Αποστολέας Θέμα: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;  (Αναγνώστηκε 6415 φορές)

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
Απ: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 03:34:43 μμ »
Πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που το έκαναν μικρό με μεγάλο αποστάτη είναι η οικονομία. .. αναμένουμε τις εντυπώσεις σου μετά την αλλαγή .....

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 05:36:33 μμ »
Πολύ καλύτερο μπροστινό,σε όλους τους τομείς.Καλύτερη συμπεριφορά σε κακό οδόστρωμα,καλύτερη σταθερότητα σε στροφές,στα φρένα. Όπως έλεγαν και τα παιδιά που έβαλαν νωρίτερα wp,είναι πιστεύω η σημαντικότερη αναβάθμιση στο sf και αξίζει τα χρήματα που θα δώσει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Re: Γραμμικά VS προοδευτικά. Τι ελατήρια μπροστινού να διαλέξω ;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 05:44:55 μμ »
Τα δικά μου ελατήρια γράφουν σε ένα σημείο WPM αλλά δεν το λέω με σιγουριά γιατι δεν φαίνεται καθαρά. Υπάρχει περίπτωση να είναι WP τα ελατηρια μου? Έχει προσέξει κανείς τα δικά του αν γράφουν τίποτα?
Σ'αυτήν την ερώτηση σου τα WP γράφουν πάνω στις σπείρες σε μια πολύ μικρή λευκή στάμπα WP10.Επίσης αν σε βοηθά για να καταλάβεις ευκολότερα,το μήκος του ελατηρίου είναι 53,5cm.

Λοιπόν το άνοιξα σήμερα και άλλαξα λάδια. Τελικά δεν είναι κωνικά τα ελατήρια ειναι ίδια με τα WP που έβαλες και οντως μέτρησα 53,5cm. Ο λόγος που είχα κάνει αυτήν την ερώτηση είναι οτι έτσι το δείχνει το manual της HONDA και με είχε μπερδέψει.

Τώρα έχω μια άλλη απορία όμως. Βάζοντας 499ml που λεει η HONDA και μετρώντας την απόσταση από το ανω μέρος του καλαμιού μέχρι την στάθμη του λαδιού δεν μου προκύπτουν τα 112mm που λέει. Εν τέλει τι πρέπει να κάνουμε να βάλουμε 499ml και να αδιαφορήσουμε για τα112mm ή να βάλουμε λιγοτερο λάδι μέχρι να φτάσουμε στα 112mm?

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 07:47:41 μμ »
Η μέτρηση 499ml λαδιού σε κάθε καλάμι που περιγράφεις,γίνεται όταν αλλάζουμε τα 10αρια λάδια που συνιστά η Honda,χρησιμοποιώντας τα oem ελατήρια της Honda με τους αποστάτες τους. Τα οem ελατήρια είναι πολυ μικρότερα σε μηκος 33.5cm σε σχεση με τα WP που ειναι 53,5cm.
Eτσι Stam αφού φοράς WPελατήρια το σωστό ειναι να βαλεις 15αρια λάδια και να αδιαφορήσεις για τις παραπάνω οδηγίες που ειναι για oem και να ακολουθήσεις τις οδηγείες του μανουαλ της WP αφήνοντας κενό αέρος 110mm απο την επιφάνεια του λαδιού εως την κορυφή του καλαμιού και αφου έχεις  τρομπάρει αρκετές φορές το καλάμι ώστε να κυκλοφορήσει καλά το λάδι.Το γέμισμα και η μέτρηση του λαδιούγίνεται πριν τοποθετηθει το ελατηριο και με το καλάμι σε συστολή εντός της μπουκάλας.