Αποστολέας Θέμα: Μια ερωτησουλα ακομα ! (νομιζετε χε χε)  (Αναγνώστηκε 2116 φορές)

Αποσυνδεδεμένος COSBOUT

• Δημοφιλές μέλος
  • Η ζωη ειναι ωραια αλλα τα 'χει με αλλον!
    • Προφίλ
Μια ερωτησουλα ακομα ! (νομιζετε χε χε)
« στις: Απρίλιος 23, 2010, 07:47:00 πμ »
Απο οταν πηρα τον σεμπες απο τον μπροστινο τροχο ερχοταν ενας θορυβος λες και εξυνε κατι στο δισκοφρενο.
Καθοτι απειρος ρωταγα και μου ελεγαν οτι ετσι κανει  :-\!!!
Σημερις ομως κουνησα λιγο την δεξια δαγκανα και ωωωωωωωωωωωωωωπ εχει ενα παιξιματακι (κανα 4-5 δεκατα αλλα πιστευω ειναι αρκετο) το ιδιο και η πισω.
Και ερωτω κυριοι και κυριες συναδελφοι ειναι βυσιολογικο?Απο οτι ειδα η πισω θα σιαξει γιατι ο τζογος ειναι στις βιδες
με την μπροστα τις πταιει?Κι πως το σιαχνω?

Υ.Γ. Χορμοβιτου και Ψαρρων Κερατσινι ωρα 7.05 CB βυσσινι εθεαθει μαλλον μικρη σουπα με σπασμενο κωλο κανεις απο δω?
HASTANAPANE!

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Re: Μια ερωτησουλα ακομα ! (νομιζετε χε χε)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2010, 04:46:09 μμ »
1.Δες τα τακάκια αν είναι τελειωμένα
2.Δες αν έχει αυλάκια η δισκόπλακα πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να έχεις τακάκια των 3 ευρώ τα οποία έχουν σαν ιδιότητα να μην φθείρονται εύκολα αλλά την δισκόπλακα να την τορνάρουν μια χαρά
3.Τα φρένα που είχα στο CB1 ήταν πλευστά οπότε μετά από χρόνια ο πύρος τρώγεται λίγο και έχει ένα μικρό τζόγο και τα ακούς να κοπανάνε λίγο στις λακούβες(τα ίδια έχει και το africa).H γιατρειά εδώ είνια λύσιμο.Πέρασμα με λίγο γράσο για δημιουργήσουν μια μικρή πάστα λίπανσης και να μην κοπανάνε πολύ απλά θέλει λίγο συχνά συντήρηση γιατι αν πιάσει μάκα αυτό το μίγμα μπορεί να σου κολάει με αποτέλεσμα να είναι επικίνδυνο λίγο στο να κολλήσει κανα φρένο

Από την άλλη τσέκαρε και τις δισκόπλακες αν είναι ευθεία ή κάνουν κανα εσάκι
(διπλό στάντ,ένας να κάθεται στην θέση του συνοδηγού και εσύ στην μπροστά ρόδα με κινήσεις χειρούργου, μάτι καθαρό από τσίμπλες κτλ και αυτάκι καθαρισμένο από την προηγούμενη και αφού θέσεις σε κίνηση τον τροχό παρατηρείς και ακούς.Προσοχή η πολύωρη επανάληψη της διαδικασίας χωρίς πεντάλεπτα διαλείμματα μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις ύπνωσης ;D)
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος COSBOUT

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2010, 05:01:38 μμ »
Τακακια εχουν ακομα ψωμι και η δισκοπλακα εχει ομοιομορφη φθορα δεν παιζει κατι τετοιο.
Ουτε ειναι στραβια (θα το αισθανομουν στο φρεναρισμα) απεναντιας εχει καλα φρενα.
Α να γεια σου το τζογο τον βλεπω στους πυρους και αναρωτιομουν μηπως σφιγγει απο καπου η δαγκανα γιατι εντοπισα μια σκωλικοβιδα (οπως κοιταμε την δαγκανα προς τη μερια του δρομου).
Το θεμα ειναι οτι δεν κοπαναει (τουλαχιστον οχι ακομα) αλλα μαλλον τριβει το τακακι πανω στην δισκοπλακα.
Φαντασου ενα διακοπτομενο συρσιμο σαν να βρισκει το τακακι στο ενα τεταρτο της περιστροφης της ροδας.
Τι ειναι ρε μαγκες  :scratchchin:?Γιατι δεν θελω να παιζω με τα φρενα και δεν μαρεσει αυτο που ακουω!

ΚΑΙ δυστυχως ΔΕΝ εχω διπλο stand  :'( ??? :( >:(
HASTANAPANE!

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2010, 07:09:16 μμ »
3.Τα φρένα που είχα στο CB1 ήταν πλευστά οπότε μετά από χρόνια ο πύρος τρώγεται λίγο και έχει ένα μικρό τζόγο και τα ακούς να κοπανάνε λίγο στις λακούβες(τα ίδια έχει και το africa).
Πολυ σωστα ... το ιδιο προβλημα ειχα  με ενα uno turbo  που ειχα παλια ... η αλλιως αλαγη στους πειρους ....αυτο δεν πιανει ομως αν εχει φαει την φωλια στην δαγκανα ... το γρασο παντως κανει δουλεια ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος COSBOUT

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:18:23 μμ »
Δηλαδη αν εχει φαγωθει ο πυρος αλλαγη,αν εχει φαγωθει η φωλια θα πειραζε να ανοιξω την διαμετρο και να φτιαξω δικους μου πυρους? O0
HASTANAPANE!

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2010, 10:50:46 πμ »
Δηλαδη αν εχει φαγωθει ο πυρος αλλαγη,αν εχει φαγωθει η φωλια θα πειραζε να ανοιξω την διαμετρο και να φτιαξω δικους μου πυρους? O0
Αν ξεβιδώσεις τα φρένα τις δύο βίδες που κρατάνε την βάση με το καλάμι και πάρεις το φρένο στο χέρι θα δεις οτι η βάση βγαίνει(οι πύροι που λέγαμε)
Τώρα αν θέλεις να γυρίσεις την μπροστινή ρόδα όπως είναι στο μονό στάντ γύρε λίγο την μηχανή και βάλε ένα τελάρο στο μπροστά μέρος του κάρτερ.Προτίμησε κάτι πλαστικό για να μην πληγώσεις το κάρτερ.Έτσι θα έχεις την μπροστινή ροδα ελεύθερη να παίξεις.Θα είναι λίγο λοξή η ρόδα αλλά θα είναι στον αέρα
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2010, 12:21:08 μμ »
να πεταχτω και εγω !
Οταν θα βρεις τον τροπο να συκωσεις την μπροστινη ροδα στον αερα ...κανε ολους τους ελενχους που λενε τα παιδια ...αλλα ποιασε και τον τροχο με τα 2 σου χερια σε μια διαγωνιο και προσπαθησε να <<ξεριζωσεις>> (δεν θελει δυναμη) την ροδα ....ξερς δεξια αριστερα ..
Αν ολος ο τροχος κανει σαν δοντι που ψιλοκουνιεται ...δεν θες τιποτα απο τα ανω ...αλλα θες ρουλεμαν τροχου ..
Μου εχει συμβει και ...ξερω !

Αποσυνδεδεμένος desmond

• VIP
  • Λεφτά υπάρχουν! Εμείς δεν έχουμε...
    • Προφίλ
    • http://www.duckseason.mobi
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2010, 11:44:14 μμ »
Αν είναι ρουλεμάν τροχούμ πιστεύω πως μπορείς να το καταλάβεις χωρίς να κάνεις τα αεροπλανικά και να σηκώσεις τη ρόδα. Απλά βάλε κάποιον να κάτσει επάνω και με τη μηχανή όρθια, πιάσε με το χέρι τον τροχό και κούνα τον δεξιά αριστερά(προς τα καλάμια). Αν έχει και τον παραμικρό τζόγο, θές ρουλεμάν. Εμένα όταν το πήρα κουνιόταν μισό εκατοστό!!! και φυσικά ένιωθα τρέμουλο στο φρένο.
Πάντως το να ακουμπάει το τακάκι στο δίσκο είναι η λειτουργία του φρένου. Εκείνο που με παραξενεύει είναι ότι όπως λές ακουμπάει μόνο στο ένα τέταρτο της δισκόπλακας και όχι συνεχώς. Σίγουρα δεν είναι στραβιά η δισκόπλακά σου;
Το τακάκι πατάει ομοιόμορφα ή μήπως μονόμπαντα;

Για τους πύρρους δεν έχω ιδέα. :-[
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2010, 11:07:22 πμ »
Αν είναι ρουλεμάν τροχούμ πιστεύω πως μπορείς να το καταλάβεις χωρίς να κάνεις τα αεροπλανικά και να σηκώσεις τη ρόδα. Απλά βάλε κάποιον να κάτσει επάνω και με τη μηχανή όρθια, πιάσε με το χέρι τον τροχό και κούνα τον δεξιά αριστερά(προς τα καλάμια). Αν έχει και τον παραμικρό τζόγο, θές ρουλεμάν.
Σωστοοοοστ !

Αποσυνδεδεμένος COSBOUT

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2010, 12:23:57 μμ »
Τι να πω ρε μαγκες δεν ξερω δεν νομιζω να ειναι η δισκοπλακα θα το καταλαβαινα.
Για το τακακι δεν περνω ορκο αν παταει μονοπαντα αν και εχουν και τα δυο μεσα εξω ιδια φθορα.
Το θεμα ειναι οτι με την δουλεια ΔΕΝ προλαβαινω να κανω τιποτις.
ΚΑΙ επισης σημερα το πρωι μου δουλευε παλι με τρεις αλλα μολις εκανα καμμια 300 μετρα εσιαξε
να κανω ταμα στον αγιο μηχανοβιο??
HASTANAPANE!

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2010, 12:57:20 μμ »
χα χα ....και οι αγιοι αλλα και οι δεμονες ...ποτε δεν ξερεις αν βοηθανε ..οπωτε βαλε και αγιασμο !
Ελλα μωρε ..θα τα εχει αυτα ...κοιτα απλα να μην χειρωτερεψει ...
Ψιτ τωρα που το θυμηθηκα ..το πρωι οταν την βαζει μπρος πως το κανεις ? τραβας τσοκ δεινεις γκαζια κτλ ?
η απλα πατας μονο μιζα ...
Αν οχι  δοκιμασε ΜΟΝΟ το τελευταιο και πες ...
μπορει να σου κανει εντυπωσει αλλα ΜΟΝΟ με δαχτυλακι στην μιζα ΧΩΡΙΣ γκαζι και ΧΩΡΙΣ τσοκ στο δικο μου τουλαχιστον ηταν εγγυηση οτι θα παρει μπρος μετα την δευτερη μιζια ακομα και στα ποιο <<δυσκολα >> πρωινα ...Μπας και την μπουκωνεις χωρις να το καταλαβαινεις ? Θυμησου να κανεις αυτο που σου ειπα και πες μας πως παει

Αποσυνδεδεμένος COSBOUT

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2010, 01:17:59 μμ »
χα χα ....και οι αγιοι αλλα και οι δεμονες ...ποτε δεν ξερεις αν βοηθανε ..οπωτε βαλε και αγιασμο !
Ελλα μωρε ..θα τα εχει αυτα ...κοιτα απλα να μην χειρωτερεψει ...
Ψιτ τωρα που το θυμηθηκα ..το πρωι οταν την βαζει μπρος πως το κανεις ? τραβας τσοκ δεινεις γκαζια κτλ ?
η απλα πατας μονο μιζα ...
Αν οχι  δοκιμασε ΜΟΝΟ το τελευταιο και πες ...
μπορει να σου κανει εντυπωσει αλλα ΜΟΝΟ με δαχτυλακι στην μιζα ΧΩΡΙΣ γκαζι και ΧΩΡΙΣ τσοκ στο δικο μου τουλαχιστον ηταν εγγυηση οτι θα παρει μπρος μετα την δευτερη μιζια ακομα και στα ποιο <<δυσκολα >> πρωινα ...Μπας και την μπουκωνεις χωρις να το καταλαβαινεις ? Θυμησου να κανεις αυτο που σου ειπα και πες μας πως παει
:hug: :hug: :hug:
I love you man οντως με τσοκ ξεκιναω και σιγουρα ειναι μπουκωμενο καθοτι νεοπας.Δεν το χα σκεφτει.
HASTANAPANE!

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2010, 01:29:43 μμ »
και εγω με αγαπαω ...ειμαι υπεροχος ανθρωπος .....χα χαχ αχαχα
Δοκιμασε και βλεπουμε δεν συμαινει στανταρ οτι το βρηκαμε αλλα παιζει πολυ να ειναι αυτο !