Αποστολέας Θέμα: Βεντιλατερ  (Αναγνώστηκε 1580 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Βεντιλατερ
« στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 01:18:18 μμ »
Παιδιά πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι δεν δούλευε το βεντιλατερ. Το πήγα στο μάστορα που ειναι εμπιστοσύνης! Άλλαξα βεντιλατερ και αντλία ψυγείου γτ δεν δούλευε ούτε αυτη! Πως μπορω να καταλάβω αν λειτουργεί τωρα; Το ρωτάω γτ πριν τυχαία το κατάλαβα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει διακόπτη για να σβήνει το βεντιλατερ και υποπτεύθηκα οτι θα είχε καταστρέψει τα πάντα!

Αφού έβγαλα το διακόπτη και άλλαξα βεντιλατερ και αντλία πως μπορω να καταλάβω αν δουλεύει σωστά;;

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Βεντιλατερ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 01:23:41 μμ »
Απο αριστερα πανω στο ψυγειο καταλήγει ενα καλωδιακι βγαλτο απο το φις και ακουμπά το πανω στο σκελετο της μηχανης... Αν ειναι ολα οκ λογικα θα το ακουσεις να δουλευει.... Δεν δουλευε η αντλια ουτε βεντιλατερ???? Ποσο καιρο ????

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 01:33:36 μμ »
Δεν ξέρω ποσο καιρό δεν δούλευε πριν.. Τωρα άλλαξα βεντιλατερ και αντλία πριν απο καμία βδομάδα.. Δεν ξέρω πως ακούγεται το βεντιλατερ γτ ειναι η πρωτη μου μηχανη. Θεωρούσα οτι θα πρέπει να ακούγεται οπως του αυτοκινήτου. Δηλαδή να ακούγεται αρκετά όταν δουλεύει το βεντιλατερ. Αλλα δεν μπορω να το ακούσω ξεκάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 01:47:19 μμ »
Λοιπον αν η αντλια σου δεν δουλευε εστω και σε μια βολτα 30χλμ τοτε θα το εκλεγες το φουρακι σου.... Το βεντιλατερ ανοιγει μονο οταν ξεπερασει τους 90 βαθμους η θερμοκρασια νερου.... Το βεντιλατερ θα το ακουσεις μονο οταν μπλεξεις μεσα σε κινηση και 40 βαθμους κελσιου.... Γενικα δυσκολα ανοιγει το βεντιλατερ γτ εχει αρκετα καλο κυκλωμα ψυξης.... Εκτος και αν δεν εχεις καθαρισει ποτε το συστημα ψυξης και αν το εκανες δεν εκανες σωστα εξαέρωση........

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:03:21 μμ »
Όταν το πήγα στο μάστορα λέγοντας του οτι εχω υποψία οτι δεν δουλεύει το βεντιλατερ έβαλε μπροστά τη μηχανη και κράτησε για κανα 5λεπτο σταθερά 7000 στροφές!! Ο κινητήρας ανέβασε 105 βαθμούς και το βεντιλατερ δεν άναψε. Ακουγόταν το ψηκτικο υγρό να βράζει!

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:16:27 μμ »
ρευμα πηγαινει στο διακοπτη του βεντιλατερ το ειδατε αυτο?

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:17:24 μμ »
Φιλε μου σοορυ μπορει να ειναι φιλος σου ο μαστορας αλλα ετσι δε τσεκαρεις ουτε την αντλια ουτε το βεντιλατερ..... Αν μου κρατουσε εμενα το γκαζι στις 7000 στροφες για κανα 5 λεπτο εκτος οτι θα του εσκαγα μπουνια θα του εβαζα να πληρωσει και την βενζινη... Και γτ να μην ειναι η φουσκα του βεντιλατερ και να ειναι το βεντιλατερ??? Το βεντιλατερ το τσεκαρεις οπως σου ειπα πριν την φουσκα την βαζεις μεσα σε νερο το οποιο το βραζεις μαζι με ενα θερμομετρο οταν πιασει 90 με 110 βαθμους και κλεισει κυκλωμα που θα το δεις απο πολυμετρο ειναι οκ αν οχι πας για αλλαγη.. Το νερο λογικο ειναι να βραζει...  Αν οντως ειχες θεμα με την τρομπα νερου και σου εκανε αυτο με το γκαζι ειχες παρει το κεφλαρι στα χερια 100%... Sorry αμα φενεται επιθετικο το στυλ μου.... Αλλα τρελαίνομαι οταν ακουω τετοια πειράματα...

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:46:50 μμ »
βαλε μπροστα και βγαλε το μικρο καλοδιακι το φισακι αριστερα που φενεται στο ψηγειο και ακουμπισετο πανο στο σασι γειωση και απο εκει θα καταλαβεισ αν δουλευει το βεντιλατερ ι αν καηκε.καντο αυτο και πεσ μασ

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:49:34 μμ »
σαμ εκανεσ αυτα που σε ειπανε τα παιδια η οχι?

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:05:51 μμ »
Εκανα τωρα αυτό με το φισακι.. Δεν είδα διάφορα!!

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:17:39 μμ »
des me polimetro εαν παει ρευμα.

Αποσυνδεδεμένος sam4g

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:20:00 μμ »
Πως θα το δω αυτό;; Στο φισακι να δω;;;

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:50:01 μμ »
οχι  απο πανω στο θερμοστατη

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:57:40 μμ »
Ανοιξε το αριστερο τριγωνο καπακι κατω απο τη σελα και ελεγξε τις ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ!!! Την εχω πατησει γιαυτο στο λεω!! Η ασφαλεια που λεει FAN ειναι του βεντιλατερ

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:28:51 μμ »
Ανοιξε το αριστερο τριγωνο καπακι κατω απο τη σελα και ελεγξε τις ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ!!! Την εχω πατησει γιαυτο στο λεω!! Η ασφαλεια που λεει FAN ειναι του βεντιλατερ
Για αυτο ρωτησα αν παει ρευμα!