Αποστολέας Θέμα: Τύπος ανάρτησης PB1  (Αναγνώστηκε 4941 φορές)

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: Τύπος ανάρτησης PB1
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 13, 2012, 07:15:47 μμ »
Παντως αν και η ποσοτητα αζωτου πρεπει να ειναι ιδια,δεν ειναι ακριβως ιδιες ολων οι αναρτησεις,Αντωνη ισως καναμε λαθος που δεν στηλαμε ολοκληρο τον κωδικο.Εννοω με το νουμερο 52400 μπροστα.Ισως με τα νουμερα που στηλαμε να μην βγαζουν ακρη.Εδω ειναι οι κωδικοι αναρτησεων ολων των SF.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εκεινο το 37.500 πρεπει να ειναι γιεν,δηλ.περιπου 350ευρω,αυτο ισχυει για το 1998 περιπου οταν κυκλοφορησε το μανουαλ και η μοτο,τωρα ομως??Ποσο να κανει ενα ζευγος showa καινουριο. :scratchchin:

Αποσυνδεδεμένος snipereps

• VIP
  • kill'em before they kill you!
    • Προφίλ
    • episkiasis.wordpress.com
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 13, 2012, 07:47:32 μμ »
Αυτό όμως ρε παιδιά δν είναι απλά to part number που δίνει η HONDA? Εμείς θέλουμε τον κωδικό προιόντος που δίνει η SHOWA.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:24:34 μμ »
Αυτό όμως ρε παιδιά δν είναι απλά to part number που δίνει η HONDA? Εμείς θέλουμε τον κωδικό προιόντος που δίνει η SHOWA.
Αυτος ηταν και εξ αρχης ο ενδοιασμος μου.Το αυτοκολλητο στο καλαμι του εμβολου απο την μεσα μερια του ελατηριου ας πουμε στην αναρτηση του S γραφει ΜΥ9-891.Φυσικα με την παρoδο των ετων λιγοι το εχουν ακομη.Υπαρχει κι ενας πρεσαρισμενος(χαραγμενος) αριθμος στο επανω μερος της αναρτησης απο την αντιθετη μερια της θεσης του pigy pak.Για κακη τυχη εχω αφησει τις αναρτησεις στο χωριο και δεν θυμαμαι τον αριθμο,σιγουρα αλλα πρεπει να ηταν 5016.Αλλα και το αυτοκολλητο δεν παιζει να ειναι της honda,εκτος και αν η showa τους εστελνε διαλυμενα τα κομματια της αναρτησης και καναν μονταζ στην Ηonda.
Mπορει και για τον λογο που λες να μας γραψαν στα @@ τους με τα mail,μπορει να εχεις και δικιο,και ο κωδικος προιοντως της showa να ειναι αυτος ο χαραγμενος αριθμος.Μπορει εκεινο το 5016 σαν επικεφαλιδα,που ειχα βρει στα pdf συντηρησης αναρτησης showa,και αναφερα στην πρωτη απαντηση μου στον Ammo77,στην αρχη του ποστ,να αναφερεται στον κωδικο της συγκεκριμενης αναρτησης showa.
Για οποιον αναρωτιεται(σαν κι εμενα)για καινουριες Showa εδω μερικες ενδικτηκες τιμες τους απο ενημερωμενη Ολλανδικη εταιρεια ανταλλακτικων.
version s: http://www.cmsnl.com/products/cushion-assy_52400my9891/ εδω μηλαμε για το ενα τεμαχιο,τα δυο μαζι=1060ευρα!!!
version r: http://www.cmsnl.com/products/cushion-assy-rear_52400my9752/
PB1 fiis και fiit: http://www.cmsnl.com/products/cushion-assy-rear_52400my9791/
PB1 fiir: http://www.cmsnl.com/products/cushion-assy-rear_52400my9691/
PB1 fiin: http://www.cmsnl.com/products/52400-my9-691-cushion_52400my9003/
Μαλλον θα πρεπει να εμπιστευθουμε τα 12bar ή 174psi που μας ειπε ο Jas.Ελαβα ενα mail απο την Showa που με ξαναπαραπεμπει στην κεντρικη σελιδα του site της.Μαλλον μποτακι ηταν,ουτε που διαβασαν το mail που τους στηλαμε.Jaaaaassss για επανελαβε ποσο τσακωσες τις version s αναρτησεις που πετυχες?????
YΓ:Ακυρον οσα ελεγα για τον χαραγμενο αριθμο.Μαλλον ειναι ο αριθμος στην γραμμη παραγωγης και οχι ο κωδικος προιοντος,να παρει...

Αποσυνδεδεμένος supernova

• Δημοφιλές μέλος
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • Προφίλ
    • http://facebook.com/metallikes.kataskeues.papakonstantinou
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 14, 2012, 02:16:40 μμ »
Γιάννη αν έχουν τόσο απο την ολλανδία  :abeye-popping: απο την honda πόσο έχουν???  :yelrotflmao:
Ελεος...!!!
Σε aftermarket γνωρίζουμε τιμές..?

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:47:33 μμ »
Νομίζω πως η πίεση που μας λέει ο Jas πρέπει να είναι στα σωστά πλαίσια.
Μετά απο κάποια βιντεάκια που είδα στο youtoube με επισκευές αναρτήσεων είδα πως στους περισσότερους τύπους αναρτήσεων ασχέτος
μάρκας έχουν την ίδια φιλοσοφία στο μπουκαλάκι αερίου! (μια φούσκα ελαστική)
Την δικιά μου την πρέσαρα με αέρα απο κομφλέρ (μεχρι 10 bar) την κατέβασα στα 5 και την άφησα μερικές μέρες να δω αν θα την 'κρατήσει'.
Μέσα σε μια εβδομάδα η πίεση είχε πέσει στα 2bar περίπου και παρέμεινε εκεί!
Θα παρακαλούσα τον Jas να μας πεί αν θα δεί κάποια πτώση στην επίδωση 'μαλάμωμα' της ανάρτησης με τον καιρό.
Θα κάνω το ίδιο τεστ και στην 'επισκευασμένη-καθαρισμένη' ανάρτηση, φυσικά με αέρα για δοκιμή.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2012, 10:44:39 μμ »
Μην χαλάς τα λaδia σου με αέρα. Βάλε άζωτο. Τζάμπα είναι ;-)

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 19, 2012, 09:45:06 πμ »
Σημερα ειχα και απαντηση στο mail απο την διευθηνση πωλησεων της Showa:
sales_adm@showa

9:19 π.μ. (Πριν από 20 λεπτά)

προς Εμένα
Dear Sirs,

We regret to inform you that we have no direct sales to therd patrys, since we are one of OEM manufacture of Assemblers.

And we deliver the spare parts only to Assembler, so please contact to Assembler for further information.

So, please contact to Assembler(HONDA) for further information.

With best regards,

SHOWA
Hταν αυτο που ειπα παραπανω,η showa κατασκευαζει τα κομματια μεν,η Honda τα συναρμολογει και αρα τα γεμιζει και λαδια αζωτο δε.
Παω να κοιταξω πιο προσεκτικα το μανουαλ μπας και γραφει σε καποιο σημειο bar ή psi στα γιαπωνεζικα και δεν το προσεξα.

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:17:13 πμ »
καλημερα!

κοινως γιαννη πιας το αυγο και κουρευτο.....!

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 19, 2012, 09:56:49 μμ »
λοιπον παιδες μολις τελειωσα με την αναρτηση που ειχα τσιμπησει απο το τρακαρισμενο s πριν τις γιορτες.

αναλυτικα.... τα αμορτισερ ηταν μες στη μπιχλα και ειχαν πιασει και σκουριες λογο του οτι το μηχανακι ηταν παρατημενο στο ελεος του θεου για 1,5-2 χρονια. επεσε πολυ τριψιμο με σαπουνομερο και πρασινο σφουγκαρακι για τις κατσαρολες. δεν ειχαν χασει λαδια και οι τσιμουχες ηταν σε καλη κατασταση!!! απο αζωτο παλι ηταν αδεια σχεδον τελειως. πεταχτηκα στο k-shock και τα παιδια μου τα γεμισαν χωρις χρεωση προς εκπληξη μου!!!

τα ελατηρια ειχαν μεγαλο θεμα... ειχαν οξειδωθει σε μεγαλο σημειο (επιφανιακα ομως) το τριψιμο πηγενε αργα..... πολυ αργα οποτε πηρα την μεγαλη αποφαση. τα εστειλα για αμμοβολη και  ηλεκτροστατικη βαφη....  :yoohoo:

http://www.flickr.com/photos/78728945@N02/7048341515/in/photostream/lightbox/

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:12:05 μμ »
Μητσάρα χάζευα την εξάτμιση σου στις φωτογραφίες που έβαλες παραπάνω, κουκλί είναι του πάει πολύ η mivv.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:13:21 μμ »
Παλικαρεεεεεε!!!Με γειες!!!Αλλα για πες,ποσο σε βγηκε η αμμοβολη και η ηλεκτροστατικη.Με ενδιαφερει για τα δικα μου s.

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:47:23 μμ »
γιωργη να σαι καλα.... αντε και στη δικη σου!

γιαννη μου πηγε αμμοβολη και ηλεκτροστατικη 30ευρα! καλα νομιζω ειναι

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:49:51 μμ »
Παρα πολυ καλα,να δουμε οι δικοι μου εδω πανω ποσο θα με πουνε.Αν με ζητησουν καμια  τρελλη τιμη ισα που βαζω νεα ελατηρια.(αργοτερα).

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:25:03 μμ »
JAS  πολύ καλό  :sun_smiley:
Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του αρκεί τα ελατήρια να είναι σε καλή κατάσταση.
Καλές αποσβέσεις ;)  :beerchug: :beerchug:

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 20, 2012, 01:02:58 πμ »
εγιναν πολυ ωραια και τους παει το κοκκινο με το χρυσο! πολυ καλη επιλογη! και με τις κοκκινες λεπτομεριες της μηχανης ταιριαζει καλα...