Αποστολέας Θέμα: Όνειρο ήταν και πάει...  (Αναγνώστηκε 3738 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
Όνειρο ήταν και πάει...
« στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:15:53 πμ »
Δυστυχώς είμαι στη δυσάρεστη θέση να αναφέρω ότι αυτό το πανέμορφο (για τα γούστα μου) cb είναι πλέον παρελθόν!

Σχεδόν 4 χρόνια μαζί και δεν είχα πέσει ποτέ και σήμερα τράκαρε ο αδερφός μου. Αφού περάσαμε τα σοκ της υγείας του αδερφού που ευτυχώς την γλύτωσε με γρατσουνιές, όπως και ο έτερος μηχανόβιος, τώρα είμαι στο στάδιο της καταμέτρησης της ζημιάς.
Χτύπησαν 2 μηχανές μεταξύ τους (το πως μη με ρωτάτε, δε ξέρω ακριβώς και ούτε έχει και σημασία), πέσανε και οι 2 κάτω και συρθήκαν για κάμποσα μέτρα... 
Το αποτέλεσμα σε ότι μπόρεσα να δω γιατι με τέτοια ξενέρα δεν ασχολήθηκα και πολύ είναι:
Στραβό τιμόνι, σπασμένα όσο δεν πάει τα ΓΝΗΣΙΑ όργανα, σπασμένο καπάκι μοτερ, σπασμένη ουρά, μαρσπίεδες-φλας-καθρέφτες της μιας μεριάς, ντεπόζιτο γρατσουνισμένο και ποιος ξέρει τι άλλα...

Εν τέλει ο άλλος μηχανόβιος παραδέχτηκε το φταίξιμο, αλλά μπλέκουμε στο ότι είναι αστυνομικός με ασφαλίτικη μηχανή (hornet 600 κανονική), οπότε ασφάλεια δημοσίου, δικαστήρια καθώς υπήρξαν μικροτραυματισμοί-ΕΚΑΒ και τρέχα γύρευε...

Πραγματικά ξενέρωσα τόσο που ποσώς με ενδιαφέρει τι έκβαση θα έχει. Με την μηχανή αυτή έκλεισε ο κύκλος μου και δεν ασχολούμαι όσο και αν με πονάει που έγινε κομμάτια κάτι που είχα φέρει στα δικά μου μέτρα και σταθμά με κόπο και χρήμα....

Πάντως ρε παιδιά είναι σαν να χωρίζεις με γκόμενα, δε το περίμενα...  :)

Υ.Γ. Σώθηκαν αρκετά εξαρτήματα κλπ φυσικά οπότε μόλις ξεμπερδέψω με ασφάλειες κλπ ή θα το πουλήσω όσο όσο όπως είναι ή κομμάτι-κομμάτι. Έχετε το νου σας.

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Όνειρο ήταν και πάει...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:22:54 πμ »
Κριμα!!! Πολυ κριμα!!! Περαστικα στον αδερφο σου και μακαρι να ξεμπερδεψετε οσο το δυνατον πιο γρηγορα!

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:35:05 πμ »
Να σαι καλά! Παιδιά το παν είναι να είμαστε καλά! Σπουδαία κουβέντα. Φορούσαν κράνη και οι 2 και σηκώθηκαν σαν κύριοι από το οδόστρωμα, με μικρές εκδορές μόνο. Αυτό έχει σημασία. Για τη μηχανή οκ, θα στεναχωρηθουμε λίγες μέρες και ως εκεί.
Προσοχή σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:39:24 πμ »
Και επειδή το μυαλό τρέχει ώρες ώρες χωρίς να το προλαβαίνεις...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4729103/

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:00:44 πμ »
Περαστικά σας και καλοπούλητη,ολόκληρη ή κομμάτι κομμάτι.Αφού είστε καλά όλα καλά.Yπάρχουν πολύ χειρότερα πράματα που θα μπορούσαν να συμβούν,πίστεψε με.

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 08:09:30 πμ »
Τι νέο αυτό πρωί-πρωί!

Κρίμα το CB αλλά πιό σημαντικό: Ο αδερφός σου και το άλλο παιδί είναι καλά!

Καταλαβαίνω απόλυτα πως νοιώθεις αλλά μην ξενερώνεις και μην αφήνεις να σε χαλάει. Πέρασες 4 χρόνια με τη μηχανή και σίγουρα πολλές ήταν οι ευχάριστες στιγμές, καλύτερα να θυμάσαι αυτες. Σκέψου πως μπορεί και να"θυσιάστηκε" για να πάς σε κάτι επίσης όμορφο ή και καλύτερο?

Σε βεβαιώνω πως όσο και να αγαπάμε τις μηχανές, ΜΟΝΟ οι άνθρωποι έχουν σημασία. Τα CB και κάθε μηχανή ξαναφτιάχνεται ή αντικαθίσταται, με κόπο ή χρήμα, δεν έχει σημασία, γίνεται όμως.

Σόρρυ αν μοιάζω να κάνω κήρυγμα ("δε μας χαίζεις και συ ρε μικρόβιε πρωί πρωί") αλλά μπροστά σε θέματα υγείας κανένα υλικό αντικείμενο δεν έχει καμιά αξία. 

Μή σκάς και κοίτα παρακάτω.

Και ανάψτε και ένα κεράκι, που σώθηκε ο αδερφός σου, δεν κάνει κακό να είμαστε ευγνωμονες για ότι ΔΕΝ χάσαμε.
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 10:57:20 πμ »
Πάλι καλα που ειναι καλα ο αδερφός σου και το αλλο παλικάρι. Αυτό εχει σημασία. Ολα τα αλλα γίνονται. Μηχανές υπάρχουν χιλιάδες. Τα λεφτά που έδωσες θα ξαναβγουν. Οι ζωές δεν ξανάρχονται. Συνεπώς μην το σκέφτεσαι καθολου. Αφού ειναι καλα ο αδερφός σου ολα θα ξαναγίνουν. Περαστικά!

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:09:26 πμ »
ΓΑΜΑ τα σιδερα φιλε
Αν και καθε CB η CBR η ΖΧR η οτι αλλο σκεφτεις φαινεται οτι εχει ψυχη στην πραγματικοτητα ειναι ο καθρεπτισμος της δικιας σου ψυχης...εμεις δινουμε ζωη και πνοη στα σιδερα!!!!

Μην στεναχωριεσαι οτι φτιαχνεται με λεφτα ελεγε ο πατερας μου (και ειχε δικιο καλητου ωρα οπου και αν ειναι)

Πρωτα απο ολα να ειναι καλα ο αδελφος σου και ολα τα αλλα θα ερθουν στην θεση τους!!!

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:42:56 μμ »
Αρκεί να μή σε δούμε με τρίτροχο βεσπάκι...

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 02:55:58 μμ »
Παιδιά έχετε δίκιο σε όλα! Όταν συνειδητοποιείς τι θα μπορούσε να γίνει... απλά κάνεις το σταυρό σου!

Αποσυνδεδεμένος Marian

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:40:46 μμ »
Να σου λέμε να μην στεναχωριέσαι είναι χαζό γιατι φυσικά και θα στεναχωρηθείς... εδώ σκάμε για μια γρατσουνιά... ΑΛΛΑ δοξα τον Θεό ο αδερφός σου είναι καλά και αυτό είναι πάνω απ' όλα!

όσο για την μηχανή... τροχός είναι και γυρίζει. Θα βρεις καινούρια αγάπη  ;)
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2014, 11:21:53 μμ »
Δε θέλω να το γρουσουζέψω αλλά τελικά μάλλον θα αναστηθεί το εργαλείο!  :)

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2014, 11:57:59 μμ »
Και μιας και θα γίνει αυτό θέλω να σας ρωτήσω που μπορώ να βρω original honda όργανα καινούργια. Αλλιώς μεταχειρισμένα.Θέλω πάση θυσία να αποφύγω τα κινέζικα, είναι η τελευταία λύση...

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:55:05 πμ »
Και μιας και θα γίνει αυτό θέλω να σας ρωτήσω που μπορώ να βρω original honda όργανα καινούργια. Αλλιώς μεταχειρισμένα.Θέλω πάση θυσία να αποφύγω τα κινέζικα, είναι η τελευταία λύση...

Original Όργανα Honda μπορείς να βρείς με παραγγελια από την honda... ΑΛΛΑ δεν ξέρω ποσο το θες!!! Στοιχίζουν περίπου όσο ένα καινούργιο CB!!

Παίζει ανάλογα και το μοντέλο σου αλλα κοίτα μια ενδεικτική τιμή και θα καταλάβεις..Μιλάμε πάντα για ολόκληρα τα όργανα:
http://www.cmsnl.com/products/37100my9691-meter-assy-comb_37100my9690/#.Uxe4qvl_tAI

Οποτε καλύτερα να πας για μεταχειρισμένα τα οποια θα σου έρθουν τζάμπα σε σχέση με τα original. ;)

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
Απ: Όνειρο ήταν και (μάλλον ΔΕΝ) πάει...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:00:24 πμ »

Alezou, συμφωνώ με την απόφαση να το αναστήσεις (ταιριάζει και με την περίοδο, Σαρακοστή γαρ). Να σου πώ απλά πως έτσι και αλλιώς φτηνές καλές μηχανές δεν υπάρχουν και το CB ότι και να έχει πάθει (ακόμα και ο σκελετός να έχει στραβώσει) φτιάχνεται τέλεια.

Εγώ θα παίξω το ρόλο του διαβολάκου (  >:D ) και θα πώ, αν έχει παραδώσει πνεύμα το μπροστινό σύστημα, και πρέπει να αγοράσεις άλλο, μήπως να σκεφτείς αντεστραμμένο, όπως έχει η Ridergirl και είναι πανέμορφο, (ψάξε τις φωτό με το μηχανάκι της εδώ: http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=317.555 και στο facebook). Όπως γνωρίζω καλά πληροφορημενος εκ των έσω, "είς" του Τομέως Αργυρούπολης κάτι παρόμοιο ετοιμάζει οπότε δε θα είσαι μόνος...

Για τα όργανα, εγώ θα σου πρότεινα να βρείς κινέζικα που να σου αρέσουν οπτικά που θα είναι και φτηνά, πάρτα και κάνε το σταυρό σου. Μπορεί να δείχνουν φτηνά, να μήν έχουν ακριβείς ενδείξεις αλλά κάτι βρε αδερφέ θα κάνουν. Ίσως να μπορείς και να σώσεις κομμάτια (πλακέτες?) από τα original που είχες, δεν είναι δυνατόν να έχουν δυαλυθεί τελείως! Ότι και νάναι, τα 740Ε είναι πάρα πολλά για τα original στις μηχανές μας που συνολικά κοστίζουν 1000-1500Ε. Εξάλλου μπορεί να είναι όμορφα τα όργανα αλλά η ανάρτηση είναι πιό σοβαρό θέμα.

Τέλος, βάλε αν θές σε Photobucket κάμποσες φωτό να δούμε σε τί κατάσταση είναι σήμερα το μηχανάκι και να έχουμε την ευκαιρία να σε πρήξουμε λέγοντας ο κάθε ένας το μακρύ του και το κοντό του και να σου κάνουμε τα νεύρα τσατάλια (γιατί υπάρχει το forum άλλωστε)...