Αποστολέας Θέμα: Οδη(ν) στο παπι(ν)  (Αναγνώστηκε 960 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Global Moderator
  • Gold
    • Προφίλ
Οδη(ν) στο παπι(ν)
« στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 01:10:34 μμ »
Και ξεκιναω
« ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΠΑΠΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΗ ΔΙΚΥΚΛΩΝ>> Αποσπασμα απο το κατα Βαγγο ευαγγελιο

Κοιτα να δεις ρε παλιομηχανοβιοι που καλα καλα δεν περασαν 6 μηνες και εχω παθει συνδρομο στερισης για το παπι μου !
λεω για ενα ωραιο καινουργιο ΜΑΜΑ παπακι να βγαζει την λατζα !!
Και τι λατζα θεε μου ... Οσοι δεν ειχατε ΜΠΟΡΕΙ και να καταλαβαινεται τι λεω ..μπορει και οχι !
Αλλα τι λαντζα!! εγω σε 3 χρονια του ειχα κανει 55.000 χλμ ...με ταξιδακια νησακια ...παντα φωρτομενο οπως ΠΡΕΠΕΙ (δηλαδης υπερβαρο σαμαρια βαλιτσες κτλ) και με μια σελαρα να κατσουν ....ανετα οι κολοι ! Βαρος ποδηλατου ...αλλα και συντηρηση ...ποδηλατου !(μπορει και φθηνοτερη)
Αυτο που ηθελε ηταν μολις κανεις 2000.χλμ λαδια ....αυτο ! Το εδωσα (τωρα γιατι το εκανα αλλη κουβεντα) με ΜΑΜΑ αλυσιδα (και ειχε και μπολικο ψωμι) τακακια πισω χρειαστηκε οταν τα εδωσα (55.000χλμ ε) μπουζι στα 20.000 και στα πρωτα 30.000 τακακια μπροστα !! Α α και ενα δισκακι του αλλαξα καπου εκει !
Αν αναλογιστεις τωρα τι ξοδεψα και το τι εκανα και ΠΩΣ τα εκανα μπορεις και μονος σου να δεις οτι ΑΞΙΑ μπορει ενα παπι να παρει τον τιτλο του ποιο τιμιου οχηματος στον ΠΛΑΝΗΤΗ !
Αν και το Ον Οφ δεν εχει ολα τα κακα του street (πχ λακουβες πεζοδρομια σκυλια γιαγιαδες κτλ) που τα περνας απο πανω και ας ειναι και μικρουλι ....τελικα τα πραγματα δεν ειναι οπως τα ηθελα !
Ειναι ευελικτο ΣΑΝ ΠΑΠΙ ...αλλα δεν ειναι παπι
Ειναι οικονομικο ΣΑΝ ΠΑΠΙ ...αλλα δεν καιει και σαν παπι ..
Ειναι ποιο γρηγορο απο το παπι ...αλλα οχι και πολυ ποιο γρηγορο απο παπι ...
Θα ηθελε να ειναι αξιοπηστο σαν παπι ....Αλλα ΣΥΓΟΥΡΑ δεν ειναι παπι !
Γενικα το παπι ειναι σημειο αναφωρας τελικα !

Κατεβηκα και σημερα να παρω την μηχανουλα μου να παω δουλεια ! ΟΚ τις διαρροες και τα λαδακια που καιει τα εχω παρει αποφαση !
Αλλωστε και σε ενα παπι θα μπορουσαν να εχουν συμβει !(εκει φυσικα ομως θα εδεινες 300 ευρο και θα εβαζες ενα καινουργιο μοτερ)
τες πα τι ελεγα ...α ναι τα λαδια ...βαζω και το κατι της λαδι μεσα ...οπως σκηβω ομως βλεπω και το καρμπ ΞΑΝΑ να αρχιζει να σταζει σγα σγα !(μην πεις οτι και στο παπι θα γινοταν επειδη εκει κανει 30 ευρο ενα καινουργιο ...ΑΝΤΕ 50 αν θες μαμα) ...τελως παντων
αντε λεω θα το βρουμε και αυτο !Η μηχανουλα περνει προθυμα μπροστα ...μιας και εχει καινουργια καρβουνακια η μιζα μετα το σπρωξιμο που ειχα ριξει (στο παπι εχει ΚΑΙ ΜΑΝΙΒΕΛΑΑΑΑ) και παω να φυγω !
Αναβω τα φωτακια (γιατι ετσι γουσταρω ειναι ασφαλες και νομιμο επεισης) τσουπ ......καμμενο ΠΑΛΙ  το ενα λαμπακι !
Σκ@ταααα ...
Η σκεψη στο μυαλο μου ειναι <<οκ χαρας το θεμα πρεπει να ασχολιθω το σκ να τα φτιαξω>>
Μετα απο λιγο ομως ...αρχισα να ψαχνω στην μνημη μου ..ποτε ηταν η τελευταια φωρα που ειχα κανει την ιδια σκεψη για το παπι !
Καλα ...ακομα ψαχνω !!!
Αρχιζω λιγο λιγο να σκεφτομαι ΤΕΛΙΚΑ τι ειναι αυτο που με κανει να χαρακτηριζω τον εαυτο μου μηχανοβιο ....
Αν κατσεις και το σκεφτεις λιγο ....
τελικα απο ποτε ξεκιναμε και το λεμε αυτο ....ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ....
Επειδη γουσταρουμε τον αερα στην μαπα ..
Επειδη δεν συμβιβαζομαστε με την ανεση και ειμαστε <<της ταλαιπωριας>>
Επειδη θες να νιοθεις ελευθερος και να μην σε κραταει η σταματαει τιποτα ..
Επειδη γουσταρεις την φυση και την επαφη μαζι της
Επειδη δεν <<την>> μετρας με το μεγεθος αλλα με την απολαυση !! ? ? ?
Καποτε νομιζα οτι η μηχανη με κανει να λεγομαι μηχανοβιος ...αν δεν αποκτησεις μια μερα μια καλη μηχανη ...δεν εισαι μηχανοβιος ...
ΟΚ τελικα ....ποια ειναι η καλη μηχανη ? ενα 600 ενα 1000 ? καποια που κανει 15.000 ευρο ?Και αν ναι ....τελικα ....κανει ολλα οσα μπορει να κανει ενα παπι ? Αν οχι ...μαλλον δεν ειναι και πολυ καλη μηχανη ....αν ναι ....ρε μαγκα πολλα δεν εδωσες για να παρεις κατι που το κανει και ενα παπακι ? :P

Τωρα θα μου πεεις ...οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα ...τα γκαζια .... να μπορεις να πας Ταξιδια .....να ανεβεις τον ψιλορειτη καθετα !!
κτλ !!Οκ ...εκει ναι παω πασο ....αλλα ειναι αυτα που μας κανουν μηχανοβιους ? επειδη ....αν ΔΕΝ ειναι ....
πρεπει να αρχισω να λεω τον εαυτο μου μηχανοβιο ...απο την μετα-παπι περιοδο της ζωης μου ..και οχι πριν αποκτεισω ενα !

Τωρα θα μου πεις ...νταξ ρε φιλαρακι που το πας ?
βασικα πουθενα ...τον προβληματισμο μου μοιραζομαι μαζι σας και τις σκεψεις μου ...
Με αφορμη ενα αλλο ποστ που λεγαμε για βεσπες φλωρετες ταβλες για καθησματα κτλ ....οταν ενωσα τις τελειες στο μυαλο μου ...και τα ζυγισα ...ΤΕΛΙΚΑ προσεξα ...οτι αυτα μας κανουν μηχανοβιους ...
Οι σανιδες του point zero (αν θυμαμε καλα)
Η βεσπα του egm
Το chally και οι εντουραδες του jokey
Οι φλωρετες των παιδιων το ταξιδι απο πορο μεχρι εδω με βαλιτσες σαμαρια ομπρελα θαλασσης και χαλαζι μαζι με την Τονινα και ολλες τις αλλες ιστοριες που εχει ο καθενας μας που η δεν ξερω η δεν θυμαμε να αναφερω !
Εγω προσωπικα θελω να λεω οτι αυτο ειναι που μας κανει μηχανοβιους ...να <<ρουφας>. τις δυνατοτητες απο ενα τετοιο μικρο οχημα στο 150% παρα να κανεις κατι με το 1/3 ενως μεγαλου !! να γραφεις χλμ ρε παιδι μου οπως και οταν μπορεις
Η γνωμη σας ?

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
Re: Οδη(ν) στο παπι(ν)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 02:40:43 μμ »
Μηχανοβιος σημαινει βιος ( ζωη δηλαδη ) μεσα απο την μηχανη η επανω στην  μηχανη .... ο ορος δεν εξεταζει το τι μηχανη οδηγεις ... μπορει να ειναι απο ενα απλο μονογκαζο εως μια μηχανη πυραυλο .... οποτε παπια , σκουτερ , street , εντουρο ειναι ολα μεσα ... σωστα ολα ειπες και για το παπι σε σχεσει με μεγαλυτερες μηχανες αλλα πρεπει να αυτη η συγκριση να μεινει αυστηρα και μονο στην σφαιρα του ορου "μηχανοβιος " και να μην τα συγκρινουμε σαν μοντελα ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος egm

• Elite
  • *
  • somewhere.....a road is waiting....
    • Προφίλ
Re: Οδη(ν) στο παπι(ν)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 03:56:59 μμ »
Κοιτα που σε λίγο θα μας προκυψει και αρχιμανδρίτης  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Παπα Βαγγέληηηη   με έκανες ρε και δάκρυσα.  :'(   
Όχι γιατί διαφωνώ, συμφωνώ καθέτως και οριζοντίως και σου δίνω και εύσημα, αλλά δάκρυσα γιατί θυμήθηκα
εκείνη την καθαρή Δευτέρα στη Γεωργιούπολη που πήγαινα πλαγιαστός απο τον αέρα και μούσκεμα από τη βροχή, ( κάπου εδώ μέσα το έχω ξαναγράψει)
έκαψα το κινητό από τα νερά, αλλά κατέβηκα σπίτι με ένα χαμόγελο που δεν μπορεί να ξεπληρωθεί με κανένα νόμισμα αυτού του πλανήτη.
Με τί ήμουν? Μα φυσικά με τη Ροζαλία. Τη βέσπα δηλαδή. Γεράσαμε γαμώτ.....
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......