Αποστολέας Θέμα: Ψυγείο για NC31 - Wanted  (Αναγνώστηκε 11130 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
Re: Ψυγείο για NC31 - Wanted
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 21, 2011, 06:55:23 μμ »
Ναι, τωρα που το τσεκαρα ειναι το Νο 11 στο μανουαλ.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 21, 2011, 08:47:37 μμ »
Εντάξει koudou μη με παρεξηγείς, στο συνεργείο αυτοκινήτων που νταραβεριζόμουν το λέγανε κυκλοφορητή.
Τον έλυσα πάντως και είναι καθαρός. Α και γράφει πάνω ότι ανοίγει στους 82.
Αποφάσισα να το βγάλω και να δω αν θα αλλάξει κάτι.
Θα την αφήσω μερικές μέρες χωρίς αυτόν τον θερμοστάτη μπας ...αν και στη βόλτα που πρόλαβα να κάνω δεν είδα διαφορά.

Άραγε υπάρχουν θερμοστάτες για το ψυγείο που ανοίγουν νωρίτερα;

Ευχαριστώ για την βοήθεια ρε παιδιά ;D
Αν δεν υπήρχε και αυτό το forum...

Αποσυνδεδεμένος egm

• Elite
  • *
  • somewhere.....a road is waiting....
    • Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 22, 2011, 02:31:22 πμ »
Στην Ελλάδα και χωρίς θερμοστάτη να το αφήσεις για μιά ζωή δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτεροι πρόβλημα μιάς και οι θερμοκρασίες στο πατρίντα είναι τέτοιες που είτε το θές είτε δεν το θέλεις θα ζεσταίνεται. Αν ήσουν όμως εδώ που είμαι εγώ τότε χωρίς θερμοστάτη θα σου δούλευε συνέχεια κρύο με οτι συνέπειες αυτό συνεπάγεται. Αν πάντως θέλεις να έχει θερμοστάτη που να ανοίγει νωρίτερα και δεν βρείς, τότε υπάρχει μιά πατέντα που όμως θα πρέπέι να κάνεις πολύ προσεκτικά. Τι εννοώ...
Το διμεταλικό του θερμοστάτη στηρίζεται σε δύο σημεία. Αν Σφίξεις σε μιά μέγγενη ένα ελάχιστο πχ 1mm ποιό μέσα την πλευρά που βρίσκεται η δίοδος του νερού και της ανοίξεις ελάχιστα το διάκενο, ναι μέν θα σου ανοίγει και πάλι στους όσους είναι προκαθορισμένο να ανοίξει, αλλά μέχρι να συμβεί αυτό, εξαιτίας του ανοίγματος της διόδου, θα έχει ήδη περάσει νερό με μεγαλύτερη ευκολία, πράγμα που σημαίνει πώς η ποσότητα νερού που θα έχει κάνει κύκλο στο ψυγείο μέχρι να πιάσεις κόκκινα, θα είναι σημαντικά περισσότερη. Άρα η αύξηση θερμακρασίας και η θέρμανση των μετάλλων του κινητήρα σου θα γίνει ποιό "γλυκά" ας πούμε.
Δέν ξέρω πώς αλλιώς να στο διατυπώσω, οπότε αν έχεις απορία παραπέρα το συζητάμε... :wave:
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Αποσυνδεδεμένος kodou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 22, 2011, 04:08:50 μμ »
Εισαι σιγουρος οτι δουλευει το βεντιλατερ σου; το εχεις ακουσει να παιρνει μπρος; Το δικο μου αναβει οταν η βελονα ειναι αρκετα πριν τα κοκκινα, αν το πουμε σε ρολοι στις και δεκα περιπου.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 22, 2011, 06:39:13 μμ »
ναι είμαι σίγουρος ότι δουλεύει. το δοκίμασα ξανά χθες, έβγαλα το βίσμα από τον θερμοστάτη του ψυγείου και του έδωσα σώμα. Το ανεμιστηράκι πήρε μια χαρά.
Μήπως αυτός ο θερμοστάτης είναι υπερβολικά ζεστός...γράφει πάνω ON-100. Το γράφει εξωτερικά, εκεί που τον πιάνεις με το κλειδί για να τον σφίξεις.
Οι δικοί σας ρε παιδιά τι γράφουν;

Αποσυνδεδεμένος gianis

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 22, 2011, 08:30:59 μμ »
100 ειναι το σωστο μην ανησυχεις.Αν εχεις αμφιβολιες για τη λειτουργια της βαλβιδας του βεντιλατερ,θα πρεπει να αδειασεις λιγο παραφλου απο το κυκλωμα πρωτα και μετα να ξεβιδωσεις τη βαλβιδα.Την κρατας με μια πενσα ακουπωντας την ταυτοχρονα πανω στο ψυγειο και με ενα αναπτηρα την τεσταρεις.

Αποσυνδεδεμένος DRIFTER

• Ενεργό μέλος
  • ΤΟ CB ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ
    • Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 23, 2011, 02:05:07 πμ »
παιδια ακριβως το ιδιο κανει και το δικο μοθ το cb.ειναι φυσιολογικο?ειδικα οταν κραταω πορεια πανω απο 140 κοντεβει στα κοκκινα.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 23, 2011, 09:55:05 πμ »
Drifter, μήπως δεν πάει κάτι καλά με το ψυγείο σου. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόλις αγόρασα τη μηχανή. Υπερβολική θερμοκρασία σε κάθε διαδρομή, ακόμη και στην εθνική ήταν σχεδόν στο κόκκινο. Στις αλλαγές των λαδιών, τα λάδια βγαίνανε καμμένα. Το ψυγείο μου ήταν χάλι μαύρο αλλά μόλις το άλλαξα, στην εθνική τουλάχιστον είδα διαφορά.
Μήπως το στοιχείο του ψυγείου σου είναι βουλωμένο από λάσπες ή χτυπήματα;

giani, δεν έχω αμφιβολία για τη βαλβίδα του βεντιλατέρ, δεν έχει δουλέψει ακόμη φέτος γιατί δεν ζεστάθηκε αρκετά. Αν δω ότι μπαίνει στα κόκκινα και δεν παίρνει το βεντιλατέρ τότε θα ανησυχήσω.

Αποσυνδεδεμένος vagmakr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 23, 2011, 12:03:56 μμ »

Καλησπερα,

Το ενδεχομενο να διαβαζει λαθος το οργανο σου το εχεις σκεφθει?
Για δες μηπως μπορεις να βρεις ενα τροπο να διαβασεις θερμοκρασια και απο αλλου.

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 23, 2011, 03:51:05 μμ »
Λιάκο, ακόμα και η θερμοκρασία της Ελλάδας δεν είναι αρκετή για να ζεσταθεί αν βγάλεις τον θερμοστάτη, εκτός κι αν πέσεις σε τρελή κίνηση.  Θυμάμαι ένα μέλος παλιά τον είχε αφαιρέσει και είχε θέμα γιατί ούτε καν το καλοκαίρι δεν έμπαινε σε θερμοκρασία λειτουργιας, δούλευε μονίμως σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες κι αυτό όπως ξέρεις είναι επίσης κακό για τον κινητήρα.

Θερμοκρασία σε πορεία (ανοικτός δρόμος κτλ): Στη μέση και ένα τσικ πιο πάνω.
Θερμοκρασία στην πόλη μέσα στην κίνηση: Σίγουρα όχι στη μέση, πιο πάνω και λίγο παρακάτω από το κόκκινο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά από 5 λεπτά μέσα στην κίνηση, ο δείκτης θερμοκρασίας παίρνει την ανηφόρα. Δεν είναι πολύ γρήγορα;
Βεντιλατέρ ανάβει όταν μπει στα κόκκινα και μέχρι τώρα δεν έχει ανάψει.

Νομίζω πως αυτή είναι η φυσιολογική λειτουργία, τουλάχιστον έτσι δούλευε και το δικό μου με μαμίσιο καθαρό ψυγείο και γενικά όλο το κύκλωμα ψύξης καθαρό.  Το μόνο που δεν ταιριάζει είναι το οτι το βεντιλατέρ ανάβει στο κόκκινο, θα πρέπει να ανάβει λίγο πιο πριν.  Αυτό θα είναι είτε από μια ψιλοαπόκλιση στο οργανο της θερμοκρασίας είτε από την βαλβίδα του βεντιλατέρ.  Κθόλου ανησυχητικό κατά τη γνώμη μου.
Αν θέλεις να ελέγξεις την βαλβίδα βγάλ'την και ρίξ'την σε ένα μπρίκι με νερό και βάλτο να βράσει. εφόσων ο δείκτης της είναι 100 μόλις το νερό αρχίσει να βράζει θα κάνει κλικ.

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 23, 2011, 04:02:02 μμ »
Κάτι ακόμα που μόλις θυμήθηκα.
Το ανησυχητικό στο CB είναι να μην ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από τη μέση.  Όταν κάποια στιγμή το δικό μου είχε χάσει σχεδόν όλα τα νερά λόγω διαρροής, η βελόνα ανέβαινε πάντα μέχρι λίγο πριν τη μέση, ποτέ πιο πάνω κι έτσι έμενα ήσυχος πως όλα ΟΚ.  Μέχρι που έλυσα τα μαρκούτσια στο πίσω μέρος τον κυλίνδρων για να βγάλω τη μίζα για καρβουνάκια και έβγαλα από μέσα καμιά.....200 γρ παραφλού, και βέβαια παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό.
Για να τελειώσω την άσχετη ιστορία να πω για άλλη μια φορά πως τότε βγήκε η ατάκα "ΟΚ, το CB τελικά είναι αερόψυκτο!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:" καθώς παρά την έλειψη νερού δεν είχε πάθει απολύτως τίποτα!!! :sun_smiley:

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 23, 2011, 04:45:03 μμ »
Να σας πω την αμαρτία μου, μπορεί και να έπαιρνε πριν τα κόκκινα το ανεμιστηράκι, δεν θυμάμαι καλά. Πάει καιρός. Από το  Σεπτέμβη που άλλαξα ψυγείο δεν το έχω ακούσει. Θυμάμαι σίγουρα ότι δούλευε όταν έμπαινε στα κόκκινα, το θυμάμαι καθαρά γιατί το άκουγα.
Μπορεί να έπαιρνε νωρίτερα αλλά επειδή το ψυγείο ήταν χ_σε με άσε με και το μοτέρ ανέβαζε παραπάνω θερμοκρασία, να μου αποτυπώθηκε λαθεμένη εντύπωση.

Είναι και λογικό να μη ανεβάζει την ίδια θερμοκρασία με πέρσι. Το καινούργιο ψυγείο είναι πιο βαθύ γιατί έχει μια σειρά επιπλέον στοιχείο. Δεν είναι αναμενόμενο να δουλεύει καλύτερα από το μαμά βουλωμένο;

Atanassio με καθησύχαζεις. Διάβαζα τόσο καιρό στο forum πως τα CB σας δεν ανεβάζουν θερμοκρασία και νόμιζα ότι εννοούσατε ότι δεν ανεβάζουν ποτέ πάνω από τη μέση.

vagmakr, το έχω κοιτάξει. Το όργανο διαβάζει κανονικά, όταν είχα δοκιμάσει και με κάποιο άλλο όργανο, είχα τις ίδιες ενδείξεις.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν. Μια χαρά δουλεύει η μηχανή. Χωρίς τον θερμοστάτη στο βαρελάκι μπορεί να ανεβάζει κομματάκι λιγότερο.
Ανεβάζει όμως κανονικά, πράγμα που σημαίνει ότι ο θερμοστάτης δούλευε σωστά = θα μπει πάλι στη θέση του. Τσάμπα τον έλυσα

ϊσως με το ξαναλύσε-δέσε ρίξω και ένα καθαριστικό στο κύκλωμα. Είδομεν

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 30, 2011, 01:13:08 μμ »
Άναψε και το βεντιλατέρ σήμερα. Πήρε λίγο πριν βγεί η βελόνα από την άσπρη γραμμή της κλίμακας θερμοκρασίας. Μόλις άναψε, η θερμοκρασία σταμάτησε να ανεβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 18, 2011, 06:24:09 μμ »
Έκανα και έναν καθαρισμό χθες στο κύκλωμα ψύξης. Χρησιμοποίησα το καθαριστικό "10 minute Flush" της Gunk. Έβγαλε ελάχιστη βρωμιά το σύστημα. Επίσης αντικατέστησα το προαραιωμένο μείγμα που είχε μέσα με φρέσκο συμπυκνωμένο παραφλού, που αραίωσα εγώ σε αναλογία 50-50.
Το απογευματάκι που το πήγα βόλτα, η θερμοκρασία παρουσίασε την εξής συμπεριφορά:
Θερμοκρασία λειτουργίας: λίγο πιο πάνω από τη μέση
Στα πλακώματα ανεβάνει λίγο παραπάνω (δεν ανάβει βεντιλατέρ σε καμία περίπτωση)
Άμα χαλαρώσεις μετά από πλάκωμα, η θερμοκρασία κατεβαίνει σιγά σιγά μέχρι τη θερμοκρασία λειτουργίας

Το βεντιλατέρ ανέβει πριν βγει ο δείκτης από την λευκή κλίμακα και δεν αφήνει τον δείκτη να μπει στην κόκκινη γραμμή. Άντε βαριά να φτάσει μεταξύ του κενού λευκής-κόκκινης κλίμακας.

Φαντάζομαι ότι αυτή είναι η συμπεριφορά που παρουσιάζουν τα PB1 σας, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:27:58 μμ »
Και τώρα έχει πήξει το ebay στα ψυγεία!
Χρειάζεται κανείς;

Αχχχχχχχχχχχχχχχ, όταν έψαχνα εγώ, δεν έβρισκα πουθενά. Να 'στε καλά και εσείς δλδ που μου είπατε να πάω να κάνω χειροποίητο.