Αποστολέας Θέμα: προβλημα με ΒΕΝΖΙΝΗ  (Αναγνώστηκε 955 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mararn

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
προβλημα με ΒΕΝΖΙΝΗ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:14:10 μμ »
εχει τύχει σε κανενα σας προβλημα με την 95αρα βενζινη; γιατι μου ετυχε χθες και εσβηνε η μηχανη στις πολυ χαμηλες στροφες. επισης ακουγοταν περιεργος ηχος και δεν αυξανονταν οι στροφες οπως πριν και μυριζε η βενζινη.  και πηγα και εβαλα 100αρα vpower racing πεντε λιτρα για να ισοσταθμισει , και μια χαρα μετα! πρεπει να κανω κατι αλλο; ειναι πιθανον να εχει παθει ζημια το μοτερ; να βαλω αυτο το υγρο που καθαριζει την βενζινη ,με ενα καπακι αυτου, καθε φορα που βαζω βενζινη;
Οι πιο σκοτεινές γωνιές της Κόλασης είναι φυλαγμένες για εκείνους,
που παραμένουν ουδέτεροι σε περιόδους ηθικής κρίσης.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με ΒΕΝΖΙΝΗ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:28:51 μμ »
Μια χαρά είναι η 95αρα.Αλλου ειναι το πρόβλημα.Πιθανόν νερωμένη βενζίνη απο εκει που έβαλες ή ακάθαρτο ρουμπινέτο-ρεζερβουαρ.Τυχαίνει πολλες φορες ειδικά αν κατεβει αρκετά η στάθμη και το ρεζερβουάρ εχει επικαθήσεις και αρκετό καιρό να καθαρηστεί να περνάνε σκουπιδακια-μακα στο ρουμπινετο το οποίο βουλώνει και δεν τραβάει καλά.Αν φοράς εξτρα φίλτρο aftermarket μπορει να φταίει και αυτό.Δεν είμαι υπέρ της χρήσης πρόσθετων καυσίμου διότι μπορει να προκαλέσουν φθορες σε μεμβρανες καρμπ.

Αποσυνδεδεμένος superfour

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:34:05 μμ »
Τα λεκανάκια των καρμπυρατέρ σου έχουν μία βίδα κάτω-κάτω. Με ένα σχετικά μακρύ και μεγάλο ίσιο κατσαβίδι μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση και στις τέσσερις. Ανοίγοντάς τες και αφήνοντας να τρέξουν τα περιεχόμενα του μπωλ για 4-5 δευτερόλεπτα, έχεις ουσιαστικά αποστραγγίσει και ότι έχει μέσα του. Θα πρέπει να το κάνεις με κρύα μηχανή και χωρίς να κρατάς στο ένα σου χέρι κανά φλόγιστρο αναμμένο :)
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι έφταιγε η βενζίνη, θα έπρεπε απλά να άδειαζες το ντεπόζιτο και να το γέμιζες από κάποιο άλλο βενζινάδικο. Ενναλακτικά τώρα, μπορείς να την κάψεις όλη (υπολόγισε όχι περισσότερο από 30Km αφού γυρίσεις ρεζερβά με φυσιολογική οδήγηση και να βάλεις την γνωστή σου απλή.

Πάντως, οφείλω να σου ομολογήσω ότι τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι τρομερά υπερβολικά για να έρχονται από μάπα βενζίνη. Ή πρέπει να πάει φυλακή ο τύπος που στην πούλησε ή πας γι άλλα... Θα μπορούσε επίσης να ήταν μια συμπτωματική αποκόλληση κάποιας σκουριάς που σου βούλωσε τον διακόπτη της βενζίνης, αλλά δύο φορές σύμπτωση (μία όταν έβαλες την μάπα βενζίνη και μία όταν έβαλες την καλή), παύει να είναι σύμπτωση...

Αποσυνδεδεμένος mararn

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:57:22 μμ »
σας ευχαριστω καταρχας.αλλα το θεμα ειναι οτι μετα την 100αρα ηταν ολα καλα,ουτε εσβηνε,ουτε θορυβο εκανε,τιποτα. οποτε superfour δεν ειχα θεμα τη δευτερη φορα.θα κανω αυτο που ειπες, θα καψω τη ρεζερβα και βλεπουμε.δε σας ειπα οτι στο βενζιναδικο μου ειπαν αφου ειναι παλια η μηχανη και εβαζες σουπερ καποτε,πρεπει να βαζω vpower.ισχυει;
Οι πιο σκοτεινές γωνιές της Κόλασης είναι φυλαγμένες για εκείνους,
που παραμένουν ουδέτεροι σε περιόδους ηθικής κρίσης.

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 04:22:56 μμ »
Ούτε κάν!! Αυτό είναι κλασικό φαινόμενο στη shell!! Πίστεψε με και με καινούργιο μηχανάκι να πας θα σε πουν καλά, δεν του βάζεις vpower?? μην ψαρωνεις όλοι 95 βάζουμε η σχεδόν όλοι, χωρίς προβλήματα..

Αποσυνδεδεμένος klab

• Elite
  • *
  • Με λένε Γιώργοοοο και το CB μου τραγουδάαααει.
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:37:46 μμ »
mararn στείλε μου σε ΡΜ το πρατήριο που έβαλες να σου πω, τα έχω μάθει τα περισσότερα λαμόγια στην Πάτρα.
Γενικά απέφυγε τα ΕΠ πρατήρια που ανήκουν σε 1 τα περισσότερα.