Αποστολέας Θέμα: Πρώτα πράγματα που θα πρέπει να κάνεις μόλις πάρει την SF  (Αναγνώστηκε 144 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ntaks

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια! Νέος στο φόρουμ και σε λίγους μήνες θα ειμαι και εγώ κάτοχος της αγαπημένης μας μηχανής.
Ποια θα ήταν τα πρώτα πράγματα που θα φτιάχνατε,καθαριζατε; Το ξέρω ότι από μεταχειρισμένο σε μεταχειρισμένο δεν ξες τι μπορεί να χρειάζεται αλλά υπάρχουν κάποια στάνταρ ;

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Συνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα πράγματα που θα πρέπει να κάνεις μόλις πάρει την SF
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2019, 10:09:34 μμ »
Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ συγκεκριμένα για το superfour. Εξαρτάται με το τι μηχανάκι θα βρεις, το πόσο το πρόσεχε ο προηγούμενος και πόσο ψείρας είσαι εσυ.
Εγώ π.χ. σε ότι όχημα έχω πάρει ως τώρα μεταχειρισμένο, έχω αλλάξει λάδια κινητήρα, φίλτρα και μπουζί. Στο superfour θα άλλαζα και νερά.
Καλή κίνηση επίσης ειναι και η αλλαγή υγρών φρένων και ίσως μια συντήρηση στις αναρτήσεις μπρος- πίσω.

Όσο αφορά το τι κοιτάς σε ένα superfour, πάνω - κάτω ότι θα κοίταζες και σε ενα αλλο μηχανάκι. Να ειναι ίσιος ο σκελετός και το μπροστινό, να μην ειναι ξυσμένα τα καπάκια του κινητήρα, να δουλεύει όμορφα και να μην εχει διαρροές. Τα υπόλοιπα ότι σου πέσει στο μάτι.
Πάλι εδώ εχει να κάνει με την τιμή και τη γενική εικόνα. Έτσι κι αλλιώς δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα αν το πάρεις σαν πρώτη μηχανή, το πιο πιθανό ειναι να το δώσεις για κάτι μεγαλύτερο αργότερα...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ntaks

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2019, 10:33:30 μμ »
Να'σαι καλά φίλε μου!
 Ουτοσιαλος είμαι στα 21 και τώρα βγάζω Α2 οπότε για αρκετό καιρό δεν θα χρειαστεί να το δώσω  :P

Συνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2019, 10:51:19 μμ »
Δεν το ξερω το καθεστώς με τα διπλώματα Α2 κλπ αλλά σίγουρα σε καλύπτει;

Αποσυνδεδεμένος ntaks

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2019, 11:54:07 μμ »
Δεν το ξερω το καθεστώς με τα διπλώματα Α2 κλπ αλλά σίγουρα σε καλύπτει;

Ναι. Τουλάχιστον αυτό μου είπανε την σχολή οδηγών. Ότι η ροπή του είναι μέσα στο Α2. Εγώ από την αλλη πιστεύω ότι είναι grey area σαν το crypton X . Δηλαδή είναι σε ποιον θα πέσεις.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk