Αποστολέας Θέμα: Πλακετα πισω απο το στροφομετρο!  (Αναγνώστηκε 1826 φορές)

Αποσυνδεδεμένος snipereps

• VIP
  • kill'em before they kill you!
    • Προφίλ
    • episkiasis.wordpress.com
Πλακετα πισω απο το στροφομετρο!
« στις: Μάιος 13, 2011, 01:16:17 μμ »
Ειχα την απορια χθες και ειπα να σας ρωτησω μηπως κανενας το θυμαται για πιο λογο υπαρχει και μηπως πρεπει και αυτην να την αντικαταστησουμε... αν εχει δηλαδη σχεση με τον κοφτη με το στροφομετρο ή κατι τετοιο...
Α, επισης διαβασα στο 400greybikes φορουμ οτι η αντισταση πρπει να ειναι 2kΩ, για ολα τα υπολοιπα μοντελα δηλαδη τοσο την ειχε, γιατι για εμας δεν ειχε, Και ρωτησα εναν φιλο ηλεκτρονικο και μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο αυτο το 1.5 με το 2 δηλαδη γιατι ετσι κι αλλιως η πλακετα αυτη που αντικαθιστουμε εχει διοδο και ειναι πολυ μεγαλη η αντισταση της.... 4 MΩ νομιζω την μετρησαμε

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Πλακετα πισω απο το στροφομετρο!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2011, 03:11:35 μμ »
η πλακετα πισω απο το στροφομετρο ειναι για τα λαμπακια.
η αντισταση που εχω βαλει εγω στη πλακετα του κοφτη που ειναι πισω απο το κοντερ εναι 1,5 ωμ κ δουλευει μια χαρα.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2011, 09:22:42 μμ »
1.5 ohm τόσο μικρή? Ή kohm γιατί  αν δουλευει καλά με την μικρή και με την μεγάλη και με την πιο μεγάλη την 2άρα που έβαλα εγώ τότε τι παίζει μαυτήν την αντίσταση? Και τι είναι αυτό που επηρεάζει αυτή η αντίσταση στην ηλεκτρονική? Μήπως μακρόχρόνια χαλάμε την ηλεκτρονική μας? ???

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2011, 12:27:27 πμ »
ναι 1,5 κιλο ωμ εννοουσα.... δεν πρεπει να υπαρχει θεμα με την ηλεκτρονικη... αν ηταν να γινει κατι θα γινοταν με το που το βαζαμε πιστευω. ε ρωτα κ κανενα μηχανικο αν θες.
παντως κ εγω που τον εχω βγαλει να πω την αληθεια δεν εχει τυχει να παω ποτε με τοσα πολλα, ειναι πολυς ο αγερας... μια φορα μονο στην αττικη αν θυμαμαι καλα τα περασα τα 180 αλλα και παλι οχι για πολυ ωρα... οτι τα παει παντως τα παει κ ειδικα αν πεσεις ολοκληρος πανω στο νεποζιτο για μην εχει αντισταση αερα τα παει σχετικα ευκολα για 400 κυβικα.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2011, 01:54:48 πμ »
Οτι πάει πάνω από 180 είναι δοκιμασμένο.αλλά εγώ και χωρίς αντίσταση που το δοκίμασα και χωρίς να είναι καν ενωμένα τα καλωδια και με απλώς ενωμένα καλωδια, ίδια βλέπω οτι πάει! Είτε τρέχω είτε πάω αργά. Όσο είχα το ραγίσμενο πλάκετακι του κοφτη υπήρχε πρόβλημα... Γιαυτό αναρωτιέμαι και στο προς τι η χρήση της αντίστασης? Κάτι έχει σχέση με την ηλεκτρονική! Δν γίνετε αλλιώς. Απλά δν μπορώ να το καταλάβω...

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2011, 11:50:32 μμ »
εγω οταν ειχα βγαλει τελειως την πλακετα εκανε κατι περιεργα δεν δουλευε σωστα. μολις εβαλα την αντισταση ολα οκ. τωρα τι να πω... λογικα ομως δεν θα πρεπει να δουλευει σωστα χωρις καθολου πλακετα η αντισταση διοτι το ρευμα που επιστρεφει στην ηλετρονικη δεν ειναι σωστο. απο λογικη και μονο το λεω ετσι, αν κανω λαθος διρθωστε με!

:offtopic:

http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=3175.0

:offtopic:

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2011, 12:31:52 πμ »
ναι αλλα ετσι κι αλλιως η αντισταση απο το πλακετακι ειναι πολυ μεγαλη γιατι ειναι με διοδο, κατι τετοιο δηλαδη καταλαβα.
 παντως και αλλοι εδω μεσα το επαληθευουν αυτο που λες με την αντισταση και τα τρελα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμενα δεν τα εκανε...  ???
τι να πω? εγω παντως τωρα λεω να βγαλω ενετως την αντισταση των 2κΩ που εχω βαλει λογο του αγγλικου σαιτ και να ενωσω απλα τα καλωδια για καποιο καιρο να το ξαναελεγξω...
και μετα απο αυτο θα δοκιμασω και με χωρις να ειναι καν ενωμενα για καμια κατοστη χμ παλι να δω και  αν παιξει διαφορα στην καταναλωση εκτος των αλλων. αναμενουμε λοιπον... :)

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2011, 12:42:51 πμ »
να κανω μια υποθεση??? μηπως εχεις αλλαγμενη ηλεκτρονικη??? κατι ειχαν παρει τα αυτια μ για τετοια μοντα.. μηπως  ο προηγουμενος???

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2011, 02:45:19 πμ »
To έχω σκεφτεί και γω και την ελέγξα μαμά χοντα είναι. Τωρα αν είναι από πιο παλιό μοντέλο δν το ξέρω.Παίζει δηλαδή το  θέμα αυτό με την αντίσταση να είναι μόνο στα μοντέλα με ΤΡς? αλλά γιατί να αλλάξεις ηλεκτρονική? Πως μπορεί να σου χαλάσει η αρχική?