Αποστολέας Θέμα: Ψυγείο για NC31 - Wanted  (Αναγνώστηκε 11261 φορές)

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Ψυγείο για NC31 - Wanted
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 02:08:15 μμ »
Klab ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα δοκιμάσω να κάνω μια τέτοια χειροτεχνία και αν καταφέρω κάτι ικανοποιητικό δεν θα πειράξω το πλαστικό πλαίσιο.
Πιστεύω πως θα τα καταφέρω γιατί έχω και το παλίο ψυγείο να με βοηθήσει στη διαμόρφωση του σχήματος. Βέβαια, βρήκα και έτοιμες λύσεις, σαν αυτή εδώ ας πουμε (κούκλα έτσι), αλλά το κόστος μου φαίνεται αρκετά μεγάλο:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CB400-CB-400-CB400SF-CB-400SF-400SF-NC39-BADIATOR-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem19c05b29b0QQitemZ110601382320QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 03:13:31 μμ »
Ιδού και οι φωτογραφίες (sorry για την ποιότητα είναι από κινητό) έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για να φανεί.

Αποσυνδεδεμένος snipereps

• VIP
  • kill'em before they kill you!
    • Προφίλ
    • episkiasis.wordpress.com
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 10:52:50 μμ »
Klab ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα δοκιμάσω να κάνω μια τέτοια χειροτεχνία και αν καταφέρω κάτι ικανοποιητικό δεν θα πειράξω το πλαστικό πλαίσιο.
Πιστεύω πως θα τα καταφέρω γιατί έχω και το παλίο ψυγείο να με βοηθήσει στη διαμόρφωση του σχήματος. Βέβαια, βρήκα και έτοιμες λύσεις, σαν αυτή εδώ ας πουμε (κούκλα έτσι), αλλά το κόστος μου φαίνεται αρκετά μεγάλο:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CB400-CB-400-CB400SF-CB-400SF-400SF-NC39-BADIATOR-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem19c05b29b0QQitemZ110601382320QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

Ναι... ειναι λιγο τσιμπιμενο!... μεγεια παντως το καινουριο φαινετε πολυ τσιλικο! :goodboy:

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:41:53 πμ »
Klab ευχαριστώ για τις φωτό,αν καταφέρω κάτι αξιόλογο θα ποστάρω και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 06:32:02 μμ »
Ρε klab τα είδη υγιεινής στη τελευταία τα τράβηξες από υπερβολικό ζήλο;

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 06:33:48 μμ »
George εκανες πολυ καλη δουλεια με την σιτα και ουτε καν ηθελε βαψιμο,μπραβο μαστορα :beerchug: :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 07:40:26 μμ »
Χα,χα,χα γερακίσιο μάτι, η φωτογραφία τραβήχτηκε στην δουλειά μου.
Για να είμαι πλακατζής λογικό είναι να δουλεύω σε πλακάκια.  ;D

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 09:22:12 μμ »
johnnybe για να σου κανω μια ερωτηση.Το ψυγειο σου βγηκε 180 με ταχυδρομικα?Θελω να πω ρωτησες αν σου βαλαν ταχυδρομικα ή δεν διευκρινισαν.Θελω να πω κι ενας Σαλονικιος τοσο θα το επερνε??Θα μου πεις για δεν πας να ρωτησεις,ε μπορει να το κανω ετσι ακαδημαικα.
Παντως και στου headmaster και στο δικο σου εχει κανει καλη δουλεια.απ'οσο βλεπω στις φωτογραφιες. :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 12:29:53 πμ »
Κοίτα δεν ξέρω αν με χρέωσαν μεταφορικά ή όχι γιατί το τιμολόγιο που έχω γράφει τελική τιμή 180?.φαντάζομαι κάτι θα με χρέωσαν για την φορτωτική...

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:35:29 πμ »
άψογο το ψυγείο παιδιά...συνιστώ ανεπιφίλακτα O0

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 21, 2011, 02:17:03 μμ »
Και επανέρχομαι στο post αυτό γιατί δεν είμαι σίγουρος αν όλα πάνε καλά. Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε κατά πόσ τα κατωτέρω είναι φυσιολογικά για τα δικά σας CB.

Θερμοκρασία σε πορεία (ανοικτός δρόμος κτλ): Στη μέση και ένα τσικ πιο πάνω.
Θερμοκρασία στην πόλη μέσα στην κίνηση: Σίγουρα όχι στη μέση, πιο πάνω και λίγο παρακάτω από το κόκκινο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά από 5 λεπτά μέσα στην κίνηση, ο δείκτης θερμοκρασίας παίρνει την ανηφόρα. Δεν είναι πολύ γρήγορα;
Βεντιλατέρ ανάβει όταν μπει στα κόκκινα και μέχρι τώρα δεν έχει ανάψει.

Έχω δει διαφορά με το νέο ψυγείο, για παράδειγμα, κρατάει το μοτέρ σταθερή θερμοκρασία στην εθνική κάπου στη μέση. Πριν ανέβαζε λίγο πριν το κόκκινο. 

Αλλάζοντας το ψυγείο δεν χρησιμοποίησα κάποιο καθαριστικό για το σύστημα ψύξης, το ξέβγαλα μόνο καλά με νερό. Χρησιμοποίησα προ-αραιωμένο παραφλού και έκανα προσεκτικά τις εξαερώσεις.

Τι λέτε για όλα αυτά;
Μήπως να κάνω καθαρισμό στο κύκλωμα;

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 21, 2011, 03:07:50 μμ »
κανονικα το βεντιλατερ αναβει πριν το κοκκινο οχι οταν φτασει εκει. για να σου ανεβαζει τοσο γρηγορα μπορει να θες καινουριο θερμοστατη. Ειναι κατω απο το ντεποζιτο σε ενα ασπρο "βαρελακι". Κανει περιπου 40? . Οταν αλλαξα τον δικο μου ηταν σαν ψοφια κατσαριδα!!! ειχε διαλυθει τελειως!!

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 21, 2011, 04:20:01 μμ »
ρε συ kodou , δεν σε πιάνω. Ο θερμοστάτης για το βεντιλατέρ είναι πάω στο ψυγείο, στην αριστερή μεριά. Έχει άλλο θερμοστάτη το CB;
Τη τελευταία φορά που τον κοιτάξαμε τον θερμοστάτη πάνω στο ψυγείο ήταν οκ. Γράφει ότι ανοίγει στους 100. Δεν είναι κόπος να τον αντικαταστήσω με άλλον, που ανάβει το βεντιλατέρ νωρίτερα,  απλώς ψάχνομαι μήπως είναι αλλού το πρόβλημα.

Α, η αντλία νερού δεν έχει πρόβλημα πάντως. Την έχω κοιτάξει, έχει ατόφια φτερωτή και χωρίς άλατα.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 21, 2011, 05:00:51 μμ »
οκ kodou τώρα κατάλαβα τι λες...μέσα σε ένα ασημί βαρελάκι κάτω από το ντεπόζιτο είναι ο κυκλοφορητής. Αυτό δηλαδή που ανοιγοκλείνει τη ροή του νερού στο ψυγείο. Στο manual, σελίδα 49, στην πρώτη εικόνα, το στρογγυλό με το νούμερο 11.

Αν κατάλαβα καλά, αν είναι κολλημένος ο κυκλοφορητής δεν πάει καθόλου ζεστό νερό στο ψυγείο...

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 21, 2011, 05:36:03 μμ »
Στο δικο μου το βαρελακι ειναι ασπρο και ο μηχανικος το ειχε αναφερει ως θερμοστατη. ειναι κατω απο το ντεποζιτο ακριβως στο λαιμο της μοτο. Δεν μπορω να δω το μανουαλ αυτη τη στιγμη, μολις μπορεσω θα σου πω αν ειναι αυτο που λες και εσυ.