Αποστολέας Θέμα: Περίεργος χτύπος από εμπρόσθιο τροχό κατά την οδήγηση / Αλλαγή Ρουλεμάν.  (Αναγνώστηκε 1823 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Denial

• Γνωστό μέλος
  • **
  • "Highway to Hell"ή"Stairway to Heaven"...?! Crap..
    • Προφίλ
Καλησπέρα φίλοι/ες Ηοντάκηδες σιμπάδες. Πρόσφατα, κατά την οδήγηση του SF μου, παρατήρησα ένα πολύ μικρό ήχο σαν χτύπημα μιας μικρής μπίλιας σε κάτι μεταλλικό από τον εμπρόσθιο τροχό μου. Μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα ο ήχος έγινε αρκετά δυνατός. Ακουγόταν σαν να έρχεται από συγκεκριμένο σημείο του τροχού. Σαν έβρισκε κάτι μεταλλικό που είχε κολλήσει στη αριστερή δισκόπλακα του μπροστινού φρένου και έβρισκε πάνω στο τακάκι. Με τις πολύτιμες συμβουλές των Tsak, trip238 και JAS, καταλάβαμε ότι μάλλον πρόκειται για χαλασμένο ρουλεμάν τροχού. Χωρίς καθυστέρηση και για την αποφυγή καμιάς δυσάρεστης κατάστασης, προβήκαμε στην αλλαγή τους. Όταν βγάλαμε τη ρόδα, ελέγξαμε τα ρουλεμάν και είδαμε ότι το αριστερό ήταν αρκετά αρπαγμένο οπότε και υποθέσαμε ότι αυτό τελικά προκαλούσε τον ήχο. Κατά τη συναρμολόγηση και το σχολαστικό έλεγχο του trip238 παρατηρήσαμε τελικά ότι στον ατέρμονα κοντέρ είχε  σπάσει το ένα από τα δύο αυτάκια του πλαστικού γραναζιού. Όπως φαίνεται λοιπόν τον ήχο τελικά μάλλον τον έκανε το σπασμένο κομμάτι του πλαστικού γραναζιού. Σε περίπτωση που κάποιος αναρωτηθεί νομίζω ότι το πλαστικό γρανάζι είχε δώσει σημάδια ότι έχει πρόβλημα από πολύ πιο πριν, καθώς ήταν αρκετές φορές που ο χιλιομετρητής είχε κολλήσει και τον έστρεφα εγώ για να ξεκινήσει να μετράει και πάλι. Έτσι έχω καινούργια ρουλεμάν τροχού και τσιμούχες  αλλά για την ώρα μου λείπει το το γρανάζι του ατέρμομα το οποιο και θα πάρω μέσα στο επόμενο διήμερο γιατί δεν μετράει χιλιόμετρα όσο κινούμαι τώρα.

Για την ιστορία και για την οικονομική οπτική: μία τσιμούχα, δύο ρουλεμάν τροχού κοστίσανε όλα μαζί 12 ευρώ. Ο ατέρμονας καινούργιος παίζει σε τιμή στα 25 με 30 €.

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Τον JAS γιατί τον ανέφερες??!! αφού δεν έκανε τίποτα, δεν ηταν καν εκει!!! μουαχαχαχα  >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
ειμαι παντου και παντα!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος cb400_zumbas

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Μια χαρά ..... Βασικά αν τα ρουλεμαν είναι καλά και όχι κινέζικα χαλάνε πολύ δύσκολα .....πρέπει να φάνε μεγάλη λακούβα πχ για να την ακούσουνε ....αλλά και πάλι καλό θα ηταν μία φορά στο εξάμηνο βγάλσιμο τροχών και καινούριο αδιάβροχο γρασάκι στους άξονες και έξω απο τα ρουλεμαν σώζουν κάποιες κατάστασεις...όσο αναφορά τα γραναζάκι και εγώ το έπαθα κάποια στιγμή και δεν νομίζω να το ξανά αλλάξω μιας και αυτο που χάλασε ηταν της μαμας honda !!!

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
Καλές οι φωτο αλλα αμα δε δω .........................................................τριχα στο χερι δεν ειναι μαστορεμα!!!
 O0 O0 O0

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
κυριες Μητσομ' ..... γαντακι μην λερωσουν το χερακι!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
κυριες Μητσομ' ..... γαντακι μην λερωσουν το χερακι!!!  :P

Δεν παιζεσαι σε λεω!!!

xrhstos

• Επισκέπτης
να σου την φερο να μου τα αλαξεις???? ;)

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Δεν συμφέρουμε σε πληρωμή...τρώμε πολύ!! ;)

xrhstos

• Επισκέπτης
θα με πεις τι κοδικο τσιμουχας θες και να το αλλάξουμε θα σε βοηθήσω .γινεται η να παω σε μαστορα....

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
θα με πεις τι κοδικο τσιμουχας θες και να το αλλάξουμε θα σε βοηθήσω .γινεται η να παω σε μαστορα....
Αγορι σε ποια περιοχη βρισκεσαι;;;;;

xrhstos

• Επισκέπτης
η περιοχη μου.ειναι η θεσσαλονικη.εσυ αθηνα ολιγον δισκολο....

Αποσυνδεδεμένος Overseer

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Vrooommmmmm
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
απο ότι βλέπω ο Denial έχει πολύ καιρό να μπεί, μήπως όμως ξέρει κανείς που βρήκε τα ανταλλακτικά (ρουλεμαν - ατερμονα) σε αυτές τις τιμές? Έχω και γώ κάποια θεματάκια με την καλή μου :P

Αν ξέρετε κάποιο αντίστοιχο μαγαζί Θεσσαλονίκη, ακόμη καλύτερα!!

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
απο ότι βλέπω ο Denial έχει πολύ καιρό να μπεί, μήπως όμως ξέρει κανείς που βρήκε τα ανταλλακτικά (ρουλεμαν - ατερμονα) σε αυτές τις τιμές? Έχω και γώ κάποια θεματάκια με την καλή μου :P

Αν ξέρετε κάποιο αντίστοιχο μαγαζί Θεσσαλονίκη, ακόμη καλύτερα!!
Για ρουλεμάν υπαρχουν αρκετοί στην Θεσσαλονίκη,Βύρων Μοναστηρίου 199,Σφαιροδυναμική Καζαντζάκη Νικολάου 10Α & Μοναστηρίου 244,ΣΤΕΓΑΝΟΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ Διοικητηρίου 18.Προσωπικά παράγγειλα απο αυτόν: http://www.simparts.gr για βοηθεια με νουμερα ρουλεμαν μπρος πισω ή γραναζιέρας,δες εδω: http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=3472.15
Για ατερμονα ή στον Δαβανόπουλο ή αν θες μεταχείρισμένο ρωτα αυτόν αν εχει: http://www.car.gr/parts/view/6225393/ ή αυτόν: http://www.car.gr/parts/view/5281468/

Αποσυνδεδεμένος Ποντιος χρηστος

• Δημοφιλές μέλος
  • Είμαι ο F ll N ο 92’
    • Προφίλ
[/img]🇬🇷 Μετά από έτη 25+ είπα ότι πρέπει βασικά ο πρώτος που με απέδειξε ότι θέλω αλαγη ρουλεμάν εμπρός και πίσω ο αλεξ σε μια κορυφαία συνάντηση βόρειων και νοτίων εδώ επάνω σε εμάς . Τέλος καλά πήγα έψαξα ρουλεμάν εμπρός 2 τεμ και πίσω 3 τεμ.=2 εμπρός ,& 3 πίσω + 1 τεμ από τα 3 γραναζιερας.κωδικους εμπορίου και κωδικους χοντα ο θεσπεσιος Πάνος . Η εκτέλεση ήταν η εξής . Αγορά ρουλεμάν από skf βυρων όπως είπε και ποιο πάνω ο ιτομ. Βρέθηκα εκεί πηρα εκείνα . Τιμή 24€/2019. Τις τσιμούχες της πηρα από τον ΑΦΟΙ κετσετζιδη οδός μοναστηριού 275. Εκτός από μια τσιμουχα που δεν είχε κανείς εκτός από δαβανοπουλο. Η τσιμουχα ραουλιερας- γραναζιερας με ιδιαίτερη (διάσταση ) το έφτιαξε έξτρα ο seals . Συνολικά 36€.ολα . Αν δεν έγραψα σε αωστη επικεφαλίδα ας μεταφερθεί όπου είναι καλύτερα . Να ξέρετε go4it

7 «‘σε παίρνει αριστερά μην το ζορίζεις ..