Αποστολέας Θέμα: ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ  (Αναγνώστηκε 2187 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ
« στις: Απρίλιος 01, 2013, 11:28:51 πμ »
Ο τίτλος τα λέει όλα. Θα χρειαστεί να βγάλω το τεποζιτο και αν και έχω κάποιες οδηγίες θα ήθελα να με καθοδήγησετε  και οι έμπειροι εδώ μέσα για να μην κάνω καμία πατάτα. Αναμένω  :beerchug:
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Re: ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2013, 12:25:54 μμ »
Για διάβασε λίγο στα stiky,δωσε προσοχή στο μερος που λεει "αλλαγή υγρού ψύξης"εχει και φωτο:
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=270.0
Αν δεν καταλάβεις κάτι εδω είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2013, 12:33:03 μμ »
λοιπον θα χρειαστείς ενα 10αρι καρυδακι..... θα βγαλεις τη  σελα και θα δεις τις 2 βυδες που συγκρατουν το ντεποζιτο... τις ξεβιδωνεις... μετα απο την αριστερη πλευρα  πισω απο το ρουμπινετο εχει δυο σωληνακια ενα της παροχης βενζινης και ενα της υποπιεσης.. βγαλτα και αυτα ( δεν υπαρχει φοβος να χυθει βενζινη).. και μετα τραβας το ντεποζιτο προς τα πισω να βγει απο τα μπροστινα αυτακια και το εχεις παρει στα χερια. με την αντιστροφη διαδικασια το τοποθετεις.... δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις πατατα μονο προσεχε μη το χτυπήσεις πουθενα....

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2013, 12:35:59 μμ »
μαλλον γραφω πολυ αργα..... με προλαβες itom...  :P

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2013, 12:39:44 μμ »
μαλλον γραφω πολυ αργα..... με προλαβες itom...  :P
Μια χαρά αναλυτικά,τα εγραψες διότι στο τόπικ που εβαλα δεν αναφερε το βγάλσιμο των σωληνακίων.

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2013, 01:33:48 μμ »
Αν έχεις δείκτη βενζίνης θα πρέπει να σηκώσεις το ντεπόζιτο ελαφρά (όταν το ξεβιδώσεις) για να ξεκουμπώσεις την φύσα του φλοτέρ.

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2013, 04:39:45 μμ »
Αποστολή εξετελεσθη! Ευχαριστώ πολύ παιδιά  :beerchug:

Δύο θεματάκια προέκυψαν: 1) είδα ότι το υγρό στο δοχείο διαστολής είναι τέρμα κάτω  :o
 από που να προμηθευτώ? παίρνω κάποιο συγκεκριμένο τύπο? Τα βαλα με τον εαυτό μου που δεν το ήξερα. Αν δεν έγδυνα την μηχανή  χαμπάρι δεν θα παιρνα...

2) ήθελα να βγάλω και την ουρά αλλά δεν τα κατάφερα. Νόμιζα πως η ουρα στηρίζεται μόνο στις βίδες κάτω απο την σέλα αλλά προφανώς στηριζεται και κάπου αλλού. Έβαλα το χέρι μου κάτω από την ουρά κα τέρμα πίσω για να δω αν εφάπτεται κάπου, αφού δεν μπορούσα να δω με το μάτι και όντως πίσω από το  φανάρι το πάνω με το κάτω μέρος της ουράς ενώνονται από δύο... σωληνοειδή! να σημειώσω ότι όταν πήρα το μηχανακι η ουρά ήταν σπασμένη και την είχα πάει για στοκάρισμα. Υπαρχει περίπτωση να την κόλλησαν, γι αυτό να μην βγαίνει?

και πάλι ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια :)
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:10:41 μμ »
2) ήθελα να βγάλω και την ουρά αλλά δεν τα κατάφερα. Νόμιζα πως η ουρα στηρίζεται μόνο στις βίδες κάτω απο την σέλα αλλά προφανώς στηριζεται και κάπου αλλού. Έβαλα το χέρι μου κάτω από την ουρά κα τέρμα πίσω για να δω αν εφάπτεται κάπου, αφού δεν μπορούσα να δω με το μάτι και όντως πίσω από το  φανάρι το πάνω με το κάτω μέρος της ουράς ενώνονται από δύο... σωληνοειδή! να σημειώσω ότι όταν πήρα το μηχανακι η ουρά ήταν σπασμένη και την είχα πάει για στοκάρισμα. Υπαρχει περίπτωση να την κόλλησαν, γι αυτό να μην βγαίνει?

Στην ουρα εκτος από τις 6 συνολικά βίδες που βρίσκονται κάτω από την σέλα πρέπει να βγει και το πίσω φανάρι διότι υπάρχουν και εκεί εξωτερικά δυο βίδες.

Και εγώ την ίδια απορία με εσένα είχα μέχρι να την βγάλω. Απλά βάζεις 10ρακί καρυδάκη αν δεν κάνω λάθος από την μέσα πλευρά του φανριου και ξεβιδώνεις δυο βίδες, τραβάς το πίσω φανάρι και θα δεις ότι έχει δυο ακόμα βίδες που συγκρατούν την ουρα.

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:21:19 μμ »

Στην ουρα εκτος από τις 6 συνολικά βίδες που βρίσκονται κάτω από την σέλα πρέπει να βγει και το πίσω φανάρι διότι υπάρχουν και εκεί εξωτερικά δυο βίδες.

Και εγώ την ίδια απορία με εσένα είχα μέχρι να την βγάλω. Απλά βάζεις 10ρακί καρυδάκη αν δεν κάνω λάθος από την μέσα πλευρά του φανριου και ξεβιδώνεις δυο βίδες, τραβάς το πίσω φανάρι και θα δεις ότι έχει δυο ακόμα βίδες που συγκρατούν την ουρα.

Μάλιστα, λες για τις δύο πλαινές βίδες απ ότι κατάλαβα. Το σκέφτηκα ότι πρέπει να βγουν και είχα ξεκινησει να τις ξεβιδώσω αλλά φαίνεται ότι "έκατσαν" πολύ και μου έσπασαν τα νεύρα οπότε το άφησα (δεν ήμουν και σίγουρη ότι έπρεπε να τις βγαλω) για να δω τι θα μου πείτε εδώ μέσα. Θα επιστρέψω λοιπόν στον τόπο του εγκλήματος. Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2013, 07:38:02 μμ »
Όχι τις πλαϊνές!!!! αυτες κρατανε αλλο πραγμα. στο βαθος της ουρας θα δεις 2 παξιμαδια απο την μεσα μερια του φαναριου. αυτες βγαζεις κ βγαινει το φαναρι για να εχεις προσβαση στις αλλες 2 που κρατανε την ουρα.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2013, 08:03:50 μμ »
οπως ειπαν και οι προλαλησαντες.... συνολο εχει 6 βιδες 2 κοντα τεποζιτο 2 στη μεση και αλλες δυο μεσα στη φωλια του πισω φαναριου (στο πανω μερος της) αλλα πρεπει να βγει το φαναρι για να τις πιασεις... δε μα λες ομως γτ όλος αυτος ο σαματας????

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:41:52 μμ »
Παιδιά είστε λεβεντιές! ευχαριστώ πολύ :beerchug:

Η μηχανή γδύθηκε για να πάει για βάψιμο και στοκάρισμα

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:42:47 μμ »
Καλα αποτελεσματα!! ;)

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:48:19 μμ »
περιμενουμε φωτο....