Αποστολέας Θέμα: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;  (Αναγνώστηκε 6267 φορές)

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
Όπως ανέφερα σε άλλο μήνυμα έβαλα τα γραμμικά της WP γιατί με καθυστερούσε πολύ η HP.
Στην αρχή οφείλω να πω ότι ψιλοαπογοητεύτηκα καθώς δεν μου φάνηκε τίποτα ιδιαίτερο πέρα του ότι ήταν πιο σφιχτό-συμπαγές τον μπροστινό.
Περίμενα να είναι πιο σφιχτό ακόμα γιατί είχα οδηγήσει πρόσφατα ένα CB με HP μπροστά αλλά ήταν μάλλον το πιο σκληρό 10Nm και περίμενα κάτι ανάλογο.
Τόσο καιρό δεν έγραφα τίποτα για να κάνω μερικά χλμ και να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα.

Μετά από 1000 περίπου χλμ είδα ότι δεν έπρεπε να βιαστώ να τα βάψω μαύρα.
Το μπροστινό παρότι ήταν πιο σφιχτό από πριν, δεν ήταν άκαμπτο, η άνεση ήταν μεγαλύτερη το κοπάνημα σε λακκούβες εξαφανίστηκε.
Εδώ που τα λέμε ποιες λακκούβες ;
Υπάρχει σημείο που περνάω καθημερινά πάνω σε παρατεταμένη στροφή και με μπόλικα χιλιόμετρα, στο οποίο έχει φαγωθεί εντελώς η άσφαλτος.
Σε κάθε πέρασμα το τιμόνι τιναζόταν και έτρεμε δεξιά-αριστερά για καμιά 20αριά μέτρα, με το ζόρι κράταγα το τιμόνι μην φύγει.
Με τα WP λες και δεν υπάρχουν πλέον τα φαγώματα, για τόση διαφορά μιλάμε, λες και είναι flat ο δρόμος.

Σε ένα άλλο σημείο μέσα στην πόλη, για να καλύψουν κάτι έργα έχουν βάλει μια μεγάλη και χοντρή λαμαρίνα που εξέχει κάτι λιγότερο από ένα πόντο από την άσφαλτο.
Αν περάσω με σταθερή ταχύτητα ίσα που νιώθω κάτι σαν να πατάω χαλικάκι, εάν δε αποφορτίσω την ανάρτηση ανοίγοντας λίγο το γκάζι απλά δεν νοιώθω τίποτα, εντελώς τίποτα σαν να μην υπάρχει.

Η κατευθυντηκότητα ανέβηκε σε άλλο επίπεδο, απλά στρίβει όπου του πεις ακόμα και μέσα στην στροφή χωρίς να κάνει κόλπα.
Το πλάγιασμα έρχεται μόνο του χωρίς κανέναν κόπο, ανασφάλεια, αναπήδηση κλπ.
Βέβαια σε αυτό συνεισφέρουν οι μαμά διαστάσεις στα λάστιχα και τα πίσω αμορτισέρ της bitubo, αλλά σε σχέση με πριν αλλάξω τα μπροστινά ελατήρια έχει πολύ μεγάλη διαφορά.
Σε μία στροφή ο desmond ήταν πίσω μου και είπε ότι για χιλιοστά δεν ακούμπησα από την δεξιά πλευρά, ναι χωρίς κόπο και άγχος και χωρίς να καταλάβω πόσο γέρνω στο πλάι.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν, που είχε έρθει ο desmond κάναμε για λίγο τράμπα τα μηχανάκια .
Ο desmond έχει προοδευτικά, εγώ γραμμικά ελατήρια.
Στα λίγα μέτρα που βολτάραμε μου είχε πάρει το μυαλό η απίστευτη ανεμοπροστασία της πορτοκαλίτσας και δεν ασχολιόμουν με τίποτα άλλο.
Σταματάμε στο φανάρι και μου λέει ο desmond : Είναι ωραίο το μπροστινό σου, πίεσε το μπροστινό μου να δεις.
Όπως είμαι σταματημένος πατάω το μπροστινό φρένο και πιέζω την ανάρτηση.
Μου έδωσε μία αίσθηση πάρα πολύ μαλακή (χειρότερη από τα διαλυμένα που είχα πριν) βούτηξε μερικούς πόντους το τιμόνι και αναπήδησε ελαφρώς στην επαναφορά.

Παρ'οτι το μήκος της βόλτας ήταν πολύ μικρό η διαφορά ήταν εμφανέστατη όταν μου είπε ο Κλήτος να το δοκιμάσω.
Περίμενα κάτι καλύτερο από αυτό που διαπίστωσα αλλά δεν....
Ακόμα και μετά που ξεκινήσαμε με αργές ταχύτητες ένιωθα να πολύ μαλακό το μπροστινό.

Αλλά να πούμε και τα θετικά, σε κάτι τεχνητά σαμαράκια που περάσαμε τα προοδευτικά σχεδόν τα αγνοούσαν πολύ καλά από άνεση.
Όταν ξαναπεράσαμε στον γυρισμό είχα το δικό μου με τα γραμμικά και πέρασα πάλι από 1 σαμαράκι να συγκρίνω, πάλι καλά ήταν αλλά υπήρχε μία ελαφρώς σφιχτότερη αίσθηση σε σχέση με τα προοδευτικά αλλά δεν κοπανούσαν και ναι το προτιμούσα έτσι.

Για εμένα ήταν η επαλήθευση αυτών που είχα διαβάσει CB=γραμμικά.
Μπορεί να φανεί απόλυτο και να διαφωνήσουν κάποιοι (αν και δεν το νομίζω να είναι ο Κλήτος σε αυτούς) αλλά βάση του τι είδα
δεν υπάρχει περίπτωση να προτείνω προοδευτικά σε κανέναν

ΥΓ....

Επιτέλους μου απάντησαν από τα κεντρικά της Hyperpro......από τις 17 Μαρτίου, στις 13 Απριλίου.
Εν ολίγοις μου είπαν ότι και στον itom32 και ενώ τους ξεκαθάρισα ότι είμαι κοντά 135 κιλά και 190 το CB είπαν ότι με τα δικά τους ελατήρια δεν θα έχω πρόβλημα....αυτό δεν μου κάθισε καλά να πω την αλήθεια.
Πως γίνεται υπάρχει αυξημένο βάρος και να μην επηρεάζεται η απόδοση της ανάρτησης ;
Τεσπά συνεχίζω.
Επίσης είπαν ότι αν αλλάξω και τα πίσω ελατήρια βάζοντας HP θα νιώσω κάπως άβολα μόνο με 2ο άτομο πίσω ή αν είναι φορτωμένο με μπαγκάζια.
Σιγά το νέο θα μου πείτε αλλά έλα που έρχεται και σε αντίθεση με αυτά που έλεγαν στην αρχή του μηνύματος τους.......προσπερνάμε και αυτό.
Το καλύτερο ήταν στο τέλος το αντιγράφω αυτούσιο : But anyway it is lot better than now.

Αποσυνδεδεμένος desmond

• VIP
  • Λεφτά υπάρχουν! Εμείς δεν έχουμε...
    • Προφίλ
    • http://www.duckseason.mobi
Re: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2011, 09:51:26 μμ »
Και ναί λοιπόν γράφω μετά από μια βδομάδα στο forum!

Γιωργο, το μόνο που δε σχολίασες είναι το φρενάρισμα.
Να σε συμπληρώσω λοιπόν ότι όσο άνετα και να είναι τα προοδευτικά εμπρός,
επειδή βουτάει αρκετά θέλει άλλη διαχείριση στο φρενάρισμα.
Όταν δοκίμασα του klab με τα γραμμικά μου έδωσε μια παραπάνω αίσθηση σταθερότητας.

Επίσης δεν ξέρω πως και γιατί αλλά αν συγκρίνω το δικό μου με του klab είναι μέρα με τη νύχτα.
Το δικό μου σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο στιβαρό και βαρύ (σαν cbf ας πούμε) ενώ το δικό του παιχνιδιάρικο και ελαφρύ (μου θύμισε το hornet). Παίζει να παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτό τα λάστιχα.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Αποσυνδεδεμένος akaposto

• Elite
  • *
  • Αντώνη ζούμε, στο βάθρο να σε ξαναδούμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2011, 09:09:18 πμ »
Κατ'αρχήν χαίρομαι για τα well spent money!   ;D yeah baby!
Ξέχασες να πεις ότι, ότι καινούργιο μπαίνει πάνω, ανεξάρτητα χρηστικότητας ανεβάζει και τα ψυχολογικά άλογα!!!  :yoohoo:
Καλοτάξιδος.

Σε κάθε πέρασμα το τιμόνι τιναζόταν και έτρεμε δεξιά-αριστερά για καμιά 20αριά μέτρα, με το ζόρι κράταγα το τιμόνι μην φύγει.

Δεν θέλω να πατρονάρω, αλλά ...
αυτό που γράφεις μου κάνει κάπως. Αν το τιμόνι φύγει/γυρίσει δεν το κρατάμε.
Στο παραμικρό καρσιλαμά που χωρεύει, δεν προσπαθούμε να το γυρίσουμε.Χαλαρώνουμε τόσο ώστε να μην μας φύγει το γκάζι.
Αν είναι να έρθει θα έρθει μόνο του. Και θα έρθει αν δεν το πειράξουμε.
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2011, 01:09:43 μμ »
Δεν έγραψα ότι το έσφιγγα βρε μαφία :) το κράταγα ίσα μην φύγει και διπλώσει.
Μα για τόσο μπάμια με έχεις ; χα,χα,χα.
Ευχαριστώ για τις ευχές akapostάκι μου !!!

Αποσυνδεδεμένος theios

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:59:56 μμ »
Εχεις κανενα link η τηλεφωνο για να παραγγειλω τα wp;;; Με την σκληροτητα τι παιζει;
Απο τιμη να φανταστω δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τα ΗΡ;
Εχω απελπιστει με τις εργοστασιακες!!!

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:21:10 μμ »
Ο μάστορας τα έβαλε, έκανε την παραγγελία κλπ
Ο αντιπρόσωπος λέγεται Τασσούλης http://www.extraproducts.gr/eshop/contact_us.php
Σε τιμή, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν παραπλήσια.
Μαζί έδιναν 15άρι λάδι.

Εν τω μεταξύ πρέπει μάλλον να αναθεωρηθεί το post μου.
Τα ελατήρια που μπήκαν, βάση του ποστ που έκανε κάποιο άλλο μέλος (sorry δεν θυμάμαι ποιος) πιθανών να μην είναι γραμμικά αλλά προοδευτικά τελικά.
Δυστυχώς η συσκευασία που την πήρα στα χέρια δεν ήταν διαφωτιστική.
Μέχρι να ξαναλύσω το μπροστινό και να τα δω με τα μάτια μου δεν ορκίζομαι.
Αν είναι όντως προοδευτικά και αυτά της WP τότε απλά είναι πολύ καλύτερα κατά την γνώμη μου από τα αντίστοιχα της HP

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:57:32 μμ »
Έχω βάλει προοδευτικά της WP μπροστά. Στο πλαϊνό μέρος του κουτιού είχε ένα λευκό αυτοκολλητάκι που έγραφε τα χαρακτηριστικά τους και με τι SAE προτείνει η εταιρεία να δουλεύουν (SAE 15).

Στον πίνακα με τα μοντέλα της WP που σε στέλνει το site του Τασσούλης έχει μόνο έναν κωδικό για το CB.
Νομίζω, ότι γενικά όλη η σειρά ProLine της WP είναι προοδευτικά ελατήρια.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 10:29:03 πμ »
Ταιρίαζει και ο κωδικός. Klabακο αν έβαλες τα ελατήρια του πίνακα (99320172Α), έβαλες προοδευτικά.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 08:07:58 μμ »
Επειδή πρέπει να τα αλλάξουμε σε κάποια στιγμή τα ελατήρια μας και εμείς θέλω να αρχίσω να ψάχνομαι από τώρα. Οποτε είπα να κάνω τις ερωτήσεις μου σε αυτό το topic.

1. Τι προτείνεται WP / HP ?
2. Ξέρει κανένας τιμές ποσο κυμαίνονται γενικά ?
3. Έχω αλλάξει λάδια και τσιμούχες/ξύστρες στα καλαμια μπροστά. Μου είχε πει ο Πίσσαρης ότι δεν χρειάζεται να αλλαχτούν ξανά και ότι μπορούμε απλά να τα βάλουμε από πάνω όταν αποφασίσω να κάνω την αλλαγή.
Ok λογικά ξέρει περισσότερα από εμενα αλλα εξακολουθώ να έχω έναν ενδοιασμό μονο και μονο για τα λάδια διότι κάθε ελατήριο νομίζω χρειάζεται και συγκεκριμένο λάδι. Τι γνώμες έχετε σε αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ εκ τον προτερων  :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:16:26 μμ »
Ψήθηκα αγρια μιας και περιμένω και το φτερό μπροστά από το e-moto να δω ποσο θα μου στοιχίσει να μου τα βάλουν και όλας επιτόπου αν είναι.

Τώρα έχεις καμια γνώμη για το άλλο που ρώτησα? Αν ισχύει ότι δεν χρειάζεται να αλλαχτούν λάδια/τσιμούχες/ξύστρες παρα να ξεβιδωθούν οι tapes από τα καλαμια και να μπούν από πάνω χωρίς καμια άλλη αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:25:36 μμ »
Αφου βαζεις νέα ελατήρια,κανονικά πρεπει να βάλεις και τα δικά τους λάδια.Δηλ.τα λαδια που λεει ο κατασκευαστής των ελατηρίων.Αλλα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τις τσιμούχες και τις ξύστρες.Αφού ειναι ολοκαίνουργιες.Κανα τριμηνο εχει που τις αλλαξες,αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:30:15 μμ »
Αφου βαζεις νέα ελατήρια,κανονικά πρεπει να βάλεις και τα δικά τους λάδια.Δηλ.τα λαδια που λεει ο κατασκευαστής των ελατηρίων.Αλλα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τις τσιμούχες και τις ξύστρες.Αφού ειναι ολοκαίνουργιες.Κανα τριμηνο εχει που τις αλλαξες,αν θυμάμαι καλά.

Ναι και εγώ το ίδιο πράγμα ήξερα για τα λάδια. Και ναι οι τσιμούχες / ξύστρες είναι καινούργιες. :D

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 02:43:32 μμ »
Ήρθε το φτερό μπροστά το οποιο είναι σε μαύρο χρώμα που είναι ότι πρέπει με τα μελλοντικά σχέδια βαψίματος τις καλής μου.

Το πείρα από το e-moto 50ευρώπουλα και επί την ευκαιρία ρώτησα για τα ελατήρια. Κάνουν τοποθετήσεις και μου είπε ότι ελατήρια + λάδια + εργασία θα μου πάει 180euro. ( τα ελατήρια από το παραπάνω post του itom32 κάνουν 115euro οποτε λάδια και εργασία θα μου πάει 65 euro )

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε καλή τιμή? Αν και ψήνομε να κάτσω να τα αλλάξω μονος μου.

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 05:59:12 μμ »
ότι ελατήρια + λάδια + εργασία θα μου πάει 180euro. ( τα ελατήρια από το παραπάνω post του itom32 κάνουν 115euro οποτε λάδια και εργασία θα μου πάει 65 euro )

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ??
Για δεκα  λεπτα δουλεια ? ρε ΑσταΔι@λ@ πες τους ...
Αλλαξε τα μονος σου ...απλο πραγμα ειναι και θα κρατησεις και τα λεφτα !
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .