Αποστολέας Θέμα: ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΝΕΚΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!  (Αναγνώστηκε 5607 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΝΕΚΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 07:49:26 πμ »
ΝΕΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 11:33:56 μμ »
ti  να   ελπισουσομεν.....και  νεκρες....και  καινες/......καλοκαιρι  χειμωνα....τα  παιδια που  ηστουνεεε
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 11:37:30 μμ »
Παιδες, θα αρχίσουμε να επανερχόμαστε σιγά-σιγά, όσο μπαίνει ο Χειμώνας, πιάνουν τα κρύα, τα μηχανάκια μαζεύονται και αρχίζουν τα σχέδια επεμβάσεων, επιδιορθώσεων κλπ κλπ.

Τα δικά μου σχέδια είναι (πολύ φιλόδοξα λόγω οικονομικής πίεσης!)
1. Να φτιάξω τα πίσω αμορτισέρ (στον Shocky, υποθέτω) γιατί το πίσω μέρος κάθεται και είναι στο φούλ σκληροτητας.
2. Να δώ αν σηκώνει βελτίωση και στα μπροστά (από περιέργεια)
3. Να λύσω το πρόβλημα με την μπροστά δισκόπλακα που ίσως είναι στραβή ίσως κάτι άλλο και έχει σαν αποτέλεσμα το μπροστά μου φρένο να λειτουργεί σαν να έχει μόνιμο ABS!
4. Ισως (ίσως λέω) να ασχοληθώ με την εξάτμιση που το τελικό είναι άθλιο οπτικά. Έλα όμως που έχει φοβερό ήχο και η μηχανή δουλεύει ρολόι. Άρα μηπως πρέπει να εφαρμόσω το if it aint broken dont fix it?
5. Να κάνω μικροεπεμβάσεις στο χρώμα για να καλύψω μικροχτυπήματα που υπήρχαν από παλιά.
6. Αν δε κερδίσω κανένα λότο (δύσκολο, καθώς δεν παίζω ποτέ!),
-να αγοράσω ένα πίσω πλαστικό ουράς χωρίς ραγίσματα και να το βάψω, μαζί και με το προστά φτερό στο φωτεινό R157
- να αγοράσω ένα δεξί καπάκι (σαζμάν) για να αντικαταστήσω αυτό που έχω τώρα και είναι κολημένο αντιαισθητικά.

7. Αν δε πιάζω Τζάκποτ, λέω να βρώ ένα CB750F σε ότι κατάσταση είναι και να αρχίσω με όποιο φίλο έχει όρεξη να το παλεύουμε προς cafe Racer ή Cafe Frappe.

Αυτά, για να έχουμε κάτι να λέμε, να περνάει η ώρα.
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 07:44:37 μμ »
Παιδες, θα αρχίσουμε να επανερχόμαστε σιγά-σιγά, όσο μπαίνει ο Χειμώνας, πιάνουν τα κρύα, τα μηχανάκια μαζεύονται και αρχίζουν τα σχέδια επεμβάσεων, επιδιορθώσεων κλπ κλπ.

Τα δικά μου σχέδια είναι (πολύ φιλόδοξα λόγω οικονομικής πίεσης!)
1. Να φτιάξω τα πίσω αμορτισέρ (στον Shocky, υποθέτω) γιατί το πίσω μέρος κάθεται και είναι στο φούλ σκληροτητας.
2. Να δώ αν σηκώνει βελτίωση και στα μπροστά (από περιέργεια)
3. Να λύσω το πρόβλημα με την μπροστά δισκόπλακα που ίσως είναι στραβή ίσως κάτι άλλο και έχει σαν αποτέλεσμα το μπροστά μου φρένο να λειτουργεί σαν να έχει μόνιμο ABS!
4. Ισως (ίσως λέω) να ασχοληθώ με την εξάτμιση που το τελικό είναι άθλιο οπτικά. Έλα όμως που έχει φοβερό ήχο και η μηχανή δουλεύει ρολόι. Άρα μηπως πρέπει να εφαρμόσω το if it aint broken dont fix it?
5. Να κάνω μικροεπεμβάσεις στο χρώμα για να καλύψω μικροχτυπήματα που υπήρχαν από παλιά.
6. Αν δε κερδίσω κανένα λότο (δύσκολο, καθώς δεν παίζω ποτέ!),
-να αγοράσω ένα πίσω πλαστικό ουράς χωρίς ραγίσματα και να το βάψω, μαζί και με το προστά φτερό στο φωτεινό R157
- να αγοράσω ένα δεξί καπάκι (σαζμάν) για να αντικαταστήσω αυτό που έχω τώρα και είναι κολημένο αντιαισθητικά.

7. Αν δε πιάζω Τζάκποτ, λέω να βρώ ένα CB750F σε ότι κατάσταση είναι και να αρχίσω με όποιο φίλο έχει όρεξη να το παλεύουμε προς cafe Racer ή Cafe Frappe.

Αυτά, για να έχουμε κάτι να λέμε, να περνάει η ώρα.

1) Κάπου υπάρχει οδηγός για επισκευή των πίσω αμορτισέρ. Αν ψάξεις, θα τον βρείς...
2) Βελτίωση παίρνει, βάζοντας σκληρότερα ελατήρια, αλλά θα χαλάσει το "μαγικό χαλί"
3) Μάλλον η δισκόπλακα ή οι δισκόπλακες, είναι στο όριό τους και χρήζουν αλλαγής (και οι δύο).
4) Άστη να κάνει και λίγο θόρυβο. Να έχεις την ψευδαίσθηση ότι πας και γρήγορα!!!
5) Αυτό, θα δώσει πόντους στην εμφάνιση...
6) Λόττο δεν παίζω ούτε εγώ. Λίγα τα κέρδη...
- Και σπασμένο να είναι, με στοκάρισμα, θα γίνει σαν καινούργιο. Και ναι, το R157 το έχω στο VFR...
- Σε μεταχειρισμένο;;;
7) Το τζακποτ, άστο σε μένα  >:D >:D >:D. Πάρε το 750 και θα δούμε πως θα το κάνουμε... Μάλλον σε capuccino θα γίνει τελικά...

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 09:55:31 πμ »
xaxaxaxaxaxaxaxa

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:48:00 μμ »
1) Κάπου υπάρχει οδηγός για επισκευή των πίσω αμορτισέρ. Αν ψάξεις, θα τον βρείς...
2) Βελτίωση παίρνει, βάζοντας σκληρότερα ελατήρια, αλλά θα χαλάσει το "μαγικό χαλί"
3) Μάλλον η δισκόπλακα ή οι δισκόπλακες, είναι στο όριό τους και χρήζουν αλλαγής (και οι δύο).
4) Άστη να κάνει και λίγο θόρυβο. Να έχεις την ψευδαίσθηση ότι πας και γρήγορα!!!
5) Αυτό, θα δώσει πόντους στην εμφάνιση...
6) Λόττο δεν παίζω ούτε εγώ. Λίγα τα κέρδη...
- Και σπασμένο να είναι, με στοκάρισμα, θα γίνει σαν καινούργιο. Και ναι, το R157 το έχω στο VFR...
- Σε μεταχειρισμένο;;;
7) Το τζακποτ, άστο σε μένα  >:D >:D >:D. Πάρε το 750 και θα δούμε πως θα το κάνουμε... Μάλλον σε capuccino θα γίνει τελικά...

Νάναι καλά ο σοφός Πανέας. Μέσα έπεσε στα περισσότερα. Να κάνουμε λοιπόν μιά "επικαιροποίηση"

1) Τα πίσω αμορτισέρ, επειδή βαριέμαι να ασχοληθώ και προβλέπεται πολύ πήξιμο μέχρι Χριστούγεννα, μόλις πιάσουν οι πρώτες συχνές βροχές και το κουκλί μπεί σε ασφαλές μέρος, λέω να τα βγάλλω και να τα στείλω εκεί που τα στέλνουν όλοι στην Αθήνα για "ολική επαναφορά". Έχω ακούσει καλά λόγια και το κόστος δεν είναι μεγάλο. Ενώ αυτοί θα τα φτιάχνουν, εμείς (JAS και παλιοπαρέα) μπορεί να τρώμε κανένα κοψίδι...
2) Το μπροστά μάλλον θα το αφήσω μέχρι να φτιάξω το πίσω. Δε με προβληματίζει ιδιαίτερα.
4) Μέσα είσαι! Δείχνει και λίγο Rat/καστομιά...
5) Κάποιο ΣΚ θα το δώ. Αλήθεια, στην Αθήνα (νότια) από που να πάω να πάρω χρώμα? Είναι ένα μαγαζί σε ένα παράδρομο στη Γούναρη, που είχα πάρει παλιά για το αυτοκίνητό μου για μικρο-σημάδια. Καμιά άλλη ιδέα?
Τα 6) & 7) τα σφήνουμε, και ερχόμαστε στο ζουμί...

3) Εδώ έχουμε θέμα. Αρχίζω να νοιώθω πολύ ανασφαλής με το πιάνει-αφήνει-πιάνει-αφήνει και φοβάμαι μή χρειαστεί να πατήσω κανένα απότομο φρενάρισμα σε δύσκολη φάση, μπλοκάρει το μπροστά και με φέρει τούμπα. Οπότε, επειδή μόλις πούλησα και τα αγαπημένα μου Genelec Monitors (κλάψ,κλάψ) στο ebay, σκέφτομαι να αλλάξω δισκόπλακες. Κακά τα ψέματα, το μπροστά φρένο είναι η σύνδεσή μας με τη ζωή, και αυτό δεν αλλάζει είτε καινούριο είναι το μηχανάκι είτε 100 χρόνων, είτε 10,000 Ευρώ κοστίζει είτε 100 Ευρώ, κάτι σαν το κρανος δηλαδή που είτε παπάκι οδηγείς είτε χαγιαμπούσα (ΟΚ, τηρουμένων των αναλογιών, άλλο 80km/h και άλλο 280km/h), το κεφάλι είναι το ίδιο (λέμε τώρα). Οπότε. Δε βλέπω να πηγαίνω για μεταχειρισμένες. Μπορεί να βγούν χειρότερες από αυτές που έχω τώρα.

Οπότε, πιθανότατα θα πάω για καινουριες. Αρχίζοντας από original (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία), θα κάνω ένα τηλέφωνο στο Σαρακάκη, να δώ τι κεραμίδα θα μου πέσει.

Αν δεν κάτσει, σκέφτομαι πως αξίζει να κοιτάξω πιθανότητες/δυνατότητες αναβάθμισης. Δηλαδή, πώς βάζετε καλύτερα πίσω αμορτισέρ? Γιατί να μήν δούμε αν υπάρχουν και καλύτερες δισκόπλακες? Έχετε τίποτα υπόψη? ακόμα και από άλλη μάρκα, δεν θα σκάσουμε τώρα...

Αυτές που φοράει το SF, υποθέτω πως μπαίνουν και σε άλλα μοντέλα, οπότε ίσως αξίζει να ψάξω με άλλους κωδικούς?

Δε θα το αναλύσω περισσότερο, θα περιμένω προτάσεις και ιδέες, με στόχο γόνιμη συζήτηση, σε φιλικό και πολιτισμένο τόνο...

Καλό απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:12:21 μμ »
Ο Σταμάτης που έψαχνε δισκόπλακες, έφαγε κεραμίδα. Μπρος πίσω του έβγαινε κοντά στα 220€. Πιο παλιά που είχα πάρει, μου είχαν χρεώσει 90€ τη μία (πάνε πολλά χρόνια από τότε, προ κρίσης). X-gear η εταιρία, μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με αυτές. Μπορείς να βρείς και στο ebay με κόστος στα 150€ και οι τρείς αν θυμάμαι καλά.

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:44:02 μμ »
Πανέα, είμαστε στο http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=5104.0

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 07:55:44 μμ »
Σε πιάνω αδιάβαστο!!! Τα έχω γράψει και εκεί!!!

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος souperdooper

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 05:13:20 μμ »
Παιδες μετα απο απουσια αρκετων μηνων επανερχομαι δριμυτερος!

Μετα απο επαναπατρισμο ενος σχεδον χρονου επεστρεψα στην Αγγλια στην αγαπημενη μου Cybille που χρειαζεται επιγοντως αγαπη φροντιδα και προδερμ..
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 05:17:26 μμ »
Βρε,βρε σαν τα χιόνια!Καλή επάνοδο λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 10:46:49 μμ »
εξαφανιστικαν  μερικοι  μερικοι - αρκετοι.....ηρθε και ο χειμωνας.....ε?και τωρα   αντε...να ερθει καλοκαιρι να  παμε πουθενα? 8)
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος AccountSaver

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Μια ζωή την έχουμε...
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:10:21 μμ »
Ουδείς εδώ...
Η ζωή είναι πιο ωραία φίλε μου πάνω στις δύο ρόδες.

Αποσυνδεδεμένος xrhstos

• VIP
  • καλα εισαι...E
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:35:42 μμ »
μετα τισ γιορτες. ;)
SUPER FOUR Γ.Χ

Αποσυνδεδεμένος AccountSaver

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Μια ζωή την έχουμε...
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:44:06 πμ »
Γιατί τι γιορτές έχουμε;
Η ζωή είναι πιο ωραία φίλε μου πάνω στις δύο ρόδες.