Αποστολέας Θέμα: δυσπνοια στο cb !!!  (Αναγνώστηκε 2022 φορές)

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
δυσπνοια στο cb !!!
« στις: Μάιος 20, 2010, 09:33:49 πμ »
λοιπον , λοιπον ...λεμε και εχουμε , εχουμε και λεμε !
Η cbαρα μου μου κανει κολπα .... εκει που παω στον δρομο ξεμενει απο βενζινη και αρχιζει τα μμπππλλλμμπππρρρρμμμρρππππ   ... Τα καρμπυρατερ ειναι καθαρα , η υποπιεση ειναι ενταξει , η κανουλα ειναι μια απο τα ιδια ...Βενζινη εχει μεσα ... τι λετε οτι ειναι ???

Να σας πω εγω ...... μολις αρχισει τα μπερδεματα και χωρις να σβησει η μηχανη ανοιγω την ταπα του ρεζερβουαρ και περνει τα ισια του !αρα δεν μπαινει αερας στο ρεζερβουαρ ..δεν το εχω λυσει ακομα μπας και ξερει κανεις απο περνει ανασες ? μαλλον ειναι βουλωμενη καμια τρυπουλα ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
Re: δυσπνοια στο cb !!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2010, 10:24:41 πμ »
Καταρχήν ένα ποτήρι νερό με κλειστή μύτη και μετά φούσκωσε μια χαρτοσακούλα και..................ΜΠΑΜ μήπως κοπεί ο λόξυγκας!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Για την αναπνοή και την υπερχείλιση του ντεπόζιτου υπάρχουν αυτά τα σωληνάκια (εικόνα από το ρώσικο μανιουαλ).

Ωστόσο στα περισσότερα CB οι μαστορέοι τα ξηλώνουν επειδή κατά την τοποθέτιση του ντεπόζιτου μπαίνουν δύσκολα χωρίς αυτό να δημιουργεί προβλήματα.  Το διαπιστώσαμε για άλλη μια φορά χθες με τον Freethan που καθαρίσαμε το ψυγείο του και διαπιστώσαμε πως όχι απλά δεν ήταν τοποθετιμένα στα μαρκούτσια αλλά λείπανε τελείως.

Τώρα στην περίπτωσή σου μήπως δεν δουλεύει καλά η υποπίεση του ρουμπινέτου και σου κάνει διακοπές?

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2010, 01:24:59 μμ »
Υποπιεση και κανουλα ειναι ενταξει ... κανουλα αντικατεστησα απο το ανταλακτικο που ειχα , υποπιεση εχω αλαξει και σωληνακι ( ειναι τα πρωτα που κοιταξα )  τα σωληνακια υπερχειλησης ειναι στην θεση τους ... σκεφτομαι να τους κανω ενα φυσημα με το κομπρεσερ να δω μην πεταξουν τιποτα απομεσα ...

( ασχετα σχετικο ) παλια ειχα ενα suzuki gs 400 που δεν επερνε εμπρος με τιποτα , γιατι καπια σφηγκα ειχε χτισει φωλια με λασπη στην εισοδο αερα στο φιλτροκουτι και δεν επερνε εμπρος η μηχανη... δεν αποκλειετε να εχει συμβει ξανα ..
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2010, 03:53:40 μμ »
point zero το έχω πάθει κι εγώ μετά απο βάψιμο ρεζερβουάρ!!! >:(
να βρεις πεπιεσμένο αέρα (και σε βενζινάδικο ακόμα) και να ανοίξεις την τάπα πλήρωσης του ρεζερβουάρ, ναι αυτή με το κλειδάκι που την ανοίγουμε για να βάλουμε βενζίνη, θα δεις ότι υπάρχουν δίπλα απο την περίμετρο του στεγανού (λάστιχο) τρύπες εξίσωσης του ντεπόζιτου! μια στην τάπα και μια στο ρεζερβουάρ (αντικριστά)! Τώρα στο ρεζερβουάρ έχει 2 τρύπες 1 για να φεύγουν τα νερά απο την περιοχή αυτή και 1για την εξίσωση! σε αυτές μην λυπάσαι ρίξε άφοβα φουλ πίεση, στην τρύπα της τάπας όμως (είναι κάπως σαν σωληνάκι λαστιχένιο) να φυσήξεις με ρέγουλα! μετά απο αυτό δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ξανά, εγώ πάντως δεν έχω! ;D :wave: :wave: :wave:

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2010, 09:04:15 πμ »
Φύσα ρούφα τράβα τόνε
πάτα΄τόνε κι άναφ'τόνε

:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2010, 11:48:00 πμ »
ειχα γραψει ενα κατεβατο
οπου απο χαζομαρα ...δεν ποσταριστηκε ποτε ...σε γενικες γραμμες κανε αυτο που σου εγραψε ο αμμο ! ;D

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: δυσπνοια στο cb !!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 01:37:00 πμ »
point zero το έχω πάθει κι εγώ μετά απο βάψιμο ρεζερβουάρ!!! >:(
να βρεις πεπιεσμένο αέρα (και σε βενζινάδικο ακόμα) και να ανοίξεις την τάπα πλήρωσης του ρεζερβουάρ, ναι αυτή με το κλειδάκι που την ανοίγουμε για να βάλουμε βενζίνη, θα δεις ότι υπάρχουν δίπλα απο την περίμετρο του στεγανού (λάστιχο) τρύπες εξίσωσης του ντεπόζιτου! μια στην τάπα και μια στο ρεζερβουάρ (αντικριστά)! Τώρα στο ρεζερβουάρ έχει 2 τρύπες 1 για να φεύγουν τα νερά απο την περιοχή αυτή και 1για την εξίσωση! σε αυτές μην λυπάσαι ρίξε άφοβα φουλ πίεση, στην τρύπα της τάπας όμως (είναι κάπως σαν σωληνάκι λαστιχένιο) να φυσήξεις με ρέγουλα! μετά απο αυτό δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ξανά, εγώ πάντως δεν έχω! ;D :wave: :wave: :wave:

Αναστένω λιγο το θέμα, αερα στις πανω τρυπες (αν δεν κανω λαθος ειναι μια μικρη κ μια λιγο μεγαλυτερη) να ριξουμε αφοβα? σε ποια τρυπα με ρεγουλα?

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 08:24:15 μμ »
Ζητησα απο μια φιλη να μου μεταφράσει και τα υπολοιπα νουμερα της εικονας.
Την επισυναψα εδω

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 05:04:48 μμ »
Ωραιος!!