Αποστολέας Θέμα: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????  (Αναγνώστηκε 8584 φορές)

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2014, 03:29:26 μμ »
δεν εχω φτασει ποτε στη ρεζερβα.

εκει στα τελειωματα φτανει 200χλμ και το γεμιζω.

ειναι ζιγκλερομενο με εξατμιση laser ( οχι και πολυ ελεθερη δλδ, νορμαλ πραγματα).

γενικως αποφεύγω τα "στραγγίσματα" της βενζίνης διοτι θεωρω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για την τρομπα βενζινης.

τωρα βεβαια δεν εχω και κτμ990 αλλα φυλάω τα ρουχα μου.
Black seed δεν εχουμε τρομπα βενζινης!!!!! τα μηχανακια μας λειτουργουν με υποπιεση!!!

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2014, 03:32:15 μμ »
τα 300 ειναι απολυτα εφικτα οταν το μηχανακι ειναι καλοσυντηρημενο, με μαμα ζιγκλερ φιλτρο εξατμιση και τα αναλογα γραναζια! βασικη προηποθεση να μην εχετε τικ στον δεξι καρπο. τα εχω δει και εγω σε παλιες καλες εποχες  ;)

Αποσυνδεδεμένος black_seed

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2014, 05:59:10 μμ »
δεν εχω φτασει ποτε στη ρεζερβα.

εκει στα τελειωματα φτανει 200χλμ και το γεμιζω.

ειναι ζιγκλερομενο με εξατμιση laser ( οχι και πολυ ελεθερη δλδ, νορμαλ πραγματα).

γενικως αποφεύγω τα "στραγγίσματα" της βενζίνης διοτι θεωρω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για την τρομπα βενζινης.

τωρα βεβαια δεν εχω και κτμ990 αλλα φυλάω τα ρουχα μου.
Black seed δεν εχουμε τρομπα βενζινης!!!!! τα μηχανακια μας λειτουργουν με υποπιεση!!!

και δεν εχεις καθολου αδικο...  :-X :-X μαλλον ειχα μεινει σε αλλα μηχανακια που ειχα στο παρελθον.... ;D

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2014, 09:49:51 μμ »
να σας πω.εγω κανς σε καθημερινη  αση χιλιομετρα τουλαχιστον 70 μεσος ορος.και ειναι σε εθνικη.νε μεν παιζουν πολλα ρολο..και το δισκοφρενο εαν ειναι ελαφροσ στραβο εαν ειναι τα λαστιχα διαφορετικα εαν ειναι διαφορετικο γραναζι εαν εισαι πανω απο 90 κιλα παραδιγμα...μετα ειναι και το αλλο...προφιλ ασ πουμε μπροστα αντι για 70 εχει 60 διχνει διαφορετικα χιλιομετρα.παιζουν ολα το καθε ενα το ρολο τους.εγω πιστευω οτι βαση νομου η μηχανη αν δεν αλαξεις διαφορα πραγματα πανω της και τα αφηνεις εφορου ζωης μαμα πιστευω οτι τα 300 χιλιομετρα ενα τεποζιτο τα βγαζει σιγουρα.εγω αυτη την στιγμη δεν τα βγαζω.λογο του ελαστικου πισω και του μπροστινου.+τα ζιγκλερ προφανως πρεπει αν θημαμε πριν 4 ετη να τα ειχε αλαξει ο μαστορας, διοτι τα ειδε με διαφορετικα νουμερα και τα εβαλε ολα ιδια.δε μιλαω για ποσα λιτρα ι ποσα χρηματα δινω για να βαλω βενζινη και τι ηδους καυσημο.αλλα με τα βιας με μεσω ορο μετρημενο 90/100 χιλιομετρα την ωρα μολισ ζητησει ρεζερβα εχω 180...190χιλιομετρα.οταν ομωσ το γιριζο στι ρεζερβα και μιδενιζο το χιλιομετρητη με βγαζει παιδια 50 χιλιομετρα σε ευθεια παλι.ευχαριστο που με διαβαζεται.πητε μου και αλλοι οποιαδηποτε αποψη σας .
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος koutsg13

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2014, 09:50:23 μμ »
version s και εχω δει πολλες φορες 300+ χλμ. με ενα γεμισμα...

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 02, 2014, 09:56:49 μμ »
διλαδη ενα τεποζιτο ολοκλιρο μεχρι να σβισι ι μηχανη εχεις 300 χιλιομετρα κανεις. ωραιος.εμενα ειναι 92'
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2014, 12:06:44 πμ »
τα 300 ειναι απολυτα εφικτα οταν το μηχανακι ειναι καλοσυντηρημενο, με μαμα ζιγκλερ φιλτρο εξατμιση και τα αναλογα γραναζια! βασικη προηποθεση να μην εχετε τικ στον δεξι καρπο. τα εχω δει και εγω σε παλιες καλες εποχες  ;)

300 δεν είχα δει ποτέ. Καλά, τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσα να δω γενικός το διανυθέντα χιλιόμετρα λόγω βλάβης του χιλιομετρητή...  :o :o :o ;D ;D ;D

Θες να μας πεις ότι έχεις τικ πλέον;;;

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2014, 01:22:29 πμ »
oxi mono corgon και argon. :-\ 
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 03, 2014, 10:29:03 πμ »

... τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσα να δω γενικός το διανυθέντα χιλιόμετρα λόγω βλάβης του χιλιομετρητή... 

Θες να μας πεις ότι έχεις τικ πλέον;;;

>:D
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος cb400_zumbas

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 03, 2014, 08:55:40 μμ »
250 km μέχρι τη ρεζέρβα κάθε ημέρα μέσα στη πόλη !!!

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2014, 10:30:51 μμ »
teλεια και αλλα 50 ι ρεζερβα 300.καλα εισαι.
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 04, 2014, 01:49:16 πμ »
Παιδιά την καλησπέρα μου μετά απο πολύ καιρό που έχω να μιλήσω στην ομάδα.... Θα ήταν εύκολο να λέει ο καθένας τι φοράει απο θέμα ζιγκλέρ, εξάτμιση, φιλτρο και λάστιχα στη μηχανή του όταν μας λέει για την κατανάλωση του?? Το λέω αυτό γιατί θα ειναι πιο εύκολο να καταλάβουμε τι παίζει ακριβώς με τις καταναλώσεις μας.

Πχ. Εγώ όταν πρωτο πήρα τη μηχανή με μαμά ζιγκλέρ νομίζω 95, μαμά εξάτμιση κ φίλτρο έβγαζα κάπου στα 220χλμ... επειδή η εξάτμισή μου ήταν σάπια κ έπρεπε να την αλλάξω, έβαλα εξάτμιση απο xjr 1300 άλλαξα κ φίλτρο με ένα Κ&Ν κ έκανα κ ένα καλό καθαρισμό κ ρύθμισμα με καυσαναλυτή στα καρμπ κ η κατανάλωση μου ήταν στα 240χλμ είτε την έσπαγα είτε σε χαλαρή οδήγηση.. στην πορεία που χρειάστηκε να βάλω λαστιχα έβαλα τα αμέσως πιο φαρδιά απο τις μαμα διαστάσεις κ είδα οτι η κατανάλωση μου είχε μείνει ίδια.

Επειδή διάβαζα τα 300αρια που γράφουνε μερικοί μέσα στο φόρουμ κ φρίκαρα είπα τον μάστωρα μου κ μου έκλεισε τελείως τα μίγματα με τα υπόλοιπα (εξατμίσεις συναφή) να ειναι ως είχαν δεν είδα μεγάλη διαφορά στα γκάζια μου αλλα η κατανάλωση μου έφτασε να είναι στα 280χλμ πριν γυρίσω ρεζέρβα...
Πρίν απο κανένα 6μηνο έκανα γενικό σέρβις τη μηχανή κ ρύθμισα τα καρμπ με δυναμομέτρηση... για να έχω γραμμικό κ υποτίθεται πιο δυνατό φάσμα ροπής ο μάστωρας μου έβαλε 105 ζιγκλέρ (μπορούσε κ 110 αλλα θα μου έκανε λέει μπερδεματάκια στα χαμηλά) η μηχανή υποτίθεται ανέβηκε στα 51 ζωντανά στον τροχό κ ενώ στα μπάμ είδα απειροελάχιστη διαφορά είδα οτι η μηχανή τρελαίνεται άσχημα στα ψηλά... το θέμα είναι οτι αυτή τη στιγμή έχω πέσει στα 200χλμ πριν γυρίσω ρεζέρβα...

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 04, 2014, 02:01:30 μμ »
ziγκλερ δεν είμαι σίγουρος. ελαστικα 120/70.150/60.  γρανάζι 15/39.στα 180....με τα βιας 200 το γυρίζω ρεζέρβα. τα χιλιόμετρα καθαρά τα κάνω σε πορεία εγνατια .κάθε ήμερα.δηλαδη  ενα τεποζιτο ολοκλιρο με κανει 230 χιλιομετρα περιπου.και εγω μαστορα ρωτησα και με κοιτουσε καπως...και μου λεει αποκλειεται.να επισημανω οτι τα κανω και με σταθερο γκαζι 90-100 χιλ/ωρα.αλλα απο οτι καταλαβα.φταινε κ τα λαστιχα κ το ζιγκλερ μου.ειναι μεχρι να το παω για ριθμηση καρμπ κ ζιγκλερ μαμα και τοτε θα πεση η καταναλωση οπωσ ηταν το 1997 που δεν εκαιγε τιποτα.το πολη 5 λιτρα στα 1οο.γενικως παιζουν πολλα ειδικα στα καρμπ πρεπει οντως να εισαι μαστορας και φησικα τον μαστορα τον κανουνε τα εργαλεια του.ακουω τωρα .
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 04, 2014, 05:16:08 μμ »
Χρήστο, για τέτοια οδήγηση που περιγράφεις, έχεις υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση (και δεν αναφέρομαι σε σύγκριση με το δικό μου sf που αντικειμενικά μάλλον καίει λιγότερο απ' ότι ο μέσος όρος.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 04, 2014, 10:18:40 μμ »
ξερω.καιει τι να του κανω.
SUPER FOUR Γ.Χ