Αποστολέας Θέμα: απορία καπάκι βενζίνας τεπόζιτου  (Αναγνώστηκε 3281 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
Re: απορία καπάκι βενζίνας τεπόζιτου
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:39:26 μμ »
Κάτσε τώρα γιατί κάτι όντως δεν πάει καλά, ούτε το ρουμπινέτο σου δουλεύει;
Γιατί είναι αδύνατον να μείνεις σε νορμάλ συνθήκες, αν συμβεί να τελειώσει η βενζίνη, γυρνάς τον διακόπτη στην ρεζέρβα και τρέχεις στο κοντινότερο βενζινάδικο απαραίτητα.
Αυτή η δυνατότατα σε σχέση με οποιαδήποτε όργανο είναι ταμάμ, καθώς σου δίνει 50 χλμ τουλάχιστον ακόμα για να ψάξεις να βρεις βενζινάδικο.
Για να μην μιλήσω για την ανύπαρκτη ακρίβεια των βενζινόμετρων.
ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟ ΛΕΜΕ RULEZZZZ !!!

Φίλε μου klab εχω ρουμπινέτο για ρεζέρβα κ έτσι... το θέμα ειναι οτι κ αυτο δουλεύει όποτε του καπνίσει.. μία μου δείνει μία αδειάζει τελείως κ μου τραβάει κ τη ρεζέρβα χωρίς να το έχω γυρίσει εκει... κ κανα 2 φορές ενώ είχα γυρίσει ρεζέρβα ήθελε κάμπωση ώρα να μου κατεβάσει την ρεζέρβα στα καρμπς... κ η μία απο τις 2 ήταν στο βουνό που ξέμεινα στη νυχτερινή πορεία....

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:48:45 μμ »
Aνέστη αν έχεις τέτοιο θέμα,άλλαξε το φλοτέρ με ενα αλλο.Και τόσο ακριβείας να μην είναι ο δείκτης που λέει ο Klab,είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις κάτι "νεκρό και ακίνητο"μέσα στο καντράν εμπρός στα μούτρα,κάθε μέρα.Eiδικά στην δικιά σου sf που εχει καντράν 3 οργάνων είναι ακομη πιο σπαστικό:
http://www.ebay.de/itm/HONDA-CB-400-CB400-SUPER-FOUR-FUEL-TANK-SENDER-UNIT-M-REG-1995-/150896061581?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D6186461330421102815%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D150896061581%26#ht_1845wt_754
Eσύ ενδιαφέρεσαι για κάτι τετοιο,
http://www.ebay.com/itm/Fuel-Gauge-Tank-Cap-Honda-CB750-CB400-CB250T-Later-Type-/221197896812?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item33806c0c6c
που αν προσέξεις εχει δύο εκδόσεις.Αυτή η later edition εχει και κλειδαριά φενεται σε μια απο τις δυο φώτο.
Προσωπικά δεν με αρέσει καθόλου σε σχέση με την τάπα του sf και εχω και αμφιβολίες αν θα ταιρίαξει.
Εχω υπ οψην και ενα φλοτερ απο Γερμανία που σε βγένει σχεδόν τα μισά χρήματα δες παρακάτω.

Γιάννη ευχαριστώ πολύ.. το φλοτέρ το πρώτο που έστηλες το είχα δει προχθές αλλα δν θεωρώ οτι ειναι ξεκάθαρος με το θέμα των μεταφορικών οπότε του έστηλα μνμ αλλά δν έχει απαντήσει ακόμα... όσο για την ΄ταπα που έστηλες απο CB400 ρώτησα κ για αυτό στον πωλητή αλλα μου είπε δν έχει κλειδί... τουλάχιστον όχι αυτα που έχει αυτός...

Σχετικά με το φλοτέρ απο γερμανία δν το είχα δει πουθενά οταν έψαξα εγω.... ειναι στα 25? όλα μαζί 19? φλοτέρ κ 5? μεταφορικά ή έχει κ ξεχωριστή χρέωση; Γιατί κάτι γράφει παρακάτω για μεταφορικά προς κάποιες χώρες κ με ψιλο μπέρδεψε.....

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:56:51 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει εξτρα χρέωση,αλλα στείλε του ενα μειλ για ξεκάθαρες δουλειες.Νομίζω απο αυτόν προμηθέυτηκε ηλεκτρονικη για version r o Snipereps.Παίζει την μαντρα να την εχει Ελληνας καπου κατω κατω βλεπω ενα ονομα Alexander Barnas.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2013, 08:26:57 πμ »
Πρέπει να σε κάνει και αυτό:
http://www.ebay.de/itm/HONDA-CB-400-R-CB-1-Tank-Tankgeber-Geber-CB33-/330725741902?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4d00ca554e#ht_5002wt_1092
ναι οντως τα μπερδεψα και πολυ μαλιστα και ο λογος ειναι οτι δεν εχω ξανα δει αλλα ουτε και ακουσει αυτη τη λυση.... λεω και γω τι με λεει τωρα...  :o :o τωρα για την απορια σου... δεν νομιζω οτι ειναι τοσο αξιοπιστο για το λογο οτι πρεπει να στερεωσεις το φλοτερακι του στο πατο του ρεζερβουαρ.. και πως θα το κανεις αυτο??? εγω αν ειχα βενζινομετρο θα αγοραζα τα μεταχειρισμενα που σου ανεβασε ο ιτομ... δεν ξερω ομως μετα κατα ποσο θα χρειαστει καλιμπραρισμα..... να ξες οτι πολλα βενζινομετρα δεν λειτουργουν λογο λαθους καλιμπραρισματος.....
Οδηγείες καλιμπραρίσματος δείκτη βενζίνης: http://chicagolandmgclub.com/techtips/mgb/f-gauge_cal.html

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2013, 02:43:14 μμ »
Πρέπει να σε κάνει και αυτό:
http://www.ebay.de/itm/HONDA-CB-400-R-CB-1-Tank-Tankgeber-Geber-CB33-/330725741902?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4d00ca554e#ht_5002wt_1092
ναι οντως τα μπερδεψα και πολυ μαλιστα και ο λογος ειναι οτι δεν εχω ξανα δει αλλα ουτε και ακουσει αυτη τη λυση.... λεω και γω τι με λεει τωρα...  :o :o τωρα για την απορια σου... δεν νομιζω οτι ειναι τοσο αξιοπιστο για το λογο οτι πρεπει να στερεωσεις το φλοτερακι του στο πατο του ρεζερβουαρ.. και πως θα το κανεις αυτο??? εγω αν ειχα βενζινομετρο θα αγοραζα τα μεταχειρισμενα που σου ανεβασε ο ιτομ... δεν ξερω ομως μετα κατα ποσο θα χρειαστει καλιμπραρισμα..... να ξες οτι πολλα βενζινομετρα δεν λειτουργουν λογο λαθους καλιμπραρισματος.....
Οδηγείες καλιμπραρίσματος δείκτη βενζίνης: http://chicagolandmgclub.com/techtips/mgb/f-gauge_cal.html
αυτος ειναι ο τροπος ναι. οι τιμες ομως των αντιστασεων απο φλοτερακι σε φλοτερακι αλλαζουν γτ μιλαμε για διαφορετικους ροοστατες..... οποτε τρεχα γυρευε να βρεις ποσα Ω εχει φουλαρισμενο ποσα στη μεση και ποσα αδειο στο φουρακι...

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:55:17 πμ »
Ναι αλλα εναν ελενχο για να δούμε πόσο καλα δουλεύει ο ασθητήρας,θα μπορουσαμε να τον κάνουμε με ενα πολύμετρο,για να να δούμε πόσο πραγματικές ειναι οι ενδήξεις.Ισως και με αυτές τις μετρήσεις να μπορούσαμε να δούμε αν εχουμε διαφορα με τα νούμερα ohm που δηνει ο Αμερικάνος.Θελει αρκετό ψαξιμο όντως.
Εδω εξηγει και τι προκαλεί την ανακρίβεια στον δείκτη:
https://sites.google.com/site/shannonpowerlab2/home/calibrating-your-fuel-gauge
Bασικά το ποντεσιόμετρο για την ρύθμηση προφανώς μενει μονιμα συνδεδεμένο σε κάποιο σημείο της μότο.Τετοια ποντεσιόμετρα υπάρχουν και ετοιμα ή θα πρέπει να το φτιάξει μόνος του κανεις??Στο προηγούμενο λινκ,κατι τέτοιο γίνεται αν καταλαβα καλά.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2013, 01:45:34 μμ »
ναι εναν ελεγχο μπορεις.... εγω εχω θεμα με ενα σκουτερ που εχω.. ο δεικτης βενζινης ειναι ενα ωμομετρο εβγαλα την βελονα και ο αξονας συνεχιζει να γυρναει προς τα κατω με αποτελεσμα να μην εχω σωστη μετρηση... αν ηξερα ποσα ohm μου δειχνει στο κοκκινο θα γυρνουσα τον αξονα με το χερι και εκει που θα επαιρνα τη σωστη μετρηση θα καρφονα την βελονα... αλλα δεν... εχει περιπου εναν χρονο που εχω συμβιβαστει και λεω οτι το κοκκινο ειναι μιση γραμμη πιο πανω.. μ αυτο θελω να σου εξηγησω οτι ειναι πολυ πιο συνθετο το θεμα μπορει το φλοτερακι να σου δειχνει σωστα αλλα ο δεικτης να σου λεει οτι να ναι....