Αποστολέας Θέμα: Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα  (Αναγνώστηκε 44365 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:06:55 μμ »
Ειναι απ' τους τυπους που οταν συναντησουν νερα στον δρομο το παιρνουν με τα χερια!! 8)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Ιούνιος 30, 2014, 05:42:44 μμ »
Να επαναλάβω πως το undercowl του vtec NC39 δεν μπαίνει στο σασί όλων των NC31.Eίναι φαρδύτερο.Νομίζω πως σε κάποιο ασιατικό σαιτ,υπάρχει κιτ μετατροπής με την γνωστή απαγορευτική τιμή σε ταχυδρομικά!!Επισης για οτι ουρά θελει να αλλάξει κανεις χρειάζεται η να βρεί σέλα version s FiiiV η να μετατρέψει αυτην του pb1,version r που έχει.Αλλιώς το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι:

Η φώτο είναι απο την αρχική μου προσπάθεια  με ουρα spec I,το ίδιο όμως θα συνέβενε και με ουρα specIII ή με ουρά FiiiV.
Y.Γ:Eπειδή δέχτηκα μύνημα απο μέλος οτι παραπληροφορώ,για το τι υλικά χρειάζονται,να πω οτι το θέμα που άνοιξα αφορά πειραματισμό για την δικία μου sf.Oυτε προέτρεψα κανέναν να κάνει το ίδιο ούτε με ενδιαφέρει τι θέλει να κάνει ο καθένας στην μοτ/τα του.

Λαμάκια και λοιπες σιδεριές φτιάχτηκαν διότι τα παραπάνω αντ/κα(αγγιστρα γεφυρα)δεν υπάρχουν ούτε στο cmsnl,oύτε στην Ιαπωνία βαση παρτ number.Mονο μεταχείρα αν σε φέξει η τύχη.(Επειδή ανάφερες κάτι περι χαλασματος της ομοιογένειας των υλικών του sf).
Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:13:56 μμ »
Εφτιαξα ξανά τα εμπρος λαμάκια στηριξης της ουράς version s fiiiv σαν τα οριτζιναλ.Χρησιμοποίησα χοντρό χαρτόνι 10Χ10cm κομμένο σε αυτό το σχήμα:                     

Στην συνέχεια καβατζόσα στα γρήγορα απο την σύζυγο ένα τέτοιο ανοξείδωτο ταψάκι:

και με γωνιακό τροχό εκοψα στο παραπάνω σχήμα του χαρτονιού,δυο λάμες 10Χ10cm.
Στην συνέχεια τα κομμένα στο σωστό σχήμα κομμάτια μπήκαν στην μόρτσα:

και στραντζαρίστηκαν σε ορθή γωνία 90μοιρών,ενα για το δεξί άγγιστρο:

Kαι ενα για το αριστερό αγγιστρο:

Εδω πλέον τοποθετημένα.(Εμένα με έλειπε το δεξιό άγγιστρο).Το αριστερό είναι το οem.

Y.Γ: Οι τιμές των παραπάνω ΟΕΜ αντ/κων εαν βρεθούν.+ 15 ευρω ταχυδρομικά βάση τιμοκαταλογου του cmsnl.
---------------------- Parts -----------------------

77222-MY9-860   1 x 22.50 euro  = 22.50 euro
77221-MY9-860   1 x 10.50 euro  = 10.50 euro
77231-MY9-860   1 x 10.50 euro  = 10.50 euro