Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ρουμπινέτο  (Αναγνώστηκε 16004 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ρουμπινέτο
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 08, 2015, 06:49:02 μμ »
Μαλιστα, οποτε αν δεν εχει κανενας απο εδω και δεν βρω ουτε και σε εμπορους μεταχειρισμενων, ειμαι για ρουμπινετο μονο και μονο για να παρω κ το φιλτρο-σιτα μαζι  :(

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 02:35:40 μμ »
σιτα  σε παλιτζη πανε μηπς βρεις ψαξε  κ εκει

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 15, 2015, 12:36:47 πμ »
Παρήγγειλα  προληπτικά ένα ρουμπινέτο για να το έχω σε περίπτωση που το δικό μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
Το πήρα από εδώ  http://www.ebay.com/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-for-Honda-CB400-CB-400-1992-1998-92-93-94-95-98-/390786342370?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item5afcae5de2&vxp=mtr

Κατ' αρχήν μου ήρθε σπασμένο στη ταπούλα που έχει στο κάτω μέρος και η σίτα στο φιλτράκι είναι τρύπια. Επίσης παρατηρώ διαφορές σε σχέση με το μαμά. Εχει μικρότερο παξιμάδι σε σχέση με το μαμά και δεύτερον το καπάκι της μεμβράνης με τα 4 βιδάκια ειναι στα αριστερά αντι για δεξιά.

Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που είχαν παραγγείλει τα δικά τους αν έχουν καμία σχεση με αυτό. Εκτός απο σπασμένο πρέπει να μου έχει στείλει και λάθος ρουμπινέτο.

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:48:11 μμ »
Και εγω ειχα ενα ιδιο προβλημα εχω γραψει και στο go4it σε ενα θεμα .. σε εμενα ηταν πιο μεγαλο το παξιμαδι και σρ λαθως μερια ο δικοπτης .το ειχε παραγγιλει ο κουμπαρος μου και ο κινεζος το δεχτικε πισω χωρις επιβαρυνση μετα παραγγηλαμε απο αλλον το σωστο θα βρω σελιδα και θα σου στειλω..

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 15, 2015, 10:42:24 μμ »
τον φεβρουαριο αγορασα και γω αυτο εδω

http://www.ebay.com/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-for-1992-1998-Honda-CB400-CB-400-93-94-95-96-97-/281276105811?hash=item417d5cc453

αλλά ηταν ιδιο με το μαμα και μπηκε ακριβως στο ρεζερβουαρ.
Κανενα προβλημα με το παξιμαδι, ουτε σκισηματα, ουτε σπασιματα, δουλευει κανονικοτατα και μπολικο περιτυλιγμα με ναϋλον φυσαλιδων.

οριστε και μια φωτο το παλιο με το νεο.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 16, 2015, 03:46:26 μμ »
και http://www.ebay.com/itm/Gas-Tank-Valve-Fuel-Cock-Petcock-for-1992-1998-Honda-CB400-CB-400-93-94-95-96-97-/281276105811?hash=item417d5cc453  εγω αυτο πηρα την δευτερη φορα και τεριαζει κανονικα ...

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 17, 2015, 11:27:17 μμ »
αυτο γυριζει ον- οφφ ρεζερβα ευκολα η δυσκολα?

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 17, 2015, 11:55:12 μμ »
Teo το ιδιο πηραμε ρε συ. Απο τον ιδιο πωλητη.  ;D

Χρήστο, μια χαρα δουλευει. Στην αρχη που ηταν τελειως αδουλευτο ηταν λιγο σκληρο, αλλά πλεον ειναι σαν το μαμα σε μενα.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 19, 2015, 11:41:28 πμ »
ναι το ιδιο ειναι τωρα που το ειδα ... την πρωτη φορα ειχα παρει ενα το οποιο δεν τεριαζε οπως κια του φιλου πιο πανω .... και το δικο μου ειναι σχετικα σφυχτο αλλα και το μαμα δεν ειχε μεγαλη διαφορα ... πιστευω οτι με τον καιρο θα μαλακωσει αν και το εχω μονιμα στο on ..

Αποσυνδεδεμένος Overseer

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Vrooommmmmm
    • Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 03, 2015, 01:48:12 πμ »
Παιδιά μια και βλέπω οτι το κατέχετε το θέμα με το ρουμπινέτο, να ρωτήσω και γω:

Σήμερα η καλή μου έμεινε, δεν κατέβαζε βενζίνη. Απο ότι είδα είχε φύγει το σωληνάκι της υποπίεσης.
Έβγαλα το ντεπόζιτο, γύρισα τον διακόπτη σε ολες τις θέσεις αλλά δεν κατέβαζε σταγόνα.
Είχα και ένα ψιλό πέσιμο εχθές το βράδυ (απο αυτά που τα κάνεις και κοιτάς γύρω γύρω μην σε είδε κανένας) το οποίο όμως δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Τι μπορώ να δοκιμάσω να κάνω πρίν ψάξω άλλο ρουμπινέτο?
Αν ρουφήξω στο σωληνάκι της υποπίεσης, κανονικά θα πρέπει να κατεβάσει βενζίνη?

Να συμπληρώσω ότι γέμισα εχθές. Υπάρχει πιθανότητα να έβαλα χάλια καυσιμο και να κόλλησε κανένα σκουπιδάκι που εμπιδίζει τη βενζίνη?

Αποσυνδεδεμένος stauros 63

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 03, 2015, 10:43:36 πμ »
Ρουφα το σωληνακι υποπιεσης κανονικα θα πρεπει να κατεβασειβενζινη αν όχι καθαρισε τα φιλτρα του ρουμπινετου θελει βγαλσιμο

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 03, 2015, 01:14:47 μμ »
Αν φύγει το σωληνάκι της υποπίεσης δεν κατεβάζει βενζίνη όπου και να γυρίσεις τον διακόπτη.

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Global Moderator
  • VIP
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 03, 2015, 08:50:43 μμ »
Παιδιά μια και βλέπω οτι το κατέχετε το θέμα με το ρουμπινέτο, να ρωτήσω και γω:

Σήμερα η καλή μου έμεινε, δεν κατέβαζε βενζίνη. Απο ότι είδα είχε φύγει το σωληνάκι της υποπίεσης.
Έβγαλα το ντεπόζιτο, γύρισα τον διακόπτη σε ολες τις θέσεις αλλά δεν κατέβαζε σταγόνα.
Είχα και ένα ψιλό πέσιμο εχθές το βράδυ (απο αυτά που τα κάνεις και κοιτάς γύρω γύρω μην σε είδε κανένας) το οποίο όμως δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Τι μπορώ να δοκιμάσω να κάνω πρίν ψάξω άλλο ρουμπινέτο?o
Αν ρουφήξω στο σωληνάκι της υποπίεσης, κανονικά θα πρέπει να κατεβάσει βενζίνη?

Να συμπληρώσω ότι γέμισα εχθές. Υπάρχει πιθανότητα να έβαλα χάλια καυσιμο και να κόλλησε κανένα σκουπιδάκι που εμπιδίζει τη βενζίνη?

Το ότι το κατέχουν το θέμα cb400 sf εδώ μέσα αν όχι όλοι αλλά πάρα πολύ το ξέρουμε.....
Το ότι ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ  ΌΛΟΙ ΤΟΎΣ ΌΡΟΥΣ ΣΥΣΤΙΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΞΈΡΟΥΜΕ....

Αποσυνδεδεμένος Overseer

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Vrooommmmmm
    • Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 03, 2015, 09:30:21 μμ »
Το ότι το κατέχουν το θέμα cb400 sf εδώ μέσα αν όχι όλοι αλλά πάρα πολύ το ξέρουμε.....
Το ότι ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ  ΌΛΟΙ ΤΟΎΣ ΌΡΟΥΣ ΣΥΣΤΙΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΞΈΡΟΥΜΕ....

*Γκούχ γκούχ* ναι, έχεις ένα δίκιο  ::)
Πάω αμέσως να παρουσιάσω την αφεντιά μου!

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 05, 2015, 11:01:55 μμ »
αν δεν ειναι τοποθετημενο σωστα το σωληνακι της υποπιεσης στο ρουμπινετο η εαν καπου εχει τσακισει δεν θα σου κατεβαζει βενζινα ... Ολα τα παταπανω οταν η μηχανη ειναι σε λειτουργια ... Για να δοκιμασεις το ρουμπινετοθα πρεπει να βαλεις ενα σωληνακι στην θεση αυτου της υποπιεσης στο ρουμπινετο να εχεις τον διακοπτη του στο on η res και στην μερια που ειναι το χοντρο σωληνακι βαλε ενα διαφανο απο αυτα που εχουν για αλφαδολαστηχα το οποιο να κατληγει σε καποιο δοχειο για να μην γεμισεις βενζινες ολο τον τοπο κατα την δοκιμη ,, με το που θα " ρουφιξεις " αερσ απο το σωληνακι την υποπιεσης θα πρεπει να τρεξει απο το αλλο σωληνακι βενζινα στο δοχειο ... Εαν δεν τρεχει εχεις θεμα με το ρουμπινετο οποτε πας η για την συντηρηση του η για νεο... Αν κανεις την παραπανω διαδικασια να μην αφησεις κανεναν κοντα με τσιγαρο κ.τ.λ ..Καλη επιτυχια αν και πιστευω πως αν ηταν βγαλμενο το σωληνακι της υποπιεσης δεν θα εχρις λο θεμα