Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 15559 φορές)

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Ψάχνω ρουμπινέτο
« στις: Νοέμβριος 18, 2012, 11:11:30 μμ »
Καλησπέρα μάγκες. Από τότε που θυμάμαι το CB μου, η υποπίεση στο ρουμπινέτο δεν δούλευε. Το καύσιμο έτρεχε ποτάμι ακόμη και με το μοτερ σβηστό. Τελευταία έχε αρχίσει τα τσαλίμια, διακοπές κτλ. Σήμερα που είχε λίγη βενζίνη και μάλλον δεν έχει αρκετό βάρος το καύσιμο για να κατέβει από μόνο του δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα.
Παίζει κάνα ρουμπινέτο; Να ψάξω για μεμβράνη η δεν αξίζει τον κόπο;

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
Re: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:36:37 πμ »

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:58:08 μμ »
Το είχα δει αυτό το ρουμπινέτο στο e-bay και το έχω για καβάτζα. Έχουν ήδη πουληθεί μερικά κομμάτια και όλα τα σχόλια είναι θετικά. Εντάξει είναι και η τιμή δεν λέω, αλλά αυτός ο Neverland έχει κινέζικη ποιότητα (την καλή κινέζικη ποιότητα). Είχα πάρει καβούκια για τα όργανα μου και ήταν ok.
Θα προτιμούσα κάτι σε γνήσιο...

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 04:54:52 μμ »
Eαν θες παρε ενα τηλεφωνο σε αυτον να μαθεις τιμή,αν κοιτας για μεταχείρα,πρεπει να εχει σε καλη κατασταση.
http://www.car.gr/parts/view/2839274/

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:05:32 μμ »
Γνήσιο αν θυμάμαι καλά έχει πάνω από 80?

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:09:44 μμ »
Itom ευχαριστώ για το link. Κάτι τέτοιο είχα στο νου μου. Θα κάνω και ένα τηλ στα μεταχειρισμένα της Αθήνας (μου έρχονται στο νου τουλάχιστον 2 μαγαζιά).

Klab, και εγώ θυμάμαι κάτι >80. ¶ρα, κάπου εκεί θα είναι...δλδ απλησίαστο.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:34:12 μμ »
Sorry ρε Γιάννη αλλά βρίσκεις ολοκαίνουργιο έστω και αντιγραφή και θα πας σε μεταχειρισμένο ;
Ούτε με σφαίρες δεν το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:02:49 μμ »
Την αγοραστική δύναμη του χ αγοραστή (ειδικά στην περίοδο που περνάμε)δεν την γνωρίζεις,ούτε εσύ,ούτε εγώ.Οπότε παραθέτουμε εναλλακτικές.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:20:32 μμ »
Klabάκο θα έλεγα ότι προτιμώ μεταχειρισμένα γνήσια, αν είναι σε καλή κατάσταση, από τις αντιγραφές. Βάλε το χέρι στην καρδιά πες μου οτι δεν σε έχει ταλαιπωρήσει ποτέ αντιγραφή...
Τώρα για την συγκεκριμένη αντιγραφή υπάρχει feedback στο ebay. 4 πούλησε ο Neverland και οι 4 αγοραστές γράφουν ότι η αντιγραφή δουλεύει μια χαρά.

Itom, λες η καινούργια αντιγραφή (35 ευρώ) να είναι πιο φτηνή και από το μεταχειρισμένο γνήσιο; Θα τολμήσει ο μεταχειρισμενάς να μου ζητήσει πάνω από 25; Ε ρε γέλια που θα κάνουμε...Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις εναλλακτικές! Είναι καλό να έχουμε επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:27:54 μμ »
Aν δεν το εχει δωσει το δίνει 15 ευρα.Αλλα για πιο σιγουρα μίλα μαζι του.Eιναι γνωστός,απο αυτον ειχα παρει χειρολαβες συνεπιβάτη για τον Klab.Εκτως και αν βρεις πιο ευκολα Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:29:49 μμ »
Ευχαριστώ! Αφού τον ξέρουμε, μπορώ να τον εμπιστευτώ πιο εύκολα. Θα τηλ αύριο και στα εδώ μαγαζιά και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 01:38:26 πμ »
Η βασική ιστορία στο ρουμπινέτο είναι οι μεμβράνες-τα λαστιχάκια που έχει.
15 χρόνων μεμβράνες δεν είναι με τίποτα πιο ανθεκτικές από καινούργιες έστω και china.
Στα μεταχειρισμένα μπορεί να συναντήσεις και περιπτώσεις που να μην το δώσουν το ρουμπινέτο, γιατί θα θέλουν να πουλήσουν το ρεζερβουάρ κομπλέ.
Τεσπά εσύ αποφασίζεις την γνώμη μου την κατέθεσα.

Αποσυνδεδεμένος theios

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 03:04:50 πμ »
Δεν ξερω τι λετε αλλα οταν ειχε παρει τηλεφωνο ο μηχανικος μου στην honda να ρωτησει για καινοθργιο γνησιο του ειχαν πει 190!!!!! ευρω! και η θεικη απαντηση ηταν "ποσο??? δεν βαζω μια κανουλα καλυτερα!!!"

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:43:30 μμ »
Διάβασα τις απόψεις σας, μίλησα με τον μηχανικό και αποφάσισα να παραγγείλω το καινούργιο ρουμπινέτο από το ebay. Θα είναι κομπλέ, με το φιλτράκι του και τις μεμβράνες φρέσκιες που λέει και ο Klab.
Μικρή ενημέρωση ότι μεταχειρισμένο ρουμπινέτο για CΒ δεν βρήκα στην Αθήνα. Γιάννη ευχαριστώ που μίλησες με τον Σίμο, του τηλεφωνησα και εγώ. Ήταν πολύ εξυπηρετικός και διατεθειμένος να ξεπεράσει τις δυσκολίες της συναλλαγής από απόσταση (τρόπος πληρωμής, μεταφορικά κτλ). Ρουμπινέτο δεν ήταν σίγουρος αν είχε, έπρεπε να κοιτάξει στην αποθήκη μου είπε. Σε κάθε περίπτωση θα τον έχω στα υπόψη, αχρείαστος να είναι.

Πάντως, πολύ ανταλλακτικό για CB βρίσκεις τελευταία στο ebay. Πιο παλιά είχε μόνο αλυσιδογράναζα άντε και καμιά δισκόπλακα.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 07:30:20 μμ »
Καλησπερα! Μπορειτε να μου πειτε τι συμπτωματα μπορει να εχει ενα ελαττωματικο ρουμπινετο;;;; Ρωταω γιατι οποτε βαζω τη μηχανη στο πλαινο σταντ βλεπω οτι σιγα σιγα αρχιζει και τρεχει βενζινη. Απ οτι ειδα δεν τρεχει απο το σωληνακι. Τρεχει η απο το μεγαλο παξιμαδι που βιδωνει στο τεποζιτο η απο το διακοπτη που επιλεγουμε τη ρεζερβα.