Αποστολέας Θέμα: Μεγάλο ταξίδι με CB400sf Project Big One. Γίνεται;  (Αναγνώστηκε 5332 φορές)

Αποσυνδεδεμένος hector

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
Μεγάλο ταξίδι με CB400sf Project Big One. Γίνεται;
« στις: Ιούλιος 15, 2012, 12:27:27 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Οφείλω να ομολογήσω, κατά την ταπεινή μου άποψη, ότι έχετε κάνει μια υπέροχη δουλειά με αυτό το φόρουμ. Είμαι και εγώ κάτοχος μιας cb400sf '94 (πρώτη μου μηχανή) εδώ και ένα χρόνο. Έγινα κάτοχός της κατά τύχη και για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε καθόλου. Παρ'όλ'αυτά την έλαβα σε ημιάθλια κατάσταση και επειδή δεν ήθελα να τη βλέπω έτσι, την έχω μαζέψει αρκετά, φυσικά με τις συμβουλές που βρήκα εδώ μέσα (ευχαριστώ).

Το ερώτημά μου είναι αν είναι εύκολο να κάνει κανείς μεγάλο ταξίδι με αυτή τη μηχανή ή εάν είναι κουραστική; Το ταξίδι που θα ήθελα να κάνω είναι περίπου 1200 χιλιόμετρα πήγαινε έλα. Βγαίνει; Πραγματικά είμαι σε δίλημμα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Μεγάλο ταξίδι με CB400sf Project Big One. Γίνεται;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2012, 06:51:27 μμ »
Καλησπέρα φιλε μου. Εγώ είμαι κάτοχος cb400sf εδώ και 3 μήνες. Την παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω ένα ταξιδάκι προς τα πάτρια εδάφη. Ξεκίνησα λοιπών 6:30 το πρωί με την δροσούλα και έκανα 350χιλιόμετρα με μια στάση στον έναν από τους δυο προορισμούς μου για έναν καφέ. Αν και πρώτο ταξίδι δεν με κούρασε καθόλου και πήγα μπορώ να πω πολύ άνετα. ¶σε που το απόλαυσα περισσότερο το ταξίδι από αμάξι.

Δεν ξέρω για τα 1200 χιλιόμετρα που λες διότι ακόμα δεν έχω κάνει τόσα. Πιστεύω ότι αν το προγραμματίσεις με στάσεις ανά τακτικά χρονικά διαστήματα για ξεμούδιασμα δεν θα σε κουράσει και θα το κανεις. Ίσος οι ποιο παλιοί του forum έχουν κάνει τόσα και παραπάνω και μπορούν να σου εγγυηθούν. :D

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2012, 07:49:01 μμ »
Kαλως ηρθες στο φορουμ,το ταξιδι βγαινει ανετα με την σωστη μελετη δρομολογιου και μια προετοιμασια.Δηλ.η μοτοσυκλετα να ειναι σε καλη κατασταση.Λαδια,λαστιχα,φρενα,ψυκτικα οπωσδηποτε ελενχο.Εχε μια συλογη εργαλειων και ενα κιτ επισκευης ελαστικων.(σετ κορδονια,αμπουλες αζωτου).Αν εχεις παρεα και δευτερη μοτα ολα ειναι καλητερα.Ενα προσεγμενο και σωστα συντηρημενο sf ειναι σκυλι.Με μια μεση ταχυτητα 120με140 χαω και στασεις δεν θα κουραστης.Ειδικα αν εχεις και κανενα μασκακι να διαχεεται ο αερας χρησιμοποιησε το. :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:19:30 πμ »
Εδώ που τα λέμε ταξίδι με μηχανή και ξεκούραστο δεν παίζει, εδώ με το αμάξι και θα σου φύγει η ούγια με τόσα χλμ.
Πόσο μάλλον με το CB που είναι και γυμνό μοντέλο.
Απλά φρόντιζε να κάνεις στάση όποτε νιώθεις κούραση, μην αρχίσεις τα άστο μωρέ-λίγο ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:28:54 πμ »
Παντως τοσα χιλιομετρα πανω κατω γραψαμε και στην πρωτη πανελληνια sf στην Ιτεα.Κουραστηκα μονο στην επιστροφη απο την Ιτεα που περα απο στασεις για καυσιμα,το βγαλαμε μονοκοπανια το δρομολογιο με τον Αmmo77.Ενταξει πολλα παιζουν ρολο.Χθες ας πουμε γυρισα απο Κατερινη αλλα επειδη ημουν μεσα στην εθνικη με 40 βαθμους ελιωσα.Η μια ωρα δρομος με φανηκε οτι ηταν 3.
Ηector δεν διευκρινησες κι ετσι καταλαβα οτι θες να βγαλεις τα χιλιομετρα αυτα σε δυημερη εκδρομη πχ.Γιατι για μια μερα ειναι οντως,πολλα χιλιομετρα.

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:42:45 πμ »
Μωρε βγαινουν και παραβγαινουν ...
απλα δεν θα πηγαινεις στα ανοιχτα κοματια με 150-160 km\h αλλα μεχρι 120 γιατι θα σε χαζεψει ο αερας και θα ανεβασεις την καταναλωση στο απειρο ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος hector

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:43:57 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλων και τις χρήσιμες συμβουλές σας.

itom32 - Ουσιαστικά τα 600 χιλιόμετρα θα γίνουν την πρώτη μέρα και τα άλλα 600 την πέμπτη μέρα. Δεν το διευκρίνισα. Ενδιάμεσα φυσικά θα γίνουν μερικά. Έχω ελέγξει τη μηχανή και έχω αλλάξει λάδια, υγρά ψυγείου κτλ. Έχω βάλει στη μηχανή ένα μασκάκι για τον αέρα. Για εργαλεία ακόμα σκέφτομαι τι να πάρω. Κιτ επισκευής ελαστικών έχω.

Στα μεγάλα ταξίδια βάζετε τίποτα στο κάθισμα για να είναι πιο μαλακό ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:50:23 πμ »
Αν ειναι παλια η σελλα,μπορεις να αλλαξεις και το εσωτερικο υλικο και το καλυμα,αλλα κατι προσθετο μη βαλης,μπορει σε μια κρισημη στιγμη να ειναι και επικiνδυνο.
Εκτος απο το στανταρ κιτ του sf παρε και καμια ντιζα απλη ισα ισα να κανης την δουλεια σου αν χτυπα ξυλο σπασει καποια στην μεση του πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:20:47 πμ »
Εγώ λέω να δέσεις με τρέιλερ από πίσω ένα 2ο CB να έχεις ανταλλακτικά αβέρτα χα,χα,χα.
Αν μπορείς κάνε και μια οδική βοήθεια να είσαι σίγουρος
Πριν μία εβδομάδα σε βόλτα πέσαμε σε κάτι λακούβες ΝΑΑΑΑΑ με το συμπάθιο.
Τελικά ο 1 από την παρέα την πάτησε, έμεινε και με τις 2 ζάντες στο χέρι και του έσκισε και το πίσω λάστιχο.
Αναμονή 4 ώρες μέχρι να έρθει η οδική και να σκεφτείς ότι δεν ήμασταν στα δάση του Αμαζονίου αλλά στα Καλάβρυτα.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:34:10 μμ »
Πριν μία εβδομάδα σε βόλτα πέσαμε σε κάτι λακούβες ΝΑΑΑΑΑ με το συμπάθιο.
Τελικά ο 1 από την παρέα την πάτησε, έμεινε και με τις 2 ζάντες στο χέρι και του έσκισε και το πίσω λάστιχο.
Αυτο με θυμησε το ανεκδοτο στο Joe bar."Ti κανετε οταν με την μοτα,πηγενετε ισια σε ανοιχτη ανοιχτη σχαρα υπονομου??Σφίξτε γερα την μυτη". ;D
Καλα τις λακουβαρες δεν προλαβατε να τις δειτε???Μαλλον δοκιμαζατε κατα ποσο το sf τα καταφερνει σαν on-off. ;)

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:42:14 μμ »
Παράθεση
Εγώ λέω να δέσεις με τρέιλερ από πίσω ένα 2ο CB να έχεις ανταλλακτικά αβέρτα χα,χα,χα.
:beerchug:

Όντως αυτό με τις λακούβες είναι ένα τεράστιο θέμα. Και δυστυχώς εμαφανίζονται όλο και περισσότερες στους κακοσυντηρημένους δρόμους μας.

hector, 600 χλμ δεν είναι πολλά, θα τα κάνει άνετα.
Προσωπικά, προσπαθώ να μην είμαι μεσημέρι στο δρόμο, με κουράζει πολύ η ζέστη. Γενικά, όταν είμαι δροσερός πάνω στη μηχανή η διαδρομή είναι πιο χαλαρή και ευχάριστη. Ακόμη, δεν μου αρέσει να έχω τσάντα στην πλάτη. Ζεσταίνει και κουράζει. Α, και τα πράγματα να είναι τοποθετημένα ωραία και δεμένα καλά.

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2012, 04:03:10 μμ »
Και με παπί τα κάνεις τα χιλιόμετρα αυτά
Στα ταξίδια υπάρχει η σχέση χρόνου,ηλικίας,αντοχής και μηχανής
Πάρε κάποια εργαλεία αλλά τις πιο πολλές φορές θα χρειαστείς αυτό που δεν έχεις μαζί σου
Αν μείνεις κάπου κοιτάς καταφέρεις μόνος σου κάτι μετά μήπως σε βοηθήσει κανένας αλλιώς φωνάζεις οδική και πληρώνεις το 200άρι της εγγραφής
Ξεκίνα νωρίς το πρωί(πολύ νωρίς) γιατί ο ήλιος θα σε γκαγκανιάσει
Σταμάτα για κατούρημα και καφέ όποτε κουράζεσαι
Μην κουβαλάς πάνω σου βάρη θα σε κουράσουν, αντίστοιχα στον συνεπιβάτη γιατί θα κουράσουν αυτόν
Δέσε καλά τα πράγματα να μην μαζεύεις σώβρακα στην εθνική
Πάρε κανα μαγιώ και αν δεις οτι σε έπιασε μεσημέρι και έχεις χιλιόμετρα, άραξέ την σε καναν ίσκιο ρίξω καμια βουτια και καναν υπνάκο και ξεκίνα πάλι το απογευματάκι

Αν το κάνεις διακοπές και έχεις χρόνο ξεκίνα δυο μέρες πριν μπες παλιό και όπου σου αρέσει άραξέ την και κοιμίσου, ανέβα βουνά κατέβα βουνά τράβα και καμια καλή φωτογραφία και πως θα περάσουν τα χιλιόμετρα δεν θα το καταλάβεις

Αν ο λόγος του ταξιδιού είναι γκόμενα που γουστάρεις πολύ απλά βάλε βενζίνη και φύγε σερί και μην υπολογίζεις τίποτα από τα παραπάνω ;D
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος hector

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2012, 04:12:58 μμ »
Ευχαριστώ johnnybe. Σκέφτηκα να ξεκινήσω 5.30 το πρωί. Θα έχω σαμάρια, tank bag και ένα κουτί πίσω. Α, και τη γυναίκα. Αληθεύει ότι είναι πιο ξεκούραστο για τη μέση κατά την οδήγηση να μην πατάει η φτέρνα στην πατήθρα αλλά να πατάνε τα δάχτυλα; (ίσως να είναι χαζή ερώτηση!!!).

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2012, 05:33:53 μμ »
Παράθεση
Αληθεύει ότι είναι πιο ξεκούραστο για τη μέση κατά την οδήγηση να μην πατάει η φτέρνα στην πατήθρα αλλά να πατάνε τα δάχτυλα;
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει. Εγώ ακουμπάω δάχτυλα ή καμάρα.Όποτε μουδιάσει το ένα πάω στο άλλο.
Καλά να περάσετε και άμα το θυμηθείς ανέβασε καμιά φωτό. 

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:01:06 μμ »
Καλα τις λακουβαρες δεν προλαβατε να τις δειτε???Μαλλον δοκιμαζατε κατα ποσο το sf τα καταφερνει σαν on-off. ;)

Δεν φαινόταν από πριν γιατί ήταν πάνω σε κλειστή στροφή, το cb δεν μάσησε αλλά το Fazer....μέχρι και τα λινά του έκοψε.