Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 15995 φορές)

xrhstos

• Επισκέπτης
Απ: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 12, 2014, 08:50:03 μμ »
ιλεκτρομαγνιτικοσ διακοπτισ βρίσκετε μεσα στο λαδι.70 ευρο το πολι κανει.αυτο ειναι το αλαζεισ και τελειώνει ι φασαρια σου.ετσι εκανε εμενα χρονια....και τα μαστορια δε μπορουσανε να βρουνε τιποτα...ακουσε με...

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:42:58 μμ »
Φιλτρο βενζινης!!! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ σε cb λογω του οτι η παροχη δουλευει με υποπιεση οποτε σε μεγαλες παροχες ο αερας που ειναι παγιδευμενος μεσα στο φιλτρο δημιουργει κενα στην ροη του καυσιμου!!

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:59:22 μμ »
Σημειώστε και το εξής: πριν την πάω στο μάστορα η μηχανή δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα...

Μάριαν, μακάρι όλα να διορθωθούν εύκολα. Ο μάστορας πάντως, κατα τα φαινόμενα, σκέτο μάλαμα!
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:00:39 πμ »
Εχει απόλυτο δίκιο ο τριπ βγαλε το φιλτρο και ολα θα στρωσουν.... Βεβαια τριπ δεν ειναι απολυτο υπαρχουν φιλτρα τα οποια ειναι γ αυτη την δουλεια αλλα πρεπει να μπλεξεις με ρυθμισεις στα καρμπ και εκτος αυτου δε τα βρισκεις και ευκολα... Επισης μολις την ειχα παρει της εβαλα φιλτρο πηγαινε μια χαρα.... Αλλα μετα απο 2-3 ρεζερβουαρ που αδειασα μαλλον στούμπωσε και η ροη εγινε πιο δύσκολη και αντιμετώπιζα τα ίδια θέματα.... Επισης το sf εχει 5 φιλτρα συνολικα  :o.... οοοο ναι ενα μεσα στο ρουμπινετο που σε μενα προσωπικά λυπεί... Και άλλα 4 κατω ακριβός απο αυτα http://www.ebay.com/itm/4-x-Honda-CB-400-Four-F-F2-Vergaser-Schwimmernadelventile-Carburetor-Float-Kit-/161224361838?pt=DE_Motorradteile&hash=item2589b8876e&vxp=mtr.... Που δεν εχω ιδεα πως βγαινουν και ετσι δεν μπορεσα να φτασω ως εκει για να καθαρισω τα φιλτρακια... Και μενα το ματι μου τυχαια ειδε τα φιλτρακια καθως ειχα σπασει την τετράδα και φάνηκαν απο το πλαι....

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 13, 2014, 07:36:01 μμ »
Σωπάτε ρε παιδιά...! και να φανταστείτε το έβαλα για καλό.  :o
Ήθελα καιρο να βάλω ένα. Υπάρχουν ήδη 5 συνολικά???!!!

Κάτι άλλο θυμίστε μου λίγο ποιο σωληνάκι είναι της υποπίεσης και πoιο της βενζίνης? ξέρω ότι το ένα πάει πακέτο με καινούριο ρουμπινέτο, το άλλο πως θα το ψάξω (με τι ονομασία δηλ.) στο ebay?
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:04:26 μμ »
Φιλτρο βενζινης!!! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ σε cb λογω του οτι η παροχη δουλευει με υποπιεση οποτε σε μεγαλες παροχες ο αερας που ειναι παγιδευμενος μεσα στο φιλτρο δημιουργει κενα στην ροη του καυσιμου!!
τι λες ρε φιλε μεγαλο λαθος ποιοσ σου τα λεει αυτα.19 χρονια την εχω με φιλτρο ενισχημενο και δεν εβγαλε προβλημα ουτε κενα κ ιστοριεσ...

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:08:19 μμ »
Tο λεπτο ειναι της υποπιεσης και το χοντρο ειναι της βενζινης. Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να πουλαει ρουμπινετο μαζι με το σωληνακι. Για καινουργιο λεω παντα. Αυτο που ισως (99,9%) κανει ειναι βλεπει το παχος του ακροφυσιου του ρουμπινετου και σου κοβει επι τοπου οσο μηκος θελεις. Αν πας με τα σωληνακια στο χερι σε καποιο μαγαζι με ειδη ανταλλακτικων θα σου δωσουν οσα μετρα θες!!!

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:13:25 μμ »
αποκλειται.το φιλτρο βαση νομου δε προβλεπεται για την σηγκεκριμενη μηχανη.αλλα αν βαλεισ ενα καλο φιλτρο η μηχανη δουλευει μια χρα εγω προβληματα με το φιλτρο δεν ειχα τορα το τι λετε............19 χρονια.............εσεις δεν ξερω.και επισης αν χανει το ρουμπινετο αλαξε το φλαντζακη μεσα που εχει Η ολοκληρο ρουμπινετο να τελειωνεις....ΑΝ ειναι το ρουμπινετο.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:21:24 μμ »
τι λες ρε φιλε μεγαλο λαθος ποιοσ σου τα λεει αυτα.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ προσεχε λιγακι πως γραφεις. Φαινεσαι λιγακι εριστικος.  Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Δεν γνωριζομαστε και απο χτες. Συνεχιζω στο θεμα μας. Αν ειχα βαλει στη δικια μου και δεν δουλευε δεν θα ελεγα απολυτως τιποτα. Αν ομως καθησεις και διαβασεις ολα τα ποστ εδω μεσα θα δεις οτι δεν ειμαι ο μονος που το λεει! Επισης 2-3 ποστ παραπανω ο stel89s αναφερει οτι καποια φιλτρα δουλευουν. Οποτε ειναι αναλογως το φιλτρο. Τωρα για τη δικια σου, ισως επεσες στην κατηγορια φιλτρων που δεν παρουσιαζουν προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:24:30 μμ »
Δεν νομίζω να τα βγάζουμε έξω να συγκρίνουμε ποιος τα έχει περισσότερα. Απόψεις λέμε και συμφωνω με τον trip ότι το φίλτρο, μετά από πολλές συζητήσεις εδώ μέσα, περισσότερα προβλήματα παρα λύσεις προσφέρει. Τώρα αν σε μερικούς δεν έχει βγάλει προβλήματα δεν απαιτούμε να το βγάλουν

Ας κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.  >:D Στο προφίλ σου γραφεις ότι είσαι 35 χρονων αν είναι όντως σωστό το cb το είχες από τα 16 σου? και αν έχεις και το μοντέλο του 92 το πηρες 3 χρονια μετά από την κυκλοφορία του στην ιαπωνία?

offtopic ξέρω! αλλα μου ήρθε η απορία και την έγραψα  :-[

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:49:16 μμ »
Για να μην νομιζετε οτι λεω λογια στον αερα απο χθες εφαγα ολο το γοογλε και τελικα ηταν μπροστα στα ματια μου..... Μιλαω για τετοιου τυπου φιλτρα http://www.e-moto.gr/el/1348_0_%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B1-emgo.htm Δε βαζω το χερι μου στην φωτια οτι θα δουλευει 100% σωστα αλλα δεν μου φαίνεται παράλογο διοτι η σιτα υπαρχει απο την honda μεσα στο ρουμπινετο...... επισης υπαρχει και το cb στο καταλογο με τα συμβατα μηχανακια...

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:00:51 μμ »
Κατσε γιατι σκαλωσα τωρα. Δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο με τη σιτα γιατι το ρουμπινετο δεν την εχει μεσα. Την εχει σαν προσθετη μεσα στο τεποζιτο. Οπως στη φωτο.

Σκεφτομαι ομως οτι μεγαλο ρολο παιζει το μεγεθος του φιλτρου. Δηλαδη αν ειναι σχετικα μικρο το φιλτρο τοτε 'αδειαζει' προς τα καρμπς γρηγοροτερα απ οτι γεμιζει. Ενω αν ειναι μεγαλο τοτε υπαρχει μια ισσοροπια σε συνδυασμο με το καυσιμο που μενει και στα λεκανακια των καρμπς.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:09:04 μμ »
Ναι για αυτη την σιτα μιλαω σε καποια παλιοτερα ποστ που διαβασα εδω μεσα καποιος ελεγε οτι υπαρχει απο την μαμα.... Σε μενα δεν υπαρχει αλλα υπεθεσα οτι καποιος την εχει βγαλει....Ναι εχεις ενα δικιο αλλα νομιζω το κυριως προβλημα ειναι οτι το χαρτινο φιλτρακι δυσκολευει την ροη λογο της πυκοτητας του η σιτα δεν ειναι τοσο πυκνή οποτε τι μεσα στο τεποζιτο τι εξω....

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:12:16 μμ »
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα ποιος ξερει;; μπορει να μην μαθουμε και ποτε τι ακριβως συμβαινει. Εμενα παντως οταν τα παιξε το ρουμπινετο και το εβγαλα την ειχε πανω. Αλλα και το καινουργιο που πηρα απο ebay ειχε οποτε εβαλα την καινουργια.

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:22:24 μμ »
θα μιλισουμε? τελικα για ποιο φιλτρο μιλατε αυτο με τη φοτο ι το εξωτερικό.εγω για εξωτερικο φιλτρο μιλαω.εμενα εχει και αυτο που διχνει ι φοτο και εβαλα εξτρα φιλτρο πριν τα καρμπ.