Αποστολέας Θέμα: αλλαγη πισω αναρτησης  (Αναγνώστηκε 2311 φορές)

Αποσυνδεδεμένος souperdooper

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
αλλαγη πισω αναρτησης
« στις: Ιούλιος 10, 2013, 04:20:41 μμ »
Πρεπει να βγει η εξατμιση για να αλλαχτοθν οι πισω αναρτησεις? αν ναι τι πρεπει να προσεξω?
Εχω 2 μερες για να κανω τη δουλεια γιατι δηστυχως μετακομιζω σε σπιτι χωρις κηπο και αν δε γινει τωρα θα πρεπει να τη παω σε συνεργειο.. Και λεφτα δε πολυπαιζουν.. κλαψ..
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη πισω αναρτησης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2013, 04:27:50 μμ »
Ti εξατμηση έχεις την μονοκόματη του pb1;;Η καμιά after market που διερείται;;

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2013, 05:33:52 μμ »
Μονοκομματη ειναι και και τελικα δε χρειαζεται.. εβγαλα πρωτη τη δεξια μπουκαλα της αναρτησης για να το δοκιμασψ και βγηκε μια χαρα χωρις να πειραξω εξατμιση. Δηστυχως ομως οι κανουργιες μπουκαλες εχουν τη πανω τρυπα κατα 1 χιλιοστο πιο στενη απο τις μαμα.. Μαλλον θα πρεπει να τις στειλω πισω για να τις φαρδινουν..

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2013, 05:35:11 μμ »
Μηπως να φαω με κανα γυαλοχαρτο το πυρο του σκελετου για να χωρεσει?

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2013, 05:39:37 μμ »
Με τίποτα με το κάνης.Μήπως σε στείλανε ανάρτηση άλλων προδιαγραφών που δεν κάνει για το sf;;Να τους την γυρίσεις πίσω και με ενα παχύμετρο να μετρήσεις και να τους πεις την σωστή διάσταση.Τι ανάρτηση είναι;;Για να μην την πατήσει και κανας άλλος.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2013, 05:46:11 μμ »
Ειναι Wilbers. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να μετρησω το παχος του πυρου και να τους το στειλω μαζι με φωτογραφιες. Παιζει τα πιο παλια CB να εχουν πιο χοντρους πυρους απο τα πιο κανουργια.

Δεν εχω παχυμετρο γμτ. Αλλα θα μετρησω τη τρυπα απο τις μαμα. το ιδιο πραγμα δεν ειναι? Ισως και καλυτερο βασικα..

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2013, 05:52:07 μμ »
Ναι νομίζω θα κάνης δουλειά,το θέμα όμως είναι να σιγουρέψεις οτι η ανάρτηση που σε στείλαν,κάνει για τα κιλά του sf,και δεν είναι για ελαφρύτερη μοτοσυκλέτα.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2013, 07:10:00 μμ »
Δε νομιζω ρε συ.. Την ειχαμε κανει τη κουβεντα μαζι τους οταν τη παρηγγειλα πριν κατι μηνες και φαινονται επαγγελματιες. Εδω με ρωτησανε τα δικα μου κιλα (κλαψ και παλι.. χα χα) και πανω κατω τι εξοπλισμο φοραω και τι βαρος εχει για να τα ρυθμισουν σωστα.

Τεσπα θα τους ξαναρωτησω.

Παρτε και ενα λινκ με μερικες φωτο.. Τελικα ειναι 2χιλιοστα πιο στενο.

http://s1193.photobucket.com/user/souperdooper1/library/Wilbers%20suspension%20measurements?sort=3&page=1

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2013, 07:14:08 μμ »
οπα η καινούργια δεν εχει μεσα σινεμπλοκ?????

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2013, 07:23:33 μμ »
Μάλλον αυτό το περίεργο συνεμπλόκ μαζί με τον κύλινδρο βλέπω να σε αλλάζουν με φαρδύτερο,αν εχουν.Μα καλά συζητήσατε για όλα και δεν σε ρώτησαν για το μέγεθος του "ματιού";;

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 10, 2013, 09:22:18 μμ »
ενταξει δε μπορω να καταλαβω και πολλα απο τη φοτο αλλα αυτο το πραγμα δε μου κανει για σινεμπλοκ κατι σαν προσθηκη μου κανει που εκει μεσα μπενει το σινεμπλοκ.... (δηλ και να ηταν ακριβως η διασταση αυτο το πραγμα εγω δε θα το βαζα....)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:09:26 μμ »
Bασικά οι ευρωπαίοι και τα aftermarket εξαρτήματα που βγάζουν προορίζονται για μοντέλα που εχουν κυκλοφορήσει επίσημα στις χώρες τους και με τις παραεισαγωγές είναι ψιλοάσχετοι.
Φωτηνή εξαίρεση αποτελεί το Ολλανδικό αλλά ακριβό cmcnl και το Aγγλικό Ron Ayers που ομως σε ζητάν πάντα part number.
Το πρώτο σε βγάζει βάση part number σε καταχωρημένο part fiche που έχει και έτσι μπορει κανείς να βρει τα πάντα,αν δεν το βρήσκει εδω.
Το δευτερο δεν έχει part fiche για το superfour,αλλα αν τα εξαρτηματα του superfour που ψάχνει κάποιος τύχει να είναι κοινά με αλλα μοντελα Honda μπορεί και να τα βρει σε λίγο καλήτερη τιμή απο οτι στο πρώτο.
Tώρα όταν κάποιος ψάχνει τελείως ευρωπαικά εξαρτήματα και φίρμες και όχι Japan,πρέπει να ζητάει τα πάντα απο πριν,για να σιγουρέψει οτι αυτό που θα βάλει στο sf θα ταιριάξει.Πάντως η εν λόγω πατεντα της Wilbers δεν μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετει,νομίζω πως πήγαν να ενισχύσουν τον πύρο που κάθεται η ανάρτηση αλλα με αυτην την προσθήκη ίσως να τον φθείρουν ευκολότερα.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:31:22 μμ »
Για να καταλαβψ.. το σινεμπλοκ ειναι η καουτσουκενια ροδελα ετσι? Εχουν αλλο συστημα φαινεται. το εβγαλα φωτογραφιες αλλα θα προσπατησω να το περιγραψω. αποτελειται απο 4 εσωτερικες ροδελες 2 καουτσουκ και 2αλουμινενιες εν αλλαξ. Ετσι με το εξωτερικο περιβλημα του αμορτισερ εχουμε μεταλο-καουτσουκ-μεταλο-καουτσ..-μεταλο

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:48:19 μμ »
ναι το σινεπλοκ ειναι αυτο που περιγραφεις.. η σειρα επρεπε να ειναι εξωτερικο περιβλημα αμορτισερ-μεταλο, καουτσουκ(σινεμπλοκ) πυρος(μεταλο). εκτος αμα ειναι ενισχυμενο το σινεμπλοκ και εχει εσωτερικα κ αλλες σειρες απο μεταλο αλλα παλι η εσωτερικη τρυπα θα ηταν καουτσουκ.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 11, 2013, 02:10:46 πμ »
Μου κανει εντυπωση γιατι η Wilbers εχει πολυ καλη φημη στα φορουμς που διαβαζω.. Λενε βασικα οτι ειναι εφαμιλλη της Ohlins αλλα πολυ ποιο φτηνη λογω ελλειψης ονοματος.. Ειναι δυνατον κατι τοσο απλο να το εχουν κανει τοσο λαθος?

Τεσπα θα δουμε τι customer service εχουν.. Αυριο περιμενω τηλεφωνο με οδηγιες πως θα το λυσουμε το θεμα.