Αποστολέας Θέμα: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;  (Αναγνώστηκε 6316 φορές)

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:37:02 μμ »
Τι διαφορά έχουν τα γραμμικά με τα προοδευτικά σε σχήμα? Τα aftermarket ελατήρια είναι πιο μακρυά σε σχέση με τα μαμά με αποτελεσμα να καταργούνται οι προσθήκες που υπάρχουν πάνω από τα μαμά ελατήρια?

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:39:02 μμ »
Για το πρώτο που ρωτησες θα σε διαφωτήσει κάποιος απο αυτους που άλλαξαν,εγω εχω τα μαμα ακόμη.Στο δευτερο που ρωτάς ναι καταργούνται οι δύο αποστάτες,διότι τα aftermarket ελατήρια είναι μεγαλήτερα σε μήκος.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 23, 2013, 01:19:11 μμ »
Τα δικά μου ελατήρια γράφουν σε ένα σημείο WPM αλλά δεν το λέω με σιγουριά γιατι δεν φαίνεται καθαρά. Υπάρχει περίπτωση να είναι WP τα ελατηρια μου? Έχει προσέξει κανείς τα δικά του αν γράφουν τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 15, 2013, 08:58:04 μμ »
Καλησπερα κι απο μενα.. Πριν απο λιγο καιρο αποφασισα να αλλαξω κι εγω τα δικα μου μπροστινα ελατηρια.. Εψαξα και βρηκα της ohlins.. Το μαλλι πηγε στα 135 ευρω.. Η μερα με τη νυχτα λοιπον η μηχανη!! Καταπινει τις λακουβες, δεν τερματιζει η αναρτηση ακομα και σε δυνατα χτυπηματα και γενικα βελτιωθηκε και η σταθεροτητα αλλα και το φρεναρισμα αισθητα!! Ανεπιφυλακτα τα συστηνω!!

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 15, 2013, 09:34:32 μμ »
Καλησπερα jah. Τα βρηκες εδω Ελλαδα? Αν ναι, σε ποια πολη εισαι και απο ποιον τα πηρες? 135 με τοποθετηση απο μαστορα ή 135 μονο τα ελατηρια και τα λαδια?? (μαλλον το 2ο) :D

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:15:20 μμ »
Καλησπερα jah. Τα βρηκες εδω Ελλαδα? Αν ναι, σε ποια πολη εισαι και απο ποιον τα πηρες? 135 με τοποθετηση απο μαστορα ή 135 μονο τα ελατηρια και τα λαδια?? (μαλλον το 2ο) :D
Tα φέρνει αυτός και για το sf απο οσο ρώτησα στον αντίστοιχο αντ/πο Θεσσαλονίκης υπάρχει μόνο ενας κωδικός,αλλα νομίζω πως αυτή η τιμή είναι χωρίς τα λάδια:
http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php?cPath=206
Edit:Σωστά θυμόμουν οριστε το μαιλ τους:
Τα ελατήρια υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα στο κατάστημα μας και κοστίζουν
135,00euro.Το λάδι κοστίζει 20,00euro το 1ΛΤ και το νούμερο του ιξώδες είναι
sae 10.
Για οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.
Φιλικά
Sales Dept
eXTra products
55 Kallirrois Street
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:15:03 μμ »
Οπως ακριβως τα λεει ο itom32.. 135 μονο τα ελατηρια.. Τα λαδακια δεν θυμαμαι ποσο τα πηρα, αλλα οντως ηταν 10αρια.. Τα παρηγγηλα απο εναν αντιπροσωπο στο Ρεθυμνο..

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 06:33:39 μμ »
Γνωρίζει κανείς τα ελατήρια WP το κωνικό μέρος πάει πάνω ή κάτω? Ρωτάω γιατί όταν τα είχα βγάλει ήταν τοποθετημένα με το κωνικό μέρος προς τα πάνω και το manual της HONDA δείχνει οτι πάει προς τα κάτω. Οπότε τα έβαλα προς τα κάτω. Μήπως όμως η WP προτείνει το ανάποδο? 

Αποσυνδεδεμένος SAC

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
    • www.topcover.gr
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:42:48 πμ »
Καλησπερα κι απο μενα.. Πριν απο λιγο καιρο αποφασισα να αλλαξω κι εγω τα δικα μου μπροστινα ελατηρια.. Εψαξα και βρηκα της ohlins.. Το μαλλι πηγε στα 135 ευρω.. Η μερα με τη νυχτα λοιπον η μηχανη!! Καταπινει τις λακουβες, δεν τερματιζει η αναρτηση ακομα και σε δυνατα χτυπηματα και γενικα βελτιωθηκε και η σταθεροτητα αλλα και το φρεναρισμα αισθητα!! Ανεπιφυλακτα τα συστηνω!!

Κατατοπιστικότατος, bro!!! Πριν λίγο μίλησα με τον αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης, επιβεβαίωσα την τιμή και προχωράω εντός του Δεκεμβρίου σε αντικατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος SAC

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
    • www.topcover.gr
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 03:06:35 μμ »
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν λίγο με γνωστό έμπορο αντ/κων στη Λιοσίων, με ενημέρωσε ότι μου φέρει (παραγγελία) γνήσια ελατήρια για το μπροστινό στα 60 € το ζέυγος (συν 20 € περίπου τα λάδια). Επειδή η διαφορά σε σχέση με τις τιμές που έχουν ήδη αναφερθεί είναι μεγάλη (σχεδόν διπλάσια), πόσο "χάλια" μπορεί να είναι σχετικά με όλες τος aftermarket επιλογές που έχετε οι περισσότεροι (ohlins, wp);;;

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:55:54 μμ »
Καλησπέρα,

Δε ξέρω πόσο χαοτική μπορεί να είναι η διαφορά και σίγουρα κανένα "μαμά" Superfour που μπορεί να κυκλοφορεί εκεί έξω, σε όσο καλή κατάσταση κι αν είναι δε μπορεί να σου δόσει μετά από τόσα χρόνια αυτή τη πληροφορία.
Από διάφορα sites και fora του εξωτερικού, καταλαβαίνω πως ακόμα και σε καλή κατάσταση, η εργοστασιακή ανάρτηση τερμάτιζε όχι απαραίτητα σε κάθε ανωμαλία, αλλά με ευκολία.
Αν σε παίρνει, πήγαινε σε WP ή Hyperpro.
Εγώ έβαλα την προοδευτική σειρά της Hyperpro σε ανακατασκευασμένα εργοστασιακά Showa και πραγματικά το "πάτημά" της (τόσο σε κίνηση, όσο και σε φρενάρισμα) μεταμορφώθηκε, χωρίς να γίνεται κουραστικό.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:32:15 πμ »
Γνωρίζει κανείς τα ελατήρια WP το κωνικό μέρος πάει πάνω ή κάτω? Ρωτάω γιατί όταν τα είχα βγάλει ήταν τοποθετημένα με το κωνικό μέρος προς τα πάνω και το manual της HONDA δείχνει οτι πάει προς τα κάτω. Οπότε τα έβαλα προς τα κάτω. Μήπως όμως η WP προτείνει το ανάποδο?
Aργησα αρκετά να δω το θέμα αυτό και την ερώτηση σου Stam,αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. ;D Οταν λες κωνικό τι εννοείς;;
Η WP στην σειρά προοδευτικών ελατηρίων proline τοποθετεί μια ταινία κόκκινου χρώματος η οποία αναγράφει top στην πλευρά που το σπείρωμα είναι πυκνότερο,(φαίνεται και στην φώτο παρακάτω).
Επίσης στο manual της για συμβατικά πιρούνια αναφέρει πως η προεντεταμένη-προοδευτική(prestressed)πλευρά του ελατηρίου πρέπει να τοποθετηθεί στην κορυφή του καλαμιού.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Re: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:44:46 μμ »
Τα δικά μου ελατήρια γράφουν σε ένα σημείο WPM αλλά δεν το λέω με σιγουριά γιατι δεν φαίνεται καθαρά. Υπάρχει περίπτωση να είναι WP τα ελατηρια μου? Έχει προσέξει κανείς τα δικά του αν γράφουν τίποτα?
Σ'αυτήν την ερώτηση σου τα WP γράφουν πάνω στις σπείρες σε μια πολύ μικρή λευκή στάμπα WP10.Επίσης αν σε βοηθά για να καταλάβεις ευκολότερα,το μήκος του ελατηρίου είναι 53,5cm.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:57:43 μμ »
Να σου πω την αλήθεια εχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι πολλά. Συντομα όμως θα τα ανοίξω για να αλλάξω λάδια και θα τα βγάλω φωτογραφία.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 03:06:43 μμ »
Συζητώντας είναι πάντως να απορεί κανείς.Είχα μετρήσει τα μαμα ελατήρια.Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα όντως ήταν περί τους 33 με 34 πόντους.Οι υπόλοιποι 20 πόντοι είναι ο σωλήνας-αποστάτης. Θελω να πω οικονομία στο ελατήριο έφτιαχναν;;Τι να πω!!