Αποστολέας Θέμα: Παραγγελίες γνήσιων ανταλλακτικών από επίσημους συνεργάτες Σαρακάκη.  (Αναγνώστηκε 1911 φορές)

Αποσυνδεδεμένος superfour

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
Παιδιά, με αφορμή κάτι που είδα γραμμένο σε ένα post του itom32:

Ο Σαρακάκης είναι σε θέση (και θέλει, γιατί θέλει να πουλήσει) να σας παραγγείλει το οποιοδήποτε ανταλλακτικό, αρκεί να έχετε εσείς ή αυτός το νούμερό του.

Επίσης, για τα πιο πολλά από αυτά γνωρίζει να σας πει άμεσα την τιμή του και πότε θα έρθει.

Υπάρχε κάποια πιθανότητα να λέει ότι θα έρθει κάποιο ανταλλακτικό αλλά τελικά να σας ενημερώσουν ότι τελικά δεν γίνεται - αυτές είναι λίγες περιπτώσεις και συνήθως αφορούν ανταλλακτικά που χρησιμοποιήθηκαν σε ένα, ή ελάχιστα, μοντέλα και δεν υπάρχει stock ούτε καν στην Ιαπωνία.

Την ίδια υποχρέωση παραγγελίας του οποιουδήποτε ανταλλακτικού αρκεί να είναι γνωστό το νούμερό του, έχουν και όλοι οι επίσημοι αντιπρόσωποι/συνεργάτες του Σαρακάκη ανά την Ελλάδα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τσακωμούς έχω ρίξει με διάφορους "επαγγελματίες" στην Αττική οι οποίοι απλά αρνιούνται να γράψουν το έτοιμο νούμερο που τους πάω και με αναγκάζουν να τρέχω στην Λεωφ. Αθηνών. Το μόνο που απαιτείται εκ μέρους τους είναι ή να χρησιμοποιήσουν το πρόγραμμα που έχουν στο κομπιούτερ τους ή απλά να στείλουν ένα fax στον Σαρακάκη και αρνούνται μέχρι και αυτό να κάνουν! Μέχρι και κάποιοι υψηλόβαθμοι του Σαρακάκη που τους έχω εκφράσει τα παράπονά μου έχουν παραδεχθεί την αλήθεια όλων των παραπάνω.

Γι αυτό λοιπόν, αν θέλετε ένα γνήσιο ανταλλακτικό και δεν δέχεται να σας το παραγγείλει ο κοντινός σας αντιπρόσωπος επειδή "Είναι μηχανάκι παραεισαγωγής" ή γιατί "είμαι κόπανος αλλά δεν το φωνάζω κιόλας", απλά πάρτε ένα τηλέφωνο στο Σαρακάκειο που έλεγε και ο Πανούτσος κάποτε στο ΜΟΤΟ και ζητήστε να μιλήσετε με κάποιον υπεύθυνο για τους αντιπροσώπους...

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
Τουλάχιστον εδώ στην Πάτρα ο τοπικός αντιπρόσωπος της Honda σου φέρνει τα πάντα και χωρίς να έχεις τον κωδικό.
Πας με την άδεια να δει τον αριθμό πλαισίου και βγάζει το βιβλιαράκι με τους κωδικούς.
Αν δεν έχει κάτι σε στοκ ο ίδιος ή ο Σαρακάκης, θα περιμένεις 20 ημέρες με ένα μήνα μέχρι να τα στείλουν από Ιαπωνία.
Το κόστος όμως........

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
Η εμπειρία μου απο το δαβανοπουλου τλχ για τα φλατζακια των καρμπ και την ντιζα της επιστροφης του γκαζιου  δεν μου εδειξαν κατι τετοιο απλα ηθελαν των κωδικο πλαισιου των εβαζε στον υπολογιστη και τα εψαχνε κ ολας μου γυρισε την οθονη να του πω τι ακριβως θελω... στη μεν ντιζα που δε την είχε και ηρθε απο εξωτερικο με ρωτησε αν το θελω αεροπορικος η με απλο ταχυδρομειο το κοστος ηταν 3€ παραπανω αλλιως θα περιμενα κανα μηνα... Στην agio που νομιζω οτι βρισκεται στην παπαναστασιου εψαχνα για τα ζοαν και τα μπουζονια. Στον υπολογιστη δεν εχει το part manual γτ λεει ειναι παραεισαγωγη το εχει ομως εκτυπωμένο. Κ ολας του το ζητησα να παω 2 λεπτα να το εκυπωσω αλλα αρνήθηκε. Στην τελικη τα μπουζονια δεν υπαρχουν στο part manual αλλα μονο τα ζοαν και αυτα ειχαν 3,5€ το ενα...

xrhstos

• Επισκέπτης
ολες οι μηχανες στην ελλαδα οι σουπερ φουρ πατησαν για πρωτη φορα στην πατρα.τελικα σε ποιον να παραγγελνουμε.αφου με το δαβανο βγαζεις ακρη ο σαρακακης ποια ειναι ι διαφορα.?

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
O Σαρακάκης φέρνει τα πάντα
Αν δεν το έχει στην αποθήκη στο φέρνει από την αποθήκη του στην Μάνδρα μέσα σε δυο τρεις μέρες, αν δεν το έχει και στην Μάνδρα στο φέρνει από Ιαπωνία(15-30 ημέρες)
Αν δεν το έχει η Ιαπωνία ψάχνεσαι Internet
Στις παραγγελίες αφήνεις τηλέφωνο και σχεδόν πάντα αν θυμάμαι καλά σε παίρνουν να σου που οτι το ανταλλακτικό το έχουν στην Λ.Αθηνών
Άδεια ζητάνε για να σου δώσουν το ανταλλακτικό που πάει στην μηχανή σου σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου
Αν υπάρχει αμφιβολία σου ζητάνε να επιβεβαιώσεις μέσα από το part fische το ανταλλακτικό
εκτός και αν ξέρεις τον κωδικό κατευθείαν
Χωρις άδεια δεν σου δίνουν (εκτός αν όπως είπα ξέρεις τον κωδικό)
Αυτό γίνεται οχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί τα ανταλλακτικά είναι συγκεκριμένα και κάθε τύπος μηχανής πχ superfour ενώ φαινομενικά είναι ίδιος έχει αρκετές διαφορές σε κάποια πράγματα από χρονιά σε χρονιά
Τα ανταλλακτικά τα προεξοφλείς
Αν υπάρχουν αμφιβολίες από τον αντιπρόσωπο ως προς την διαθεσιμότητα καλό είναι να βρείτε τον κωδικό της honda και να πάρετε στον Σαρακάκη να ρωτήσετε περισσότερες πληροφορίες
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Ο jokey τα λέει πολύ καλά, αλλά:
Μην ξεχνάμε ότι τα SF κυκλοφορούν αρκετά χρόνια στην αγορά, και έχουν αλλάξει σίγουρα περισσότερους από έναν ιδιοκτήτες (μπορεί και πάνω από 4 ο μέσος όρος)!
Στη πορεία των χρόνων, που όλο και κάτι μπορεί να έχει συμβεί, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχουν γίνει "παντρέματα" εξαρτημάτων από άλλα SF.
Ας είναι πονηρεμένοι όσοι επιθυμούν να παραγγείλουν κάτι δεδομένου ότι αμφιβάλλω αν επιστρέφεται καμία προ-πληρωμή, και φυσικά τα ανταλλακτικά από παραγγελία κοστίζουν.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

• Επισκέπτης
σωστα. αλλα μεσω ορο 4 χερια πολη δεν ειναι?αραγε μια μηχανη με 4 χερια τη μηχανη θα ειναι.εκτος και αν πεσει σε καποιον τιτιζει.

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
σωστα. αλλα μεσω ορο 4 χερια πολη δεν ειναι?αραγε μια μηχανη με 4 χερια τη μηχανη θα ειναι.εκτος και αν πεσει σε καποιον τιτιζει.

Ξεκίνα σκεφτόμενος ότι πολύ ελάχιστοι στην Ελλάδα τις πήραν ως πρώτοι οδηγοί, καθότι σαν μοντέλο επίσημα δεν ήρθε ποτέ στη χώρα μας. Επομένως ξεκινάμε με 2ο χέρι, μοτοσυκλέτες παραγωγής 1992 - 1998. Το βρίσκεις παράλογο αυτό που γράφω, ειδικά αν σκεφτείς ότι λόγω της "ευκολίας" στη χρήση, πολύς κόσμος τη προτίμησε ως μια entry μηχανή πριν πάει σε κάτι μεγαλύτερο;

Κρίνοντας καθαρά από τη δική μου, εγώ ήμουν σίγουρα ο 3ος ιδιοκτήτης της και πλέον έχει περάσει σε άλλα χέρια.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

• Επισκέπτης
εγο 2ος ημουν οσ ιδιοκτητης .συμφωνω με αυτα που σκεφτεσαι και γραφεις.απλα σκεφτομαι οτι σιγουρα εχουν πολλα χιλιομετρα κριμμενα ισως και μια μηχανη με διαφορα αλλα μοντελα πανω της.η μηχανη αυτη αν ειχες εχεις εχουμε ειχαμε σκοπο σιγκεκριμενο δε θα την πουλουσαμε ποτε.πιστευω δε πωλειται ευκολα αυτο το κομματι  τησ φουρ.τουλαχιστον εγω.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Ο Σαρακάκης ανανέωσε το site και δημιούργησε e-shop ανταλλακτικών

http://webparts.gr/S_moto.aspx

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
Για τους Αθηναίους, αν δε θέλετε να επικοινωνήσετε με Σαρακάκη (για όποιοδήποτε λόγο) και ο "επίσημος" αποδεικνύεται γαιδουρι, προτείνω να τηλεφωνήσετε σε Μπαξεβάνη ή Τόγελο. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και φέρνουν τα πάντα είτε άμεσα απο τη δική τους αποθήκη ειτε από το Σαρακάκη.

Όσο για τους κωδικούς, υπάρχει για όλους το Parts Manual στο https://www.dropbox.com/s/dw3gc7b52tipcil/Honda%20CB400%20SF%20parts%20list%20v11.pdf?dl=0 αλλά και ότι άλλο manual έχουμε και δεν έχουμε στο https://www.dropbox.com/sh/3sv8azxpkyy5xd9/AADUB9Il-uoPzSyixhSQ2FdJa?dl=0 οπότε δε χρειάζεται να παραλάτε κανένα. Βρίσκετε το part number και ζητάτε απευθείας αυτό. Σημειώστε πως μετά από τόσα χρόνια, κάποια part numbers έχουν αλλάξει, αλλά από το πρόγραμμά τους, θα σας βρούνε αυτόματα το αντίτοιχο νέο.
It ain't over till it's over