Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 15748 φορές)

xrhstos

• Επισκέπτης
Απ: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:24:14 μμ »
τσακ σωστα ετσι ακριβωσ ειναι.ο συνήγορος ειναι Α εθνικη

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:38:27 μμ »
Φιλτρο βενζινης!!! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ σε cb λογω του οτι η παροχη δουλευει με υποπιεση οποτε σε μεγαλες παροχες ο αερας που ειναι παγιδευμενος μεσα στο φιλτρο δημιουργει κενα στην ροη του καυσιμου!!
τι λες ρε φιλε μεγαλο λαθος ποιοσ σου τα λεει αυτα.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ προσεχε λιγακι πως γραφεις. Φαινεσαι λιγακι εριστικος.  Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Δεν γνωριζομαστε και απο χτες. Συνεχιζω στο θεμα μας. Αν ειχα βαλει στη δικια μου και δεν δουλευε δεν θα ελεγα απολυτως τιποτα. Αν ομως καθησεις και διαβασεις ολα τα ποστ εδω μεσα θα δεις οτι δεν ειμαι ο μονος που το λεει! Επισης 2-3 ποστ παραπανω ο stel89s αναφερει οτι καποια φιλτρα δουλευουν. Οποτε ειναι αναλογως το φιλτρο. Τωρα για τη δικια σου, ισως επεσες στην κατηγορια φιλτρων που δεν παρουσιαζουν προβλημα.
Φιλτρο βενζινης!!! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ σε cb λογω του οτι η παροχη δουλευει με υποπιεση οποτε σε μεγαλες παροχες ο αερας που ειναι παγιδευμενος μεσα στο φιλτρο δημιουργει κενα στην ροη του καυσιμου!!
τι λες ρε φιλε μεγαλο λαθος ποιοσ σου τα λεει αυτα.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ προσεχε λιγακι πως γραφεις. Φαινεσαι λιγακι εριστικος.  Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Δεν γνωριζομαστε και απο χτες. Συνεχιζω στο θεμα μας. Αν ειχα βαλει στη δικια μου και δεν δουλευε δεν θα ελεγα απολυτως τιποτα. Αν ομως καθησεις και διαβασεις ολα τα ποστ εδω μεσα θα δεις οτι δεν ειμαι ο μονος που το λεει! Επισης 2-3 ποστ παραπανω ο stel89s αναφερει οτι καποια φιλτρα δουλευουν. Οποτε ειναι αναλογως το φιλτρο. Τωρα για τη δικια σου, ισως επεσες στην κατηγορια φιλτρων που δεν παρουσιαζουν προβλημα.
.ιδεα σου ειναι μην τρελενεσε.το αν ειχεσ βαλει στη δικη σου κ δεν δουλευε δε θα ελεγεσ απολυτος τιποτα.ωραια και τι με αυτο?τα ποστ τα εχω διαβασει.απλα το λεω γενικα οτι ειναι λαθος.και ξανα λεω οτι μιλαω για εξωτερικο φιλτρο.και οχι αυτο του ρουμπινετου.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:41:42 μμ »
για εξωτερικο λεμε και μεις.

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:51:55 μμ »
οκ...

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:37:58 μμ »
Tο λεπτο ειναι της υποπιεσης και το χοντρο ειναι της βενζινης. Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να πουλαει ρουμπινετο μαζι με το σωληνακι. Για καινουργιο λεω παντα. Αυτο που ισως (99,9%) κανει ειναι βλεπει το παχος του ακροφυσιου του ρουμπινετου και σου κοβει επι τοπου οσο μηκος θελεις. Αν πας με τα σωληνακια στο χερι σε καποιο μαγαζι με ειδη ανταλλακτικων θα σου δωσουν οσα μετρα θες!!!

Trip  αυτά τα σωληνάκια που είναι μαζι με το ρουμπινέτο στις φωτο στο ebay δεν είναι της βενζίνης...??? Το φίλτρο είναι εύκολο να το βγάλεις ή καλύτερα να το κάνει ο μάστορας?
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 15, 2014, 10:44:45 μμ »
Κανε ενα κοπο και ανεβασε ενα λινκ απο ebay να καταλαβω γιατι σε εμενα η φωτο δεν εδειχνε κατι. Οσο για το φιλτρο υπαρχει ο πατεντιαρικος τροπος ο οποιος ειναι να το βγαλεις και στη θεση του απλα να βαλεις ενα συνδεσμο για να συνδεσεις τις δυο ακρες του σωληνακιιιιιιιου και ο σωστος τροπος που θα πρεπει να αλλαξεις ολο το σωληνακι.

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 16, 2014, 03:14:42 μμ »
Κανε ενα κοπο και ανεβασε ενα λινκ απο ebay να καταλαβω γιατι σε εμενα η φωτο δεν εδειχνε κατι. Οσο για το φιλτρο υπαρχει ο πατεντιαρικος τροπος ο οποιος ειναι να το βγαλεις και στη θεση του απλα να βαλεις ενα συνδεσμο για να συνδεσεις τις δυο ακρες του σωληνακιιιιιιιου και ο σωστος τροπος που θα πρεπει να αλλαξεις ολο το σωληνακι.

http://www.ebay.com/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-fr-Honda-CB400-VTEC-1999-2007-01-02-03-04-05-06-/271414262679?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3f318cfb97&vxp=mtr
εκείνο το λευκό σωληνακι μωρε τι είναι? ??? :-[

Καλυτερα να το πάω να μου το βγάλει εκείνος, να του πω και τις ενστάσεις μου.
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 16, 2014, 03:34:31 μμ »
Για ρουμπινετο πάντως λέω να πάρω από εδω, κάντε ένα κόπο να τσεκάρετε και σεις ρε παιδιά τι πάω να πάρω... έστειλα και email για διευκρίνηση της ρεζέρβας.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=111039173876

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 16, 2014, 03:54:16 μμ »
Αυτο ασπρο ειναι σιτα η οποιο μπαινει πανω στο ρουμπινετο και μετα μεσα στο τεποζιτο.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 16, 2014, 06:53:09 μμ »
Εγώ πριν 3 μήνες είχα αγοράσει για ένα άλλο CB αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-for-Honda-CB400-CB-400-1992-1998-92-93-94-95-98-/390779790355?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item5afc4a6413

Δεν έχει καμια διαφορα από το δικό σου απλά είπα να το βάλω. Θα κάνει καμια 30 μέρες να έρθει αλλα τι να κάνουμε! :)

Όσο για το άσπρο σωληνάκι λογικά, αν δεν το έχει βγάλει ο προηγούμενος, όταν θα ξεβιδώσεις για να βγάλεις το ρουμπινετο θα το δεις και θα το βγάλεις και αυτό ( αν και θα έχει πάρει μια καφετί απόχρωση ) Δεν είναι τίποτα να τα ξαναβάλεις μονη, 10 λεπτά δουλειά, αρκεί να είσαι λίγο προσεκτική με την σιτα στην τοποθέτηση, ξέρεις σιγά σιγά η τοποθέτηση ;)

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 16, 2014, 07:05:10 μμ »
Μάλιστα... θενκς παλικάρια!

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 08, 2015, 06:02:07 μμ »
Παιδια ψαχνω το φιλτρο το μακρυ που μπαινει μεσα στο ντεποζιτο.

Αν εχει καποιος 2ο επιπλεον ας μου πει.

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 08, 2015, 06:28:13 μμ »
Ναι Γιαννη (χρονια πολλα κ για τη γιορτη σου) τα εχω δει και ολοκληρο ρουμπινετο απο ebay κοστιζει λιγοτερο απο οτι σκετο το σιτακι γνησιο.
Οποτε λεω μηπως απο τα παιδια που αλλαξαν ρουμπινετο τους εχει περισσεψει το παλιο σιτάκι και δεν το χρησιμοποιουν.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 08, 2015, 06:34:36 μμ »
Δύσκολο,στους περισσότερους όταν κάνουν παρόμοια εργασία η πλαστική αυτή σίτα μετά την πολύχρονη επαφή με το καυσιμο,δυαλίεται σε κομματάκια οταν πιάσουν να το βγάλουν. :-\ (ευχαριστώ για τις ευχες). ;)