Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 15749 φορές)

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 10:38:11 μμ »
Καλησπερα! Μπορειτε να μου πειτε τι συμπτωματα μπορει να εχει ενα ελαττωματικο ρουμπινετο;;;; Ρωταω γιατι οποτε βαζω τη μηχανη στο πλαινο σταντ βλεπω οτι σιγα σιγα αρχιζει και τρεχει βενζινη. Απ οτι ειδα δεν τρεχει απο το σωληνακι. Τρεχει η απο το μεγαλο παξιμαδι που βιδωνει στο τεποζιτο η απο το διακοπτη που επιλεγουμε τη ρεζερβα.
Mήπως τότε που έβαψες το sf,έβγαλες το ρουμπινέτο και όταν το επανατοποθέτησες δέν το έσφιξες καλά?Υπάρχει και κάποια ειδική φλαντζόκολα σε σωληνάριο,ανθεκτική στις βενζίνες,που χρησιμοποιήται σε τετοια σημεια.Οταν στεγνώσει γίνεται σαν φλάντζα.
Τώρα αν ειναι η διαροή απο τον διακόπτη αλλάζει το πράμα,διότι ο διακόπτης πιάνει με περτσίνια.Κάποιος απ΄έδω,ίσως ο Atanassio ή ο xorhe είχε δοκιμάσει να ξερτυπίσει τα περτσίνια και να επεμβει εντώς,αλλα δεν θυμαμαι και πολλα τι είχε γίνει μετά.
Αλλά μιάς και με ήρθε η φλασιά,για ρήξε μια ματιά εδω:
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=3063.msg31690#msg31690

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 11:35:49 μμ »
Σε ευχαριστω Γιαννη. Τοτε που το εβαψα το ειχα βγαλει ναι αλλα δεν εχανε τοτε. Να σου πω την αληθεια, την προηγουμενη εβδομαδα αλλαξα μπουζι. Τι να πω? Ισως κουνηθηκε με το βαλε βγαλε του τεποζιτου? Δεν ξερω. Θα το λυσω τελειως αν ειναι καποια απο αυτες τις μερες και θα δω.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 04:09:24 μμ »
Καλησπερα!! Λοιπον σημερα προσπαθησα να βρω απο ποιο ακριβως σημειο χανει βενζινη το ρουμπινετο. Αφου ελυσα τις 2 βιδες του τεποζιτου, αποσυνδεσα το φισακι της σταθμης της βενζινης, παω να βγαλω το σωληνακι απο το ρουμπινετο. Με το που το βγαζω ( ο διακοπτης του ρουμπινετου γυρισμενος στο off) πεταχτηκαν κατι σταγωνες βενζινης απο το ακροφισιο του ρουμπινετου. Παραξενευτηκα και αρχισα να παιζω λιγο με το διακοπτη. Η μηχανη δεν εχει βενζινη μεσα παρα μονο κατι λιγο που εχει μεινει στη ρεζερβα. Οταν γυρναγα το διακοπτη στο on ισα ισα που ετρεχε κατι, αλλα οταν τον γυρνουσα στη ρεζερβα ετρεχε κανονικα βενζινη. Εκτος απο βενζινη μου μυρισε σκισμενη μεμβρανη. Εσεις τι λετε?? Το απογευματακι παντως θα κανω ενα 'Buy now' στο ρουμπινετο στο ebay.

Υπαρχει καποια διαφορα σε αυτα τα δυο???

http://www.ebay.co.uk/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-Honda-CB400-CB-400-1992-1998-92-93-94-95-98-/271070909413

http://www.ebay.com/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-Honda-CB400-CB-400-1992-1998-/290779334035

Απο οτι βλεπω το ενα εχει 28 λιρες και το αλλο 28 δολλαρια. Επισης αν δεν με γελουν τα ματια μου βλεπω οτι το ρουμπινετο επανω στο διακοπτη δεν εχει θεση ρεζερβας???? Προσεξτε τα δοντακια, εχει ενα για το on και μετα αλλο ενα στο off δεν αφηνει το διακοπτη να κανει καποια αλλη κινηση εκτος απο on-off.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 07:18:44 μμ »
Εμένα τα ίδια μου φαίνονται. Μ@λ@κία έκανα, αγόρασα από το ebay.co.uk.
Δεν έχει έρθει έρθει ακόμη του ρουμπινέτο για να σου πω σίγουρα αν έχει θέση για ρεζέρβα ή όχι. Μου φαίνεται ότι έχει γιατί το δοντάκι που λες δεν φρενάρει στο βελάκι ας πούμε, αλλά απέναντι από το off.
Εξάλλου γιατί να μπεις στον κόπο να φτιάξεις ρουμπινέτο με δομή για ρεζέρβα (κάθετο μεταλλικό σωληνάκι, φίλτρο με δύο ζώνες κτλ) χωρίς την δυνατότητα ρεζέρβας;

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 09:59:50 πμ »
Παιδια καλημερα! Εστειλα εχθες email στον πωλητη του ρουμπινετου για τον αν υπαρχψει θεση ρεζερβας στο διακοπτη. Δυστυχως ο πωλητης μου απαντησε αρνητικα!!! Οριστε και η ακριβης απαντηση του: 

Good day. Thanks for your message.

Sorry to say that it has no 'reserve' position. It only holds and delivers fuel.

Any other help, please feel free to contact us again.

Have a nice day.

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Και το παρηγγειλα εχτες....

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 12:32:21 μμ »
Πω πω, άκυρο που έφαγα! Τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα...χμμμμμμμμμ
Ας έρθει με το καλό και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 01:42:14 μμ »
Το φαγαμε το ακυρο και οι 2 μαζι!!! Εγω ο βλακας μ'αρεσει που του στελνω mail το μεσημερι και ενω περιμενω τον ανθρωπο να μου απαντησει, το παραγγελνω το βραδυ!!!

Ερωτηση που ισως καποιος απο τωρα ξερει την απαντηση:
   Απο τη στιγμη που το ρουμπινετο δεν εχει διακοπτη ρεζερβας τι θα γινεται?? Θα καταναλωνονται τα 2/3 και η μηχανη θα μενει απο βενζινη ενω εχει το 1/3 της ρεζερβας μεσα ή θα καταναλωνει και τα 3/3 κανονικα χωρις να εχει πλεον ρεζερβα?? Γιατι βλεπω οτι υποδοχη υποπιεσης υπαρχει κανονικα.

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 05:25:11 μμ »
Νομίζω αντι να εχεις την επιλογή 15+3 λίτρα,τώρα θα εχεις μονοκοπανιά 18 λίτρα.Αν δουλεύει χωρίς πρόβλημα,μικρό το κακό.Αρκεί να μη ξεχαστείς σε καμοιά μεγάλη διαδρομή και ξεμεινης.Καλητερα αυτό απο τις σάπιες μεμβράνες-λαστιχάκια.Εδω είχε δίκιο ο klab,αλλα δεν με αρέσουν και πολύ τα κινέζικα.Στην θεση σας αφού τοποθετούσα το νεο ρουμπινέτο,θα έψαχνα αν μπορουσα να βρώ τα λαστιχακια και μεμβράνη για να δω αν μπορώ να επισκευάσω το οriginal ρουμπινέτο DIY.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 05:28:31 μμ »
Συμφωνώ με τον itom32 , θα σου δίνει τα 18 λίτρα μονοκοπανιά. Η υποπίεση είναι απαραίτητη για να τραβήξεις καύσιμο γενικά, είτε είσαι στη ρεζέρβα είτε όχι.
Άραγε, ταιριάζουν οι μεμβάνες από αυτό το ρουμπινέτο στο γνήσιο;

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 05:37:54 μμ »
Συμφωνώ με τον itom32 , θα σου δίνει τα 18 λίτρα μονοκοπανιά. Η υποπίεση είναι απαραίτητη για να τραβήξεις καύσιμο γενικά, είτε είσαι στη ρεζέρβα είτε όχι.
Άραγε, ταιριάζουν οι μεμβάνες από αυτό το ρουμπινέτο στο γνήσιο;
Ισως,αλλα δεν θα το δοκίμαζα.Απλα το ερώτημα που έχω,(βάση του παλαιού ποστ),είναι αφου και αν βρω αναλώσιμα,οταν ξετρυπησω τον περτσινομένο διακόπτη και τον ξαναδέσω με βίδες θα τον στεγανοποιησω σωστά ή θα κάνω μια τρύπα στο νερ....εεε στο ρουμπινέτο??
Iσως αν στην θεση της οπής των περσινιων που αφαιρέθηκαν εφτιαχνα πάσα με κολαούζο...Λέμε τώρα.Ολα αυτα με την προυπόθεση να μη πάει χαμενο το ρουμπινέτο.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 04:42:15 μμ »
Το ΄χασα. Έτσι, δεν είναι σαν να καταργείς την υποπίεση;

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:52:14 πμ »
Το ΄χασα. Έτσι, δεν είναι σαν να καταργείς την υποπίεση;
Oχι,εγω δεν λεω να καταργηθεί η μεμβράνη,λεω να αλλαχθεί μαζί με οτι αλλα ο ring υπαρχουν εκει μεσα.Το θεμα ειναι αν υπάρχουν σαν ξεχωρα ανταλλακτικα.Αλλα για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει επέμβαση και στο διακοπτακι,που όπως ειπε και ο Τrip μπορεί να ειναι το πρώτο σημειο φθοράς και αιτίας διαροής.Το ερωτημα ειναι λοιπόν αν μετα το ξεπερτσινωμα με ξετρυπημα με ψιλό τρυπανάκι καταφερει κανείς να το στεγανοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 03:31:48 μμ »
Παίδες το ρουμπινέτο ήρθε. Έχει 3 θέσεις ON-OFF-RES και ψηλό φίλτρο. Μάλλον ο πωλητής δεν ξέρει τι πουλάει.
Δεν το έβγαλα όμως από το σακουλάκι γιατί ο διακόπτης δεν γυρίζει.

Είναι αναμενόμενο αυτό; Μήπως πρέπει να περάσει βενζίνη την πρώτη φορά;

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 04:21:12 μμ »
Ναι ε??? Σε ποια θεση ειναι ο διακοπτης??? Αν ειναι στο on το αγαθο μυαλο μου παει στο οτι οι θεσεις ειναι απλα διακοσμητικες!!! Δεν το πιστευω αλλα μου περασε απο το μυαλο!!

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 04:41:46 μμ »
Στην ON, όπως στις φωτογραφίες.

Στην περιγραφή πάντως λέει:
"Lever moves freely to all positions"

Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο να περιγράφει διαφορετικό προϊόν από αυτό που πουλά. Ειδικά στο ebay. Μέχρι και διαγραφή λογαριασμού μπορεί να του κάνουνε. Έχει πουλήσει άλλα 5 ρουμπινέτα και όλοι όσοι αγοράσανε, άφησαν θετική αξιολόγηση (τους έψαξα έναν έναν στα positive feedbacks). 
Σε κάθε περίπτωση, αν μου πει μαμουσουτου, θα του το στείλω πίσω.