Αποστολέας Θέμα: μπουζοκαλώδια  (Αναγνώστηκε 3155 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
μπουζοκαλώδια
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:07:09 μμ »
παίδες βοήθειαααααα.... παίζει να εχει κανένας εξτρα μπουζοκαλώδια για το cb του μου κόπηκε το μπουζοκαλώδιο απο τον 3ο κύλινδρο αριστερά οπως καθεται ο αναβάτης κ το έχω πιάσει με πατέντα.... όποιος εχει ας μου πεί να του το αγοράσω.... αλλιως αν ξερετε κανα λίνκ να παραγγείλω καινούργια

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
Απ: μπουζοκαλώδια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:01:10 μμ »
Δεν ειναι πολυ ακριβα πάντως το αγοράζεις με το μετρο αν δε θες να αλλάξεις και τις πίπες. Θα βρεις σε όλα τα μαγαζιά με αφτερ μάρκετ αξεσουάρ απλα παρε το παλιο μαζι σου για να βρεις στην ιδια διατομη.. στην πίπα και στον πολλαπλασιαστη συνδέεται βιδωτά αν φτάνει κοψε λιγο πιο πανω απο κει που κοπηκε και ξανα βιδωσε το.

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:51:22 πμ »
Δεν ειναι πολυ ακριβα πάντως το αγοράζεις με το μετρο αν δε θες να αλλάξεις και τις πίπες. Θα βρεις σε όλα τα μαγαζιά με αφτερ μάρκετ αξεσουάρ απλα παρε το παλιο μαζι σου για να βρεις στην ιδια διατομη.. στην πίπα και στον πολλαπλασιαστη συνδέεται βιδωτά αν φτάνει κοψε λιγο πιο πανω απο κει που κοπηκε και ξανα βιδωσε το.

κοιτα απο οσο ξερω η πιπα παει βιδωτη στο καλωδιο το θεμα ειναι οτι εμενα οταν μου εμεινε στο χερι δν ειδα να εχει βιδακι μεσα στην πιπα για να ξανα βιδωσω το καλωδιο πανω της... εχω μια μικρή υποψία οτι πρέπει να ειναι ενιαιο κολημένα μεταξύ τους ή κατι τετοιο... εκτος και αν μου εσπασε η πίπα....

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:09:42 μμ »
Τσεκαρε το καλώδιο αν έμενε μέσα του το πάσο της βίδας, τοτε θες αλλη πιπα. Ειναι σιγουρα βιδωτα γτ τα εχω αλλάξει και τα τέσσερα δεν φαίνεται η βιδα γτ κανει γωνια η μαμα πιπα!!!!

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:22:19 μμ »
εχεις τις κοκκινες μπουζοπιπες ή τις απλες??

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:31:50 μμ »
Τις απλες..

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 02:53:53 πμ »
εγω εχω τις κοκκινες υποτιθεται τις αγωνιστηκες (απο μαμα)... δν ξερω τι παιζει ακριβως με αυτες οποτε θα παω να ρωτησω αυριο σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικά αυτοκινήτων κ θα δω αναλογα με το τι θα μου πει ο τυπας θα παρω μπουζοπιπα σε ιδιο σχεδιο με τη δικια μου στα 5ΚΩμ οπως μου ειπε ο μαστωρας μου (αν ειναι συνηθισμενη πιπα).... αλλιως θα δω....

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:42:36 πμ »
Σωστο σε βρισκω.... Προσεξε ομως να ταιριάζει απόλυτα και στο ψευτοκαπακο αλλα και στο μπουζοκαλωδιο, μην παιρνει τπτ νερα και μετα εχεις και αλλα.

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 01:48:35 πμ »
θα προσπαθήσω φιλε μου να βρω την ιδια πίπα χωρις ψευτοκάπακα κ αλλες τέτοιες χαζομάρες....

Βασικά για να μν ανοίγω άλλο τοπικ.... εχω θέμα με την λειτουργία της μηχανής... είχα λύσει καρμπς κ φιλτροκούτι γιατι δν ειχα χώρο να ξηλώσω τη μίζα να αλλαξω καρβουνάκια κ πως την έδεσα κ μετα η μηχανή ρετάριζε μετα τις 5000σαλ ειδα οτι ο δευτερος κύλινδρος απο τα αριστερα οπως καθεται ο αναβατης δν ειχε θερμοκρασία σωστή... πήγα να αλλάξω μπουζί κ εκεί ειναι που μου έμεινε η πίπα με το καλώδιο στα χέρια σε δύο κομμάτια... με το που άλλαξα τα μπουζί κ μετά η μηχανή απο εκει που τρικυλίδριζε συνέχεια τώρα απο τις 5000 σαλ κ μετα μία ρετάρει μία στρώνει κ αν της παίξω διπλογκαζιά σαν να στρώνει αλλα γενικά δν έχει καθόλου ροπές κ δύναμη μετα τις 5000σαλ... παίζει να είναι απο την πίπα να έχω απώλειες κ έτσι..... ή έχω θέμα με την τροφοδοσία μου??? ρωτάω γιατι κανα 2 μαστώρια λένε για τροφοδοσία κ ο δικός μου απο ηράκλειο που τον πήρα τηλ είπε να δω πρώτα το θέμα της πίπας κ μετά να ψάξω για τροφοδοσία... εσείς τι λέτε?????

Αποσυνδεδεμένος superfour

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:16:12 πμ »
Με αφορμή το ότι είναι λίγο περίεργο να έχεις διαρροή ή διακοπή σπινθήρα από κάποιες στροφές και πάνω, αν και ποτέ δεν μπορείς να εκφέρεις σίγουρη άποψη εξ αποστάσεως, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα καρμπυρατέρ σου. Δεν διευκρινίζεις αν απλά τα έβγαλες για να κάνεις χώρο ή και τα άνοιξες, αλλά ιδού οι σκέψεις μου:

Περίπου από τις στροφές και πάνω που αναφέρεις, μπάινει στο παιχνίδι (χοντρά) η βελόνα και το κεντρικό ζιγκλέρ. Άνοιξε το δεύτερο καρμπυρατέρ σου και κοίτα τα να βεβαιωθείς ότι είναι στα καλά τους. Επίσης, κοίτα καλά και την μεμβράνη, αφού αυτή πρέπει να μπορεί να πάλλεται πραγματικά γρήγορα από εκεί και πάνω.

ΠΡΙΝ από αυτά, κοίταξε με την βοήθεια επαρκούς φωτισμού αν έχει μπει σωστά το λάστιχο που συνδέει το εν λόγω καρμπυρατέρ με το φιλτροκούτι. Αν απλά "σπρώχτηκε" καθώς έβαζες την τετράδα και δεν το έχεις παρατηρήσει, υπάρχει πιθανότητα να κλείνει τόσο πολύ την δίοδο του αέρα, που όταν πια το μηχανάκι θέλει μπόλικο αέρα για να λειτουργήσει, απλά να μην τον έχει.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:03:59 μμ »
Θα συμφωνήσω και γω με τον προλαλήσαντα.. Να κανω ομως και μια ερώτηση που ισως φανει χαζή? Άλλαξες ολα τα μπουζι η μονο το ενα? και εβαλες ιδου τυπου?? δλδ αν πχ ειχες σε ολα CR8EH9 στο κυλινδρο που ρεταριζε εβαλες το ιδιο, και οχι CR9EH9??

Αποσυνδεδεμένος ANESTIS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:46:35 μμ »
τα καρμπ δν τα ελυσα καθολου ουτε πείραξα ρυθμίσεις... απλα τα ξήλωσα απο τους λαιμους για να κανω χωρο να δουλεψω τη μιζα... σχετικα με το θεμα του φιλτροκουτιού δν εκλεισε καλα την πρωτη φορα κ ανοιξα εβαλα χερι απο μεσα κ εσπρωχνα τους λαιμους του κουτιου με το χερι για να κλεισουν καλα... το μόνο που μου μένει τώρα ειναι να ξανα λύσω απο τους κυλίνδρους μερια κ να ζορίσω τα καρμπ μήπως δν κλείσανε καλα πανω στους λαιμους της κεφαλής κ αν δν μου κάνει κ αυτο να ανοίξω να δω για τις μεμβράνες των καρμπ... υπάρχει περίπτωση επειδή ο ανορθωτής μου υπολειτουργούσε με τα φώτα..... την ημέρα που ξανα έδεσα τα καρμπ έιχα βάλει κ ξένον φώτα.... οπότε υπάρχει περίπτωση να μου έχει κόψει απο εκεί τα ρεύματα τροφοδοσίας ή κατι τέτοιο????

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:50:35 μμ »
δε θα ειχες πρόβλημα μονο στον εναν κυλινδρο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:51:26 μμ »
Ενας φιλος ειχε παρομοιο προβλημα.. Μετα απο καποιες στροφες ειχε την ιδια αισθηση.. Ο λογος μετα απο πολυ ψαξιμο ηταν τα μπουζοκαλωδια του.. Συντονιζε και δεν εκανε καλη επαφη με αποτελεσμα μην εχει σπινθιρα συνεχομενα.. Θα σου ελεγα να λυσεις το συγκεκριμενο προβλημα πρωτα.. Βεβαια σε συνδυασμο με τα υπολοιπα που λες..

Αποσυνδεδεμένος superfour

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:22:38 μμ »
τα καρμπ δν τα ελυσα καθολου ουτε πείραξα ρυθμίσεις... απλα τα ξήλωσα απο τους λαιμους για να κανω χωρο να δουλεψω τη μιζα... σχετικα με το θεμα του φιλτροκουτιού δν εκλεισε καλα την πρωτη φορα κ ανοιξα εβαλα χερι απο μεσα κ εσπρωχνα τους λαιμους του κουτιου με το χερι για να κλεισουν καλα... το μόνο που μου μένει τώρα ειναι να ξανα λύσω απο τους κυλίνδρους μερια κ να ζορίσω τα καρμπ μήπως δν κλείσανε καλα πανω στους λαιμους της κεφαλής κ αν δν μου κάνει κ αυτο να ανοίξω να δω για τις μεμβράνες των καρμπ... υπάρχει περίπτωση επειδή ο ανορθωτής μου υπολειτουργούσε με τα φώτα..... την ημέρα που ξανα έδεσα τα καρμπ έιχα βάλει κ ξένον φώτα.... οπότε υπάρχει περίπτωση να μου έχει κόψει απο εκεί τα ρεύματα τροφοδοσίας ή κατι τέτοιο????

Πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να λύσεις τα καρμπυρατέρ αν δεν τα είχες ανοίξει πιο πριν. Απλά κοίτα πολύ προσεκτικά την κατάσταση των λαιμών πριν και μετά το 2ο, απ' όλες τις πιθανές γωνίες και αν είναι εντάξει, πήγαινε στο μπουζοκαλώδιο.