Αποστολέας Θέμα: Πόσο μου την δίνουν οι ατυχίες τύπου "λίγο πριν τις διακοπές"  (Αναγνώστηκε 2219 φορές)

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
  • Day after day, we burn it all away
    • Προφίλ
Ερχόμενος απο δουλειά χτες, παρκάρω στο πατρικό. Είχε πολλή ζέστη και ως γνωστό και απο μόνο του το cb το καλοκαίρι ανεβάζει κάποια θερμοκρασία [εχμμμμ, εντάξει δεν πήγαινα και με πολλά  :P].
Παρατηρώ λοιπόν απο την αριστερή μεριά να στάζει ένα θολό υγρό. Μερικές σταγόνες μόνο... Τεσπά λέω θα πάω σπίτι στην αυλή να το δω με την ησυχία μου.

Στο σπίτι λοιπόν παρατηρώ να στάζει (φαινομενικά) απο το χοντρό το καλώδιο καυσίμου. Αυτό με το σπείρωμα τυλιγμένο γύρω του, που καταλήγει στο ρουμπινέτο βενζίνης.
Λέω μέσα μου, λες να λάσκαρε/σκίστηκε κλπ ; Ακουμπάω μια με το δάκτυλο τα υγρά που κατέληξαν στο έδαφος (ναι εδώ πείτε "είσαι στόκος") . Είναι ζεστά και δεν μυρίζουν βενζίνη, αλλά σίδερο. Οπότε λέω κύκλωμα ψύξης...
Και αρχίζω και αναρωτιέμαι τι ***** σχέση έχει το κύκλωμα ψύξης με το σωληνάκι της βενζίνης (προσοχή, της βενζίνης , όχι της υποπίεσης).

Σηκώνω το τεπόζιτο για να πάρω μάτι και δεν βγάζω άκρη, τα υγρά φεύγουν απο το σωληνάκι αυτό, και όταν το πιέζω στάζει περισσότερο (αφήστε που ζεματάει).
Ξενερώνω με την ζωή μου λοιπόν και το βράδυ δεν κλείνω μάτι σκεφτόμενος τα χίλια μύρια (ρε μπας και κατάλαβε οτι γλυκοκοιτάζω άλλες ;).

Συνέχεια, σήμερα το πρωί βουρ στον μάστορα. Βγάζουμε το τεπόζιτο το αποσυνδέουμε, και ξεκινάμε την μηχανή. Η μηχανή με το που ζεσταίνεται ξεκινάει να χάνει τα ίδια υγρά, αλλά τώρα φαίνεται βγαίνουν απο την ένωση του αριστερού μεταλικού σωλήνα ψύξης με το μπλοκ του κινητήρα. Και το εντελώς άσχετο δάκρυσε και λίγο πάνω στο ίδιο σωληνάκι βενζίνης [που υψομετρικά είναι πιο ψηλά].
Συμπέρασμα, πρέπει να έχουν ξεραθεί οι τσιμούχες στην ένωση, και πάω για αλλαγή.

Η μόνη απορία μου είναι, αφού είδα με τα μάτια μου όντως το υγρό να φεύγει απο την ένωση που λέω, πως στο καλό γίνεται να στάζει και απο το σωληνάκι της βενζίνης που είναι πιο πάνω;!!! το σωληνάκι δεν έχει σκισίματα. Μήπως μαζεύεται το υγρό και κατά κάποιο τρόπο υγροποιείται και στάζει δεν μπορώ να καταλάβω. Όχι άλλα σωληνάκιααααααα

Έτσι απλά , μήπως και έχει ξανατύχει σε κανένα άλλο.  :popcorn:

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
Re: Πόσο μου την δίνουν οι ατυχίες τύπου "λίγο πριν τις διακοπές"
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2010, 10:34:38 πμ »
o-ring ειναι αυτα ...τα εχω αλαξει και εγω , δεν ειναι τιποτα ... :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2010, 10:38:30 πμ »
o-ring ειναι αυτα ...τα εχω αλαξει και εγω , δεν ειναι τιποτα ... :beerchug:

thanx ρε φίλε, ναι την σοβαρότητα (μη-σοβαρότητα ουσιαστικά) την είδα σήμερα, χτες το μυαλό μου ταξίδευε.  :beerchug: :beerchug: :beerchug: :beerchug: :beerchug: γιατί έπιασε και ζέστη

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2010, 10:41:17 πμ »
Σε 'μενα οχι,αλλα ειναι αυτο που ειπες,καταλαβε οτι ξενοκοιτας και σε εκδηκειται.Ενταξει λιγο ενδειαφερον παραπανω ζηταει η κοπελα.Τωρα θα παν ολα καλα. ;)

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:32:05 μμ »
Το επαθα πριν μια βδομαδα και ηταν τα o ring φυσικα... αν εσταζε απο το σωληνα βενζινης , δες κατω απο το ντεποζιτο κοντα στο λαιμο της μηχανης το χοντρο σωληνα που παει στο ψυγειο, μπορει να σταζει απο εκει και να «γλυφει» μεχρι της βενζινης.

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:12:03 μμ »
Το επαθα πριν μια βδομαδα και ηταν τα o ring φυσικα... αν εσταζε απο το σωληνα βενζινης , δες κατω απο το ντεποζιτο κοντα στο λαιμο της μηχανης το χοντρο σωληνα που παει στο ψυγειο, μπορει να σταζει απο εκει και να «γλυφει» μεχρι της βενζινης.

Thanx kodou, και περαστικά και στην δικιά σου

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2010, 10:25:58 μμ »
ένωση του αριστερού μεταλικού σωλήνα ψύξης με το μπλοκ του κινητήρα.
Έτσι απλά , μήπως και έχει ξανατύχει σε κανένα άλλο.  :popcorn:

το ε'ιιχα πάθει και εγώ αλλά σε φάση τρελού σχισίματος!!!!

Περαστικά!!

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 05, 2010, 04:02:14 πμ »
Τα εν λογω σωληνακια (τα μεταλικα) υπαρχει περιπτωση οπως μου ειπε ο μηχανικος μου να σαπισουν και φυσικα να τρυπισουν!! κοιταξα e bay αλλα δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. ομως ειδα οτι ειναι μπρουτζινα μαλλον μεσα οποτε ενας καλος μαστορας/σιδερας μπορει να κανει κολληση στην τρυπα :)

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 05, 2010, 10:28:19 πμ »
Καλημέρα, σήμερα με προσεκτικότερη παραήρηση είδαμε οτι χάνει απο το ένωση του μεταλικού σωλήνα με το λάστιχο που έρχεται απο το ψυγείο.
Είδομεν. Thanx για την συμπαράσταση  :grouphug:

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:21:30 πμ »
Τα εν λογω σωληνακια (τα μεταλικα) υπαρχει περιπτωση οπως μου ειπε ο μηχανικος μου να σαπισουν και φυσικα να τρυπισουν!! κοιταξα e bay αλλα δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. ομως ειδα οτι ειναι μπρουτζινα μαλλον μεσα οποτε ενας καλος μαστορας/σιδερας μπορει να κανει κολληση στην τρυπα :)

Kodou, τελικά είσαι μάντης. Το πρόβλημα ξεκίνησε απο μικρή οπή που άνοιξε στον εν λόγω μεταλικό αγωγό. Ο μάστορας έβαλε ειδική πάστα 2 υλικών (σιδερόστοκο?) που όταν αναμειγνύονται παίρνουν μεταλική υφή, και το μπάλωσε. Μέχρι να πάρω ανταλλακτικά μετά τις διακοπές. Τεσπά, συμβαίνει.
Αν βρω απο net θα ποστάρω . Ευχαριστώ και πάλι.

Για το big-1 parts (μέχρι να βρω χρόνο να δω το IIIV)

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 09, 2010, 12:59:04 μμ »
Είναι τελικά και αυτό συνηθισμένο πρόβλημα στο CB.  Ο πρώτος που θυμάμαι να το εχει αντιμετωπίσει πριν από χρόόόνια ήταν ο HeadΜήτσος αν θυμάμαι καλά.  Τον στόκο 2 στοιχείων άστον επάνω για πάντα αν δεν βρεις ανταλακτικό, δεν παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ.  Τον δοκίμασα σε ρουμπινέτο βενζίνης που έσταζε πρόσφατα και δεν κατάλαβε τίποτα, ούτε καν με την βενζίνη.....

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:32:48 πμ »
Καρνταση μου,νομιζω οτι αυτα τα ψιψινια σαν αυτου του R σου τρυπησαν αλλα αυτα νομιζω R και S τα εχουν ιδια: http://cgi.ebay.co.uk/Honda-CBR400-NC23-SUPER-4-Version-R-COOLENT-PIPES-/120493731971?pt=UK_Motorcycle_Parts  ,εε??
Σου εστειλα και pm μπας και καιγεσαι.