Αποστολέας Θέμα: Ρουλεμάν Τιμονιού και ελαστικά  (Αναγνώστηκε 1777 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Ρουλεμάν Τιμονιού και ελαστικά
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:22:13 μμ »
'Εχουμε ένα πρόβλημα με τα ρουλεμάν τιμονιού. Μας το είχε πει και ο μάστορας ότι θέλω άλλαγμα.

Θέλω πριν τα αλλάξω να δοκιμάσω να τα σφίξω λίγο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως :P Καμια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης αν ξέρετε διαστάσεις/τύπο για αγορά καινούργιων διότι θα πάμε για λάστιχα-αλυσίδα-γρανάζια σε λίγες μέρες ( Μονο που το λες σε πιάνει η καρδια σου ), μήπως χρειαστεί να τα αλλάξουμε και αυτά.

Όσο για τα λάστιχα θέλω απλά να ρωτήσω εντυπώσεις. Εμενα φοράει Michelin πάνω από τον προηγούμενο ιδιοκτητη. Αλλα έχω βρει στην ίδια τιμή και τα Sport Demon και τα Δίαυλο Ρώσο II. Αν έχετε να μου προτείνεται κάποια από προσωπική πείρα.

Aντε και σιγά σιγά πρέπει να οργανώνουμε συνάντηση  :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Ρουλεμάν Τιμονιού και ελαστικά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:23:09 μμ »
'Εχουμε ένα πρόβλημα με τα ρουλεμάν τιμονιού. Μας το είχε πει και ο μάστορας ότι θέλω άλλαγμα.

Θέλω πριν τα αλλάξω να δοκιμάσω να τα σφίξω λίγο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως :P Καμια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης αν ξέρετε διαστάσεις/τύπο για αγορά καινούργιων διότι θα πάμε για λάστιχα-αλυσίδα-γρανάζια σε λίγες μέρες ( Μονο που το λες σε πιάνει η καρδια σου ), μήπως χρειαστεί να τα αλλάξουμε και αυτά.

Όσο για τα λάστιχα θέλω απλά να ρωτήσω εντυπώσεις. Εμενα φοράει Michelin πάνω από τον προηγούμενο ιδιοκτητη. Αλλα έχω βρει στην ίδια τιμή και τα Sport Demon και τα Diablo Rosso II. Αν έχετε να μου προτείνεται κάποια από προσωπική πείρα.

Aντε και σιγά σιγά πρέπει να οργανώνουμε συνάντηση  :beerchug:

Αποσυνδεδεμένος souperdooper

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 08:21:16 μμ »
Εχω βαλει τα Bridgestone BT090 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
http://www.bridgestone.com/products/motorcycle_tires/products/battlax/bt090.html

Πριν ειχα κατι Dunlop (δε θυμαμαι ακριβως ποια) που ηρθανε με τη μηχανη και ηταν χαλια.
Βεβαια παρολο που ηχανε μπολικη γομα ηταν παλια και ξεραμενα και ισως γι αυτο.

Γλιστραγανε παντως παντου ακομα και με μικρη κληση.

Με τα ΒΤ090 βρηκα την υγεια μου αλλα πιθανοτατα οτι και να εβαζα να ελεγα το ιδιο.

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Αποσυνδεδεμένος dimitris

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:30:57 μμ »
Εγω εβαλα Michelin σε μαμα διαστασεις εχω κανει 7000-8000 χλμ και ειμαι ευχαριστημενος και απο αποδοση και αντοχη.
http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-activ?fromTyreSelector=true&fromTyreSegment=4

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:26:06 μμ »
Michelin φοράω και εγώ από τον προηγούμενο ιδιοκτητη σε μαμά διαστάσεις ( 110/70-70 140/70-17 ) και είμαι και εγώ ευχαριστημένος. Απλά έχω ακούσει ότι πολλοί φοράνε και τα Pirelli

Αποσυνδεδεμένος alkiviadis

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
    • tsapuklis.gr
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:43:30 πμ »
michelin και εγώ,sport demon 110 μπροστά και 150 πίσω.πολύ άνετο θα έλεγα!!

Αποσυνδεδεμένος theios

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:23:42 μμ »
Λιγο καθυστερημενη απαντηση αλλα επειδη με ειχε ταλαιπωρησει το θεμα των ελλαστικων και ειχα ακουσει διαφορες γνωμες, ο λαστοιχας μου ειπε οτι για σπορ χρηση θα μου προτεινε τα diablo τα απλα! σε μεγαλυτερες σειρες οπως τα rosso II πας σε (w) ελαστικο που δεν κανει για το μηχανακι γιατι ειναι για μεγαλυτερες ταχυτητες! Και γω diablo εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος! οπως και τα Bridgestone 090 και ακομα για πιο ακραια οδηγηση βγαινουν τα 003 για μικρες μηχανες που δεν ειναι  (W) αλλα πσιλοξεφευγουν σε τιμη! Μου ειχε πει συγεκριμενα αν θες την γνωμη μου παρε τα diablo 200 ευρα γιατι αν πας σε ακριβοτερο δεν θα δεις διαφορα και θα πεταξεις τα λεφτα σου! και σε διαστασεις εγω χρησιμοποιω 110/70/17-150/60/17