Αποστολέας Θέμα: Χαλασμένη βίδα κάρτερ;  (Αναγνώστηκε 627 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Χαλασμένη βίδα κάρτερ;
« στις: Απρίλιος 01, 2017, 10:05:34 μμ »
Καλησπέρα ομάδα.. Σήμερα καθώς πήγα να αλλάξω τ λάδια στην μηχανή εκει που πήγα να βίδωσω την βίδα που ειναι κατω που βγαίνουν τα λάδια μου την πέταγε δλδ μέχρι ενα σημείο σφηγγει όχι πολυ ομως και οταν πάω να την σφίξω παραπάνω μου την κλωτσάει.. Επειδή ειναι Σάββατο σήμερα και Δευτέρα θα πάω στο συνεργείο ξερει κάποιος αν υπαρχει θέμα που δν εχει λάδια η μηχανή τρ μέσα; Επίσης πως φτιάχνετε αυτο; Αν βάλω ενα σπείρωμα θα ειναι εντάξει; Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων :D :'(

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένη βίδα κάρτερ;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2017, 10:00:45 πμ »

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2017, 11:49:33 πμ »
Ευχαριστώ itom :) όσο για τα λάδια που δν εχει μέσα από χθες υπαρχει κάποιο θέμα; Λογικά αυριο θα φτιάξω τ σπείρωμα με το helicoil

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2017, 12:22:09 μμ »
Σε έφυγαν τα λάδια χωρίς να το καταλάβεις;;Καλά εβδομαδιαίο έλεγχο δεν έκανες;; :o Λοιπόν....Δεν βάζεις την μοτο μπροστά αν δεν φτιάξεις την τάπα. Οταν το κάνεις αυτό πρόσθεσε νέα λάδια και ελπίζω να μην το δούλεψες χωρίς λάδια και να σε κόλλησε τίποτα.Είπαμε τα μοτερ αυτά είναι αθάνατα αλλά με κάτι τέτοια τελειώνουν. :-[

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2017, 04:04:53 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. ... λοιπόν το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπισα και εγώ πριν μερικά χρόνια .. η σωστή λύση είναι το helicoil δηλαδή μια βίδα που θα βιδωσει στο σπειρωμα του Κάρτερ αφού αυτό καθαριστεί με κολαουζο και κολληθει με ειδική κόλλα και αυτή η βίδα έχει από μέσα της άλλο σπειρωμα όπου θα βιδωθει η Νέα σου ταπα που θα είναι και μικρότερου διαμετρήματος. .. το θετικό αυτής της διαδικασίας είναι ότι δεν θα σου ξαναχαλασει ποτέ μιας και το helicoil είναι από υλικό πολύ πιο ανθεκτικό από το αλουμίνιο του Κάρτερ .... η άλλη λύση που δυστυχώς εφαρμοσα εγώ και το κάνουν κατά κανόνα στα συνεργεία είναι να σου ανοίξουν νέα τρύπα και να κάνουν νέο σπειρωμα ώστε να μπει νέα ταπα λίγο μεγαλύτερου διαμετρήματος. ... η δεύτερη λύση είναι πιο πρόχειρη και θα έχεις τον φόβο ότι μπορεί να ξανασυμβεί στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα. ... Για τον λόγο αυτό σου προτείνω να επιμένεις στο συνεργείο που θα πας να σου βάλει helicoil. ...

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2017, 04:54:13 μμ »
Itom δεν εχει λάδια τρ μέσα για έβγαλα τα παλιά για να βάλω τα καινούργια αλλά αφου δν σφίγγει η βίδα δεν της εχω βάλει τα καινούργια μέσα και εννοείται οτι δν υπαρχει περίπτωση να την βάλω μπροστά μέχρι να φτιάξω την βίδα και να βάλω τα καινούργια λάδια  ;) :P ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας οποίος μάστορας μπορεί και ξέρει το helicoil θα βάλω εννοείται και θα σας πω κόστος.. O0

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2017, 06:37:03 μμ »
Στην ουσία αυτό είναι helicoil https://youtu.be/7nKTX2lW7bM

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2017, 07:28:02 μμ »
Καλησπέρα και πάλι τοποθετήθηκε τελικά helicoil με κόστος 25ε.. Πιστεύω να μν εχω θέμα ποτε πάλι ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας  :D

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:18:09 μμ »
Καλά χλμ λοιπόν ... Δεν νομίζω να έχεις θέμα στο μέλλον αρκεί να μην το παρακανεις στο σφίξιμο και καλό είναι με κάθε αλλαγή να αλλάζεις και την φλαντζα που έχει η ταπα συνήθως είναι χάλκινες και κάνουν 10 λεπτά η μια ....  ;)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2017, 09:05:56 μμ »
Την ροδέλα στην τάπα λαδιού εννοεις; Εμενα ειναι αλουμινένια..