Αποστολέας Θέμα: Πισω αναρτηση, μπροστα ελατηρια και λαδια και αλυσιδογραναζα..  (Αναγνώστηκε 5573 φορές)

Αποσυνδεδεμένος souperdooper

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Πισω αναρτηση, μπροστα ελατηρια και λαδια και αλυσιδογραναζα..
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:30:56 πμ »
η βελονα του ταχυμετρου βγηκε οκ αλλα δηστυχως του στροφομετρου εσπασε στη βαση. Ακομα και τωρα η βαση δε βγαινει που σημαινει οτι καποιος την ειχε κολλησει. Δε θα αγχωθω ομως.. (ψεμα) Οταν τελειωσει η φαση με τα οργανα θα τη κολλησω.. Ελπιζω..

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 06:05:40 μμ »
Με αφορμή το δάκρισμα της τσιμούχας στο εμπρός αριστερό καλάμι, σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα να αλλάξω ελατήρια εμπρός και πίσω.
Πέρισυ έκανα ανακατασκευή στα μαμίσια Showa πίσω (με αντικατάσταση των αξόνων αφού από το "χάλι" της ανάρτησης όπως παρέλαβα τη μηχανή, είχαν στραβώσει). Το αποτέλεσμα είχε αισθητη διαφορά, ωστόσο τα ελατήρια έδειξαν αμέσως πως δεν αντέχουν.
Η παραγγελία προς την Hyperpro έχει ήδη γίνει και αναμένω (ανάθεμα, 2-4 εβδομάδες μου είπαν αναμονή...)
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος souperdooper

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:40:40 πμ »
Εμενα  :puke:  λαδι η πισω αριστερη αναρτηση και ειπα να τα φτιαξω ολα μια και καλη..

Εδω εχουνε γεμισει τους δρομους με σαμαρια και ηταν αναμενομενο.. ειδικα με τα 110 κιλα μου!!  :yelrotflmao:

Δλδ θα κρατησεις τα πισω οπως ειναι και θα βαλεις ποιο σφιχτα ελατηρια?

ποσο πηγε το μαλλι?
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 10:50:42 πμ »
Το kit της Hyperpro το βρήκα περίπου στα 280?, από Ελλάδα (αλλά φυσικά κατόπιν παραγγελίας).
Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα από εξωτερικό, δε βρήκα κάτι σε τιμή που με τα μεταφορικά να έρχεται φθηνότερα.

Πέρισυ έκανα γενική ανακατασκευή σε αμορτισέρ, οπότε θέλω να πιστεύω ότι με το σκληρότερο ελατήριο θα είναι εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 07:36:34 μμ »
Έχω γράψει μόλις μετικά Kms με τα καινούρια προοδευτικά ελατήρια της Hyperpro που ανέφερα πιο πάνω.
Αν η μηχανή με είχε εντυπωσιάσει μια φορά όταν την πρωτοκαβάλησα -όντας μαθημένος σε "παπί"-η αίσθηση που αποκόμισα σήμερα είναι εξίσου εντυπωσιακή. Πραγματικά νιώθω ότι καβάλησα άλλη μηχανή.
Το "βούτηγμα" εμπρός στο φρενάρισμα έχει εξαφανιστεί, ενώ ακόμα και στα πολύ λίγα kms ως το σπίτι, καταλαβαίνω πως το σύνολο έχει γίνει ευχάριστα πιο σφικτό.
Δε θέλω να πω περισσότερα για τώρα. Περιμένω να διαπιστώσω σε συνθήκες καθημερινής χρήσης τις διαφορες σε σχέση με πριν.

*αμορτισέρ κρατώ τα ανακατασκευασμένα Showa.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 08:52:39 μμ »
μήπως γνωρίζετε ποσά ml λαδι πρεπει να μπει στη καθε μποτα??? εβαλα 480ml λ@λ@κι@???? και μου φάνηκε πολύ σκληρή.. βεβαία βόλτα ακόμα δεν την έκανα..

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 06:09:04 μμ »
μήπως γνωρίζετε ποσά ml λαδι πρεπει να μπει στη καθε μποτα??? εβαλα 480ml λ@λ@κι@???? και μου φάνηκε πολύ σκληρή.. βεβαία βόλτα ακόμα δεν την έκανα..
499ml

Αποσυνδεδεμένος point zero

• Elite
  • *
  • Γδυσου .... θελω να μιλησουμε !
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 07:33:51 μμ »
499ml
Οχι 500 ml ?
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 09:36:27 μμ »
499ml
Οχι 500 ml ?
To manual τοσο λέει μάστρο Σώτο!! Ε!! Kαι 500ml να βάλει δεν θα του φύγουν οι τσιμούχες απο αυτό.