Αποστολέας Θέμα: Αγορά καινούργιες Δισκόπλακες για τα CB μας  (Αναγνώστηκε 9968 φορές)

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
Re: Αγορά καινούργιες Δισκόπλακες για τα CB μας
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 09:09:21 μμ »
Ευχαριστώ παίδες για τις ευχές σας.
Αν δεν είχαν βάλει ο jokey και ο Atanassio σε 3 μηχανάκια δύσκολα θα τις έπαιρνα καθώς οι τιμές είναι τσάμπα σε σχέση με ότι κυκλοφορεί στο εμπόριο και όσο να είναι το φθηνό δεν είναι πάντα και καλό.
Αλλά βάλε ότι τα οικονομικά μου έχουν βαρέσει πάτο, συν ότι έπρεπε να κάνω κάτι γρήγορα γιατί οι δικές μου έγιναν σαν τσαρούχια, το deal έκλεισε γρήγορα.
Όσο για αίσθηση καλύτερα από τις μανίσιες, που δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση-είχαν και το χρονάκια τους.
Πάντως με το που τις έβαλα απόκτησα πολύ καλύτερο φρενάρισμα μέχρι ώρας βέβαια σε 800 με 1000 χλμ τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 10:57:16 μμ »
Ξέρω τα λεφτά δεν είναι λίγα (και είναι και οι εποχές δύσκολες) αλλά πιστεύω πως οι γραμμές υψηλή ςπίεσης είναι must για να συμπληρωθεί το φρενάρισμα. Νιώθω πολύ πιο άνετα με φρέσκα σωληνάκια, η σπογκώδης αίσθηση που είχαν τα φρένα έχει πάει περίπατο και ο έλεγχος είναι άπειρα καλύτερος.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 10:58:16 μμ »
Μεταλλικά έχω και εγώ πολύ καλύτερη αίσθηση από τα μαμά που έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 03:49:34 μμ »
Προσωπικά υψηλής στο cb  δεν θα έβαζα με τίποτα.  Ήδη τα φρένα του είναι υπερβολικά δυνατά για την γεωμετρία του.  Το μπροστινό χάνεται για πλάκα, πόσο μάλλον αν τα αναβαθμίσεις.

Δυστυχώς είχα φάει μια γερή τουμπα από φρενάρισμα πανικού και από τύχη είχα γλιτώσει άλλη μια.  Το νου σας...

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:21:01 μμ »
εγω παλι  εβαλα  μεταλλικα  στο μηχανακι και αρχισε να φρεναρει .... τα  μαρκουτσια που ειχε ηταν της μαμας  και μαλλον ειχαν αρχησει να ξεχειλωνουν  επικινδυνα ...επρεπε να  εχεις φαει  για να  φρεναρει ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:28:35 μμ »
Τα σωληνάκια περισσότερο έχουν να κάνουν με την αίσθηση (χάνεται η ελαστικότητα των μπαλονιασμένων λαστιχένιων) παρά με την δύναμη των φρένων.
Φεύγει αυτή η σπογγώδης-ασαφής αίσθηση των μαμά και βάζεις λιγότερη δύναμη για να φρενάρεις
Απλά άμα έχεις μάθει μα τα παλιά θέλει μία περίοδο εξοικείωσης ώστε να προσαρμοστείς για να μην τα τσαρουχώνεις.

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 08:06:31 μμ »
Τα σωληνάκια περισσότερο έχουν να κάνουν με την αίσθηση (χάνεται η ελαστικότητα των μπαλονιασμένων λαστιχένιων) παρά με την δύναμη των φρένων.
Φεύγει αυτή η σπογγώδης-ασαφής αίσθηση των μαμά και βάζεις λιγότερη δύναμη για να φρενάρεις
Απλά άμα έχεις μάθει μα τα παλιά θέλει μία περίοδο εξοικείωσης ώστε να προσαρμοστείς για να μην τα τσαρουχώνεις.

++++++100

Αποσυνδεδεμένος desmond

• VIP
  • Λεφτά υπάρχουν! Εμείς δεν έχουμε...
    • Προφίλ
    • http://www.duckseason.mobi
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 12:29:40 πμ »
Εγώ πάλι έχω την αίσθηση όταν φρενάρω πως παίζω με την μπροστά ανάρτηση και όχι με τα σωληνάκια των φρένων.
Αυτό μετά την αλλαγή των μπροστινών.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 08:28:32 πμ »
Σε 2 από τις μηχανές μου στο παρελθόν έχω αναβαθμίσει από τα μαμα σε σωληνάκια υψηλής και πιστέψτε με ξέρω πολύ καλά πια είναι η διαφορά και τι προσφέρουν αυτά.  Θα το ξαναπώ όμως ότι τα φρένα του cb είναι υπερβολικά για την γεωμετρία και τα υπόλοιπα περιφεριακά του.  Το μπροστινό χάνεται για πλάκα.
Αν το μηχανάκι έχει φάει ήλιο και θάλασσα και τα λαστιχένια σωληνάκια έχουν γίνει παντόφλα είναι άλλη ιστορία, αλλά το μαμά σετάρισμα αν είναι σε καλή κατάσταση σκοτώνει.
klab έχεις δίκιο λέγοντας ότι τα σωληνάκια έχουν περισσότερο να κάνουν με την αίσθηση, ότι φεύγει αυτή η σπογγώδης-ασαφής αίσθηση των μαμά και βάζεις λιγότερη δύναμη για να φρενάρεις, όμως αυτή δεν υπάρχει σε αυτόν τον βαθμό που περιγράφεις σε ένα καλοδιατειρημένο cb.
Όπως είπες βάζεις λιγότερη δύναμη για να φρενάρεις.  Αυτό αυτόματα δείχνει πως αναβαθμίζοντας τα φρένα, με μικρότερη προσπάθεια έχεις καλύτερο αποτέλεσμα ως εναφορά φαινόμενο που περιλαμβάνει την δύναμη σαν έννοια.  Άρα η μικρότερη προσπάθεια συνεπάγεται μικρότερη δυναμη από το χέρι σου, με καλύτερο αποτελεσμα που συνεπάγεται μεγαλύτερη δύναμη στο φρενάρισμα.  Άρα τα σωληνάκια έχουν να κάνουν με την δύναμη.  Απλά η απώλεια δύναμης λόγω μπαλοναρίσματος μηδενίζεται και η δύναμη σαν μέγεθος μεταφέρεται ατόφια στη δαγκάνα.  Γι'αυτό και χρειάζεται μία περίοδος εξοικείωσης ώστε να προσαρμοστείς για να μην τα τσαρουχώνεις.
Τι κάνεις όμως σε μια κατάσταση πανικού?  Σε καθημερινή βάση με μια μοτοσικλέτα καλύτερων "προδιαγραφών" από το cb φρενάροντας έχοντας εξοικιωθεί χρησιμοποιείς το πχ 70% της ικανότητας της σε όλα τα επίπεδα αναφοράς φρεναρίσματος (από φρένα, ανάρτηση και γεωμετρία μέχρι λάστιχα).  Σε κατάσταση πανικού χρησιμοποιείς το πχ 98% και το σώζεις.
Με το cb αναθαθμισμένο με σωληνάκια σε καθημερινή βάση όντας εξοικιωμένος, φρενάροντας χρησιμοποιείς το 90% της ικανότητας του και στον πανικό ζητάς το 101%......................έπεσες.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 13, 2011, 01:23:20 πμ »
Καλορίζικες, μια χαρά!
Μόλις πατήσουν καλά, να μας πεις πως συμπεριφέρονται σε βόλτες, στην πόλη και γενικά, για να έχουμε και μια άποψη για x-gear σε CB  :beerchug:

Μέχρι στιγμής όλα πάνε μια χαρά με τις δισκόπλακες.
Έφαγαν και αρκετές βροχές τον τελευταίο καιρό και ούτε σημάδι από σκουριά (το φοβόμουν λίγο αυτό αλλά ευτυχώς όλα καλά)
Σε αντίθεση με τις μαμά πλάκες που μου έπιαναν σκουριές μετά από κάθε βροχή.
Τα τακάκια που έχει η συσκευασία πρέπει να είναι μαλακά, δεν κάνουν σχεδόν καθόλου θόρυβο όταν φρενάρεις και φρενάρουν καλά.
Μόνο που άργησαν να πατήσουν καλά περίπου 1000 χλμ έκανα μέχρι να έρθουν στα ίσια τους.
Θα βάλω φωτογραφία αύριο ;)

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:07:28 μμ »
το περιμενα αυτο το ποστ γιατι θελω και εγω να βαλω μια πισω γιατι αυτη που εχει τωρα ειναι απο τον πρων της μια κινεζικη και ειναι στραβωμενη απο τοτε...
αυριο θα παρω ενα τηλ να δω ποσο την εχουν.
περιμενουμε και τις φοτο ε..... να χαζεψουμε κ λιγακι την ομορφια σου!!!

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 13, 2011, 08:38:24 μμ »
Νάτες, θέλουν λίγο στρώσιμο ακόμα για να πατήσουν εντελώς τα τακάκια, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι ώρας.

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 17, 2011, 12:30:46 πμ »
σημερα εκανα παραγκελια την πισω δισκοπλακα απο την ιδια εταιρια που εβαλες τις μπροστα klab και αυριο θα την τοποθετησω αλλα θα βαλω τα παλια τακακια μιας και δεν εχουν φαγωθει καθολου εφοσον η παλια ειναι στραβια...

θα ποσταρω εντυπωσεις κ εικονες οταν τη βαλω πανω αν και θα θελει λιγο στρωσηματακι στην αρχη αλλα διαφορα θα δω αμεσως πιστευω σε σχεση με τη παλια...

Αποσυνδεδεμένος freethan

• Elite
  • *
  • Day after day, we burn it all away
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 17, 2011, 08:59:22 πμ »
Καλημέρα, ίσως θα ήταν καλύτερα να αλλάξεις και τακάκια. Πάει σχεδόν αυτόματα με κάθε νέα δισκόπλακα. Και σκέφτομαι αφού είναι στραβή η παλιά σημαίνει έχει φαγωθεί και περίεργα (;)

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 17, 2011, 09:55:45 πμ »
Έχει δίκιο ο freethan, το γράφω και στην προηγούμενη σελίδα με έντονα κόκκινα γράμματα.
Παράθεση
Σημείωση : τα τακάκια πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξουν από την ώρα που μπαίνουν καινούργιες δισκόπλακες καθώς έχουν κάνει πατούρα από την χρήση και δεν θα πατούν σωστά στις νέες με αποτέλεσμα επιπλέον φθορά στους δίσκους, ανομοιογενής και λιγότερη επιφάνεια τριβής-χειρότερα φρένα.

Έτσι κι αλλιώς στα δίνει τσάμπα με την αγορά της δισκόπλακας.