Αποστολέας Θέμα: Πρώτη βόλτα 2015  (Αναγνώστηκε 3735 φορές)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Πρώτη βόλτα 2015
« στις: Ιανουάριος 03, 2015, 01:07:41 μμ »
Δεν έγινε ποτέ λόγω ντιζών γκαζιού.Εσπασαν και οι δύο μαζί παρακαλώ έτσι για να έχω καλό μποναμα.Τουλαχιστον με λυπήθηκε και δεν με άφησε σε τίποτα εξοχές,παρά 10 μέτρα απο το σπίτι ενώ ξεκινούσα!!

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Global Moderator
  • VIP
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη βόλτα 2015
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 01:14:21 μμ »
Μικρό το κακό.
Άντε να κουβαλούσες 190kg με τα χέρια.....

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 01:38:23 μμ »
Κακό ξεκακό θα μείνω χωρίς μότο καμιά εβδομάδα τουλάχιστον,μέχρι να βρώ ντίζες έστω απο PB1.... >:(

Αποσυνδεδεμένος gianis

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 03:14:42 μμ »
Κακό ξεκακό θα μείνω χωρίς μότο καμιά εβδομάδα τουλάχιστον,μέχρι να βρώ ντίζες έστω απο PB1.... >:(
Δεν μπαινουν απο pb1.Ειχα αγορασει προπερσι και τις πηγα πισω.Το δικο μας ειναι το μονο που θελει τις δικες του.
Και γω νομιζα οτι ειχαν κοπει ,μιας και δεν εμπαιναν του pb1 τις καθαρισα τις λαδωσα και τις ξαναβαλα.Ακομα δουλευουν.
Ο μηχανικος μονο ασχοληθηκε με το θεμα γιατι πρεπει να βγουν τα καρμπυρατερ ,γενικα εχει καποια ταλαιπωρια .
Φροντισε να παρεις γνησιες,κυκλοφορουν και ιμιτασιον.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 05:02:52 μμ »
Δεν μπαινουν απο pb1.Ειχα αγορασει προπερσι και τις πηγα πισω.Το δικο μας ειναι το μονο που θελει τις δικες του.
Και γω νομιζα οτι ειχαν κοπει ,μιας και δεν εμπαιναν του pb1 τις καθαρισα τις λαδωσα και τις ξαναβαλα.Ακομα δουλευουν.
Ο μηχανικος μονο ασχοληθηκε με το θεμα γιατι πρεπει να βγουν τα καρμπυρατερ ,γενικα εχει καποια ταλαιπωρια .
Φροντισε να παρεις γνησιες,κυκλοφορουν και ιμιτασιον.
Γνήσιες θα πάρω δεν μπένει θέμα σε αυτό,αλλα αν είναι όπως τα λες,με βλέπω οχι μια βδομάδα αλλά κανα μήνα χωρίς το SF !
Πάντως νόμιζα πως η διαφορά των ντιζών του R σε σχέση με του pb1 ήταν,πως είναι κοντότερες επειδή το R έχει χαμηλώτερο τιμόνι.
Κατά τα άλλα νόμιζα πως έχουν ίδιο πιάσιμο-διαστάσεις  στις μανέτες και στα καρμπυρατερ.
Στην μετακίνηση-αφαίρεση των κομμένων ντιζων δεν χρειάστηκε να μετακινήσω καρμπυρατερ διότι χρησιμοποίησα ένα χοντρό σύρμα περίπου σαν λαβίδα,για να μετακινήσω-βγάλω τις ντίζες απο τα κάρμπ.Κατά την τοποθέτηση των καινούριων οταν θα έρθει η ώρα θα δω πως θα πάει η δουλειά και θα πράξω ανάλογα ...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 06:54:08 μμ »
Γιάννη, στο CB έχω αλλάξει τη μία ντίζα και την έφτιαξα με συρματόσχοινο και σφιχτηράκι από ποδηλατάδικο. Κάνει δουλειά αλλά να βάλεις το σφιχτηράκι στο γκρίπ του γκαζιού και όχι στα καρμπυρατέρ για να μπορείς να κόψεις το συρματόσχοινο.
Αντίστοιχα, έχω φτιάξει στη ντίζα του συμπλέκτη, αλλά εκεί το σφιχτηράκι το έχω κάτω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 07:13:28 μμ »
Πάνο αναρωτιέμαι τι είδους σφιχτηράκι χώρεσε μέσα στην θήκη ασφάλεισης(εννοώ το σημείο που χώνεται το βαρελάκι) των ντιζων στο γκριπ;;

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 09:38:04 μμ »

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 09:43:09 μμ »
Είσαι ωραίος.Ελπίζω να βρώ το ίδιο ή να φτιάξω μόνος απο καμιά κλέμα που να ταιριάζει στο μέγεθος του βαρελακίου της ντίζας.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 09:46:20 μμ »
Γιάννη, είναι ελάχιστα μικρότερο. Το μόνο που θέλει προσοχή, είναι να μετρήσεις σωστά το συρματόσχοινο και να το κόψεις εκεί που πρέπει. Κάντο με τους ριγουλατόρους κάπου στη μέση έτσι ώστε να μπορέσεις να το τεντώσεις ή χαλαρώσεις αν κάνεις λάθος. Να θυμάσαι ότι το μακρύ κοντένει αλλά όχι το αντίθετο.
Πάρε και το σφιχτηράκι για τη ντίζα του συμπλέκτη. Έχει και μία πατούρα για να μπορεί να μπεί μέσα στο δίχαλο που έχει κάτω.
http://assets.sip-scootershop.com/Products/Images/69ed751c-6875-4f7f-91e1-8a5dfab97408/+++.jpg

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 10:21:01 μμ »
Πέρα απο το εαν θα διαλέξω τις οem ντίζες της Honda καλό να υπάρχουν στο κουτί κάτω απο την σέλα μια δυό ντίζες με παρόμοιους σφιχτήρες για ώρα ανάγκης.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 11:30:22 πμ »
Μιάς και έχω αφαιρέσει το ρεζερβουάρ και ή "ρηνούλα" μου περιμένει τις ντίζες είπα να ελένξω και το φίλτρο των καρμπυρατερ το οποίο δυστυχώς ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης.

Αποσυνδεδεμένος gianis

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 03:43:02 μμ »
Παράθεση
Μιάς και έχω αφαιρέσει το ρεζερβουάρ και ή "ρηνούλα" μου περιμένει τις ντίζες είπα να ελένξω και το φίλτρο των καρμπυρατερ το οποίο δυστυχώς ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης.

Το φιλτρο των αναθυμιασεων του μοτερ ειναι; Μου θυμισες να το κοιταξω .

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 05:46:29 μμ »
Εμένα δεν έχει καθόλου φίλτρο το έχει αφαιρέσει κάποιος από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες. Τις αναθυμιάσεις τις έχω βγάλει με πιον μακρύ σωλήνα να βγαίνουν κάτω απο το μοτέρ.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 02:56:22 μμ »
Σήμερα ήταν η μέρα τρεξίματος προς ανεύρεση αντ/κωνντίζα Α)17910-ΜΥ9-750 & Β)17920-ΜΥ9-750.Τρία καταστήματα Θεσσαλονίκης και άλλα τόσα στην Αθήνα και ούτε ένας δεν έχει στοκ.Oλοι με είπαν για παραγγελία απο Japan.Δηλάδη αν δεν πας στο κόλπο με τις ντίζες εμπορίου και σφιχτήρες έχεις μείνει χωρις μοτο γύρω στις 10 μέρες.
Βρήκα λοιπόν ντίζες εμπορίου και τα σφιχτηράκια που συζητούσαμε παραπάνω με τον Πανέα,αλλά το κακό είναι πως στην περίπτωση μου η ντίζα επαναφοράς έσπασε σε δύο σημεία αφήνοντας ενα κομμάτι σύρματος γύρω στα 8cm εντός του περιβληματος.Μάλλον θα τοποθετήσω για την ώρα μόνο την μια ντίζα και οταν έρθουν οι oem ξαναλύσιμο.
Δεν ξέρω τι παίζει με τις ντίζες του pb1 και του version S αλλά πλέον θα έχω πάντα +2 καβάτζα...
Υ.Γ:  :(ΠΙΚΡΑ :(