καλοκαιριασε φανηκε το προβλημα..παντως επειδη ακριβως εγινε σε συνεργειο πιστευα οτι ο μαστορας θα ηξερε και θα εκανε και εξαερωση..ευχαριστω παιδια θα το κοιταξω προσωπικα οταν βρω χρονο
everybody lies...