Αποστολέας Θέμα: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????  (Αναγνώστηκε 8668 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kiko

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????
« στις: Μάιος 03, 2005, 06:25:05 μμ »
Πριν λιγες μερες στο Ferry για Σαλαμινα γνωρισα ενα παιδι που οδηγουσε-τι αλλο?-μια SF.Σε κουβεντα που ειχα μαζι του μου ανεφερε πως το cb του χρειαζεται γεμισμα μετα απο 300+χλμ......εμενα αδειαζει στα 200 περιπου...Τα δικα σας??
100+χλμ ειναι τεραστια διαφορα..για πεστε μου και εσεις να δω τι γινεται>>

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2005, 01:12:46 πμ »
Το 300 + μου ακουγεται ...... καπως!!!!!!!!
Τωρα καταναλωση δεν μπορω να σου πολυ πω!!!!Σηγουρα παιζει πολυ και το γκαζι!!!!Με την οδηγηση μου (λιγο πολυ τους ιδιους ρυθμους εχουμε) περιπου στα 6 με 7 λιτρα ανα 100χλμ....Εχω φτασει καποτε και τα 8.5 με 9 ανα 100 αλλα ε το ειχα <<στιψει>> θα ελεγα!!!!! :twisted:

Αποσυνδεδεμένος jimis

• Administrator
  • Elite
  • CB forever...
    • Προφίλ
    • http://www.go4it.gr
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2005, 09:02:18 μμ »
300 χλμ / τεποζιτο  :!:  :?:  
Και εμενα μου φαινεται τραγικο. Καποιο λαθος πρεπει να εκανε το παλικαρι. Εγω στα πιο οικονομικα μου (σε ταξιδι) καταφερα απο φουλ γεματος να κανω 240χλμ. Αλλα μιλαμε παραλιγο να μεινω. σε νορμαλ συνθηκες 'χτυπαω' ρεζερβα στα 200 χλμ. Με δαπανηρη οδηγηση μπορει και στα 190, αλλα σε γενικες γραμμες , στα 200 ή 200+.

Anonymous

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2005, 12:30:38 πμ »
Το μονο που πρεπει να σημειωσω ειναι πως με ρωτησε εαν το δικο μου εχει τσιπακι :?:  :!: ......εκεινου ειχε ενα αλλα δεν καθισα να μου εξηγησει τι ειναι ....
Αρα μαλλον λαθος θα εχει κανει ο ανθρωπος μην κουφαθουμε κι ολας :twisted:  :wink:

Αποσυνδεδεμένος kiko

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2005, 12:32:59 πμ »
Παράθεση από: "Anonymous"
Το μονο που πρεπει να σημειωσω ειναι πως με ρωτησε εαν το δικο μου εχει τσιπακι :?:  :!: ......εκεινου ειχε ενα αλλα δεν καθισα να μου εξηγησει τι ειναι ....
Αρα μαλλον λαθος θα εχει κανει ο ανθρωπος μην κουφαθουμε κι ολας :twisted:  :wink:

αχμ....κατι ξεχασα :?  :?  :?  :roll:  :cry:  :x

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2005, 01:40:49 πμ »
Look to see χμ χμ μεταφραση κοιτα να δεις...Αν μηλαμε για 300 χωρις το
+  τοτε λεμε για 60 χλμ διαφορα...Ε το λεπον με πολυ καλη ριθμηση στο καρμπιλατερ και αν το τσιπακι που λεει ειναι κανα dynojet το οποιο εκτος απο γραμμηκοτητα στην αποδοση υποσχεται και οικονομια και βεβαια με οδηγηση της γιαγιας μου μεχρι δηλ 100 αντε 120 χμ χμ δεν το θεωρω και απιαστο ονειρο αλλα δεν μπορω να με φανταστω να το οδηγω με ρυθμους παπιας........ :roll:
Εξακολουθω παντα να αμφιφαλω :!:  :?:

Αποσυνδεδεμένος kiko

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2005, 11:53:57 μμ »
αν κανουμε καποια συναντηση και τον καλεσουμε θα μας τα πει ο ιδιος :wink:

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 10, 2005, 12:39:02 πμ »
Ψιτ ψινεσαι??? :roll:

Αποσυνδεδεμένος jimis

• Administrator
  • Elite
  • CB forever...
    • Προφίλ
    • http://www.go4it.gr
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2005, 10:56:51 μμ »
Ωπα ωπα. Δεν καταλαβα. Τι τσιπακι? Αφου το S4 δεν ειναι ψεκαστο.  :!:
Να εχει πειραξει την ηλεκτρονικη? Χλωμο το βλεπω. Αν εχει πειραξει κατι αυτο μπορει να ειναι: ζιγκλερ, βελονες κτλ.. Σωστα?

xrhstos

• Επισκέπτης
Απ: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2014, 09:58:36 μμ »
300 χιλιομετρα...με ποσο με 80?χορισ ανεμο?ποσα κιλα βαρος?σε ευθεια?μαμα ολα?ΜΟνο ετσι θα κανεις 300 χιλιομετρα.ευτηχως ηρθα εδω στα παλια μηνηματα κ βλεπω...

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2014, 10:34:02 μμ »
Κύριοι, μπορώ να επιβεβαιώσω την "περίεργη" κατανάλωση των 300+ Km αυτονομίας χωρίς ρεζέρβα στο superfour.
Τόσα μου έβγαζε σχεδόν πάντα το δικό μου, σε κάθε πλήρες γέμισμα, σε συνθήκες κίνησης εντός πόλης (αλλαγή ταχυτήτων στις 5 - 6 K rpm).
Αυτό, με εργοστασιακής διάστασης ελαστικά, και ένα αναβάτη (90 Kg αναλογιζόμενος το δικό μου βάρος + τσάντα πλάτης, βαλιτσάκι, μπουφάν μηχανής κλπ).
Με τα παραπάνω δεδομένα, έχω δει έως και 363 Km οπότε μου "ζήτησε" ρεζέρβα.
Τα όργανά μου ήταν εργοστασιακά, οπότε εκτιμώ ότι οι ενδείξεις τους ήταν αξιόπιστες, ενώ και η καθημερινή διαδρομή μου απολύτως τυποποιημένη ώστε να ξέρω τον αριθμό των χιλιομέτρων που διανύω, με ακρίβεια.
Εξ' όσων γνωρίζω, το Superfour μου ήταν μηχανολογικά σε αρκετά καλή κατάσταση (τουλάχιστον από τα λεγόμενα του συνεργείου που το πήγαινα), αν και με αρκετή "μαυρίλα" επικολλημένη εσωτερικά από χρήση κακής ποιότητας λιπαντικών από προηγούμενους ιδιοκτήτες. Με την αγορά της ωστόσο είχα κάνει καλό καθαρισμό στα carbs (που είχαν τη λογική για την ηλικία της μηχανής φθορά με κάποιες σκουριές) και ρύθμισή τους για να δουλεύουν όσο καλύτερα γίνεται (και πάλι για τα δεδομένα της ηλικίας τους, και κατάστασής τους).

Ξέρω πως όσα γράφω ξενίζουν και φαίνονται εντελώς εξωπραγματικά, ωστόσο συνήθως σε εξάντληση του ρεζερβουάρ στο όριο πριν μπει η ρεζέρβα, είχα 290-330 Km.
Φυσικά στις περιπτώσεις που έκανα αρκετές διαδρομές σε πιο ανεβασμένους ρυθμούς (π.χ. μεγάλα διαστήματα σε ταχύτητα 130-150 Km/h) η κατανάλωσή του ανέβαινε αισθητά, οπότε και είχε τύχει να μου ζητήσει ρεζέρβα στα 260 Km, ποτέ όμως σε λιγότερα.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2014, 11:07:42 μμ »
α ετσι ναι.μαμα και πολη.οκ.ωραιο

Αποσυνδεδεμένος black_seed

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2014, 10:55:10 πμ »
δεν εχω φτασει ποτε στη ρεζερβα.

εκει στα τελειωματα φτανει 200χλμ και το γεμιζω.

ειναι ζιγκλερομενο με εξατμιση laser ( οχι και πολυ ελεθερη δλδ, νορμαλ πραγματα).

γενικως αποφεύγω τα "στραγγίσματα" της βενζίνης διοτι θεωρω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για την τρομπα βενζινης.

τωρα βεβαια δεν εχω και κτμ990 αλλα φυλάω τα ρουχα μου.

Αποσυνδεδεμένος tnick

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 02, 2014, 12:40:58 μμ »
Και γω μια απο τα ιδια οσο το ειχα με εξατμιση LILIS στα 200 χλμ μου εβγαζε χωρις ρεζερβα. Μια φορα που το δοκιμασα μεχρι να στραγγιξει τελειως εγραψε 220 χλμ χωρις ρεζερβα.. αυτα τα 260 και 300 που γραφουν μου φαινονται απιστευτα.. Αλλα και τα 200 που εχω μου φαινονται λιγα. Δεν ξερω τι γινεται με τα καρμπυρατερ γιατι δεν τα εχει ανοιξει να τα δει κανενας απο τοτε που το αγορασα οπως επισης διαβασα και ενα ποστ του desmond http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=2504.0  που και αυτος εβλεπε υψηλες καταναλωσεις και κατέληξε στο συμπερασμα μετα απο μετρησεις οτι φταιει το TPS του αν και τελικα δεν ξερω αν το αλλαξε .
Μαλλον αρχικα πρεπει να γινει ενας έλεγχος σχετικα με το καρμπυρατερ απο κανα μαστορα που να ξερει (δυσκολα πραγματα...) και επειτα να ελεγξω και το TPS γιατι δεν γινεται να εχουμε τοσο μεγαλη αποκλιση στα χλμ.

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 02, 2014, 01:47:01 μμ »
Παιδιά εγώ όπως το πήρα το SF απο το SAC, μου βγάζει με σχετικά ήρεμη οδήγηση πόλης, 240km μέχρι τη ρεζέρβα. Το έχω δοκιμάσει δύο φορές μέχρι τώρα. Από τότε γεμίζω μόλις περάσω τα 200km, παίρνει πάντα 15 ευρώ μέχρι το κάτω μέσα χείλος του ρεζερβουάρ και κάνω και πάλι 200km.
Πιστεύω πως έχω κάποια μικρή τριβή στο ένα από τα μπροστινά μου δισκόφρενα που είτε είναι ελαφρά στραβωμένο είτε έχει μαζέψει ασσύμετρα υλικό φρένου (δείχνει μιά μαυρίλα σε ένα σημείο,κάποια στιγμή θα το καθαρίσω) οπότε μπορεί να έχω κάποιες μικρές απώλειες στην κύλιση. Όμως ο κινητήρας δουλεύει μιά χαρά και η λογική λέει πως σε όμοια μηχανάκια, από τα 200km στα 300km δεν πάς εύκολα. Θα έλεγα πως το μέτρημα των χιλιομέτρων είναι λάθος, κάτι που είναι ΠΟΛΥ πιθανό μιά και τα όργανα στις μηχανές μας δεν είναι και τέρατα ακρίβειας, Επίσης, αν έχουν αλλαχτεί με after market ακόμα και digital ακόμα και αν έχουν καλιμπραριστεί, στην πραγματικότητα αυτά είναι κάπως παραμύθια από πλευράς ακρίβειας. Άσε που μικρές διαφορές στη διάμετρο του μπροστά τροχού (ακόμα και από ξεφούσκωμα) αλλάζουν πολύ τα πράγματα. Απο τα 200 στα 300 πάντως με ρυθμίσεις και επεμβάσεις στη μηχανή κρίνω πως δεν πάς. Μιά κακορυθμισμένη μηχανή θα "έπεφτε" ας πούμε στα 170km. Όπως πάντα δεν επιμένω μιά και δεν έχω ίδια άμεση γνώση ούτε θέλω να διαψεύσω κανένα. Κρατώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό που λένε οι αμερικάνοι: "no such thing as a free dinner", το "κάποιο λάκο έχει η φάβα" του δικού μας λαού.
It ain't over till it's over