Αποστολέας Θέμα: Συμμάζεμα επεισόδειο Νο 8434563868  (Αναγνώστηκε 5413 φορές)

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
Συμμάζεμα επεισόδειο Νο 8434563868
« στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 12:46:03 μμ »
Αχ τελειωμό δεν έχει αλλά το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί πάντα.
Λοιπόν μετά την τελευταία περιπέτεια και με τις άπειρες βροχές και το βρωμόκρυο το είχα αφήσει στην άκρη το CB.
Μια και δεν έχω κλειστό χώρο και δουλεύω στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας, τις τελευταίες ημέρες που καλυτέρεψε ο καιρός έπιασα δουλειά.
Στα καινούργια όργανα έπρεπε να βάλω τα κοντέρ την μάνας του γιατί ως συνήθως τα κινέζικα βάραγαν στον γάμου του καραγκιόζη.
¶λλαξα και τα λαμπάκια των ενδείξεων (φλας-high-Neutral) με leds αλλά λόγω του ψυχρού φωτισμού των leds έγιναν σκατά.
Το πράσινο έγινε γαλάζιο, τα πορτοκαλί έγιναν πράσινοκίτρινα, μόνο το μπλε έγινε πολύ ωραίο και βαθύ.
Οπότε παράγγειλα χρωματιστά leds smd με 3 chips για να πάει στο σωστό ο χρωματισμός και να είναι τόσο έντονος που να τα βλέπω και την ημέρα στο φως του ήλιου.
Μου ήρθαν μαζί με το νέο κράνος και κάτι risers 3,5cm που είχα παραγγείλει για να σηκώσω το τιμόνι να είναι λίγο πιο βολική η θέση οδήγησης.
Μπήκαν και τα χερούλια συνεπιβάτη που μου έφερε ο itom32 στην Ιτέα.
Το φανάρι του V-tec με την λάμπας Nightbraker της Osram.......πω πω φως !!!
Αφού ταλαιπωρήθηκα τρελλά να βγάλω τα όργανα (είχε χαλάσει μία βία από τις 3 που τα κρατάνε) διαπίστωσα ότι ήταν στραβά.........ωχχχ
Ο λόγος ήταν ότι στην τελευταία σούπα είχε πάρει λίγο η βάση τους, οπότε λύσιμο πάλι και βαριοπούλα ανά χείρας.......μπαμ......μπουμ......δοκιμή....χειρότερα τα έκανα χα,χα.
Ξανά βγάλσιμο........μπαμ......μπουμ....δοκιμή.......ΤΖΑΜΙΙΙΙ !!!
Περνάω και τα χρωματιστά leds.....ωραιότατα.
Πω πω φτιάχτηκα λέμε θέλω βόλτες τώρα για να τα χαρώ.

Πάρτε και μερικές φωτογραφίες από τις χθεσινές επεμβάσεις στο CB sorry που είναι πενταβρώμικη αλλά με τις βροχές και την λασπούρα δεν.....

Risers (τώρα που σας το λέω και το προσέχεται φαίνονται άσχημα, αλλά αν δεν το ξέρετε δεν καταλαβαίνεται διαφορά στο μάτι)
Πρέπει να είναι από τα καλύτερα πράγματα που συνέβαλαν στην άνεση της οδήγησης, πολύ καλύτερα τώρα που μειώθηκε το σκύψιμο.

Φαναράκι Vtec (εδώ θα δείτε ότι όντως στο σύνολο δεν κάνουν κρα τα risers)
Φαίνονται και τα χερούλια του συνεπιβάτη που έβαλα (ήταν στραβά, αλλά η βαριοπούλα θριάμβευσε πάλι !!!

Και πάμε στα όργανα Full smd Led φωτισμός παντού και με ωραία χρώματα.
Ημέρα και νύχτα (η φωτογραφία την νύχτα είναι χάλια γιατί μπερδευόταν η φωτογραφική από την ένταση του φαναριού και έβγαλε υπέρλαμπρα)
δεν είναι έτσι ασφαλώς, θα καλύψω το μπροστινό φανάρι και θα βάλω καινούργια φώτο που θα δείχνει σωστά τον φωτισμό.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: Συμμάζεμα επεισόδειο Νο 8434563868
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 01:14:56 μμ »
Γιωργαρα το Cb σου τα σπαει.Φτου να μην την πιανει ματι.Ωραια πραματα με σημασια στην λεπτομερεια.Δωσε κανα λινκ για αυτα τα racers,μπας και γλυτωσω κι εγω λιγα πονακια απο την πλατουλα.Υπαρχουν σε πιο λεπτη διασταση?Βγαινουν σε μαυρα??Ποσο κανουν??Πες τα ολα!!Τωρα!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:30:08 μμ »
Όταν λες λεπτή διάσταση τι εννοείς ;
Το πάχος του είναι και πρέπει να είναι το ίδιο με τους κανονικούς αποστάτες.
Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν σε διαφορετικά μεγέθη, ύψος εννοώντας.
Εγώ πήρα τα 3,5cm και ήταν οριακά για τις ντίζες, καθώς χρειάστηκαν λίγο τράβηγμα.
Παραπάνω θα χρειαστούν καινούργιες ντίζες ποιο μακριές.

Αυτά αγόρασα : http://www.louis.de/_2034451286fe8bbe7dc0d219980f632453/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=460&wgr=341&list_total=40&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10021303

Αλλά καλύτερα θα ήταν να έπαιρνα κάτι σαν αυτό που φέρνει και το τιμόνι λίγο πιο κοντά στο σώμα : http://www.louis.de/_2034451286fe8bbe7dc0d219980f632453/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=460&wgr=341&list_total=40&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10021310

Βασικά αν με ρωτούσες σήμερα θα σου έλεγα ότι η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις τιμόνι σε λίγο ψηλότερο και να του δώσεις κλίση προς τα πίσω, θα στοιχίσει πολύ φθηνότερα και δεν θα έχεις τις γκουμούτσες καβαλέτα.

Στην Πάτρα υπάρχουν τιμόνια από 15?.....δεν το ήξερα : http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=20530

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:51:55 μμ »
Oχι δεν θελω να αλλαξω το μαυρο μαμα τιμονακι μου,αλλα βασικα μου απαντησες.Απο οτι βλεπω τα μαυρα που θελω βγαινουν στα 2,5cm.Γι'αυτο ελεγα για πιο λεπτα στο υψος,να μην φενονται τοσο πως το ειπες??χα,χα,χα...Γκουμουτσες :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Τωρα με εβαλες σε σκεψεις για το αλλο που φερνει το τιμονι πρως τον οδηγο,αλλα ενα θεμα ειναι οτι ειναι πολυ πιο ακριβο και μετα θυμηθηκα οτι εισαι πρωην τσοπερας και καταλαβα οτι εχεις βαλει στοχο να κανεις το cb...chopper
Υ.Γ:ταχυδρομικα ποσο θα μου βγουν αυτα τα δυο σκατουλια??(Δεν εχω ξαναψωνησει απο λουις ντε).

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:14:45 μμ »
Νομίζω 15? μέχρι κάποια κιλά.....μπόλικα.
Οπότε παίρνεις και άλλα πράγματα αν θες ή με άλλους μαζί και μοιράζεστε το 15άρι.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:32:05 μμ »
Οxx πολλα ειναι,και αυτην την βδομαδα παω για λαστιχα.Eυχαριστω για τις απαντησεις Γιωργη.

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 07:14:46 μμ »
...
Στα καινούργια όργανα έπρεπε να βάλω τα κοντέρ την μάνας του γιατί ως συνήθως τα κινέζικα βάραγαν στον γάμου του καραγκιόζη.

Η δουλειά που έκανες είναι πολύ καλή.
Πόσο ζόρικο είναι να "παντρέψεις" τους εργοστασιακούς μηχανισμούς των οργάνων με το "κινέζικο" καβούκι (αν καταλαβαίνω καλά, αυτό έχεις κάνει;);

Θέλω με τη πρώτη ευκαιρία να "ανοίξω" τα δικά μου.
Στα εργοστασιακά όργανά μου δε λειτουργούν οι ενδείξεις θερμοκρασίας, stand και λαδιού και θα ήθελα πριν πιάσουν οι ζέστες να τα έχω επιδιορθώσει.
Σε μια πρώτη απόπειρα να επιβεβαιώσω πως δεν είναι θέμα επαφών, διαπίστωσα πως το καβούκι των οργάνων μου είναι καλά "περιποιημένο" από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Είναι σπασμένο και κολλημένο με μπόλικη σιλικόνη, ωστόσο λείπει και ένα τμήμα του. Συμπεραίνω ότι εφόσον το "ανοίξω" μάλλον δε θα κλείσει ποτέ ξανά οπότε θέλω προηγουμένως να έχω προμηθευτεί ένα καβούκι aftermarket για το απαραίτητο πάντρεμα. Μάλιστα, επειδή και οι ενδείξεις μου είναι αρκετά "ταλαιπωρημένες" οπότε προσανατολίζομαι να ρισκάρω να προμηθευτώ πλήρη "λειτουργικά" κινέζικα όργανα, στα οποία θα βάλω τους μηχανισμούς των δικών μου.

Ως προς τις μη λειτουργικές μου ενδείξεις, μάλλον είναι θέμα πλακέτας, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι θα αποφύγω τους μαστόρους.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 10:41:54 μμ »
Εξαρτάται τι θα σου έρθει, το προηγούμενο καβούκι με δυσκόλεψε για να μπουν τα όργανα, αυτό είχε άλλο τρόπο καλωδίωσης και ξεκόλλησε μία από τις βίδες που τα στηρίζουν.
Μου μυρίζει κάποιο κομμένο καλωδιάκι για τις ενδείξεις σου, το είχα πάθει με το βενζινόμετρο και τα λαμπάκια και ήταν κομμένο ένα καλώδιο από μέσα (οπτικά δεν το έβλεπες κομμένο είχε σπάσει ο χαλκός μέσα του) και το γεφύρωσε ο ηλεκτρολόγος (έκλεψε ρεύμα από άλλο καλώδιο)

Αποσυνδεδεμένος MIKEGOUD

• Δημοφιλές μέλος
  • Tech. spec.: withus oragainstus
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 03:53:05 πμ »
Κλαμπακο... αϊντε τώρα... αϊντε... πήγαινε να παίξεις με τίποτα αλλο... Αμαν πια... 4 μέρες έχω άδεια... το cbaki στο γκαραζ κι εχω εσένα να με φτιάχνεις... αμε για ψάρεμα γέρο μου...! Βραδιατικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 07:29:50 πμ »
Χαχαχα τι έγινε με το δικό σου Μιχάλη, προχωράει ;

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2012, 12:31:15 μμ »
Tελικα πηρα τα μαυρα καβαλετα των 2,5cm.Γιωργο τα στελνει λεει με DHL αρα ερχωνται σε 2μερες με courier της DHL?Ή ερχονται ταχυδρομειο??Για την τιμη των μεταφορικων μαλλον courier το κοβω,αλλα για πες,εσενα πως σου ηρθαν??
Bασικα τα μονα που βρηκα εδω ηταν τα rizoma τα οποια εφυγαν πολυ στην τιμη.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2012, 01:04:40 μμ »
Courier.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:07:36 μμ »
Ζήλεψα τα led!!!!!!!! Πανέμορφο!!!!!! Αγόρασες για κάθε λαμπάκι τέτοιο χρώμα led. Σωστά; Δηλαδή 2 πορτοκαλί ένα μπλε και ένα πράσινο έτσι;;;; Μέσα στο κοντέρ είναι τα κανονικά λαμπάκια;;;

Αποσυνδεδεμένος PsDim66

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:41:34 μμ »
Γιώργο, για τα led έχεις πάρει δωδεκάβολτα ή έχεις πάρει κοινά led και έχεις βάλει αντίσταση ?

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 15, 2012, 07:33:09 μμ »
@trip238 ναι το κάθε ένα στο χρώμα του εκτός από το μπλε, εκεί το λευκό ψυχρό έκανε το θαύμα του.
Μέσα στο κοντέρ έχω leds αλλά 2 διαφορετικών τύπων από τα άλλα στις ενδείξεις.
Γενικά παιδεύτηκα αγοράζοντας όλα τα λαμπάκια του πλανήτη μέχρι να βρω ποιο αποδίδει σωστότερη δέσμη

PsDim66 τα leds αυτά βγαίνουν μόνο σε 12v