Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με όργανα  (Αναγνώστηκε 2388 φορές)

Αποσυνδεδεμένος spirusskiad

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Πρόβλημα με όργανα
« στις: Μάρτιος 01, 2006, 03:50:41 μμ »
Παιδία, σας χαιρετώ όλους
Είμαι νέος στη παρέα σας και πολύ χάρηκα που βρήκα αυτό το forum!
Έχω ένα πρόβλημα με το super four μου (project big 1). Εδώ και πάρα πολύ καιρό έχει σταματήσει ο χιλιομετρητής. Δεν φταίει η ντίζα αυτό το έχω κοιτάξει. Τι πρέπει να κάνω; Γιατί από ότι ξέρω καινούργια όργανα πέφτουν λίγο ακριβά!!

Αποσυνδεδεμένος Ouzo Power

• Δημοφιλές μέλος
  • Όποιος φοβάται πέφτει σπίτι και κοιμάται !
    • Προφίλ
Re: Πρόβλημα με όργανα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2006, 05:39:36 μμ »
Γεια φίλε
Αφου είσαι σύγουρος ότι δεν είναι η ντίζα το μόνο που σου μένει είναι να τα ανοίξεις εσύ ο ίδιος και να δεις αν κάτι πάει στραβά στην πλακέτα.Τι να νου σου πω άλλο....υπάρχουν και ΄μαστορες΄ για κοντέρ αλλά να σου πω την αλήθεια δεν τους εμπιστεύομαι.Το πιο πιθανό είναι να σου πουν ότι δεν φτιάχνονται και θα πρέπει να αγοράσεις άλλα και ότι θα σου βρουν αυτοι.(με το αζημείωτο βέβαια αφού κοστίζουν πολλά τα όργανα και πρέπει να βγάλουν και αυτοι κάτι)
Ροπη στο max..........

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2006, 05:57:46 μμ »
Λοιπον......Να το χαλασεις δεν μπορεις γιατι.......ειναι χαλασμενο :P

Ανοιξε το και δες τι μπορει να μην παει καλα...Τις περισσοτερες φορες αλλωστε οι βλαβες ειναι μια βιδουλα ενα ελατηριακι κτλ....
Αν δεν βρεις ακρη κομπλε οπως το εχεις ανοιχτο πας σε μαστωρα....Οτι και αν σου παρει τα λεφτα που θα εδινες για να παρεις καινουργιο...... δεν θα δωσεις......

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:32:14 πμ »
Eρώτηση??
Ο χιλιομετρητής σου δε δουλευει καθόλου?
Δηλαδη δε γυρνάει ουτε ο μερικός ούτε ο ολικός?
Σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχει η ευτύχης πιθανότητα να είναι αποσυνδεδεμένη ή κομμένη η ντίζα οπότε τα πράγματα είναι εύκολα αλλάζεισ ντίζα και όλα ΟΚ
Διαφορετικά εγώ θα πρότινα να πάς στο μάστορα
Από πια περιόχη είσαι?
(εμένα δε δουλευει ο ολικός γυρνάνε τα μέτρα αλλά είναι κολλημένος και δεν γυρνάνε τα χιολιόμετρα!!Ζήτησα τίμη από μάστορα και μου είπε 50 Ευρω)

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2006, 08:24:48 πμ »
Να κάνω μια διευκρίνιση...όταν λέω χιλιομετρητής εννοώ όχι το κοντέρ με τη βελόνα αλλά το όργανο που σου δείχνει πόσα χιλιόμετρα κάνεις συνολικά. Όταν πάω να το μηδενίσω οι ροδέλες με τα νουμεράκια γυρνάνε καθώς περιστρέφω το ρυθμιστή. Όμως δεν γυρνάνε όταν κινείται η μηχανή. Μερικές φορές να παρατηρήσω ότι μετά από 5000χλμ μπορεί να γυρίσει 1χλμ! Επίσης να πω ότι όταν περιστρέφω το ρυθμιστή και οι ροδέλες κινούνται ακούω και κάτι ήχους σαν "κλακ". Δε μπορώ να το θέσω πιο εύγλωττα!!

Αποσυνδεδεμένος jimis

• Administrator
  • Elite
  • CB forever...
    • Προφίλ
    • http://www.go4it.gr
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:36:35 πμ »
απο την περιγραφη μοιαζει σα να εχει συμβει κατι με το γραναζακι που δινει κινηση στον χιλιομετρητη. Το καλυτερο απ'ολα ειναι να ανοιξεις τα οργανα και να τα ελεγχξεις. Δεν ειναι δυσκολη δουλεια. Ξεκινας απο τις 2 βιδες που κρατανε ολο το συστημα. (αυτες που βλεπεις καθως οδηγεις την μηχανη). Και Μετα απο την πισω μερια, λυνεις τα καβουκια. Και προχωρας...

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:46:49 πμ »
Όντως ακουγεταί πρόβλημα από γραναζάκι αν είσαι από θεσσαλονίκη ευχαρίστως να βοηθήσω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2006, 07:52:30 μμ »
Με καλυψαν οι ανω με διαφορα οτι αν εισαι απο Θεσσαλονικη εγω ΔΕΝ μπορω να βοηθησω...... :'(

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2006, 09:00:04 πμ »
Αθήνα μένω!

Αποσυνδεδεμένος jimis

• Administrator
  • Elite
  • CB forever...
    • Προφίλ
    • http://www.go4it.gr
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2006, 09:25:09 πμ »
θα συναντηθουμε σε μερικες ημερες ολοι μαζι να τα πουμε απο κοντα, και να το δουμε και απο κοντα.  :)