Αποστολέας Θέμα: Χαλασμενο στροφομετρο,τι φταιει?  (Αναγνώστηκε 6137 φορές)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Χαλασμενο στροφομετρο,τι φταιει?
« στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:51:05 μμ »
Ξερει καποιος μηπως, τι πρεπει να κοιταξει κανεις οταν δεν δουλευει το στροφομετρο του pb1.Το πλακετακι που εχει μεσα στο καβουκι των οργανων ή κατι ποιο βαθυ??Εννοω κομμενο καλωδιο ή καμια φισα που επιασε αρκουδες ή λετε να τα φτυσε η ηλεκτρονικη??

Αποσυνδεδεμένος MIKEGOUD

• Δημοφιλές μέλος
  • Tech. spec.: withus oragainstus
    • Προφίλ
Re: Χαλασμενο στροφομετρο,τι φταιει?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:33:06 μμ »
Αν έφταιγε η ηλεκτρονική θα έκανε διακοπές ή θα πήγαινε άλλα αντ' άλλων. Θα σου σταμάταγε και θα είχες πρόβλημα στη λειοτυργία της μηχανής γενικά...
Τσέκαρε τις ασφάλειες πρώτα. Μετά αν θες άνοιξε το καβούκι (στα δικά μας τα   R δεν είναι πολύ δύσκολο)
Ξεβίδωσε το ταμπλώ και τσέκαρε αν η φίσα της πλακέτας που έχει μέσα το στροφόμετρο είναι καλά συνδεμένη επάνω της.
Η φίσα έρχεται από πίσω (πονηροί σχιστομάτηδες) αλλά η υποδοχή είναι μέσα... Πρόσεχε για΄τι είναι ευαίσθητη. Και κλυρίως για να μην σπάσεις άθελα σου την πλακέτα (2 χιλιοστά πάχος έχει και μια γκουμούτσα φίσα απλά κολλημένη επάνω της) Δεν μοιάζει με αυτά των απλών ή των S
ΤΟ ξέρω γιατί έκανα τα πειράματα στο δικό μου.

Και να προσέχεις το δείκτη της βενζίνης ξεκουμπώνει δύσκολα και αν χρειαστεί να ξεβιδώσεις το πηνίο προσοχεί στο πως μπαίνουν οι βίδες. Κάνε σχεδιάγραμμα πρώτα καλύτερα αλλιώς μετά θα σου κάνει αναποδιές. Εμένα έκανε τόσες που πλέον δεν δουλεύει...
 Κωλοκαλωδίωση...
Αυτά αλλιώς ηλετρολόγος, για το καλό της σε περίπτωσςη που δεν έχει πειραχτεί η ηλεκτρονική ακόμη
γιατί από R δεν βρίσκεις
 :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:09:10 μμ »
Mike ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν εχει η Ρηνουλα μου προβλημα.Για στοφομετρο pb1 ρωτουσα,διοτι ψαχνουμε cb με εναν συναδελφο.Ειδαμε ενα πολυ ομορφο γκριζομαυρο pb1 στην Επανωμη,αλλα δεν δουλευει το στροφομετρο.Απλα εγω σκεφτομαι αν ηταν καποια φισα-καλωδιο που δινει ταση απο την ηλερονικη στο στροφομετρο δεν θα το ειχε φτιαξει?Λεω μπας και φταιει η ηλεκτρονικη.

Αποσυνδεδεμένος MIKEGOUD

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:23:33 μμ »
Αν όλα μπροστά είναι εντάξει (κινητήρας κυρίως και όλα τα μηχανικά) εγώ θα πρότεινα να προσέχετε την "ουρά"... Αν είναι να την αγοράσει ας την ελέγξει πρώτα κάποιος ειδικός που να ξέρεις... Μην βάλετε χέρι και σας το δαγκώσουν... Ρώτα πρώτα από όλα αν το στροφόμετρο είναι το δικό του και δεν είναι κινέζοταιβανέζικο, αν ο άλλος έχει τσεκάρει ήδη ασφάλειες.

Εγώ προτείνω ειδικό... μην του βγει ξινό του ανθρώπου και πληρώνει τα μαλλιοκέρατα του μετά...

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:55:32 μμ »
Από πίσω από το όργανο (πάνω στο άσπρο πλαστικό) βιδώνουν 2 καλώδια.
Αυτά συνδέονται με την πλακέτα και από εκεί άλλα 2 καλώδια καταλήγουν στον μηχανισμό της βελόνας.
Αν είναι η πλακέτα χαιρέτα μας τον πλάτανο, άλλη υπόθεση είναι ότι κάποιο από τα καλώδια μπορεί να έχει κοπεί (ίσως και εσωτερικά ώστε να μην είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού)
Το είχα πάθει εγώ όταν άλλαξα τα καβούκια, σταμάτησε να δουλεύει στροφόμετρο - βενζινόμετρο και κάποια από τα λαμπάκια του οπίσθιου φωτισμού.
Αναγκαστικά πήγα σε ηλεκτρολόγο, τσίμπησε όλα τα καλώδια με το πολύμετρο και βρήκε ποιο είχε βλάβη.

Αποσυνδεδεμένος MIKEGOUD

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 12, 2011, 09:51:20 πμ »
Αρα ειδικός...
Βέβαια απ' ότι θυμάμαι ο Klab είχε κάνει τη μισή δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 12, 2011, 12:06:20 μμ »
Χα,χα που το θυμάσαι ρε μούργο ;
Σωστά τα λες, με το που πατάς στο μαγαζί του σου δίνει το κατσαβίδι στο χέρι και σε στρώνει στην δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος MIKEGOUD

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 12, 2011, 12:09:51 μμ »

θα πρεπε να σου χε κολλησει ένσημα... Αφού δε σε εβαλε να βρεις και τι τύπος λαμπάκια είναι πάλι καλά...

Αποσυνδεδεμένος siloo

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:45:44 πμ »
Τώρα δεν ξέρω αν θυμάστε αλλά εγω με το πολυμετρο βρήκα τη υγεια τη δικιά κ των οργάνων μ!!!

Εγω πιστεύω οτι είναι θέμα καλωδιου αν το μηχανάκι είναι καθαρό εξωτερικά. Παίζουν πολύ ύπουλες ενώσεις κ γέφυρες στη πλεξουδα των οργάνων που είναι πολύ εύκολο μετά απο τόσα χρόνια να τα έχουν παίξει...