Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 15554 φορές)

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Re: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 04:46:45 μμ »
Οταν ερθει και το δικο μου την αλλη εβδομαδα (λογικα) θα ποσταρω και γω περιγραφη..

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:48:20 πμ »
Παίδες το ρουμπινέτο ήρθε. Έχει 3 θέσεις ON-OFF-RES και ψηλό φίλτρο. Μάλλον ο πωλητής δεν ξέρει τι πουλάει.
Δεν το έβγαλα όμως από το σακουλάκι γιατί ο διακόπτης δεν γυρίζει.

Είναι αναμενόμενο αυτό; Μήπως πρέπει να περάσει βενζίνη την πρώτη φορά;

Ελπίζω να σε πρόλαβα...  Πρέπει πρώτα να περάσει βενζίνη μέσα να το υγράνει και μετά να αρχίσεις να το κουνάς λίγο-λίγο και γλυκά μπρος-πίσω για μην φθαρεί το λαστιχάκι (το γνωστό "χαμόγελο") που στεγανοποεί πίσω από την πεταλούδα του διακόπτη.  Αν το γυρίσεις βίαια χωρίς λίπανση θα φθαρεί και σύντομα θα αρχίσει τις διαρροές.

Oχι,εγω δεν λεω να καταργηθεί η μεμβράνη,λεω να αλλαχθεί μαζί με οτι αλλα ο ring υπαρχουν εκει μεσα.Το θεμα ειναι αν υπάρχουν σαν ξεχωρα ανταλλακτικα.Αλλα για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει επέμβαση και στο διακοπτακι,που όπως ειπε και ο Τrip μπορεί να ειναι το πρώτο σημειο φθοράς και αιτίας διαροής.Το ερωτημα ειναι λοιπόν αν μετα το ξεπερτσινωμα με ξετρυπημα με ψιλό τρυπανάκι καταφερει κανείς να το στεγανοποιήσει.

Γίνεται, το έχω κάνει σε ρουμπινέτο από ¶φρικα.  Αφού ξεπιρτσινώσεις παίρνεις στα χέρια το πλακάκι/προφίλ που κρατάει την πεταλούδα στη θέση της, την πεταλούδα, έναν μεταλικό δακτύλιο που λειτουργεί σαν ελατήριο για να πιέζει κάτω την πεταλούδα, ένα ο-ρινγκ που στεγανοποιεί γύρω-γύρω την πεταλούδα και τέλος το λαστιχάκι που είναι γνωστό ως χαμόγελο το οποίο με την βοήθεια της πεταλούδας στεγανοποιεί μεταξύ τους τις θέσεις on-off-res.
Μετά ξετρυπώνεις τις θέσεις των πιρτσινιών με ψιλό τρυπανάκι.

Συνήθως το ο-ρινγκ το βρήσκεις και στο εμπόρια.  Το χαμόγελο, αν έχει φθαρεί, το βρήσκεις σχετικά πιο δύσκολα με αναζήτηση "fuel petcock repair kit" ψάχνοντας όμως από πιο άλλο μοντέλο ταιριάζει (μιας και για το CB από όσο ξέρω δεν υπάρχουν κιτ).  100% όμως ταιριάζει από κάποιο άλλο μοντέλο.  Στη συννέχεια μουλιάζεις τα λαστιχάκια/ό-ρινγκ με βενζίνη και ξαναδένεις με ψιλές βιδούλες-παξιμάδι.  Προσωπικά δεν θα ένοιγα σπείρωμα για να πιάσει η βιδούλα πάνω στο σώμα του ρουμπινέτου γιατί το αλουμίνιο εκεί είναι πολύ λεπτό και θα φοβόμουν μην κάνει κρακ.

Αυτό που δεν βρήσκεις είναι η μεμβράνη της υποπίεσης, όπως δεν βρήσκεις και μεμβράνες υποπίεσης για τις μηχανικές τρόμπες βενζίνης*.

Με τα Κινέζικα ρουμπινέτα όμως να κοστίζουν μόνο 28 δολάρια δεν το σκέφτεσαι καν να ασχοληθείς με επισκευή.  Τα κιτ επισκευής να φανταστείς παίζουν στα 15-20?!!!

*Για την ιστορία στις τρόμπες υποπίεσης της mikuni που έχουμε στα super tenere κάποιος ανακάλυψε πως η μεμβράνη υποπίεσης αντικαθίσταται από ακτινογραφία κομμένη στις κατάλληλες διαστάσεις και μας έσωσε!!!

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:44:57 πμ »
Καλημέρα,
Atanassio με πρόλαβες!
Οκ, λοιπόν είναι πιθανό να θέλει βενζίνη την πρώτη φορά.
Αλλά...πρέπει να μου επιβεβαιώσει και ο πωλητής στο ebay ότι με αφήνει να του περάσω βενζίνη. Σύμφωνα με την πολιτική επιστροφών του, δεν δέχονται επιστροφή προϊόντα με ανοιγμένη συσκευασία ή χρησιμοποιημένα.

Μίλησα και με τον μηχανικό μου, είπε ότι πρέπει να γυρίζει ο διακόπτης. Επίσης μου είπε ότι πιο παλιά έχει αλλάξει μεμβάνη υποπίεσης (σε CB1,μάλλον τα ίδια έχουμε) χρησιμοποιώντας κιτ από την Honda. Για λεφτά δεν ρώτησα

Αποσυνδεδεμένος Atanassio

• Elite
  • *
  • Ο Μανώλης είναι ακόμα εδώ....
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:02:34 μμ »
Το CB1 φοράει τρόμπα βενζίνης, όχι ρουμπινέτο υποπίεσης.  Μήπως άλλαξε τα λαστιχάκια του ρουμπινέτου και δεν θυμάται καλά?

Σχετικά με την πεταλούδα είναι σίγουρο πως χωρίς βενζίνη γυρίζει πάρα πολύ δύσκολα.  Ο δακτύλιος που ανέφερα πριν πιέζει την πεταλούδα πάνω στο λαστιχάκι τόσο δυνατα που συνήθως εξακολουθεί να γυρίζει δύσκολα ακόμα και αφού περάσει βενζίνη και το λιπάνει.
Έχω κάνει επισκευή με κιτ στα ρουμπινέτα του tenere πριν 2 χρόνια και ακόμα και τώρα είναι τόσο σφιχτά που για να γυρίσω ρεζέρβα εν κινήση κάνω κωλοτούμπες πάνω στη μηχανή.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:01:21 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι για την πληροφόρηση...
Καλά που έχουμε το forum!

Παράθεση
Σχετικά με την πεταλούδα είναι σίγουρο πως χωρίς βενζίνη γυρίζει πάρα πολύ δύσκολα.  Ο δακτύλιος που ανέφερα πριν πιέζει την πεταλούδα πάνω στο λαστιχάκι τόσο δυνατα που συνήθως εξακολουθεί να γυρίζει δύσκολα ακόμα και αφού περάσει βενζίνη και το λιπάνει.
Έχω κάνει επισκευή με κιτ στα ρουμπινέτα του tenere πριν 2 χρόνια και ακόμα και τώρα είναι τόσο σφιχτά που για να γυρίσω ρεζέρβα εν κινήση κάνω κωλοτούμπες πάνω στη μηχανή.

Χαίρομαι που έχουμε κάποιον στη παρέα που έχει λύσει ρουμπινέτο και μπορεί να παραθέσει την εμπειρία του.

Όπως είπα και πιο πάνω, θα περιμένω πρώτα να μου επιβεβαιώσει ο πωλητής ότι μπορώ να ανοίξω την συσκευασία και να του περάσω βενζίνη.

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 11:08:31 πμ »
Ανεβάζω και μια φωτογραφία, έτσι για να βρίσκεται:

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:40:30 μμ »
Ο πωλητής από το ebay (αφού μου ζήτσηε να του στείλω φωτό και στη συνέχει βίντεο) είπε ότι ο διακόπτης γυρίζει αλλά είναι σκληρός. Και ναι, όντως γυρίζει αν το πιέσεις. Μένει η τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 06:45:44 μμ »
Επιτελους ηρθε και το δικο μου ρουμπινετο! Οντως και σε μενα ο διακοπτης ειναι παρα πολυ σκληρος. Δεν γυρναει καθολου ευκολα. Εσυ Johnnybe  το εβαλες??

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 02:50:59 μμ »
Μολις τοποθετησα το δικο μου!! Απο λειτουργια, στο on τουλαχιστον, με συνδεδεμενο το σωληνακι τις υποπιεσης η βενζινη τρεχει μια χαρα. Επισης δεν ξερω αν εφταιγε το οτι το κραταγα στο χερι ενω τωρα ειναι βιδωμενο καπου σταθερα αλλα οντως μετα απο μερικα λεπτα λειτουργιας ο διακοπτης χαλαρωσε λιγακι. Τελος, ενω το παλιο ρουμπινετο προφανως ειχε κομμενη μεμβρανη μιας και οταν εβγαζα το τεποζιτο αν δεν γυρναγα το διακοπτη στο off η βενζινη ετρεχε ποταμι. :P Με το καινουργιο ομως δεν τρεχει σταγονα!!!! :yoohoo:

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 03:11:59 μμ »
ετοιμος για καφεδακι λοιπον!

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 03:14:05 μμ »
ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 01:25:55 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Σημερα εκατσα και ελυσα το μαμα ρουμπινετο. Λοιπον, πισω απο το διακοπτη υπαρχει μονο αυτο

Και ο διακοπτης απο πισω ειναι ετσι

Τωρα, ξεβιδωσα το καπακι εκει που μπαινει το σωληνακι της υποπιεσης και αυτα που ειδα ειναι αυτα

Λογικα αυτη πρεπει να ειναι η μεμβρανη που λενε οτι κοβεται. Και αν καταλαβα καλα αν εχει κοπει η μεμβρανη δεν χρειαζεται ξεπιρτσινωμα ο διακοπτης. Το μονο που χρειαζεται ειναι να αλλαχτει το καπακι τις υποπιεσης, το οποιο ειναι με βιδες. Τελος, ο διακοπτης εχει γυρω γυρω μια τσιμουχα/ λαστιχακι το οποιο με το που βγηκε φανηκε ποσο ξεχειλωμενο ηταν και χρηζει αντικαταστασης γιατι δεν ξαναμπαινει. Οποτε αν καποιος εχει σκοπο να κανει κατι στο ρουμπινετο του ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:58:30 μμ »
΄σ ωραιος!!!

Αποσυνδεδεμένος johnnybe

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 06:37:05 μμ »
Καλήσπερα κόσμε και λαέ.
Trip το έβαλα και εγώ. Μανούριασε λίγο στην αρχή αλλά με τα πολλα πήρε εμπρός. Το ρουμπινέτο δουλεύει όπως πρέπει, όλες οι θέσεις (ON,RES,OFF) λειτουργούν.
Μια προσθήκη στην πρώτη φωτογραφία σου:

Αν οι τρυπούλες έχουν την εξής αρίθμηση

1
    2     3
       4

1 Χάλκινο σωληνάκι ή κεντρική παροχή καυσίμου
2 Έξοδος προς κινητήρα
3 Υποπίεση
4 Ρεζέρβα

Όταν ο διακόπτης είναι στο OFF, το χαμόγελο "γεφυρώνει" την ρεζέβρα με την κεντρική παροχή καυσίμου και κρύβει την έξοδο προς τον κινητήρα. Ότι τραβάει δλδ το πετάει πάλι μέσα στο ντρεπόζιτο.

Αποσυνδεδεμένος atzimpourdakas

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:28:58 πμ »
Παιδιά ήρθε η ώρα και για το δικό μου ρουμπινέτο!Χάνει από την τρυπίτσα που είναι δεξιά όπως το κοιτάμε πάνω στη μηχανή, άρα μάλλον είναι η μεμβράνη!
Για ανταλακτικό το ξεχνάμε;
Αν ναι τότε, το λίνκ που είναι παραπάνω(ebay), είναι καλό ρουμπινέτο ή μούφα;
Ρωτάω τα παιδιά που απο ότι βλέπω το έχουν καιρό!