Αποστολέας Θέμα: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????  (Αναγνώστηκε 8666 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Remali

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ????????????????????????ποσοοοοο??????
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 25, 2014, 11:33:33 μμ »
ωπ!σορρυ!1.67 το λιτρο!

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:48:29 μμ »
entaξει εισαι οκ

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:42:19 μμ »
Προχθές έσπασα ρεκόρ 294 πριν την Ρεζέρβα ..από Πύλη Τρικάλων έως Βασιλική Λευκάδας ( + Πόρτο Κατσίκη ) σε χαμηλές σχετικά στροφές ... Στην εθνική με 130 χλμ ποτέ δεν με έβγαλε πάνω από 220 χωρίς Ρεζέρβα ...

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:26:57 μμ »
πολυ καλα.για ηλικιας μηχανη. ;)

Αποσυνδεδεμένος desmond

• VIP
  • Λεφτά υπάρχουν! Εμείς δεν έχουμε...
    • Προφίλ
    • http://www.duckseason.mobi
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:02:20 πμ »
Παίδες αυτές οι καταναλώσεις που λέτε είναι εξωπραγματικές.
Με λίγα λόγια αν δε το δω με τα μάτια μου δεν το πιστεύω. (άπιστος Θωμάς)
έχω δεί cb να βγάζουν 250 ή 260 χλμ μέχρι τη ρεζέρβα αλλά πιο πολύ ακούγεται ουτοπικό.
Μήπως είναι χαλασμένο το ρουμπινέτο και δεν έχετε ρεζέρβα; (λέω εγώ τώρα...)

Όταν φτάνετε σε τέτοιες καταστάσεις πάτε κατευθείαν στο βενζινάδικο και φουλάρετε για να μας πείτε με πόσα λίτρα βενζίνης τα βγάλατε αυτά τα χιλιόμετρα.
Όχι τίποτα, να βάλουμε και λίγο μαθηματικό στην κουβέντα.

Και φυσικά και μπορεί ο άπιστος Θωμάς να κάνει λάθος αλλά σε αυτήν την περίπτωση να μας πείτε αν κάποιος μηχανικός σας βελτίωσε/έστρωσε/ρύθμισε τα καρμπυρατέρ  και φτάσατε σε αυτό το σημείο, να πάμε και εμείς να μας τα φτιάξει να μην αφήνουμε τον παρά μας στα βενζινάδικα.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Αποσυνδεδεμένος pavlidisc

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 08:01:04 μμ »
έχω δεί cb να βγάζουν 250 ή 260 χλμ μέχρι τη ρεζέρβα αλλά πιο πολύ ακούγεται ουτοπικό.

Όταν φτάνετε σε τέτοιες καταστάσεις πάτε κατευθείαν στο βενζινάδικο και φουλάρετε για να μας πείτε με πόσα λίτρα βενζίνης τα βγάλατε αυτά τα χιλιόμετρα.

Και φυσικά και μπορεί ο άπιστος Θωμάς να κάνει λάθος αλλά σε αυτήν την περίπτωση να μας πείτε αν κάποιος μηχανικός σας βελτίωσε/έστρωσε/ρύθμισε τα καρμπυρατέρ  και φτάσατε σε αυτό το σημείο, να πάμε και εμείς να μας τα φτιάξει να μην αφήνουμε τον παρά μας στα βενζινάδικα.
Like... 8)
Χρήστος

"Η διαφορά ανάμεσα στην ηλιθιότητα και την ευφυΐα, είναι ότι η ευφυΐα έχει και τα όριά της..."

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 10:37:04 μμ »

Άπιστε Θωμά, θα παραθέσω ένα παράδειγμα, όχι με CB, αλλά από VFR 800.
Έχω δει καταναλώσεις, μέχρι και 10λ/100χλμ. αλλά τότε, δεν είχα πέσει κάτω από τα 190. Έχω δει όμως και 5,6λ/100χλμ. παρόλο που είμασταν 2 άτομα και τριβάλιτσο. Οι ταχύτητες, ήταν μέχρι τα 120 το πολύ και ήταν και επαρχιακό δίκτυο.
Πχ. 253,5 χλμ. και έκαψε 14,36λίτρα = 5,66λ/100χλμ.
Οκ. Το VFR είναι ψεκαστό, αλλά μιλάμε και για κινητήρα διπλάσιο σε κυβισμό από το CB. Αν και το CB είχε την ίδια ταχύτητα και μικρότερη ταχύτητα (έως 100χλμ/ώρα), γιατί να μην έχει την ίδια και μικρότερη κατανάλωση από το VFR???
Ειδικά, αν το πας πορεία και κρατήσεις χαμηλές στροφές (έως 6.000χιλ/λεπτό) τότε θα κάψει λίγο. Αν όμως έχεις τρελές επιταχύνσεις συνεχώς, ναι, θα κάψεις και 8λ/100χλμ.

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 04:53:06 μμ »
Πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα μεγαλο ταξιδι γυρω στα 3000χλμ και κατι. Ειχα ενα app στο κινητο για την καταναλωση καυσιμου. Εχει αναφερθει και στο παρελθον αυτο το app (δεν θυμαμαι σε ποιο post βεβαια).

Η μεση καταναλωση στα 100 χλμ που μου εβγαλε υστερα απο αρκετες μετρησεις ηταν περιπου 5L/100km. Αν τωρα υπολογισουμε οτι το ρεζερβουαρ χωραει 15L χωρις τη ρεζερβα, τοτε τα 300χλμ δεν ειναι κατι απιαστο.. Βεβαια η μεση καταναλωση μπορει να αλλαξει, καθως εξαρταται απο πολλους παραγοντες..  Τους εχουμε αναφερει ολους.

Τωρα για τα δικα μου δεδομενα:
μαμα γραναζωμα (16/43 αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος)
λαστιχα: 110/70/17-140/70/17
καθαρισμενες επαφες στους πολλαπλασιαστες και σχεδον καινουρια μπουζι
ρυθμισμενα carbs και αν δεν κανω λαθος μαμα ζιγκλερ

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:54:13 μμ »
Όλα παίζουν το ρόλο τους στην κατανάλωση. Από το φορτίο, την κλίση του δρόμου, αν έχει στροφές και μας τρώει κι εμάς λίγο τε χέρι μας, από τον αέρα, ακόμα και από την κατάσταση της αλυσίδας και της πίεσης των ελαστικών. Φυσικά και το πόσο καλά ρυθμισμένος είναι ο κινητήρας. Και μπορεί να διαφέρει από μοτό σε μοτό. Μία κατανάλωση 6λιτ/100χλμ, είναι αποδεκτή από όλους εδώ μέσα και φυσικά μπορεί και να πέσει και να ανέβει.