Αποστολέας Θέμα: ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ  (Αναγνώστηκε 11682 φορές)

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 07, 2012, 12:12:32 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια! Οταν ερθει η ωρα για το σερβις των μπροστινων τοτε θα πεσει και το βαψιμο.

Αποσυνδεδεμένος figalos

• Δημοφιλές μέλος
  • CB400SF S 97
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 07, 2012, 11:30:12 πμ »
ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ φιλε εχω ρωτησει και εγω
30 ευρω και τα δυο καλαμια

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 07, 2012, 01:47:18 μμ »
Σε ευχαριστω φιλε μου. Αλλα οταν εσυ λες καλαμια τι εννοεις??? Γιατι εγω λεω για τις μποτες. Σε ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι καποιοι βαφουν και τα καλαμια. Για την τιμη δεν εχω ψαχτει μιας και θα μου τα βαψει φιλαρακι και δεν θα ναι μονο οι μποτες. αλλα και τιμονοπλακες, ισως τιμονι (μεχρι να παρω αλλο) και οτι αλλο προκυψει!!  :)

Αποσυνδεδεμένος figalos

• Δημοφιλές μέλος
  • CB400SF S 97
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 09, 2012, 03:43:26 μμ »
γραψε λαθος
μπερδευτηκα
αυτο εννουσα
 μποτες !!!

Αποσυνδεδεμένος supernova

• Δημοφιλές μέλος
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • Προφίλ
    • http://facebook.com/metallikes.kataskeues.papakonstantinou
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 09, 2012, 06:30:49 μμ »
Εγώ πάντως χτες τις έτριξα με ντουκοχαρτο, τις φινίρισα με σκοτς μπράιτ και έγιναν κουκλιά.  :yoohoo:
Βέβαια έριξα πολύ τρίψιμο αλλα το αποτέλεσμα με αντάμειψε!!!
Να ευχαριστήσω και τα παιδιά του φόρουμ για τις χρήσιμες πληροφορίες και το πρίζομα!!!!  :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος angelo89

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2012, 11:48:01 μμ »
Καλησπέρα! Θέλω να αλλάξω τα λάδια στις μπροστινές μπουκάλες και επειδή δεν είμαι σίγουρος για τη διαδικασία χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Πόσο λάδι χρειάζεται να βάλω στην κάθε μπουκάλα? Το μάνουλ νομίζω λέει 499cm3. Ισχύει αυτό ή βάζω όσο ακριβώς λάδι βγάζω? Και πως ακριβώς γινεται? Ξεβιδώνοντας το κατω βιδάκι περιμένω να χυθεί το λάδι απο μόνο του ή κάνω βυθίσεις σιγά σιγά μέχρι να βγεί όλο? Και τέλος αφού βγεί συμπληρώνω το λάδι με τη μία και τέρμα ή πάλι πρέπει να βυθίζω την ανάρτηση σιγά σιγά για να κάτσει σωστά το λάδι (ή μήπως λέω μπούρδες?)? Υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να γνωρίζω??

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 28, 2012, 07:33:35 πμ »
Το λαδι στα  καλαμια θα τα αλλαξεις ενα ενα.Πρωτα πχ το αριστερο.ανοιγης την κατω βιδα περιμενεις να φυγει το πολυ και κατοπιν καβαλας το sf και με πατημενο φρενο αρχηζεις και βυθιζεις την αναρτηση ωστε να φυγει ολο το υπολοιπο λαδι.Χρειαζεσαι καποιον να κρατα το λεκανακι με τα παλια λαδια.Επισης βαλε πριν ξεκηνησης κανα πανι στο δισκοφρενο μη γινει χαλια.Οταν φυγει το παλιο λαδι ανοιγης την ταπα βαζεις το νεο λαδι και ξαναβιδωνεις.Προσοχη μη στραβωπιασει η ταπα.Εγω μετα απο συμβουλη απο τους ασιατες συντροχους εβαλα μισο λιτρο στο καθε καλαμι μετροντας με συριγγα συτησης.Το αυτο κανεις και για το αλλο καλαμι.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 28, 2012, 08:31:09 πμ »
¶γγελε με έστειλες αδιάβαστο, δεν μου είπες ότι το έκανες στην Honda και πλήρωσες 18? ;
Και αν είναι τελικά να το κάνεις εσύ, κάνε το σωστά και όχι μπακάλικα σαν τα συνεργεία, βγάλσιμο τα καλάμια για πλύσιμο από μέσα.

Γιαννάκη στις οδηγίες που δίνεις, αυτό το μία-μία πως θα το κάνεις ;
Δηλαδή πως θα κατέβει η αριστερή τέρμα κάτω, από την ώρα που η δεξιά θα έχει μέσα τα λάδια ;
Δεν θα κρατάει κόντρα η δεξιά που θα είναι γεμάτη, ώστε να μην κατέβει η αριστερή ;

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 28, 2012, 08:45:11 πμ »
Οχι,αν το βυθισει αρκετες φορες θα βγει ολο το λαδι.Καποια στιγμη οσο και να βυθιζει δεν θα βγενει τιποτα!!

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 28, 2012, 09:01:17 πμ »
Δεν ρωτάω αν γίνεται, αλλά πώς γίνεται, ξαναδιάβασε την απορία μου παραπάνω.
Αν δεν μπορείς όμως τα λέμε και από κοντά, στην λίμνη, δίπλα στα νούφαρα, αγκαλιά με Ρ20  :hug:

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 28, 2012, 10:10:46 πμ »
Πρεπει να βγει η μπουκαλα  και το ελατηριο απο μεσα ....μετα τρομπαρεις το φυσιγγιο και βγαινουν και αλλα λαδια ...
αν δεν βγει , δεν αδειαζει καλα ....εκτος και αν το αφησεις  δυο τρεις μερες με ανοιχτη τη  ταπα να στραγγιξει !
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 28, 2012, 10:53:16 πμ »
Γιαννάκη στις οδηγίες που δίνεις, αυτό το μία-μία πως θα το κάνεις ;
Δηλαδή πως θα κατέβει η αριστερή τέρμα κάτω, από την ώρα που η δεξιά θα έχει μέσα τα λάδια ;
Δεν θα κρατάει κόντρα η δεξιά που θα είναι γεμάτη, ώστε να μην κατέβει η αριστερή ;
Δεν ρωτάω αν γίνεται, αλλά πώς γίνεται, ξαναδιάβασε την απορία μου παραπάνω.
Πρεπει να βγει η μπουκαλα  και το ελατηριο απο μεσα ....μετα τρομπαρεις το φυσιγγιο και βγαινουν και αλλα λαδια ...
αν δεν βγει , δεν αδειαζει καλα ....εκτος και αν το αφησεις  δυο τρεις μερες με ανοιχτη τη  ταπα να στραγγιξει !
Θεωρω οτι εγινε σωστα η δουλεια διοτι στο μπουκαλι 1L το οποιο μαζευα τα παλια λαδια,ηταν 1L οταν τελειωσα και τα δυο καλαμια.Τωρα αν εννοειτε οτι  αφησα βρωμικο το εσωτερικο των καλαμιων,παω πασσο.Τις οδηγειες δεν τις δινω εγω.Εγω ακολουθησα τον τροπο που περιγραφεται στα sticky του go4it.(Το πρωτο μερος,που αναφερει αλλαγη λαδιων).Δεν νομιζω να ειναι ελειπης ή λαθος.Αν ηταν ή θα μας το ελεγαν οι παλαιοτεροι ή απλα θα το διεγραφαν απο τα sticky.Λεω εγω... :scratchchin:
Δεν εχω κλειστο χωρο για να κανω τοσο εκτεταμενη δουλεια (βγαλσιμο καλαμιων),ουτε με περισσευαν φραγκα για να το παω σε μαστωρα και να γινει πιο επαγγελματικη δουλεια. :-\ Αλλα απο μπαουντ και ρημπαουντ,καμια σχεση με πριν.
Oπωτε Αngelo89 αν εχεις κλειστο χωρο διεγραψε οτι ειπα και κανε οπως λενε τα παιδια.Αυτα!!

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 28, 2012, 12:59:03 μμ »
Γιαννη τα sticky του go4it δεν ειναι πανακεια !   αν θες  εγω μπορω να σου δειξω ενα  σωρο οδηγους  που λενε οτι πρεπει να βγαινει το καλαμι !!!!
Δεν ειναι λαθος να αδειασεις το καλαμι απο κατω αλλα υπαρχει και καλυτερος τροπος !
Εχω λυσει και δεσει πολλα μηχανακια - αυτοκινητα και επετρεψε μου να  επιμηνω !

Ασε που ετσι και αλλιως δεν γινετε να 'τρμπαρεις' το φυσιγγιο  πανω στην μηχανη αν εχεις λυσει μονο το ενα οπως ειπες παραπανω !

αν το αφησεις να αδειασει , το βγαλεις και τρομπαρεις θα δεις οτι βγαζει και αλλο !
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 28, 2012, 01:09:37 μμ »
Δεν αμφιβαλω,οτι εχεις δικιο,απλα εγω αυτο γνωριζα και ακολουθησα βαση των sticky και το υπενθημησα.Δεν γνωριζα κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2012, 01:13:23 μμ »
μη μου μαλωνετε το Γιαννη!!!!