Αποστολέας Θέμα: Αγορα 1ης μηχανης.  (Αναγνώστηκε 6977 φορές)

Αποσυνδεδεμένος SuperKots

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Αγορα 1ης μηχανης.
« στις: Απρίλιος 18, 2014, 07:28:38 μμ »
Καλησπερα σε ολους. (Μπλα μπλα mode on) Καταρχας να δηλωσω οτι ειμαι ασχετος με μηχανες και αποφασισα τωρα στα 25 μου να βγαλω ενα διπλωμα μηχανης και να αγορασω μια μεταχειρισμενη για να μετακινουμε και να κανω τις βολτες μου (ενταξει μπορει να πουλαω και λιγο μουρη  :P). Ψαχνω μια μηχανη που να ειναι σχετικα φθηνη, να μην καιει παρα πολυ και να με πηγαινει και εκτος πολης (αν και οταν πηγαινω). Απο οσα εχω διαβασει στο νετ, νομιζω οτι η cb400sf ειναι αυτο που θελω (+ οτι ειναι κουκλα). Το θεμα ειναι οτι απο την μια ειμαι ασχετος και απο την αλλη ειναι αρκετα παλιο μοντελο και αυτο δυσκολευει την σωστη επιλογη και τελικα την αγορα της. Γι'αυτο χρειαζομαι λιγη βοηθεια στον αν τελικα κανω σωστη επιλογη και αν ναι ποιες να κοιταξω.

Εχουμε και λεμε:
1) Ειναι οντως σκυλι, οικονομικη στην καταναλωση και ανετη στην πολη?
2) Αξιζει εν ετη 2014 να παρω ενα τοσο παλιο μοντελο?
3) Ειναι σωστη επιλογη για 1η μηχανη?
4) Τι να προσεξω στην επιλογη της σωστης μηχανης?
5) Θα προκυψουν και αλλες ερωτησεις...

Επισης σας δινω μερικα λινκς απο αγγελιες που εχω βρει να μου πειτε γνωμες:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4944736/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4813253/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4797295/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4872211/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4668058/

Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Αγορα 1ης μηχανης.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2014, 08:23:53 πμ »
Για όλα όσα ρωτάς υπάρχουν απαντήσεις ας πούμε εδω : http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=4982.0
Με ελάχιστο ψάξιμο θα βρεις και άλλα παρόμοια.  ;)

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2014, 12:39:04 μμ »
Ορθώς ομίλησε (έγραψε) ο itom32!

Το επόμενο Σάββατο, καφέ στην Αργυρούπολη, θα σε παραλάβει η ομάδα κρούσης νότιου τομέα και τα υπόλοιπα κανονίζονται...
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2014, 12:57:28 μμ »
Θα τα πουμε ολα απο κοντα σε καποιον Σαββατιατικο καφε. Παντως να ξερεις οτι σε ολες τις ερωτησεις σου το cb παρολο τα χρονια του ειναι η καταλληλοτερη απαντηση!

Υ.Γ. Το τελευταιο cb, το μπορντω, εχει πουληθει. Η αγγελια δεν ισχυει.

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2014, 02:54:12 μμ »
Υπομονή και διάβασμα! Απο αγγελίες δεν πιστεύεις:
1) χιλιόμετρα - τα SF ήρθαν όλα μεταχειρισμένα, πολλά έχουν αλλαγμένα όργανα και τα περισσότερα αν όχι όλα πειραγμένα χιλιόμετρα.
2) χρονολογία - εννοούν έτος έκδοσης άδειας και όχι κατασκευής, αυτή θα βρείς στο φόρουμ να τη βρίσκεις χωρίς αμφιβολίες, τις περισσότερες φορές δεν την ξέρουν ουτε οι ιδιοκτήτες!).

Κατ αρχάς, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να δείς μηχανές από κοντά, πάρε και μερικούς από το φόρουμ μαζί σου (για συμβουλές σε σένα και εκφοβισμό του πωλητή!)

Αν έρθεις για καφέ, θα δείς και πέντε-έξι SF μαζεμένα!

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2014, 06:55:01 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια. Itom, το εχω ηδη διαβασει το τοπικ, αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε  :P
Επισης ευχαριστω για το ενδιαφερον, αλλα επειδη δεν ξερω αν θα γινω τελικα κατοχος του cb δεν θελω να σας τρεχω εκτος του forum. Οσοι βοηθεια μπορειτε να δωσετε απο εδω καλως, στα υπολοιπα θα δω τι θα κανω (θα πρεπει να βρω καποιον μηχανικο που να ξερει και πιθανον ενας γνωστος μου να με βοηθησει στην αγορα).
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η μηχανη αξιζει ακομα και τωρα, απλα θελει πολυ προσοχη στην αγορα της. Απο τις αγγελιες που σας εστειλα, μπορειτε να ξεχωρισετε καποιο? Να τα κοιταξω ολα? Επισης δεν εχω ιδεα τι να ρωτησω οταν μιλησω μεσω τηλ με τον ιδιοκτητη και γενικα δεν ξερω τις διαδικασιες αγορας μεταχειρησμενου... (φτου μου).

Παντως 1α απ'ολα πρεπει να ξεκινησω το διπλωμα γτ χωρις αυτο δεν παω πουθενα. Απλα πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησω απο τωρα το ψαξιμο και ισως την αγορα για να μην χασω καμια καλη ευκαιρια η για να μην ανεβασουν τις τιμες μιας και πλησιαζει καλοκαιρι...

Αποσυνδεδεμένος cb400_zumbas

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 20, 2014, 08:12:27 μμ »
Βασικά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός....όπως και εγώ και πολλά άλλα παιδιά εδώ μέσα έχουμε δώσει τα διπλάσια μη σου πω και τα τριπλάσια από όσο θα αγοράσεις ένα τέτοιο μηχανάκι για να μπορεί να είναι αξιόπιστο εργαλείο για τη δουλειά , τη βόλτα και το ταξίδι .... αρα κάνε μια αρχή με τα παιδιά απο εδω μέσα και πάρε και εναν μαζί σου καλου κακού μιας και οι περισσότεροι ξέρουμε όχι μόνο το σωστό ήχο που κάνει το μηχανάκι αλλά φένονται και καποια πράγματα που έχουν γίνει για τη σωστή συντήρηση της μηχανής ........!! κατα τα άλλα εγώ το χρησιμοποιώ κάθε ημέρα όλη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα !!!

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2014, 05:09:05 μμ »
.... αρα κάνε μια αρχή με τα παιδιά απο εδω μέσα και πάρε και εναν μαζί σου καλου κακού μιας και οι περισσότεροι ξέρουμε όχι μόνο το σωστό ήχο που κάνει το μηχανάκι αλλά φένονται και καποια πράγματα που έχουν γίνει για τη σωστή συντήρηση της μηχανής ........!!

Σωστός!

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2014, 07:09:16 μμ »
Αυτο που ειπες περι διπλασιου και τριπλασιου κοστους για να ειναι κομπλε η μηχανη με προβληματισε. Για τι βαθος χρονου μιλαμε? Δεν θελω να παρω μηχανη και στα καπακια να πρεπει να σκασω καποιο μεγαλο ποσο για να ειναι οκ. Σιγουρα σκεφτομαι οτι 100-200 ευρω εξτρα θα φυγουν για μια συντηρηση μετα την αγορα και ισως αλλα 200 για κανα συναγερμο σε περιπτωση που δεν εχει.
Οσον αφορα το να παρω καποιον απο εσας μαζι μου, δεν ξερω μου φενεται καπως. Δεν μου αρεσει να τραβολογαω καποιον που δεν ξερω για κατι που τελικα μπορει να μην καταφερω να βρω.

Αποσυνδεδεμένος cb400_zumbas

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2014, 10:56:56 μμ »
 :D Εντάξει δε τα έχουμε δώσει σε ένα μήνα ...... χαχαχαχα..... Κοιτά εξαρτάται από το τι θέλεις απο το μηχανάκι σου και το πόσο σχολαστικός θελείς να γίνεις με αυτό...όπως είπες είναι παλιό το μηχανάκι κακά τα ψέματα άρα όσο καλύτερα το συντηρήσεις τόσο περισσότερο θα αντέξει σε βάθος χρόνου !! Κατα τα άλλα δε σπάει , δε χαλάει....προβλήματα βγάζουν και τα καινούρια ακόμη και απο τη πρώτη ημέρα αγοράς. Τώρα προσωπικά θα σου έλεγα να προσέξεις τι θα πάρεις γι΄αυτό σου είπα κάποιον απο εδώ μαζί σου ...και μη νομίζεις χαρά των παιδιών να έχουμε κοντά μας αλλά ένα μέλος στη παρέα.

Αποσυνδεδεμένος tnick

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2014, 12:06:29 πμ »
Αν θες τη γνωμη μου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις καποιον απο τα παιδια μαζι σου οταν βγεις στη γυρα. Εγω σα και εσενα το προηγουμενο καλοκαιρι χωρις να εχω ιδεα πηγα στην θεσνικη να δω ΕΝΑ! cb 400 sf καθως δεν ειχα βρει καποιο αλλο εξισου καλοδιατηρημενο (απο φωτογραφιες) και ευτυχως που ηρθαν μαζι μου ο itom και ο desmond. Μπορω να σου διαβεβαιώσω οτι η γνώμη των παιδιων απο το φορουμ εδω ειναι πολλες κλασεις πανω απο τον καθε τυχαιο μηχανικο. Τα παιδια εδω οπως θα εχεις δει απο τα διαφορα τοπικ ασχολουνται εξολοκληρου με τη μηχανη οχι μονο για βολτες και ταξιδια αλλα και για τα σερβις και οτι αλλο προκύπτει οποτε σκεψου οτι το μηχανακι το ξερουν καλυτερα απο το καθε τυχαιο μηχανικο που μπορει να βρεις να σου ελεγξει το μηχανακι. Ενα παραδειγμα θα σου πω οταν αγορασα το δικο μου version R το πηγα σε ενα μηχανικο να μου βαλει μπαταρια. Αυτο που μου ειπε ο τυχαιος ειναι οτι η μηχανη μου δουλευει με τρεις κυλίνδρους και οτι εκανα πολυ λαθος επιλογή κλπ κλπ κλπ... το μηχανακι εντομεταξυ δουλευε πενα (πως γινεται με τρεις κυλινδρους να κοφταρει στα 190 που τελειωνει το κοντερ??? δηλαδη με 4 τι θα εκανε θα πετουσε???). Το δουλευω καθημερινα απο το καλοκαιρι και του εχω αλλαξει μονο λαδια για να ξερω τι μου γινεται.. Βεβαια οπως σου ειπα τα παιδια με ειπαν οτι ειναι κελεπουρι και σιγουρα δεν ειχαν αδικο..

Αποσυνδεδεμένος JAS

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2014, 09:38:28 πμ »
καλημερα και απο εμενα και χρονια πολλα. φιλε μου σου ευχομαι να βρεις και εσυ το CB σου. οπως ειπαν και οι προλαλησαντες επειδη με τα μηχανακια μας θα ακουσεις-δεις τα μοιρια οσα καλητερα ειναι να ερθει καποιος μαζι σου. οι περισσοτεροι μηχανικοι πλεον δεν ασχολουντε με το συγκεκριμενο μηχανακι οποτε θα προσπαθησουν ακομα και να σε αποτρεψουν απο την αγορα του!!! μην αρνησε τη βοηθεια που σου προσφερετε! για τους περισσοτερους ειναι χαρα μας. ασε που μας αρεσει να τρομοκρατουμε επιδοξους μαϊμουδο-πωλητες!!!  ;D :P

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2014, 04:43:07 μμ »
Οκ παιδια με πεισατε. Απο εδω και περα πως πρεπει να κηνηθω? Να παρω τηλ καμια αγγελια? (δεν ξερω και τι να ρωτησω...) Βασικα δεν ξερω καν τι να κανω. Να περιμενω η να ξεκινησω τα διαδικαστικα απο τωρα? (δεν εχω ξεκινησει καν για διπλωμα.)

Αποσυνδεδεμένος tnick

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2014, 05:17:02 μμ »
αρχικα μαθε ποσα μοντελα υπαρχουν και τι διαφορές έχουν. απο κει και πέρα αποφάσισε προς τα που κλεινεις αν έχεις καποια προτίμηση και επειτα προσπαθησε να αναγνωριζεις απο καθε αγγελια το μοντελο που ψαχνεις. εγω αυτο που προσπαθουσα να καταλαβω σε καθε αγγελια ηταν να δω τι έχει αλλαχτει απο τα μανισια. Και εψαχνα να βρω κατι πολυ καλοσυντηρημενο χωρις να χει αλλαξει πολλα πραγματα απο τα μανίσια (ψυγειο,εξατμιση,χρωμα,αναρτησεις,οργανα,φαναρι κλπ). Βεβαια καποια πραματα οπως το τελικο τις εξατμισης ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις μανισιο αλλα δεν χρειαζετεαι να σε χαλαει αυτο.

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2014, 06:04:21 μμ »
Εχω κοιταξει το τοπικ με τον πινακα των μοντελων, αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως θα βοηθησει στην αγορα. Ειτε ειναι του 94 ειτε του 98, δεν νομιζω οτι με επηρεαζει στην αποφαση. Επισης ειμαι ασχετος με μηχανες και δεν νομιζω να μπορω να καταλαβω το μοντελο με το ματι (ειδικα αν ειναι αλλαγμενα τα parts του). Τελος, δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες. Συγκεκριμενα οι αγγελιες που εχω ξεχωρισει ειναι 3-4 μονο:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4813253/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4797295/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4872211/

και αυτη δεν ξερω αν εχει τελικα πουληθει:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4668058/