Αποστολέας Θέμα: Ανοιγμα κοντερ  (Αναγνώστηκε 2625 φορές)

Αποσυνδεδεμένος black_seed

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Ανοιγμα κοντερ
« στις: Μάιος 04, 2014, 04:22:23 μμ »
Γεια χαρα σε ολους.

τα οργανακια μου εχουν κληρονομήσει απο παλαιοτερο ιδιοκτητη ενα ασπρο αυτοκολλητο (που δε μου αρεσει ιδιετερα) και θελω να αφαιρεσω.

εχει ανοιξει ποτε κανεις για να κανει κατι αναλογο? (tips and tricks?)

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.  O0

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ανοιγμα κοντερ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2014, 05:14:18 μμ »
Εγώ τα έχω ανοίξει τα όργανα αρκετές φορές κιόλας επειδή μου έλειπε ένα γρανάζι από τον μικρό χιλιομετρητή. Εύκολη διαδικασία είναι. Απλά το αυτοκόλλητο δεν καταλαβαινω που ειναι και θες να το βγάλεις?

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2014, 05:25:52 μμ »
Κι εγώ έχω ανοίξει τα δικά μου.
Αν έχεις σχετική εμπειρία από "κατσαβιδώματα" είναι αρκετά απλή διαδικασία.
Να είσαι αρκετά προσεκτικός με τα πλαστικά: όντας πολυκαιρισμένα έχουν χάσει κάτι από την "ελαστικότητά" τους, οπότε προσπάθησε να μη τα ζορίσεις κατά το ξεμοντάρισμα ή μοντάρισμα.

Με προβληματίζει αυτό που γράφεις για το "αυτοκόλλητο". Πρόσεξε μήπως τα όργανα είναι σπασμένα και κολλημένα (με την ταινία που αναφέρεις και όχι μόνο) οπότε ίσως βρεθείς προ εκπλήξεων κατά το "λύσιμο".

Να είσαι προετοιμασμένος ότι θα βρεις μέσα μπόλικη βρωμια (λογικό).

Σε καμία περίπτωση μη δοκιμάσιες να ανοίξεις τους μηχανισμούς των οργάνων.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2014, 05:27:03 μμ »
Αν εννοεις οτι εχει ασπρο αυτοκολλητο για φοντο στο καντραν και χρειαστει να βγαλεις τις βελονες να μη βγαλεις τις βελονες..  Μετα θα χρειαστεί καλυμπραρισμα, εκτος αν βρεις τροπο να κρατησεις σταθερο τον αξονα της βελονας....

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2014, 05:34:06 μμ »
Εγώ τα έχω ανοίξει τα όργανα αρκετές φορές κιόλας επειδή μου έλειπε ένα γρανάζι από τον μικρό χιλιομετρητή. Εύκολη διαδικασία είναι. Απλά το αυτοκόλλητο δεν καταλαβαινω που ειναι και θες να το βγάλεις?

ειναι απο τα κλασσικα που αλλαζουν και καλα το χρωμα του καντραν  (απο μαυρο σε ασπρο πχ)

το συγκεκριμενο μαλιστα ειναι το μοντελο με το θερμομετρο (το δικο μου εχει βενζινομετρο) με αποτελεσμα να μου τη σπαει περισσοτερο...

οι βελονες περισσοτερο με προβληματιζουν για το κατα ποσο μπαινω βγαινουν ευκολα...

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2014, 05:37:17 μμ »
Αν εννοεις οτι εχει ασπρο αυτοκολλητο για φοντο στο καντραν και χρειαστει να βγαλεις τις βελονες να μη βγαλεις τις βελονες..  Μετα θα χρειαστεί καλυμπραρισμα, εκτος αν βρεις τροπο να κρατησεις σταθερο τον αξονα της βελονας....

τωρα με προβληματισες... αν δεν βγουνε οι βελονες θελει χειρουργειο με το κοπιδι για να βγει το αυτοκολλητο...

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2014, 05:39:16 μμ »
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτοκολλητο και δεν ειναι ολο το πλεξι γκλας ασπρο??? Την βελλονα την τραβας και βγαινει αλλα στο ξανα λεω. Αν δεν κρατηθει σταθερος ο αξονας θα πηγαινεις με 100 και θα σου διχνει 180....... Αν ειναι αυτοκόλλητο ναι...

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2014, 05:41:18 μμ »
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτοκολλητο και δεν ειναι ολη το πλεξι γκλας ασπρο??? Την βελλονα την τραβας και βγαινει αλλα στο ξανα λεω. Αν δεν κρατηθει σταθερος ο αξονας θα πηγαινεις με 100 και θα σου διχνει 180....... Αν ειναι αυτοκόλλητο ναι...

ειναι αυτοκολλητο και μαλιστα πρεπει να ειναι της πλακας... εχει φουσκες αερα σε καποια σημεια, και το βραδυ που φαινεται απο κατω το οριτζιναλ ειναι επιεικώς απαισιο...!

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2014, 05:43:13 μμ »
Καλησπερα και απο μενα .

Οι βελόνες για να τις βγάλεις το κανεις με τον γνωστό τρόπο του πιρουνιού.
Ναι ναι καλα άκουσες με το πιρούνι .
ΑΛΛΑ     
Πρόσεχε το καλιμπραρισμα μετά
 εδω μια δικιά μου απόπειρα

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2014, 05:45:45 μμ »
Απλα με κανει εντυπωση γτ οταν αναβουν τα φωτα εχει μαυρο φοντο το πλεξι γκλας οποτε με το ασπρο θα φενεται οπως να ναι... Τσπ επισης προσοχε πως το ξεκολλας γτ το μαυρο χρωμα στα δικα μου οργανα δε μου αρεσε σαν ποιότητα....

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2014, 05:58:57 μμ »
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτοκολλητο και δεν ειναι ολη το πλεξι γκλας ασπρο??? Την βελλονα την τραβας και βγαινει αλλα στο ξανα λεω. Αν δεν κρατηθει σταθερος ο αξονας θα πηγαινεις με 100 και θα σου διχνει 180....... Αν ειναι αυτοκόλλητο ναι...

ειναι αυτοκολλητο και μαλιστα πρεπει να ειναι της πλακας... εχει φουσκες αερα σε καποια σημεια, και το βραδυ που φαινεται απο κατω το οριτζιναλ ειναι επιεικώς απαισιο...!

Κάτι δεν έχω καταλάβει:
Έχεις plexiglass με τις original ενδείξεις και από πάνω, χωριστό αυτοκόλλητο που θέλεις να απομακρύνεις;
Εφόσον ναι, είσαι σίγουρος ότι δε θα κάνεις ζημιά στις ενδείξεις που έχει το plexiglass?

Εφόσον δεν ισχύει αυτό, τι θα κάνεις με ενδείξεις;
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2014, 07:21:34 μμ »
ειναι 100% απλα ενα αυτοκολλητο κακης ποιοτητας. ελπιζω να μην παρασυρει χρωμα κατα το βγάλσιμο!!

δε θα μπω στη διαδηκασια να βγαλω βελονες αν μπορεσω απλα να κοψω με το κοπιδι...

ανοιγω και οποιον παρει ο χαρος... ;D ;D

φωτο απο την επεμβαση συντομα!! ;D

ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!!

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2014, 09:06:26 μμ »
Για ριξε μια ματια και εδω!

http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=278.0

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 04, 2014, 10:51:47 μμ »
να μη το αφηνεις στον ηλιο για να ειναι καλησ ποιοτητασ.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2014, 12:56:23 πμ »
http://www.car.gr/parts/view/5017495/

Αυτός εδώ μπορεί να σε βοηθήσει στο πρόβλημα σου αν είσαι Αθήνα. Εμένα μου είχε φτιάξει τα δικά μου που έλειπε ένα γρανάζι και μου είχε βγάλει και τις βελόνες.