Αποστολέας Θέμα: Τη συμβουλή σας γρήγορα....  (Αναγνώστηκε 1394 φορές)

Αποσυνδεδεμένος eteroklitos

• Ενεργό μέλος
  • ΟΤΑΝ ΙΔΡΩΝΩ NΟΙΩΘΩ ΑΣΚΗΜΑ...
    • Προφίλ
Τη συμβουλή σας γρήγορα....
« στις: Μάιος 18, 2009, 07:37:15 μμ »
Το ψυγείο μου (cb400 sf '92-'94) άν ζεσταθεί πολύ κάνει έναν ήχο σα αυτόν όταν πετάς την πατάτα στο καυτό το λάδι ("τσιτσιρίζει", δλδ), βγάζει ατμούς (από το παραφλού, λογικά) και στάζει παραφλού. με άλλα λόγια... τρύπησε.

1)Υπάρχει κάνα γιατροσόφι να το "μπαλώσω"?

2)Πήγα σε έναν ανταλλακτικατζή και μ είπε οτι έχει από cb1. ταιριάζει??

3)Για τιμή μου είπε 90 ευρώ. πως σας φαίνεται??

Υ.Γ) από τότε που εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα δε λειτουργεί και το βεντιλατέρ. 4)σημαίνει τίποτα αυτό? μαζί με το νέο ψυγείο πάει και νέο βεντιλατρέρ σετ??

αυτά..

Παρακαλώ όπως επιδείξετε αστραπιαία ταχύτητα στην προσέλευσιν απαντήσεων. Μη ντρέπεστε, Για περάστεεε!!!
born naked, ride naked
(and the brains at the kaggela naoum)

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
Re: Τη συμβουλή σας γρήγορα....
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2009, 07:56:36 μμ »
Ψυγείο μεταχειρισμένο είναι ψιλοδίκοπο μαχαίρι γιατί δεν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση του εσωτερικά και η εξωτερική όψη του δεν δηλώνει και την κατάστασή του.  Μια πολύ καλή λύση είχε ανακαλύψει ο γείτονάς σου.  Ρίξε ένα βλέφαρο εδώ:

http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=692.msg5978#msg5978

Στο βερντιλατέρ δίνει εντολή ο διακόπτης-βαλβίδα που βρήσκεται στην αριστερή-πίσω πλευρά του ψυγείου (όπως το κοιτάς από τη θέση του οδηγού).  Αν στο σημείο στο οποίο βρήσκεται ο διακόπτης-βαλβίδα επάνω στο ψυγείο δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία λόγω της διαρροής είναι λογικό να μην ανήγει.  Το πιο πιθανό είναι να φταίει καθαρά το ψυγείο οπότε φτιάξε πρώτα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2009, 07:57:27 μμ »
Απανταω οσο ποιο γρηγορα μπορω α´αλλα δεν μπορω ναγρασδφ γραψω απο το ανχος  ;D ;D ;D ;D
Λοιπον Αν κανει του cb1 δεβ ξερω και ΔΕΝ νομιζω αλλα δεν βασιζεται σε κατι αυτο που λεω
90 ευρο δεν μου ακουγονται πολλα ΑΛΛΑ ο headmaster ειχε βρει πολυ ωραιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο εναν τυπα πανω στην Σαλονικη με 150 ...για σκεψου το λιγο ...δεν ξερω κανα γιατροσοφι αλλα και να ξερα θα ηταν προχειρη λυση και οχι κατι της προκοπης ...
Το βεντινατερ δεν αναβει επειδη λογο τρουπας εχεις χασει νερο και μιας και τον αισθητιρα τον εχουν ψιλα (αρκετα μαλλον θα ελεγα) επειδη δεν βρισκει νερο ....δεν αναβει ...Δεν εχει χαλασει μην στεναχωριεσαι
Δεν καταλαβα καλα ομως το νερο το χανεις ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ?Συγουρα ΟΧΙ απο καποιο κολαρο ?
Κοιτα μην ειναι απο κανα κολαρο και πλερωσεις ολοκληρο ψυγειο !!! :wave:
Βλεπω με προλαβε και ο Θανας

Αποσυνδεδεμένος akaposto

• Elite
  • *
  • Αντώνη ζούμε, στο βάθρο να σε ξαναδούμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2009, 08:06:27 μμ »
Το ψυγείο μου (cb400 sf '92-'94) άν ζεσταθεί πολύ κάνει έναν ήχο σα αυτόν όταν πετάς την πατάτα στο καυτό το λάδι ("τσιτσιρίζει", δλδ), βγάζει ατμούς (από το παραφλού, λογικά) και στάζει παραφλού. με άλλα λόγια... τρύπησε.
1)Υπάρχει κάνα γιατροσόφι να το "μπαλώσω"?
2)Πήγα σε έναν ανταλλακτικατζή και μ είπε οτι έχει από cb1. ταιριάζει??
3)Για τιμή μου είπε 90 ευρώ. πως σας φαίνεται??
Υ.Γ) από τότε που εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα δε λειτουργεί και το βεντιλατέρ. 4)σημαίνει τίποτα αυτό? μαζί με το νέο ψυγείο πάει και νέο βεντιλατρέρ σετ??
αυτά..
Παρακαλώ όπως επιδείξετε αστραπιαία ταχύτητα στην προσέλευσιν απαντήσεων. Μη ντρέπεστε, Για περάστεεε!!!

φςςςςς,πήρες φόρα my man και σε βλέπω ότι αγχώθηκες.
Στάζει.Ωραία,απο πού;Μπορεί να τρύπησε το ψυγείο μεν,αλλά στο δεν σου έχω κάτι ποιό καλό.Μήπως τρύπησε κανένα κολάρο;Οι σωληνώσεις είναι στην θέση τους;

Τώρα επι του βεντιλατέρος (!!!)
Δεν δουλεύει το βεντιλατέρ ή το θερμίστορ;Μην βαράς εξηγώ,
δώσε ρεύμα στο βεντιλατέρ,γυρίζει;Δεν δουλεύει εννοείς ότι εκεί που έπερνε μπροστά το βεντιλατέρ τώρα απλά σε αγνοεί;

Στο αν ταιριάζει,πας πάλι στον ανταλλακτικατζή (!) και μετράς με το μάτι (καλύτερα όμως με κανα χάρακα) την απόσταση που έχουν οι βίδες στήριξης.
Αν πέφτουν κοντά με το δικό σου είναι ίδιο.Προφανώς θα πρέπει να έχουν και την ίδια θέση  :yelrotflmao:
Δίνω απόδοση 1 ότι το ψυγείο είναι ίδιο πάντως.

Α by the way,πήρε το ματάκι μου στο ebay ένα ψυγείο με κατιτής λιγότερο,αλλά το έχει το κοπανηματάκι του.

EDIT---φωτιά στα πληκτολόγια ! ! !

EDIT2---βλέπω ότι με πρόλαβαν ο Θάνος και ο Βαγγέλης ! ! !

EDIT3---κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός  :yelrotflmao:
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2009, 09:31:54 πμ »
θα συμφωνησω και εγω με ολους τους παραπανω  , για να δεις αν δουλευει το βεντιλατερ δωσε του απευθειας ρευμα ...  Το μεταχειρισμενο ψυγειο μπορει να σου τρυπησει ξανα την επομενη εβδομαδα ...ψηφηζω και εγω νεο ψυγειο και ας κανει τα διπλασια λεφτα .... δοκιμασε και κατι ακομα το οποιο μπορει να λειτουργησει αν δεν εχεις μεγαλη διαροη .
Δεν ξερω αν εχεις ακουστα την "φωκια" ειναι μια κοκκινη (συνηθως) σκονη την οποια ριχνεις  μεσα στο ζεστο νερο του ψυγειου και βουλωνει τα παντα .... μπορει να σου κρατησει απο 3 μηνες μεχρι 3 χρονια .... ειχα βαλει παλια  στο πρωτο μου αυτοκινητο ( Fiat 128 )  δεν κοστιζει πανω απο 5 ευρω αν δεν κανω λαθος και κανει πραγματικα δουλεια ...δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις ... ;)
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .