Αποστολέας Θέμα: Τυπος τακακιων δισκοφρενων sf  (Αναγνώστηκε 4680 φορές)

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Τυπος τακακιων δισκοφρενων sf
« στις: Μάιος 25, 2012, 01:37:48 μμ »
Xαθηκε με το τελευταιο update αλλα το ξαναποσταρω.Μιας και ειπα να αλλαξω τα τακακια και τα υγρα φρενων βρηκα τον καταλογο της ferodo.Γενικα ο καταλογος εχει τα παντα ολα σε τακακια για sf και οχι μονο,είναι σε μορφή pdf:
https://www.ferodoracing.com/pdf/catalogues/Ferodo_motorcycle_catalogue.pdf

Γαι τους κατόχους FIIN,FIIR,FIIS,FIIIS,FIIT με διπίστονες nissin ειναι: FDB570 x2 για εμπρος

και FDB531 για πισω

Για τους κατόχους Sf version s FIIIT 1996 PB1 FIIV 1997 με τετραπιστονες nissin(batts) ο τυπος ειναι:FDB 533 x2

και σε άλλο τύπο πάστας

Για όσους εχουν SF version S 97 brembo calipers FDB2042X2:

Για όσους έχουν vtec NC39 1999-2003   FDB2079:

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: Τυπος τακακιων δισκοφρενων sf
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2012, 02:31:07 μμ »
Eπι τελους εκανε καλο καιρο σημερα κι ετσι μπορεσα και αλλαξα τακακια μπρος πισω και υγρα φρενων.Ολα πηγαν καλα εκτος απο τον πυρο της πισω δαγκανας.Ειχε κολησει το βιδωτο καλυμα του και δεν ξεκολουσε με τιποτα.Τελικα εκανα μια μικρη τρυπα στο καλυμα και απο εκει εριξα w40 κι ετσι ξεκολησε.Με πηρε δυο γεματες ωρες η ολη δουλεια.Σειρα εχει το κυκλωμα ψυξης.
Eπείσης βρηκα και αυτο το site και με φανηκαν πολυ καλες οι τιμές αφού μιλαμε για brembo:
http://takakia.gr/index.php?route=product/category&path=810_627_937_2466_7028

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Τυπος τακακιων δισκοφρενων sf
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2013, 11:18:15 πμ »
Eξ αιτίας περιστατικού με αντ/πο Ηonda ας αναφέρω μερικά πραματάκια.Επειδή μερικοί συνεχίζουν να νομίζουν οτι εχουν να κάνουν με κορόιδα ποστάρω εδω τον κωδικό,το σχήμα καθώς και τους αντιστοιχους κωδικούς αλλων εταιρειων ωστε να μην μπορεί να πιαστει κανεις κοροιδο.
Συγκεκριμένα ρωτησα για τα μαμα nissin τακάκια για τετραπίστoνες εμπρος δαγκανες και ήθελα να μαθω τιμή και αν ειναι ετοιμοπαραδοτα.
 >:DΔεν είχε nissin αν και αντ/πος Honda.Δικαιολογία το superfour ειναι παραεισαγωγή.Ναι αλλα αυτά τα τακάκια οπως εχουμε δει σε άλλο τοπικ τα φοραν καμια δεκαριά μοντελα Honda που καποια απο αυτα δεν ειναι παραεισαγωγή.
 >:D Eπι λέξη,επειδή λεει αυτή η δαγκάνα ειναι απο μεγαλα αγωνιστικα μοντέλα CBR900,VTR1000,CB1000 αυτές που έχω βγένουν ακριβες   40 ευρω η καθε πλευρα για εμπρος τακακια.
 >:DΗ aftermarket μαρκα που αναφερε την οποια δεν θυμάμαι δηλ.εβγαινε ακριβότερη και απο τα κορυφαία Brembo.
Τελικά διαλεξα ferodo απο τα οποια ειμαι πολύ ευχαριστημένος με 20 ευρω η κάθε πλευρα.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2013, 11:51:11 πμ »
Μπράβο ρε Γιάννο πολύ χρήσιμο αν και εγώ το πάω στο μάστορα και δεν ασχολούμαι ποτέ με τα τακάκια.
Η δεύτερη εικόνα είναι για τα πίσω τακάκια;

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2013, 11:59:10 πμ »
Nαι η δευτερη εικόνα(κωδFDB531) ειναι για τα πίσω.

Αποσυνδεδεμένος superfour

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2013, 12:31:31 μμ »
Όντως... ήθελα να το γράψω κι εγώ αυτό για τα Ferodo.

Τα έβαλα φέτος για πρώτη φορά στα 13 χρόνια που έχω το μηχανάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σχέση ποιότητας (αίσθησης) / τιμής είναι άριστη. Είναι πραγματικά πάρα πολύ φθηνά γι αυτό που προσφέρουν.

Προσοχή για να μην παρεξηγούμαστε - τα εν λόγω τακάκια έχουν μια μαλακή αίσθηση, την οποία ο οποιοσδήποτε έμπειρος και απαιτητικός αναβάτης θα χαρακτηρίσει ως σπογγώδη. Τα τακάκια "φωνάζουν" ότι δεν αντέχουν σε υψηλή καταπόνηση και ότι θα "εξαφανιστούν" με το που εμφανιστούν τα πρώτα ζόρια. Όμως, κατά την άποψή μου και τα γούστα μου, είναι καταπληκτικά για την χρήση που προορίζεται το μηχανάκι. Όταν μπω στη πίστα με 190kg μηχανάκι στεγνό, θα έχω αλλάξει και τις δαγκάνες και την τρόμπα, όχι μόνο τα Ferodo  ;D

Μόνο κάποια Nissin που έφερνε η Μοτορόδα κάποτε είχαν φτάσει σε αυτή την αίσθηση, αλλά ήταν πολύ πιο ακριβά.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2013, 12:43:18 μμ »
Noμιζω οτι για περισσότερο γρήγορη oδήγηση η κόκκινη σειρά της brembo ειναι μονόδρομος.Γενικά πιστεύω πάντως οτι στο sf που ειδικά οι ΟΕΜ εμπρος δισκοπλακες ειναι πανάκριβες όπως και οι aftermarket ,καλό ειναι να κανουμε χρηση σχετικά μ@λ@κού τακακίου.Ισως ετσι βγαλουν περισσότερα χλμ οι δισκόπλακές μας.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2013, 07:36:54 μμ »
Αυτό από άποψη οικονομίας δεν συμφέρει, θα δώσεις τελικά περισσότερα χρήματα σε τακάκια από ότι σε δισκόπλακες, μέχρι να φαγωθούν και αυτές.
Και αυτό γιατί ακόμα και με σκληρή χρήση οι πλάκες δεν τρώγονται τόσο πολύ και τόσο γρήγορα όσο φαντάζεστε.
Τακάκια της προκοπής EBC Double-H Sintered http://ebcbrakes.com/product/double-h-superbike-pads/

Αποσυνδεδεμένος AccountSaver

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Μια ζωή την έχουμε...
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 12:10:35 πμ »
06455KAZ006

Αυτόν τον κωδικό έχω εγώ και το ζευγάρι κοστίζει 65€.

Τι στο καλό;

Nissin CB400SF - FII του 92.
Η ζωή είναι πιο ωραία φίλε μου πάνω στις δύο ρόδες.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 07:35:19 μμ »
Ο κωδικός που έχεις είναι απο το CB750.Προφανώς το CB400SF PB1fiiN όπως και το fiiR το fiiS και το fiiiS και το fiiTφορά ίδιες δαγκάνες (Nissin 2πίστονες)με το CB750FiiN (RC42).Ετσι φορά και ίδια τακάκια.Απλά αλλάζει μόνο ο κωδικός.Δεν ειναι κακό να φοράμε ίδια αντ/κα απο άλλα μοντέλα Ηonda.Aντιθέτως έτσι υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια για ανευρεση αντ/κών.

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Μια ζωή την έχουμε...
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:09:06 μμ »
Ο κωδικός που έχεις είναι απο το CB750.Προφανώς το CB400SF PB1fiiN όπως και το fiiR το fiiS και το fiiiSφορά ίδιες δαγκάνες (Nissin 2πίστονες)με το CB750FiiN (RC42).Ετσι φορά και ίδια τακάκια.Απλά αλλάζει μόνο ο κωδικός.Δεν ειναι κακό να φοράμε ίδια αντ/κα απο άλλα μοντέλα Ηonda.Aντιθέτως έτσι υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια για ανευρεση αντ/κών.

Άρα ποιος είναι ο κωδικός ώστε να ψάξω σε άλλη εταιρία ; Δηλαδή EBC ,και γενικά κάτι εκτός OEM.

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:42:30 μμ »
μ@λ@κο τακακι και καληε ποιοτης. και ασ ειναι ακριβο.70 τα πληρωσα πριν 2 ετη κ εγω,.ειναι  γερα τακακια.ferodo
SUPER FOUR Γ.Χ

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Μια ζωή την έχουμε...
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:42:57 πμ »
μ@λ@κο τακακι και καληε ποιοτης. και ασ ειναι ακριβο.70 τα πληρωσα πριν 2 ετη κ εγω,.ειναι  γερα τακακια.ferodo

άρα και στο μαμά να παραμείνω δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσων έιναι ίδια τιμή.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 03:56:30 μμ »
Αντίστοιχα στοιχεία που αφορούν το Superfour μπορούν να βρεθούν στο κατάλογο της Aγγλικής Premier.Oι εμπρός δισκόπλακες που μας ταιριάζουν εδώ εχουν κωδικό ΜD1132 και η πίσω MD1020, για περισσότερα περί κωδικών για τακάκια και πολλά άλλα στο pdf της Premier εδώ:
http://karagiannis-moto.gr/admin/userfiles/files/PREMIER%20%CE%95%CE%A6%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%A3.pdf
και ακόμη περισσότερα στην Ιαπωνική nissin που βγάζει και τα oem τακάκια των sf μας:
http://martin.lipinsky.cz/daytona/files/NissinCatalogue.pdf