Αποστολέας Θέμα: Όνειρο ήταν και πάει...  (Αναγνώστηκε 3811 φορές)

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
Απ: Όνειρο ήταν και πάει...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:08:09 πμ »
Και επειδή το μυαλό τρέχει ώρες ώρες χωρίς να το προλαβαίνεις...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4729103/

Παρεπιτρόντως, δεν ήθελα να στο πώ πιο πρίν (αλλά τώρα που αποφάσισες "Ανάσταση του SF" μπορώ), αλλά το μηχανάκι της αγγελίας είναι για πολύ "γέρους".

Και στο λέω εγώ που έχω περάσει τα ... άστο καλύτερα.   ;)
It ain't over till it's over

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:34:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:21:11 μμ »
alezou Δεν θα την μετανιωσεις αυτην την κινηση μη μασας....... Πρωτα να το πας σε μια καλιμπρα να το δεις αν εχει αρπαξει.. Και ολα τα αλλα απο αυτα που ανεφερες οτι εχουν καταστραφει τα κανεις και μονος σου...
Παράθεση
Στραβό τιμόνι, σπασμένα όσο δεν πάει τα ΓΝΗΣΙΑ όργανα, σπασμένο καπάκι μοτερ, σπασμένη ουρά, μαρσπίεδες-φλας-καθρέφτες της μιας μεριάς, ντεπόζιτο γρατσουνισμένο και ποιος ξέρει τι άλλα...
Απλα οτι μα οτι αγορασεις να συνοδευεται απο απόδειξη η καλυτερα απο τιμολογιο για την αποζημίωση απο την ασφαλιστικη... Θα μου πεις γτ να μην τον παω σε ενα συνεργειο και ξεμπερδεύω???? Και εγω αυτο θα εκανα  :P απλα εκανα αυτον τον προλογο για να σου πω οτι οι ζημιές δεν ειναι τοσο σοβαρες...... Τα οργανα που ανεβασε ο microvios τα δευτερα με το ασπρο καντραν ειναι απο hornet η cbf......  Δλδ μονο με καβουκια και οχι το εσωτερικο του κοντερ δεν εισαι οκ???

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 06, 2014, 08:01:16 μμ »
Πηρα την αποφαση αυτη μιας και η μηχανη τελικα δεν εχει μεγαλη ζημια. Ο μαστορας με διαβεβαιωσε οτι δεν εχει στραβωσει πλαισιο κλπ καθως δε στουκαρε πουθενα, απλα επεσε και συρθικε...
Η μονη ερωτηση πρις τον μαστορα ηταν αν θα γινει οπως ηταν... Μου ειπε να τον εμπιστευτω!
Οσον αφορα στα οργανα που με καινε ,μου ειπε θα προσπαθησει να τα δικαιολογησει στην ασφαλιστικη .. Αλλιως κινεζικα θα μου κατσουν βαρια... Τεσπα θα δουμε...

Θα ανεβασω φωτο σε λιγο...

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:14:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος tsak

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:30:04 μμ »
Στα όργανα ( εκεί θα σταθώ εγώ ) δεν νομίζω να έχουν πάθει κάτι το ταχίμετρο / στροφόμετρο παρα μονο σπασμένα καπάκια...Αν δεν κάνω λάθος, γιατί να μην παραγγελvεις τα καπάκια μονο από κίνα? Θα σου βγούν ένα 50euro περίπου μαζί με μεταφορικά και εφόσον τα όργανα σαν όργανα δουλεύουν μια χαρά δεν θα έχεις κανένα θέμα με τα κινεζικα καπάκια

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:50:17 μμ »
Μιά χαρά θα γίνει το SF! Όλα βρίσκονται.

Με τα όργανα, ίσως ο tsak να έχει δίκιο και να μήν έχουν σπάσει. Αξίζει να την πέσεις στην Ασφαλιστική ούτως ή άλλως για καινούρια μιά και η εξωτερική ζημιά είναι αδιαμφισβήτητη. Ακόμα και μεταχειρισμένα original να βρείς, πάλι λογικά πρέπει να καλύψουν το κόστος.

Ουρές υπάρχουν κάμποσες ήδη σε προφορές στο car. Κάπου (πάλι στο car) πήρε το μάτι μου και καινούρια φλάς. 

Αριστερό καπάκι μοτέρ υπάρχει ακόμα και καινούριο: (δες τις τελευταίες φωτο) http://www.car.gr/parts/view/4479672/
Και αυτό πρέπει να στοπληρώσει η ασφάλεια γιατί έχει αδιαμφισβήτητα καταστραφεί.

Όσο για γρατζουνιές σε ντεπόζιτο, αν θυμάμαι καλά, το είχες ήδη βάψει μόνος σου οπότε που κολώνεις να το ξανακάνεις?

Απανω του!!!

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:52:47 μμ »
Καλησπέρα alezou

Μακάρι να φτιάξεις την κούκλα σου και πάλι όπως την είχες, και να σου χάρισει και πάλι πολλά χαμόγελα.
Βλέποντας τις φωτογραφίες που ανέβασες, εκτιμώ ότι έχει "περιφερειακές" φθορές, αλλά εκτιμώ ότι το πλαίσιό σου δε πρέπει να έχει ζοριστεί.

Θα ήθελα να σταθώ στα όργανα.
Έχοντας δώσει το δικό μου Superfour μου έχουν μείνει κάποια πράγματα από όργανα.
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=4836.msg43819#msg43819
Είναι γνήσια Ηonda. Το λευκό κέλυφος το είχα στη δική μου, αλλά το αντικατέστησα επειδή είχα ένα μικρό πρόβλημα με τις ενδείξεις stand, λαδιού & θερμοκρασίας, που σκεφτόμουν ότι ίσως οφείλεται στην πλακέτα (τελικά ακόμα και το καινούριο γνήσιο honda που της έβαλα δε μου διόρθωσε το πρόβλημα, επομένως εκτιμώ ότι λειτουργούν κανονικά, αλλά κάπου αλλού είχε το πρόβλημα η μηχανή μου). Δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση (απ' όσο έχω καταλάβει, πρέπει να το είχε ζορίσει στο παρελθόν κάποιος προηγούμενος ιδιοκτήτης, ωστόσο μπορεί κανονικά να χρησιμοποιηθεί.
Το μαύρο καπάκι (κάτω μέρος των οργάνων) είναι γνήσιο επίσης & αχρησιμοποίητο (είχα παραγγείλει ένα για τη δική μου και μου έστειλαν 2...)
Το nikel κέλυφος είναι από το ταχύμετρο, και έχει μια εμφανή εκδορά.
Αν δε βρεις άκρη στην αναζήτησή σου, τα έχω διαθέσιμα.

Αν ψαχτείς, υπάρχουν μαγαζιά με ανταλλακτικά μεταχειρισμένα, που όμως δυστυχώς ειδικά σε όργανα χτυπάνε πολύ τις τιμές τους.

Τιμόνι είχα ψάξει για τη δική μου, επειδή αυτό που είχα δεν ήταν γνήσιο Superfour (είχα μπει σε σκέψεις να την επαναφέρω στην πλήρως εργοστασιακή της κατάσταση). Δυστυχώς είχα βρει μόνο imitation (κακής ποιότητας), αν και στα μαγαζάκια που ανέφερα πιο πάνω, "δότες" εμφανίζονται.

Καλή δύναμη και καλά κουράγια! Εσύ και ο αδερφός σου να είστε καλά!
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:55:43 μμ »
Απο την φωτο καταλαβαινω οτι δεν σου εχουν σπασει οι μηχανισμοί του κοντερ... Οποτε κανε αυτο που σου λεει ο tsak... Για δυο μηχανακια εχω αγορασει απο το ebay τα εν λογο καβουκια και ποιοτικα ειναι μια χαρα.... Τι ειναι αυτα τα κοκκινα μεσα στο καπακι??? Ολη την ζημια στην ουρα στην εκανε η βαση της μπακαζιερας και πολυ φοβαμαι οτι πρεπει να αρπαξε λιγο η ουρα... Δε θα σε καλυψει η ασφαλιστικη γτ θα επικαλεστει παλαιοτητα αν ξεφυγεις απο την αντικειμενικη αξια ... δλδ την συμφερει να σου δωσει την αντικειμενικη στο χερι που πανω κατω ειναι οσο ειναι τα κοντερ....

Αποσυνδεδεμένος alezou

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:23:09 πμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά! Η μηχανή (δυστυχώς τελικά) ήταν σε άριστη κατάσταση, είχε έρθει όσο γινόταν σε εργοστασιακή κατάσταση. Το αναφέρω αυτό γιατί οκ, είναι λύση τα κινέζικα όργανα (ακόμα και ολόκληρα και ποιος χέστηκε για τις ενδείξεις) αλλά είχα δώσει λεφτά και "πόνο" για να είναι αυτό που ήταν. Είμαι σίγουρος ότι μετά κάτι θα με χαλάει...
Δεν έχω φυσικά την απαίτηση να μπουν καινούργια όταν είναι τόσο ακριβά αλλά μεταχειρισμένα σε κατάσταση σαν αυτά που είχα δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και το καπάκι του μοτέρ που προτείνετε δεν είναι αυθεντικό!  :)
ΟΚ, φλασακια είχα κινέζικα αλλά άλλο φλας άλλο όργανα και καπάκι μοτερ! Ισως ακούγομαι υπερβολικός αλλά...

Τα όργανα δεν ξέρω ακόμα ταν έχουν σπάσει τα "μέσα", αν είναι οκ δε με πειράζει και τόσο, ας είναι κινέζικα τα εξωτερικά...
Ανταλλακτικά ξέρω ότι θα βρω σχετικά εύκολα για ότι χρειαστεί αλλά αυτό που με νοιάζει τώρα είναι να γίνει όπως ήταν.
Είχα μια συνομιλία με τον πραγματογνώμονα του δημοσίου που του εξήγησα ότι και ολική να το βγάλει και μου δώσει κανα χιλιάρικο της αντικειμενικής αξίας... εγώ θέλω τουλάχιστον τα διπλά αν υποθέσουμε ότι παίρνω ένα άλλο superfour και το κάνω όπως ήταν!
Του έδειξα μια τελευταία φωτό του πως ήταν και έπαθε πλάκα, με λυπήθηκε ο άνθρωπος! Ευτυχώς όμως έδειξε κατανόηση και ΛΟΓΙΚΑ θα δικαιολογήσει ένα ποσό μεταξύ 1200-1500 ευρώ. Μακάρι γιατί όλα καλά στα λόγια αλλά να δούμε και στις πράξεις...  Ο μηχανικός πάντως το έλυσε το μηχανάκι και περιμένει την τελική κοστολόγηση για να αρχίσει να ψάχνει ανταλλακτικά...

Α και τώρα που το θυμήθηκα, ξέρει κανείς αν μέσα στην όλη φάση πρέπει να καλύψει η ασφαλιστική και το κράνος?

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:38:32 πμ »
Σε μια περίπτωση φιλου του οποιου ειχε ατυχημα με την κοπέλα του, του κάλυψε τον εξοπλισμο και το δικο του και της κοπελας του (μπουφαν κρανοι)... Αλλα εκει υπηρχαν και σωματικοί τραυματισμοί και η υπόθεση ειχε φτασει στο δικαστήριο... Εχω ακουσει ακομα και για ρολόγια χειρός αποζημιώσεις αλλα στρημωχτηκαν απο δικηγορους.. Νομιζω ναι πρεπει να σε καλυπτει αλλα κανε μια ερώτηση σε δικηγόρο γτ αυτες οι ασφαλιστικες ειναι ΑΤΙΜΕΣ και θα κανουν τα παντα για να μην παρεις ποτε απο αυτα που σου αναλογουν...

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:15:58 πμ »
Κράνος θα σε καλύψει μόνο εφόσον δεν έχεις ευθύνη για το ατύχημα.
Άμα βγει σε βάρος σου, ή συνυπαιτιότητα, δύσκολο.
Το γνωρίζω από δική μου εμπειρία.

...ας είναι κινέζικα τα εξωτερικά...

Προσπάθησε στο βαθμό που μπορείς να το αποφύγεις.
Αν θέλεις μόνο τα "εξωτερικά", το μόνο που θα σε νοιάζει είναι η υποδεέστερη ποιότητά τους (νομίζω πως είναι οπτικά και σε αφή αισθητό, ειδικά άμα έχεις δίπλα άλλη μηχανή με γνήσια). Το κακό είναι πως είναι αρκετά πιο "ευαίσθητα" στο πέρασμα του χρόνου.

Αν θέλεις και μηχανισμούς, σίγουρα προτίμησε να τα βρεις μεταχειρισμένα (μαγαζιά, e-bay) έστω και κομμάτι - κομμάτι. Διαφορετικά πέρα από τις "ότι να 'ναι" ενδείξεις μπορεί και να μη σου δουλέψουν καθόλου (πράγμα που χωρίς πατέντα μπορεί να ζορίσει ακόμα και στο να βάλεις σε λειτουργία τη μηχανή).

Υπάρχουν αρκετές αναφορές εδώ μέσα για όργανα από Κίνα & προβλήματα.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:20:39 μμ »
Συμφωνώ σε όλα με τον J053f. Και εμένα με χαλάνε πράγματα που δεν είναι original. Στη δική μου "ανέχομαι" τη κάπως μαιμού εξάτμιση, γιατί ... βγάζει ωραίο ήχο, αλλά έχω τα ραντάρ ανοιχτά, αν βρω "μαμα" όλο το σετ χωρίς στραβώματα, λακούβες κλπ, το τσίμπησα. Το πιό σημαντικό με τα όργανα είναι να μήν κάνουν πρόβλημα στη λειτουργία της μηχανής, καθώς από όσο ξέρω κόφτες κλπ είναι σε πλακέτες μέσα στα όργανα.

Πάντως, το σίγουρο είναι πως θα την ξανακάνεις τέλεια. Εμείς μαζί σου και κερναμε και καφέ (για να περιορίσεις τα έξοδα).

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:31:13 μμ »
ασφαλεια?αστο....ουγκαντα....μπαγκλαντεζ....ποιοσ θανασησ...160 για εξαμινο για μηχανη μου κ στο τελος πληρωσα κιολασ....δε κανουν για πουθενα...οποτε 66 κ εισαι μεσα..

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:08:01 πμ »
Off topic αλλα 66 απο που?